Marzyciel

Wydawnictwo: Znak
The Daydreamer
literatura brytyjska
literatura piękna

Większość dorosłych jest przekonana, że dziesięcioletni Peter jest cichym i wycofanym dzieckiem, gdy tymczasem w wyobraźni przeżywa najniezwyklejsze przygody: zamienia się na ciała ze swoim kotem, walczy z ożywionymi lalkami, na chwilę staje się niemowlęciem lub dorosłym. Książka jest zbiorem opowieści, niepokojących, surrealistycznych, zaskakujących metamorfoz, które rozgrywają się gdzieś na granicy jawy i snu, rodzą z głębokiej wrażliwości bohatera. Proza McEwana jak zawsze mistrzowska: prosta, poetycka i przenikliwa, to czytelnicze przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydanie wzbogacone zostanie o niezwykłe, oniryczne fotografie.

źródło opisu: Wydawnicteo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2381,Marzyciel

Ewelina | 2017-07-30

Warta przeczytania. "Czasem, musisz porozmawiać z trzylatkiem, żeby zrozumieć świat".

Cudowna, magiczna! Jest jak powrót do przeszłości dla mnie...

srebrnanatalia | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Ta książka jest jak sen 10-letniego chłopca, o nieograniczonej wyobraźni. Jednego dnia zamienia się na ciała z ukochanym kotem, innego staje się niemowlęciem. Niezwykła, nierealna książka.Wasze wewnętrzne dziecko będzie nią zachwycone.

Marcin | 2014-08-09
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nietypowy mały kwadratowy format, duża czcionka, jakieś zdjęcia w środku i główny bohater-narrator w postaci dziesięcioletniego chłopca... Pewnie książka dla dzieci spytacie? Nic bardziej mylnego. "Marzyciel" to opowieść dla dorosłych mających jeszcze w sobie dziecko :) Ta książka zdaje się być dedykowana dla każdego kto czuje jeszcze swoje "inner child".

"Daydreamer". Śniący za dnia, śniący na jawie, bujający w obłokach, słowem istny marzyciel, taki jest właśnie Peter. Każdy rozdział tej opowieści to inny "odjazd" od rzeczywistości w wykonaniu tego chłopca. Jedne są zabawne i rozczulające, inne z kolei całkiem niepokojące, abstrakcyjne i zgoła surrealistyczne... mój ulubiony fragment to zamiana ciał z kotem, naprawdę piękne, inaczej patrzy się potem na swojego pupila :)

Wydaje mi się że Ian McEwan tymi opowiadaniami powiedział coś na zasadzie: dzieci mają dar, widzą więcej, ten świat należy do marzycieli, świat dorosłych jest już inny ale nigdy nie przestając marzyć możesz...

Iwona Osika | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Początkowe rozdziały na pewno dużo bardziej porywają, niż to znajdujące się na końcu. Daje to jednak zawsze bardzo ciekawy sposób na spojrzenie na świat oczami dziecka :)
Najlepsze bez dwóch zdań są rozdziały o lalkach i kocie :)

sigomicamino | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Wiele osób powie pewnie - 'książeczka' dla dzieci z wielką czcionką, beznadzieja i denna.
A dla mnie to tylko kolejny dowód na to, że dzieci często widzą dużo więcej niż dorośli, że warto marzyć. A przede wszystkim, że w każdym z Nas siedzi taki mały Peter - marzyciel. I największą sztuką jest jak najdłużej zachować w sobie to dziecko, które każdy z Nas w sobie ma - cieszyć się z drobnych rzeczy i spraw, dostrzegać je i nigdy nie rezygnować z marzeń..:)

Lena | 2012-06-05

/kurczę. on tą książką przypieczętował swoją pozycję wśród moich ulubionych autorów. i ten fragment, w którym peter zamienia się ciałem z kotem jest po prostu mistrzowski. cała książka jest szalenie empatyczna, chciałabym mieć taką wyobraźnię jak główny bohater. całość chyba najlepiej podsumowuje fragment: 'w szkole często zostawiał swoje ciało w ławce i pozwalał myślom wyruszać na wyprawy'. wyruszam i ja.

Mia_wallence | 2012-02-14
Przeczytana: sierpień 2011

Warto przeczytać. Zadziwiał mnie ten chłopiec.

Hybryda | 2011-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2011

Książka "Marzyciel" ciekawa poprzez swoją inność. Ten chłopczyk przypominał mi trochę Anię z Zielonego Wzgórza, ona też była taką niepoprawną marzycielką. Fajny format więc można czytać w plenerze bądź w publicznych środkach komunikacji itp :)

Reminiscencja | 2011-05-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Nudne. Denerwujące. Głupie. Beznadziejne.