Lustro pana Grymsa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Jedna z najlepiej przyjętych polskich opowieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Nagrodzona "Małym Dongiem" polskiej sekcji IBBY za rok 1995, przyznawanym przez jury dziecięce najlepszej książce roku. Bestseller roku 1995 w konkursie fundacji "Świat Dziecka". Agata była trochę inna niż większość dzieci. Nie mówiła zbyt wiele, miała za to dar widzenia rzeczy nieuchwytnych dla pozostałych. Nie...

Jedna z najlepiej przyjętych polskich opowieści fantasy dla dzieci i młodzieży.
Bestseller roku 1995 w konkursie fundacji "Świat Dziecka".

Agata była trochę inna niż większość dzieci. Nie mówiła zbyt wiele, miała za to dar widzenia rzeczy nieuchwytnych dla pozostałych. Nie każdy dostrzega zatrzymany na ścianie kamienicy cień człowieka, który przeszedł tamtędy parę minut temu. Nie każdy słyszy w słuchawce telefonu echa dawno przebrzmiałych rozmów. Nie wszyscy potrafią dostrzec w lustrze coś więcej poza własnym odbiciem. Nawet wtedy, gdy lustro, zamiast wiernie odzwierciedlać rzeczywistość, świadomie zwodzi, a wreszcie połyka istoty ze świata, któremu powinno służyć.
Książka porywa czytelników zajmującą akcją oraz bardzo pomysłowym, nasyconym kolorami światem, ale także w piękny, wyczuwalny dla każdego sposób zwraca uwagę na to, co w naszym życiu najważniejsze.
Bo takie jest lustro pana Grymsa: skrywa ono świat, który może wydać się wspaniały, a jednak czegoś w nim brakuje... Czy Agata zrozumie, co to takiego i zdąży ocalić zamieszkujące go istoty? Czy zobaczy jeszcze tych, których kocha?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3969/L...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3969/L...»

W powieści Doroty Terakowskiej poznajemy trzynastoletnią dziewczynkę o imieniu Agata, a także jej psa Kusego. Pewnego dnia dziewczynka przez przypadek trafia do nieznanego, tajemniczego sklepu z antykami, a w nim znajduje magiczne, czarodziejskie lustro.
Otacza ją inny świat, Pan Gryms chce zachęcić Agatę i zaprosić.Gdy Agata nie chce wejść do tego świata i ignoruje go to lustro zaczyna wciągać jej psa Kusego przy tym zmusza ją do wejścia w ten tajemniczy,bajeczny świat.Dziewczynka zdaje sobie jednak sprawę, że świat różni się od niego.
Ma za zadanie do wykonania przywrócenie brakującego koloru tęczy, a jest to kolor czerwony musi znaleźć go by wrócił do krainy Koral.

Pierwsza książka taka fantasy, która mnie zachwyciła, jestem pod pozytywnym wrażeniem tej książki zafascynowana tą powieścią, a bardzo mnie się podobała.
Nic nie mam do zarzucenia, nie ma czego się przyczepić do powieści.
Kawał dobrej roboty zrobiła pisarka Dorota Terakowska, powieść napisała wspaniałą, świetną,...

Ada | 2013-05-31

Moja pierwsza książka fantasy, od której zaczęłam przygodę z tym gatunkiem literackim. Bardzo miło ją wspominam.

goskrzys | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Baśniowa opowieść o uniwersalnej treści. Niby dla starszych dzieci, ale tak naprawdę raczej bez ograniczeń wiekowych. Bo choć fantastyczna w swojej otoczce, opowiada o kwestiach ponadczasowych, a mianowicie o żądzy władzy, o nienasyceniu prowadzącym do zagłady, o igraniu z siłami natury, i wreszcie - o przeznaczeniu, poświęceniu siebie dla uratowania świata i ludzkości.

Autorka nasyciła treść tej opowieści wieloma życiowymi mądrościami, ale udało jej się uniknąć nadmiernego dydaktyzmu czy moralizowania. W postępowaniu głównej bohaterki (z którą młodzi czytelnicy mogą się świetnie identyfikować) pokazała wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek - bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, wyznanie. Wartości, bez których życie zmienia się jedynie w wegetację, ostatecznie prowadzącą do zagłady.

Mądra, wartościowa książka. Świetny, mroczny i oniryczny nastrój, doskonale uzupełniony przez ilustracje Ewy Salamon. Jak ja mogłam przegapić tę książkę w dzieciństwie?...

Evik | 2013-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 lutego 2013

Wielka Kosmiczna Istota przed miliardami lat nadała bieg rozwojowi Kosmosu i potem zostawiła go swojemu losowi. Obserwuje jedynie niespodzianki, jakie sprawia jej niezależna Natura - jej córka.
Do takich niespodzianek należą zanikanie życia na jednych planetach i pojawianie się na innych. Wielka Istota Kosmiczna jest wyrozumiała, nie uzurpuje sobie prawa do wpływania na rozwój tego, co powołała do życia i nad czym czuwa. Będąc głęboko wyrozumiałą, Wielka Istota Kosmiczna dopuszcza wiele zmian i odchyleń od tego, co sama przewidywała w rozwoju Kosmosu.

Nie toleruje jednak tego, gdy ktoś chce wejść w Jej prawa.
Człowiek ma prawo rządzić własną planetą, ma prawo wędrować do gwiazd i zwiedzać inne światy. Ma prawo budować, tworzyć, a nawet niszczyć to, co jest jego, gdy straci rozum.
Nie może jednak panować nad tym, co powstało bez jego udziału i bez jego udziału powinno się rozwijać.

O tym prawie zapomniał król Tutain. Zapragnął być niepokonany. O pomoc prosi siedmiu magów....

Kamcia08 | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Fantastyka jest moją ulubioną dziedziną w literaturze. Dlaczego? Bo pozwala działać wyobraźni bez zahamowań, dzięki czemu łatwo może się rozwijać. W świecie fantastyki wszystko jest możliwe, istnienie odległych światów i istot nadprzyrodzonych.

W powieści Pani Doroty Terakowskiej poznajemy trzynastoletnią Agatę oraz jej psa Kusego. Pewnego dnia dziewczynka przez przypadek trafia do sklepu z antykami, w którym znajduje magiczne lustro. Odbija ono inny świat, do którego pragnie zachęcić dziewczynkę. Kiedy Agata je ignoruje, lustro wciąga jej psa, tym samym zmuszając ją do wejścia do tego tajemniczego świata. Już na początku zauważa, że kraina, choć tak podobna do jej świata, różni się od niego. Mianowicie brakuje tam jednego z kolorów tęczy - czerwonego. Dziewczynka zdaje sobie sprawę, że nie znalazła się tu przez przypadek, lecz ma zadanie do wykonania - przywrócenie brakującego koloru do życia mieszkańców krainy Koral.

Za każdym razem, gdy sięgam po książkę Pani Doroty...

paulinkalinka | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

"Lustro pana Grymsa" ma kilka punktów wspólnych z "Alicją po drugiej stronie lustra". Przede wszystkim bohaterkami obu książek są dziewczynki, które poprzez lustro znalazły się w fascynującym i zadziwiającym świecie. Zbieżność pomiędzy obiema książkami nie jest nachalna. Po prostu jest. Pani Terakowska stworzyła świat pełen kolorów, niezwykłości, świat, który chyli się ku zagładzie, który czeka na ratunek.
"Lustro..." ma znamiona klasycznej baśni: niezwykłe przygody, chwilowo triumfujące zło, waleczny bohater. Poza tym ukazana jest wierność i prawdziwa przyjaźń, a niewielką ofiarą można uratować całą Krainę Koral.
W wydaniu, które ja czytałam, umieszczono zaledwie 4 ilustracje. Z jednej strony żadna ilustracja nie jest potrzebna do tej powieści, gdyż plastyczność opisu pani Terakowskiej i wyobraźnia je zastępują, lecz z miłą chęcią przeczytałabym dobrze zilustrowane wydanie. Zwłaszcza, że "Lustro..." jest pozycją dla dzieci.

"Lustro Pana Grymsa" to jedna najwspanialszych książek fantasy mojego dzieciństwa. To właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z fantastyką. Jestem prawie pewna, że teraz zrobiłaby na mnie równie duże wrażenie :) Na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po tę pozycję :)

Keenyah | 2016-08-18
Przeczytana: 2016 rok

Książka która uczy, że każdy kolor jest potrzebny jak i każda emocja i to co nas po drodze spotyka.
Piękna !

Coffie | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znowu gdzieś przeczytałam, że książka nudna. Chyba powinnam zaprzestać patrzyć się na recenzje innych, bo to źle wpływa na mój wybór co do książek. Znaczy się, przyrzekłam sobie, że przeczytam co najmniej 50 stron, a jeśli mi się nie spodoba, zwyczajnie ją odłożę. Jednak, po tych kilkadziesięciu stronach czytałam dalej, gdyż nie byłam w stanie jej odrzucić.
Opowiada o dziewczynie, Agacie, która mimowolnie weszła do sklepu z antykami. Pan Gryms, sprzedawca, pozwolił jej obejrzeć te antyki. Zobaczyła, między innymi, stare sekretarzyki, szafki, stoły, kanapy... Jednak jej uwagę przyciągnęło lustro i jak się zdawało dziewczynie, magiczne. Pokazywało to, co chciało. Niezależnie od tego, co lub kto przed nim stał. Agata, oczarowana antykami, przychodziła codziennie. W końcu zapytała mamę o kupno magicznego lustra i obieała, że nie będzie żądać przez najbliższy rok prezentów, lodów i tym podobnych rzeczy. To utwierdziło jej mamę w przekonaniu, iż można jej ufać. Poszły tam razem z jej...

Gapowiczka | 2015-02-08

Lustro Pana Grymsa to jedna z najlepszych powieści Doroty Terakowskiej. Pierwszy raz przeczytałam ją jako nastolatka i byłam zachwycona, drugi raz przeczytałam ją już w dorosłym życiu i mój zachwyt nie minął. W książce najbardziej zauroczyła mnie nietuzinkowa fabuła z dużą ilością zwrotów akcji, dzięki czemu czytelnik nie jest w stanie się znudzić. Główna bohaterka - trzynastoletnia Agata budzi sympatię czytelników i przede wszystkim nie jest przerysowana (przesłodzona), jak to często bywa w przypadku nastoletnich bohaterek.

Serdecznie polecam książkę zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych.

10. rocznica śmierci Doroty Terakowskiej

4 stycznia mija 10 lat od śmierci Doroty Terakowskiej, znakomitej pisarki, której książki pokochało już kilka pokoleń czytelników. Do najpopularniejszych tytułów należą "Tam, gdzie spadają anioły", "Poczwarka", "Ono" i "Córka czarownic".