Podziemny front

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna
darek78

Podziemny front to pamiętnik dowódcy drugiej kompanii batalionu „Czwartaków” Tadeusza Pietrzaka, pasjonująca książka o tworzeniu się oddziałów GL na terenie „Lewej Podmiejskiej”, o walkach młodzieży z ZWM i akcjach przeprowadzanych w Warszawie przez słynny batalion im. „Czwartaków”. Niezwykłe były koleje losu autora tej książki. Dwukrotnie w ciągu półrocza przeżył wyzwolenie. W październiku 1944 r.przerzucono go z oddziałem skoczków spadochronowych za front. Druga część książki to udokumentowany autentycznymi szyfrówkami opis działalności tej grupy, operującej w ciężkich warunkach popowstaniowych na terenie „Lewej Podmiejskiej” między dwoma niemieckimi liniami obronnymi. Autor, sam czterokrotnie ranny w walkach z Niemcami, doskonale oddaje atmosferę tamtych dni, dni przemocy i bohaterstwa, w których działał wraz ze swymi towarzyszami broni, żołnierzami AL.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: zdjęcie autorskie