Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej

Okładka książki Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej Milena Kindziuk
Okładka książki Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej
Milena Kindziuk Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2013-10-07
2013-10-07
Papież matka Wojtyła

Przede wszystkim podziwiam determinację autorki, która podjęła mozolne poszukiwania śladów życia Emilii z Kaczorowskich Wojtyłowej. Nie tylko pamiątek jest znikoma ilość, ale i - jak się okazało - wspomnień. Emilia rzeczywiście zdawała się żyć w swoim synu, choć i on niewiele pamiętał, a przynajmniej niezmiernie rzadko mówił o matce. Warto przeczytać, bo choć książka nie porywa napięciem czy sensacyjnymi informacjami, to jednak prostuje wiele nieścisłości co faktów.

Historia życia niezwykłej i dzielnej kobiety, Emilii Wojtyłowej. Jej życie nie było usłane różami, podobnie jak większości ludzi w tamtym czasie.

Cicha. Pokorna. Powściągliwa i dyskretna. Skromna i cierpliwa, przewidziała, że Karol zostanie ''wielkim człowiekiem''. Jej marzenia się spełniły: jeden z synów został lekarzem, drugi duchownym.

Jak dotąd niewiele wiedzieliśmy o Matce papieża, praca dr Mileny Kindziuk znakomicie wypełnia tę lukę.

Jak dotąd niewiele wiedzieliśmy o...

Zwykła-niezwykła kobieta, mama Jana Pawła II.
Jej życie nie należało do łatwych, wcześnie osierocona przez matkę, już od najmłodszych lat wiedziała co oznacza śmierć i tęsknota za bliską osobą. Skromna i pracowita, dobra żona, kochająca matka. Jednak jej macierzyństwo, również niosło ze sobą wiele zmartwień, jej drugie dziecko, córka Olga, zmarła tuż po porodzie. W 1919 roku dowiaduje się, że jest w trzeciej ciąży, jednak radość płynąca z pojawienia się nowego życia nie trwała długo. Życie dziecka było zagrożone, ponadto lekarz uprzedził Emilię, że może nie przeżyć porodu, doradzał jej aborcję. Jednak kobieta, pomimo świadomości konsekwencji jakie wiążą się z jej wyborem, postawiła urodzić. W maju 1920 roku na świat przychodzi, zdrowy i silny Karol, który 58 lat później zostanie Papieżem. Jej wybór, pełen ufnością i podyktowany wielką miłością miał ogromny wpływ na losy Polski i całego świata. Nieznana mężatka z Wadowic, która marzyła, by jeden z jej synów został lekarzem, zaś drugi księdzem, została matką świętego.

Zwykła-niezwykła kobieta, mama Jana Pawła II.

Piękna książka biograficzna o życiu kobiety, która wydała na świat Papieża Polaka. Emilia Wojtyłowa miała także drugiego syna, Edmunda, który będąc lekarzem poświęcił swoje życie, ratując młodą kobietę chorą na szkarlatynę (którą potem się niestety zaraził).
Matka Papieża była osobą, o której niewiele wiadomo, ale ta książka rysuje nam jej charakter, to jak wyglądało jej życie od momentu dzieciństwa, przez młodość i dorosłość aż do momentu śmierci.
Tak wiele chciałabym napisać, ale nie umiem dobrać odpowiednich słów, dlatego tym bardziej polecam lekturę tej książki.

Brawa dla autorki, ponieważ dokonała praktycznie czegoś niemożliwego. Emilia Wojtyła, matka naszego ukochanego papieża-Polaka. Jaką była koleżanką, czym się interesowała, jaką była mężatką, matką? Szereg pytań, na które praktycznie już nikt nie może odpowiedzieć, a jednak! Mimo, iż książka zawiera więcej domysłów niż oczywistości czy potwierdzonych wiadomości, jest to tekst, który powinien zainteresować każdego z nas. Dodatkową ciekawostką są nieznane dotąd zdjęcia- nie tylko samej głównej bohaterki, ale np. rzeczy, których kiedyś używała. Zapamiętałam starodawną torebkę, której dziś bałabym się dotknąć, by jej nie uszkodzić.
Pozycja godna polecenia.

Przepiękna opowieść o matce, która zaufała Bogu i do końca swojego życia kierowała się wartościami. Książka ukazuje na jej temat więcej niż można było się spodziewać po samym tytule. Jest to podróż w głąb historii państwa Wojtyłów, a także w głąb odczuć jakie mogły towarzyszyć matce, która tak bardzo poświęciła się dla rodziny. Niebagatelne świadectwo, relacje świadków i opisy miejsc związanych z osobą Jana Pawła II. Dzięki tej książce możemy zrozumieć bardziej osobę papieża oraz to z czym zmagał się w młodości. Polecam każdemu, kto chce przybliżyć sobie postać i otoczenie tego niezwykłego Polaka i Świętego.

Biograficzna.

Biograficzna.

„Oboje – matka i syn, swoim fiat godzili się na rezygnację z siebie. Jakby wiedzieli, że tylko dzięki temu rodzi się to co wielkie”*

Istniało ryzyko, że przy porodzie albo ona, albo dziecko nie przeżyje; a może nawet oboje umrą. Proponowali jej aborcję, bo przecież była młoda, miała rodzinie, przed sobą całą „przyszłość”. To nie była łatwa decyzja – wymagała wielkiej odwagi i całkowitego zaufania Panu Bogu. Wybrała życie. Życie ich obojga. I wieczność, o której każdego dnia przypominał jej zegar słoneczny, widoczny z okna jej mieszkania, z napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka”.

Napisanie tej książki, biografii Emilii Wojtyłowej, dla autorki, Mileny Kindziuk, było niemałym wyzwaniem. Sam Jan Paweł II niewiele wspominał o swojej matce, a także osoby, które mogłyby coś więcej o niej powiedzieć, w chwili powstawania tej książki, już nie żyły. Ostatnią osobą, która znała Matkę Ojca Świętego, z którą udało się przeprowadzić wywiad w 1985 roku, była sąsiadka Wojtyłów, Maria Janina Kaczorowa. W czasie powstawania książki „Matka Papieża”, każde wspomnienie o Emilii Wojtyłowej było niesamowicie istotne. Dzięki licznym, często kilkugodzinnym rozmowom, przeszukiwaniu archiwów i wytrwałej pracy autorki powstała ta wyjątkowa książka. Trzecia na świecie, a pierwsza w Polsce, biografia Matki Ojca Świętego Jana Pawła II.

Emilia Wojtyłowa, jako kobieta po wielu doświadczeniach, doskonale znała wartość życia. Gdy miała 8 lat zmarł jej brat, gdy była w wieku 13 lat zmarła jej mama, później siostry, a kiedy miała 24 lata straciła ojca. Można by powiedzieć, że wtedy były takie czasy, medycyna była na niższym poziomie, nie znano sposobów walki z wieloma chorobami. Mimo wszystko te doświadczenia z pewnością były umocnieniem jej osobowości. Dzięki nim poznała kruchość, ale i znaczenie życia.
 Jej mąż, Karol Wojtyła, był żołnierzem, przez co wielokrotnie musiała się wraz z nim przeprowadzać tam, gdzie został oddelegowany, tam, gdzie toczyły się walki. Między innymi do Hranic, gdzie znowu „stykała się ze śmiercią”. Tym razem śmiercią brutalnie zabijanych żołnierzy.
 Bardzo dotkliwą stratą dla Emilii na pewno była śmierć jej drugiego dziecka. Jej córeczka żyła zaledwie 16 godzin.
Starała się jednak wszystkie trudności znosić cierpliwie i akceptować wolę Boga. Gdy dowiedziała się, że jej trzecia ciąża jest zagrożona, mimo strachu o życie swoje i życie dziecka, zaufała Panu Bogu i urodziła Wielkiego Człowieka – Karola Wojtyłę, przyszłego papieża Jana Pawła II. I choć konsekwencją tej decyzji była choroba, która spowodowała, że zmarła mając zaledwie 45 lat, z pewnością nie żałowała swojego wcześniejszego wyboru – wiedziała, że jej syn będzie kimś wyjątkowym.

„Tymczasem te spawy ludzkiego serca, ludzkiej młodości, trzeba przede wszystkim Bogu zostawić, który na różne sposoby prowadzi człowieka, działa w nim i na różnych miejscach, w różnych momentach życia go powołuje”. – Słowa Jana Pawła II, Wadowice 1979 **

Niepojęty jest plan Boży względem każdej osoby. To już kolejna książka, wspominjąca Jana Pawła II, która po części przedstawia jego drogę od narodzin, przez zostanie papieżem, do momentu śmierci i narodzin do Wieczności. Drogę, która zadziwia mnie za każdym razem. Bo przecież to nie było takie oczywiste, że Karol Wojtyła zostanie księdzem, później biskupem, kardynałem i papieżem… To była droga od początku do końca znana tylko Panu Bogu. Dlatego, po raz kolejny mam powód, żeby twierdzić: „Bóg mnie zachwyca”.
____________________
*Kindziuk, M. (2013). Matka Papieża. Kraków: Wydawnictwo Znak, s.5
** Tamże, s. 225

Biografia, którą czyta się chwilami jak powieść. Może to ze względu na obrazowy, wręcz plastyczny styl autorki, ale i głównie ze względu na bliską nam osobę, jaką w tle jest Jan Paweł II. Napisałam w tle, a tak naprawdę, to przecież Karol Wojtyła jest głównym napędem tej książki. Jego matka Emilia przedstawia nam tylko inne spojrzenie na świat, w jakim się urodził i wychowywał.
Przenosimy się więc do czasów austro-węgierskiej Galicji. Obrazowe opisy autorki książki, pozwalają chwilami wręcz słyszeć stukot końskich kopyt po krakowskim bruku. Stare żydowskie sklepiki, mundury wojska cesarza Franciszka Józefa, któremu służył wiernie Karol Wojtyła senior. To on najczęściej był przywoływany w pamięci, gdy mówiło się o dzieciństwie naszego papieża, był ukochanym i troskliwym ojcem.

Tym razem mamy możliwość poznać małego Karola oczami jego matki. I jest bardzo przekonująco. Chyba wszystkie matki poczują niesamowite emocje podczas czytania historii Emilii Wojtyłowej. Kiedy długoletnie starania o powiększenie rodziny kończą się tragicznie. Kiedy po latach cierpień i poświęceń, czasów pierwszej wojny, jest w końcu radość z nowego życia, ale znów przeplatana strachem, bo ciąża jest zagrożeniem i dla dziecka i dla matki. Kiedy matka decyduje spontanicznie i bez żadnych wątpliwości, że chce urodzić dziecko mimo wszystko.
A potem cud. Cud, który będzie trwał przez wiele następnych lat, życie Karola, zwanego przez mamę Lolkiem. W końcu można poczuć to zdrobnienie całym sercem, takim matczynym. Czujemy i widzimy oczami wyobraźni, najpierw słodkie niemowlę, potem nawet chwilami małego urwisa, a później smutnego małego chłopca, który traci swoich bliskich w zatrważającym tempie, stając szybko poważnym i dojrzałym.
W ogóle temat życia, przemijania, śmierci często tej przedwczesnej, towarzyszy nam przez całą tę książkę. Równocześnie pokazując pogodzenie z tym faktem i akceptację boskich wyroków.

Czytając tę książkę, pierwszy raz poczułam, że nasz wielki papież, dla mnie niedościgniony wzór, był jednym z nas. Takim zwyczajnym chłopcem, upragnionym, wyczekiwanym i kochanym przez swoich rodziców, ale poczułam to teraz z tej rodzicielskiej strony.
Jako matka, polecam tę książkę każdej matce i ojcu.
A słowa:
" Życie, które było - nadal jest. Zwłaszcza życie matki. Trwa ono bowiem w dzieciach, które urodziła i wychowała..." niech będą przekazem dla nas, by wychowywanie naszej "Przyszłości" nie było przypadkowe.
Dajmy z siebie wszystko, co najlepsze. Pomyślmy o tym, jakie życie pozostanie po nas.
Po Emilli pozostał cud, wydała na świat świętego i wielkiego człowieka, ale każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny. Papież nie znał swojej mamy zbyt długo. Często jednak powtarzał, że to Matka nauczyła go pierwszej modlitwy, pokazała wiarę i to nie tylko teoretycznie, ale swoim życiem. A syn kontynuował i rozwinął te cechy w najpiękniejszy sposób, jaki mogła sobie wymarzyć.
My też mamy szansę przekazywać swoim dzieciom to, co uważamy za najważniejsze, zaszczepić cechy, które sprawią, że pozostanie po nas taka pamięć, jaką chcemy na ziemi zostawić.

Wzruszająca opowieść o kobiecie, która urodziła jedną z najważniejszych postaci w XX wieku - Jana Pawła 2. Historia zainteresowała mnie od pierwszych stron.

• 2015
  • Chcę kupić