Podziemny labirynt

2015-01-23
2015-01-23
Paweł Wieczorek
odkrycie senscja praludzie Antarktyda

Za mną już kilka powieści tego autora, tym razem przyszedł czas na "Podziemny labirynt". Czytałam go na czytniku, zaczynałam w szpitalnych warunkach, kończyłam już w domu. Fajnie oderwał moje myśli i zapewnił mi w miarę przyjemnie kilka godzin.

Odkrycie pod ziemią porzuconej przed tysiącami lat osady na Antarktydzie oraz odnalezienie niezwykłej diamentowej figurki to dopiero początek przygody i niebezpieczeństw czyhających na bohaterów.

Początkowo „Podziemny labirynt” pozwolił mi oczekiwać czegoś zupełnie innego niż finalnie dostałam. Tym razem nie do końca pasował mi pomysł autora. Jeszcze stwory podobne do dinozaurów (a przynajmniej tak je sobie wykreowała moja wyobraźnia) były spoko, ale poznanie innych mieszkańców podziemnego labiryntu już wywołało u mnie wywracanie oczami. Ciekawiło mnie jednak jak się zakończy ta przygoda dla postaci, którym kibicowałam.

Czekają tu na was ucieczki, walka o przetrwanie, polityczne rozgrywki, ewoluujące w kompletnej izolacji zwierzęta, tajemnicze plemię, a nawet odrobina metafizyki.

Bawiłam się całkiem nieźle, choć ta historia z pewnością nie stanie się jedną z moich ulubionych.

Przygoda, przygoda i jeszcze raz przygoda. Jest to moje drugie spotkanie z tym autorem ale na pewno nie ostatnie. Akcja dzieje się dosłownie od pierwszej do ostatniej strony. W książce jest też dużo emocji, tych pozytywnych i tych negatywnych. Gdy już mamy nadzieję że główni bohaterowie wyjdą zwycięsko z opresji autor całkowicie nas zaskakuje. Postacie w książce są wyraziste i po paru stronach zaczynamy im kibicować. Polecam wszystkim którzy lubią książki przygodowe z domieszką czegoś fantastycznego.

Połączenie Juliusza Verne'a z Indianą Jones. Grupa starannie dobranych naukowców udaje się na Antarktydę w celu zbadania i eksploracji systemu podziemnych korytarzy i jaskiń ciągnących się w tysiącach kilometrów pod arktyczną zmarzliną. Nieświadomi tego, że są już drugą ekspedycję, bo pierwsza zaginęła i nie wróciła, zjeżdżają na mechanicznych transporterach coraz niżej i niżej.
Jaki czekają ich przygody, jakie niebezpieczeństwa, co odkryją? Polecam przeczytać ;)

James Rollins z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Urodzony w Chigago w stanie Iilinois, prowadził przez pewien czas własną praktykę weterynaryjną w Kalifornii. Po pewnym czasie jednak stwierdził, że nie jest to jego powołanie. Swoje pierwsze powieści publikował pod pseudonimem „James Clemens”. Dopiero seria z cyklu SIGMA przyniosła mu międzynarodową sławę.

W Antarktyce dochodzi do niezwykłego odkrycia. Doktor Blakely znajduje ponad 3000m pod wulkanem Erebus olbrzymi system jaskiniowy o średnicy kilku kilometrów. Początkowe badanie tajemniczych grot odkrywa niezwykłe znalezisko - figurkę nagiej kobiety, wykonanej z diamentu. Jest to pierwsza wskazówka, która daję możliwość, że jaskinie były zamieszkiwane przez inteligentną rasę ludzką. Potwierdza to w późniejszym etapie, odkrycie opuszczonej wioski składającej się z setek wykutych komnat w skale. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe, okazuje się, że jedna ekspedycja już tutaj była. Niestety kontakt z nią się urwał, a ona nigdy nie wróciła. Co takiego się wydarzyło? Jaką tajemnicę ukrywają odnalezione groty? W trakcie dalszych eksploatacji naukowcy trafiają na żyjącą cywilizację praludzi. Istoty te dostały się tam z Australii - w czasach, kiedy oba kontynenty były połączone - następnie zeszły pod ziemię, aby ukryć się przed zimnem. Pojawienie się nowej ekspedycji, zakłóciło ich życie, jednocześnie zagrażając im.

To niesamowite, jak każda książka tego autora przyjemnie się czyta. Pierwszy rozdział idealnie wprowadza nas w fabułę książki, zostawiając w nas nić zaciekawienia. Każdy kolejny rozdział, każda kolejna strona to napięcie, które wciąga nas jeszcze bardziej. Nagłe zmiana akcji, niespodziewane zagrożenie życia, zmuszają bohaterów przeważnie do jedynej sytuacji - szybkiego brania nóg za pas. Cała historia jest dokładnie dopracowana, mimo trochę zbyt dużego wątku fantastycznego - ale mimo to książka dalej wszystko ze sobą idealnie współgra. Autor idealnie potrafi stworzyć odpowiedni klimat, opisując to w przejrzysty sposób. Mimo, że autor ma za sobą napisać ogromną ilość książek, dalej potrafi stworzyć wyjątkowych i niepowtarzalnych bohaterów.

Tak, jest to zdecydowanie kolejka książka Jamesa Rollinsa, która zagości na moje półce na stałe. Jeszcze przez dłuższy czas zostanie moim życiowym odkryciem. Jeśli dla kogoś seria SIGMA jest za długa, polecam na początek właśnie tą książkę. Jest ona takim smaczkiem, która spowoduje większy apetyt.

Eliwerka.blogspot.com

W...

OCENA - 6/10 DOBRA

„PODZIEMNY LABIRYNT” to książka interesująca, nie możemy jednak oczekiwać arcydzieła, ponieważ jej fabuła krąży wokół utartych schematów wykorzystywanych przez innych autorów w tego typu literaturze. Powieść ma spełniać raczej rolę rozrywkową, relaksującą, odprężającą i w tym aspekcie sprawdza się znakomicie, czyta się ja szybko, mamy wartką akcję, kilka ciekawych wątków, niestety powieść jest przewidywalna więc łatwo będzie można się domyślić jej zakończenia.

Powieść jest mieszanką kilku kategorii, a więc przygody, thrillera, fantastyki, romansu, to takie połączenie Jurajskiego Parku z Indiana Jonesem oraz Wyprawą do Wnętrza Ziemi Juliusza Verne. Niedaleko wybrzeża Antarktydy u podnóża wulkanu Erebus zlokalizowana jest stacja badawcza McMurdo z której naukowcy prowadząc badania w ciągnących się kilometrami systemach jaskiń, napotykają żyjących praludzi, którzy dostosowując się do panujących pod ziemią warunków, stworzyli swoisty ekosystem pozwalający im przetrwać. Tak w jednym zdaniu można streść fabułę tej powieści, więc nie będę zdradzał szczegółów bo zdecydowanie lepiej sięgnąć po tę historię i samemu ją odkryć. Zapraszam do lektury. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 6/10 DOBRA

Książka i zawarta w niej przygoda bardzo mnie wciągnęła! Jest tu prawie wszystko co podoba mi się w tego typu historiach: tajemnica, zwroty i duże tempo akcji oraz czasem zaskoczenia; to wszystko sprawie, że opowieść tą dobrze się czyta.

Książka lekka i nawet trzyma w napięciu. Ciekawy pomysł i na pewno zapadnie mi w pamięć. Poczatek może zniechęcić ale im dalej tym bardziej przekonywałem się do autora. Może też sentyment do "Obcych" Ridley'a Scotta i Camerona sprawił, że dobrze się czytało :)

Książka pochłania szybko. Praktycznie od razu czytelnik zostaje wciągnięty w tryby akcji na wysokich obrotach, na dodatek unosi się nad nią duch Verne'a. Chwilami czuć, że Rollins się wprawiał dopiero w pisarstwie i język nie do końca nadążył za wyobraźnią. Poza tym bez zarzutu. Dobra, a do tego odważny pomysł czyli - 7/10.

Według mnie najlepsza książka Rollinsa. Od niej zaczęła się moja fascynacja tym autorem.

Ciekawa i pełna akcji jak wszystkie książki tego autora. Jeśli przymknie się oko na pewne nieścisłości to otrzymujemy bardzo przyjemną lekturę.

• James Rollins
  • Przygodowe
  • 2015

Dodaj cytat z książki Podziemny labirynt