Książka Roku 2018

Wschodzące gwiazdy

Tłumaczenie: Agnieszka Hałas
Cykl: Ogień ludzkości (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
The Ascendant Stars
Jarek

Gotowe do wojny floty grupują się wokół Darien. Wszystkie mają ten sam cel. Pragną przejąć kontrolę nad nowo odkrytą planetą i zyskać dostęp do potężnej broni w jej centrum. Despotyczna Hegemonia, która kontroluje większość znanych światów, chce również zająć i ten, ale mieszkańcy Darien nie mają zamiaru poddać się bez walki, od której wyników będzie zależała ich przyszłość. Jednakże główni...

Jednakże główni gracze nie mają pełnej kontroli nad sytuacją. Wrogie SI zinfiltrowały kluczowe umysły i mają tylko jeden cel, którym jest zniszczenie organicznego życia...

źródło opisu: Wydawnictwo MAG

źródło okładki: Wydawnictwo MAG

Andi | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Chylę głowę przed wyobraźnią i kunsztem autora.
Czytając ten tom zastanawiałem się czy potrafiłbym to sam wymyślić i doszedłem do wniosku, że mógłbym to zrobić, tylko we śnie.
A sny rządzą się same, same się tworzą i same żyją. Czyli nie ja bym to wymyślił :)
Dlatego chylę głowę przed autorem, który potrafił wykreować taki świat i potrafił nad nim zapanować.

Świetna książka, jeszcze bardziej mistyczna niż poprzednia część.
Ale nie szkodzi. Warto było zanurzyć się w tym świecie.

Tomaszek | 2019-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2019

Wczoraj skończyłem czytać 3. część cyklu i byłem wyjątkowo rozczarowany. Pod koniec sprawiała takie wrażenie, jak gdyby autora gonił termin wynikający z umowy zawartej z wydawcą. Połowa głównych bohaterów została uśmiercona, w tym niektórzy w nieznanych okolicznościach, a część wprowadzonych wątków nie doczekała się rozwinięcia. Szkoda, bo 2 pierwsze części dawały więcej nadziei.

Tomek | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Po zakończeniu ostatniego tomu cieszę się że to już za mną. Nie była to zła książka ale mnie zmęczyła. Olbrzymi świat wykreowany przez autora czasem sprawiał że nie odnajdywałem się w nim.
Bardzo ciekawy pomysł na opowieść.
Na pytanie "Czy polecam ją do przeczytania?" raczej odpowiem że tak.
Plusy:
- ciekawy pomysł
- mnogość wątków
- bardzo rozbudowane światy

Minusy:
- mnogość wątków (tak wiem że i wyżej to podałem)
- zakończenie chyba za proste jak porównamy do całości.

styrczek | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Wszystko co napisałem o poprzednim tomie, mógłbym też podpiąć i do tego, z tym że niektóre rozdziały były bardzo chaotycznie napisane, może nie czytałem z należytym skupieniem, ale czasami nie wiedziałem już kto z kim i przeciw komu i gdzie i skąd... Chyba po prostu dopadło mnie zmęczenie materiału. Nie jest źle, ale do hurraoptymizmu też jest daleko.

Bolek | 2017-05-25

Super pomysł na fabułę (całej serii) został zatopiony przez szczegóły.
Za dużo wątków, stworzona "nowo-mowa" (chodź nie wiem ile w tych udziwnieniach winy autora, a ile tłumaczenia), bardzo naiwna fabuła (a zakończenie to aż boli). Podsumowując przekombinowane i chaotyczne. Ja się bardzo męczyłem, żeby przejść przez drugi i trzeci tom.

cranberry | 2016-12-07
Przeczytana: 15 listopada 2016

Recencja całości cyklu w Esensji: Z koparką na kosmiczne imperium

W skrócie: duży plus za mnóstwo dobrych, różnorodnych pomysłów oraz postaci, a minus za zbyt spokojny, zdystansowany styl w chwilach, kiedy aż się proszą silne emocje.

Kamil | 2016-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 listopada 2016

Dobrnąłem do końca, a szkoda, gdyż to powinien być początek czegoś nowego. Trzy tomy dopiero otworzyły ten świat, która jest aż tak zróżnicowany, z tyloma rasami i bohaterami, z historią liczoną w setkach tysięcy lat, a może nawet milionów.

Oceniam trylogię bardzo dobrze. Ludziska czytajcie, bo warto. Tutaj znajdziecie to czego szukaliście w sf od dawna.

Miniut | 2017-07-17
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 lipca 2017

Ze smutkiem stwierdzam, że bardzo zawiodłem się na trzecim tomie tej powieści. Domęczyłem do końca, ale w wielkim bólu nudy.

Dominik Zieliński | 2015-04-21

Książka ta jest jak cebula... ma warstwy. Chcę więcej takiej cebuli!

TigerTau | 2017-01-05
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdecydowanie najgorsza z trzech części trylogii Michaela Cobleya. Autor kończy oczywiście wszystkie wątki, które skończyć powinien, ale jednak większość z nich ma zakończenie moim zdaniem bardzo słabe. Wielka pomysłowość autora dotycząca opisywanych światów, szczegółów, ciekawostek technologicznych itd. pozostaje i wciąż cieszy (choć po ponad 1000 stron poprzednich dwóch tomów już trochę mniej), o tyle główne wątki fabularne okazują się jednak już wielokrotnie ograne. Wyraźnie pomysłu na oryginalne zakończenie zabrakło, końcowa scena jak żywo przypomina ostatnią scenę z Powrotu Jedi. Wielkie i ponadczasowe istoty owiane tajemnicą okazują się zwykłymi bandziorami, niepokonani wrogowie z przeszłości dają się jednak dość łatwo pokonać a dobrzy wygrywają i żyją długo i szczęśliwie (poza kilkoma wyjątkami :) ). Ale oczywiście przeczytać trzeba, żeby sprawdzić jak to się skończy.