Jestem bardzo w rękach Bożych

2014-02-05
2014-02-05
Jan Paweł II zapiski medytacje chrześcijaństwo Kościół duchowość

Zapiski Jana Pawła II

Nie przeczytałam, tylko przejrzałam w sklepie. Nigdy nie zrozumiem, jak można było to wydać. Jeśli ktoś wyraźnie pisze, żeby spalić jego notatki po śmierci, to chyba jest to zrozumiałe. Widocznie nie dla wszystkich, bo tylko kasa się liczy. Skandal!

Notatki osobiste bez większej wartości merytorycznej.

Notatki osobiste bez większej wartości merytorycznej.

Pamiątka po Wielkim Człowieku - mimo że moje uczucia są mieszane co do decyzji o wydaniu "Notatek.."

Byłem oburzony, że wydaje się zapiski Jana Pawła II choć tego nie chciał, jednak gdy je przeczytałem, zrozumiałem co miał na myśli Kardynał Dziwisz gdy powiedział

,,Nie spaliłem notatek Jana Pawła II, gdyż są one kluczem do zrozumienia jego duchowości, czyli tego, co jest najbardziej wewnętrzne w człowieku: jego relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie”.

Lekko nie było. Po pierwsze miałam spore opory, bo we wstępie przeczytałam, że Jan Paweł II nie zgadzał się, żeby opublikować jego zapiski. Po drugie to, co czytałam wyszło poza teologię, poza wszystko co zrozumiałe dla tak małych głów i rozumów jak nasze. Po trzecie jak to zapiski: pourywane, krótki, czasami bez kontekstu. Czyta się długoooooo, bardzo dłuuuugoooooooo, ale.... wydawnictwo zrobiło świetną robotę używając rozróżnień kolorystycznych, zaznaczających tłumaczenia z łaciny, czy nieczytelne słowa. Poza tym jest w tych zapiskach mnóstwo przystanków, które każą się zastanawiać, zadawać sobie pytania. Te zapiski to cały zakres, który pomaga poznać człowieka, ale nie tylko... Polecam, dla tych, którzy są przyszykowani na trudną, ale owocną lekturę, którzy szukają "czegoś". Majstersztyk w pojęciu tradycyjnym? Nie, tego tu nie znajdziecie, bo niewiele tu z tradycyjności, utartych schematów, czytamy tu człowieka i Kogoś jeszcze.

Długo myślałyśmy czy przeczytać tą książkę. W końcu są to jednak osobiste zapiski Karola Wojtyły, które dodatkowo, kazał jako Papież spalić…

Zastanawiało nas jak to jest możliwe że, po dziewięciu latach od śmierci Papieża, Dziwisz decyduje się na publikację zapisków prywatnych…

Jedna… Czy są to tak naprawdę zapiski prywatne? A może jednak bardziej „służbowe”? A może to właśnie one mogą przynieść nam bardzo wiele?...

Recenzja na:

Książka ta zawiera w sobie myśli, które dotykają i poruszają najgłębsze warstwy. Wypęłnia miłością i bezwarunkowym zwróceniem na drugiego człowieka. Pogłębia wiarę i nawraca na dobry trakt, który w dziśiejszym świecie ksiązek o magii i innych pozycjach obiecujących podróż duchową, tak łatwo zgubic.

"Notatki osobiste" a więc dylemat: wypada czytać, czy może to zbytnie naruszenie prywatności... Ciekawość zwyciężyła (pomimo, że sam Autor kazał je spalić i nie publikować). Usprawiedliwia mnie fakt, że zapiski te wcale nie są tak bardzo "osobiste".

Czyta się niełatwo, bowiem książka jest zbiorem refleksji i jak to w przypadku myśli bywa - są zwinne i ulotne. Tutaj więc jakieś wtrącenie, obok strzałka, dalej skrót i podkreślenie. Sprawy nie ułatwia fakt, że Jan Paweł II, jako osoba dobrze wykształcona "myśli" w kilku językach. I tak mamy w polskim tekście wtrącenia po włosku, angielsku i po łacinie.

Jest to lektura trudna i momentami nużąca, ale przy odrobinie starań można z tych zapisków wyłowić wskazówki, rady. Kiedy już oswoimy się ze sposobem pisania "Notatek" możemy odebrać je jako swoistą katechezę. Poradnik, jak stać się lepszym. Bowiem sam Papież nie oszczędza swojej osoby w tym pamiętniku. Ma świadomość co powinien w sobie poprawić, na co zwrócić uwagę, nad czym się zastanowić. A skoro zapiski "osobiste" pomogły Mu zostać Świętym, może i z nas wydobędą dobre cechy.

O ile wcześniej nie zaczniemy bluźnić nad trudnym tekstem. Rozważania nad słowami najwybitniejszych filozofów i teologów mogą zmęczyć. Zwłaszcza podane w tak chaotycznej formie. Można nawet podczas lektury zastanowić sie kilkakrotnie, czy spalenie "Notatek" nie byłoby lepszym pomysłem.

Kardynał Dziwisz tłumaczy się, że nie uczynił tego ze względu na fakt, iż książka jest kluczem do zrozumienia duchowości Karola Wojtyły. Pozornie w grubym tomisku znajdziemy mało osobistych wpisów, a wiele rozważań nad katechizacją. Są analizy modlitw, interpretacja psalmów, cytaty rozmaitych Świętych. Trudno się momentami oprzeć wrażeniu, że oto mamy przed sobą merytoryczny podręcznik pt. "Jak być dobrym kapłanem".

Kiedy jednak zagłębimy się w tekst bardziej, wyłoni się z niego obraz Papieża nieskończenie oddanego Bogu. Wiernego poddanego, starającego się jak najlepiej wypełniać Boską wolę.

Jak pisał Św. Jan od Krzyża "Pod wieczór życia sądzić cię będą z miłości". I tej miłości do Stwórcy, ale też do bliźniego Janowi Pawłowi II nie brakuje. Tekst jest na pewno pięknym świadectwem życia i postawy (teraz już) Świętego. Trudno powiedzieć, czy książka ta ma moc sprawczą, aby przemienić czytelnika na lepsze. Jest jednak nadzieja, zwłaszcza, że zacytuję za Karolem Wojtyłą Matkę Teresę: "Ludzie są głodni Boga".

Męczyłem się z tą książką kilka dobrych miesięcy. Tego się po prostu nie da czytać - zresztą nie po to były te notatki pisane. Uznanie należy się za to redaktorom i wydawcy za wzorcowe przygotowanie do druku tego trudnego materiału.

1985

Ta pozycja nie podlega opinii. Są to osobiste notatki Karola Wojtyły, które mogą towarzyszyć czytelnikowi każdego dnia. Nieraz wchodzę na paluszkach, by uszczknąć trochę tajemnicy. Ta książka została wydana bez wiedzy i zgody autora, nie była przygotowywana do publikacji. Budzi we mnie pokorę. Jest pięknie wydana, z reprintami terminarzy Ojca Świętego. Nie jest to rzecz do przeczytania od dechy do dechy... Z niej można po prostu korzystać. Skłania odbiorcę do przemyśleń. Warto się z nią zapoznać. Polecam.

• Przeczytane 2014
  • Domowa biblioteczka