Artykuły
„Śledztwo w kosmosie” Stuarta Gibbsa: 12-latek na tropie morderstwa w przestworzachAnna Sierant1Artykuły
Z łzą pod powieką, czyli życie wiejskich kobietWojtek0Artykuły
Ludzki obraz osób pozbawionych wolności: rozmowa z Katarzyną BorowskąSonia Miniewicz1Artykuły
Nominacje do „Nike” 2023: wielu debiutantów, parytet płciEwa Cieślik5
Andrés Barba

- Pisze książki: literatura piękna
- Urodzony: 1975 (data przybliżona)
Urodzony w 1975 roku w Hiszpanii uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia autor kilkunastu książek i laureat wielu nagród. Sławę zyskał już swoją wczesną powieścią La hermana de Katia (2001),która doczekała się ekranizacji. Jego ostatnią powieść Świetlista republika (2017) – uhonorowaną prestiżową Premio Herralde – Edmund White zaliczył do najlepszych książek, jakie kiedykolwiek czytał.
White zestawia pisarstwo Barby z alegorycznym stylem Schulza i Kafki, pisząc, iż należy on do tych pisarzy, którzy nie tyle odzwierciedlają świat, co tworzą nową rzeczywistość, która oświetla nasze najmroczniejsze uczucia.
W swoich książkach Barba analizuje ludzką skłonność do przemocy, lęk przed Innym, upodobanie do dręczenia i bycia dręczonym, pokazuje, jak cienka granica dzieli pożądanie od nienawiści. Częstym tematem jego książek są dzieci – myślące w sposób wyrafinowany, zagubione, okrutne, przeżywające sprzeczne uczucia, pragnące miłości, doświadczające pierwszych erotycznych uniesień i rytuałów przejścia. Barba lubi zmieniać narratorską perspektywę – raz pisząc jak reportażysta, raz jak autor gotyckiej powieści. Jedno pozostaje w jego książkach niezmienne: uroda języka i wielopoziomowość metafor, które otwierają się na liczne interpretacje. Autor, oprócz fikcji, pisze także eseje oraz literaturę dla dzieci; tłumaczy z języka angielskiego i zajmuje się fotografią.
- 528 przeczytało książki autora
- 804 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Coś narodziło się naszym kosztem, narodziło się przeciwko nam. Dzieciństwo jest potężniejsze niż fikcja.
Coś narodziło się naszym kosztem, narodziło się przeciwko nam. Dzieciństwo jest potężniejsze niż fikcja.
Zrozumienie to próba poskładania w całość czegoś, co widzieliśmy jedynie we fragmentach.
Zrozumienie to próba poskładania w całość czegoś, co widzieliśmy jedynie we fragmentach.
Nie ma nic groźniejszego niż szaleństwo ludzi z natury rozsądnych. W przeciwieństwie do tych skłonnych do przemocy ludzie rozsądni, których ogarnie szaleństwo, zatracają się w nim zupełnie.
Nie ma nic groźniejszego niż szaleństwo ludzi z natury rozsądnych. W przeciwieństwie do tych skłonnych do przemocy ludzie rozsądni, których ...
Rozwiń Zwiń