Okładka książki Terminalny mróz

Albatros
typ
papier
Ag2S
6,2 (90 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Alaska, Federalna Strefa Chroniona, lodowe pustkowie za kręgiem polarnym. W nieczynnej od pół wieku wojskowej bazie Fear przebywa sponsorowana przez sieć telewizyjną grupa naukowców, analizująca zjawisko globalnego ocieplenia. Podczas badań natrafiają na prehistoryczne zwierzę od tysięcy lat zamrożone w lodzie. Wstępne oględziny ujawniają, że okaz należy do gatunku nieznanego dotąd nauce… Dla stacji telewizyjnej to okazja jedna na milion! Do Fear przybywa ekipa filmowa, która ma nakręcić program dokumentalny. Wbrew protestom naukowców, sponsorzy domagają się wydobycia zwierzęcia z lodu i rozmrożenia go na żywo – przed kamerami, i dopinają swego. Ku ogólnej konsternacji, w noc przed szeroko nagłośnioną emisją programu, cenny okaz znika bez śladu… W atmosferze narastających podejrzeń i oskarżeń o sabotaż, jeden z badaczy wysnuwa szaleńczą teorię – a jeśli zwierzę ożyło? Już wkrótce budząca wybuchy śmiechu hipoteza zyskuje ponure potwierdzenie…

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: Wydawnictwo Albatros

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 1922
gwiazdka | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 16 listopada 2014

Książkę czyta się szybko i lekko, co wynika w większej części z dużych liter i jeszcze większych odstępów. Poza tym o powieści można powiedzieć niewiele, bardzo prosta, przewidywalna, w moim odczuciu jednowymiarowa. Jest, co prawda, akcja, dużo krwawych scen, ale zero napięcia, wszystko zmierza do wiadomego celu. Niby też jest tajemnica, ale brakuje tutaj tego czegoś, tej żyłki, która sprawia, że nawet książka o niczym czyta się jak coś wyjątkowego. Nie czytałam innych książek L. Ch., nie wiem więc, czy jest lepsza, czy na przeciętnym poziomie. Ponadto nie podobało mi się przejaskrawienie niektórych postaci- nie przepadam za dziennikarzami, ale aż za takich idiotów nawet ja ich nie uważam. Powiem tak: czytać się da, ale zero szału.

książek: 19169

„Terminalny Mróz” to kolejna samodzielna powieść Childsa, ponownie zamykająca grupę ludzi w odosobnieniu. Alaska, baza wojskowa umieszczona za kręgiem polarnym. Dzięki sponsoringowi stacji telewizyjnej, do nieczynnej od lat bazy przybywa grupa naukowców. Mają prowadzić badania nad globalnym ociepleniem. Podczas badań odkrywają zamrożone w lodzie prehistoryczne zwierzę, z gatunku nieznanego nauce. Na miejsce przybywa, zachwycona odkryciem ekipa telewizyjna, która – wbrew protestom naukowców – postanawia wyciąć zwierzę z lodu i rozmrozić je przed kamerami. Tymczasem, tuż przed emisją znalezisko znika. Szef stacji podejrzewa sabotaż, kiedy jednak ginie pierwszy człowiek, musi zmienić zdanie. Giną kolejne ofiary, wszystkie dosłownie rozszarpane na strzępy. Wychodzi na jaw, że pięćdziesiąt lat wcześniej na stacji w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła ekipa naukowców. Czy więc wszyscy muszą podzielić los tragicznie zmarłych sprzed laty?
Child opiera się na solidnym researchu,...

Roland | 2014-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2014

Lincoln Child znany jest jako współautor książek o agencie specjalnym Pendergaście. Wspólnie z Douglasem Prestonem napisali sporo książek. Od paru lat Lincoln Child zaczął wydawać samodzielnie książki. „Terminalny Mróz” jest jedną z nich. Książka można rzec posiada zarówno swoje słabe, ale również mocne strony. Ogólnie można powiedzieć, że jest dobra.

Na Alasce grupa naukowców przebywa w nieczynnej od lat bazy wojskowej Fear. Ekspedycja naukowa finansowana jest przez stację telewizyjną. Paleoekolog Evan Marshall wraz z pozostałymi naukowcami badają skutki globalnego ocieplenia. Niespodziewanie dokonują zaskakującego znaleziska. Znajdują zamrożone w lodzie, nieznane nauce stworzenie. O tym fakcie szybko dowiaduje się stacja telewizyjna, która postanawia nie tylko nakręcić dokument, ale również wydobyć zwierzę z lodu i je rozmrozić. Baza naukowa odżywa, tłum ludzi przybywa, aby zrealizować program. Tymczasem przed emisją programu zwierzę znika. Czyżby ożyło? Zaczynają ginąć...

Gośka | 2012-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Akcja książki rozgrywa się na Alasce w byłej bazie wojskowej. Pewna stacja telewizyjna sponsoruje badania nad globalnym ociepleniem i wysyła do nieczynnej bazy kilku naukowców.W trakcie badań natrafiają na jaskinię,w której znajdują zamrożone zwierzę.Powiadamiają stację o swoim odkryciu i tym sposobem zapoczątkowują cyrk medialny. Zjeżdżają się gwiazdy telewizji dokumentalnej,wycinają bryłę lodu wraz ze zwierzęciem i planują wielkie show.Jednak z tych planów niewiele im wychodzi,gdyż zwierzak nagle znika. I zaczynają ginąć ludzie.

Fabuła książki jest dosyć prosta.Zamknięta przestrzeń, grupa ludzi i nieznana siła,która ich po kolei morduje.Sporo ociekających krwią opisów,lecz jak dla mnie nie było tej atmosfery grozy.Ale ja jestem wybredna,więc może inni poczują dreszcz strachu czytając o skradającym się w ciemnościach potworze jak ze snów.

Jak w każdej tego typu książce mamy paru bohaterów,którzy pod wpływem stresu nie wpadają w panikę i są gotowi się poświęcić.I mamy paru...

moho123 | 2013-02-27
Na półkach: Wpadki, Przeczytane

Już po przeczytaniu streszczenia z tyłu książki oraz zobaczeniu wewnątrz olbrzymiej czcionki miałem obiekcje czy aby powieść ta jest warta mojej uwagi. No cóż zaznajomiony już dobrze z twórczością tego autora i zawsze zadowolony z jego prozy sięgnąłem po jego nowe dzieło, które niestety nie jest niczym wielkim.
Tematyka książki jest jakby inspirowana filmem COŚ i próbuje dorównać klimatem RYTUAŁOWI który Child napisał wspólnie z Prestonem. Obaj panowie piszą wspólnie z dużym powodzeniem przeważnie o perypetiach pewnego agenta FBI.
Termalny mróz jest napisany na siłę i bez polotu. Postacie nieciekawe a ich zachowanie przewidywalne jak i cała akcja. Całkowity brak zaskoczenia i zwrotów akcji oraz szybkiego tempa całkowicie zabija tą książkę. Ze stron wieje nudą i niczym więcej.

Cornnie | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Bardzo lubię książki Lincolna Childa zarówno te solowe jak i te pisane wspólnie z Douglasem Prestonem. Niestety "Terminalny Mróz" kompletnie mnie rozczarował. Przede wszystkim fabuła jest tak przewidywalna, że nic nie będzie nas w stanie zaskoczyć, przez co nie czyta się tej książki z przysłowiowym "zapartym tchem" ale czekamy żeby dobrnąć wreszcie do końca. Poza tym sam pomysł z potworem, który morduje wszystkich po kolei na kompletnym odludziu jest już dawno przerobiony, trywialny, ot, taki odgrzewany kotlet.
Książkę czyta się szybko, dwa dni i po sprawie, co w jej przypadku to akurat spory plus. Mnie kompletnie nie poniosła, nie zaskoczyła, nie pozostanie w mojej pamięci na długo, choć mimo wszystko mam duży szacunek dla autora i z pewnością zakupię jeszcze nie jedną jego książkę.

kaśka | 2012-12-13

Nie wiem w czy tkwi zachwyt tą książką. Normalna sensacja z dużą ilością naukowych szczegółów i przewidywalnym zakończeniem. Zdecydowanie wolę książki duetu Preston, Child.

inkaa2000 | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Nie podobała mi się... Taka trochę naciągana. <<trochę" to chyba mało powiedziane...

fiszboniasty | 2012-11-13

Pierwsza książka Childa którą przeczytałem i dzięki której miałem ochotę sięgnąć po następne.

Emisia09 | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Hmm..przeczytałam bardzo szybko jednak książka ta nie wywarła na mnie większego wrażenia. Fabuła nawet wciągająca, lecz słabe tempo akcji i jak dla mnie trochę za dużo fantastyki..cóż tego autora nie zaliczę do moich ulubionych;P Tylko dla fanów!!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica