Marzyciel

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik
Wydawnictwo: Znak
The Daydreamer
literatura brytyjska

Większość dorosłych jest przekonana, że dziesięcioletni Peter jest cichym i wycofanym dzieckiem, gdy tymczasem w wyobraźni przeżywa najniezwyklejsze przygody: zamienia się na ciała ze swoim kotem, walczy z ożywionymi lalkami, na chwilę staje się niemowlęciem lub dorosłym. Książka jest zbiorem opowieści, niepokojących, surrealistycznych, zaskakujących metamorfoz, które rozgrywają się gdzieś na granicy jawy i snu, rodzą z głębokiej wrażliwości bohatera. Proza McEwana jak zawsze mistrzowska: prosta, poetycka i przenikliwa, to czytelnicze przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydanie wzbogacone zostanie o niezwykłe, oniryczne fotografie.

źródło opisu: Wydawnicteo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2381,Marzyciel

Marcin | 2014-08-09
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Nietypowy mały kwadratowy format, duża czcionka, jakieś zdjęcia w środku i główny bohater-narrator w postaci dziesięcioletniego chłopca... Pewnie książka dla dzieci spytacie? Nic bardziej mylnego. "Marzyciel" to opowieść dla dorosłych mających jeszcze w sobie dziecko :) Ta książka zdaje się być dedykowana dla każdego kto czuje jeszcze swoje "inner child".

"Daydreamer". Śniący za dnia, śniący na jawie, bujający w obłokach, słowem istny marzyciel, taki jest właśnie Peter. Każdy rozdział tej opowieści to inny "odjazd" od rzeczywistości w wykonaniu tego chłopca. Jedne są zabawne i rozczulające, inne z kolei całkiem niepokojące, abstrakcyjne i zgoła surrealistyczne... mój ulubiony fragment to zamiana ciał z kotem, naprawdę piękne, inaczej patrzy się potem na swojego pupila :)

Wydaje mi się że Ian McEwan tymi opowiadaniami powiedział coś na zasadzie: dzieci mają dar, widzą więcej, ten świat należy do marzycieli, świat dorosłych jest już inny ale nigdy nie przestając marzyć możesz...

sigomicamino | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Wiele osób powie pewnie - 'książeczka' dla dzieci z wielką czcionką, beznadzieja i denna.
A dla mnie to tylko kolejny dowód na to, że dzieci często widzą dużo więcej niż dorośli, że warto marzyć. A przede wszystkim, że w każdym z Nas siedzi taki mały Peter - marzyciel. I największą sztuką jest jak najdłużej zachować w sobie to dziecko, które każdy z Nas w sobie ma - cieszyć się z drobnych rzeczy i spraw, dostrzegać je i nigdy nie rezygnować z marzeń..:)

mag | 2011-04-21

Poznajcie Petera Fortune. To dziecko, o którym dorośli zwykli mawiać- „trudne”, ale nie dlatego, że chłopiec nie lubił jeść owsianki, bił się z innymi dziećmi, czy też atakował łydki babci swoim nowym mieczem, ale dlatego, że był małomówny. Nie znaczy to, od razu, że głupi, jak podejrzewali nauczyciele. Nie. Peter po prostu był marzycielem, a historie, które stworzył w swej wyobraźni stanowią fabularną materię „Marzyciela”.

Ian McEwan nazywany jest „Ianem Makabrą” i na ten przydomek pisarz sam sobie zapracował. Jego debiutancka powieść pt. „Betonowy ogród” jest jak uderzenie obuchem. Brytyjski pisarz stworzył bowiem makabryczną opowieść o losach czwórki dzieci, których rodzice odeszli na tamten świat, a dosłownie-wylądowali betonie. W innych powieściach Ian McEwan skupia się przede wszystkim na relacjach międzyludzkich, stwarza wiarygodne portrety psychologiczne swych bohaterów, umieszczając ich w koszmarnych sytuacjach. Autor „Niewinnych” bada granice ludzkiej odporności na...

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 26 października 2009

W każdej chwili i czasie należy siegać po prozę McEwana. W Polsce nikt nie jest w stanie go "doścignąć" choćby nawet na długim dystansie

Ania | 2011-04-21

Piękna, sympatyczna historia, pobudzająca wyobraźnię i skłaniająca do uśmiechu.

srebrnanatalia | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Ta książka jest jak sen 10-letniego chłopca, o nieograniczonej wyobraźni. Jednego dnia zamienia się na ciała z ukochanym kotem, innego staje się niemowlęciem. Niezwykła, nierealna książka.Wasze wewnętrzne dziecko będzie nią zachwycone.

Lena | 2012-06-05

/kurczę. on tą książką przypieczętował swoją pozycję wśród moich ulubionych autorów. i ten fragment, w którym peter zamienia się ciałem z kotem jest po prostu mistrzowski. cała książka jest szalenie empatyczna, chciałabym mieć taką wyobraźnię jak główny bohater. całość chyba najlepiej podsumowuje fragment: 'w szkole często zostawiał swoje ciało w ławce i pozwalał myślom wyruszać na wyprawy'. wyruszam i ja.

Iwona Osika | 2014-05-14
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2014

Początkowe rozdziały na pewno dużo bardziej porywają, niż to znajdujące się na końcu. Daje to jednak zawsze bardzo ciekawy sposób na spojrzenie na świat oczami dziecka :)
Najlepsze bez dwóch zdań są rozdziały o lalkach i kocie :)

Hybryda | 2011-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2011

Książka "Marzyciel" ciekawa poprzez swoją inność. Ten chłopczyk przypominał mi trochę Anię z Zielonego Wzgórza, ona też była taką niepoprawną marzycielką. Fajny format więc można czytać w plenerze bądź w publicznych środkach komunikacji itp :)

Klaudia S | 2011-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2011

Kilka historii o tym, że czasem trzeba popatrzeć na świat oczami drugiej osoby aby aby ją zrozumieć i zaakceptować. Elementy fantstyki i abstrakcji.