Okładka książki Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Znak
typ
papier
Ag2S
7.85 (439 ocen i 95 opinii)

Opis książki

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy. Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. Czterech uczestnik...

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Polecamy

Oficjalna recenzja
jusola książek: 2700

Na limesie....

Polacy zdobyli Broad Peak, Polacy zdobyli K2. Polacy uratowali życie Tajwańczykowi pod szczytem Broad Peak, choć inni wspinacze nie chcieli wyruszyć na pomoc. To niedawne informacje z mediów. To także okazja, by przypomnieć dyskusyjny już, jak się okazało, reportaż Jacka Hugo-Badera (JHB) „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Nie o samym zdobywaniu gór on jest, choć ten temat, albo właściwie ta ludzka pasja jest jedną z ważniejszych. Zasadniczy temat, przypomnę, wiąże się z wyprawą poszukiwawczą ciał dwu zaginionych i uznanych za zmarłych himalaistów: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy obok Adama Bieleckiego i Artura Małka zapisali się w historii światowego himalaizmu jako pierwsi zdobywcy szczytu Broad Peak zimą (III 2013). Jacek Hugo-Bader marketingową zagrywką, którą opisuje w książce, wpisał się na wyprawę zorganizowaną przez Jacka Berbekę, a prowadzoną wspólnie z Jackiem Jawieniem i Krzysztofem Tarasewiczem. Udział w niej wzięli również, oprócz reportera, rodzice Tomka Kowalskiego i jego narzeczona oraz, oczywiście, kucharze i tragarz. Reportaż Badera jest opowieścią o tej zakończonej połowicznym sukcesem wyprawie, gdyż odnaleziono i pochowano tylko ciało Tomasza Kowalskiego. Bader opisuje mechanizmy tworzenia grupy wyprawowej, sposób funkcjonowania w obozach, układ sił w grupie, relacje wewnętrzne i napięcia międzyludzkie. Zarzucano reporterowi, że wyprawa była dla niego nieudana. Bo materiału mało, bo nie zbliżył się do ludzi, bo próbuje wydawać sądy, które są opiniami laika... W tych zastrzeżeniach mieszczą się i głosy środowiska himalaistów. W tym kontekście warto zastanowić się, za co JHB i wydawca przeprasza na stronie internetowej Annę Czerwińską. Za czyje słowa? Popełnił reporterski błąd? Wydźwięk wypowiedzi jest zbyt mocny w kontekście tak szeroko dyskutowanej tragedii?

JHB nie ukrywa, że było mu trudno. Zmagał się z silnym charakterologicznie przywódcą wyprawy, znalazł się w sytuacji odrzuconego, gdy nie chciano z nim rozmawiać, a i potem, po wyprawie, dostał niemiłą przesyłkę, którą w książce emocjonalnie skomentował. Bo materia, nad którą pracował, była nad wyraz delikatna. Obiektywne przedstawienie faktów to jedno, a wewnętrzne zmagania tych, którzy pozostali, to drugie. Bader usiłuje oddać ich stan psychiczny i wielokrotnie daje im głos, pozwalając mówić, np. rodzicom Tomka Kowalskiego czy żonie Macieja Berbeki. Chce ich przepowiedzenia tego, co się wydarzyło. Podobnie jak głosu Adama Bieleckiego i Artura Małka, który jednak reporterowi się oparł.

Ponieważ „osobami dramatu” (określenie JHB) są także m.in. Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy, oraz Artur Hajzer, tragicznie zmarły w tym czasie w górach szef programu Polski Himalaizm Zimowy, reportaż rozszerza się. Historia tej konkretnej wyprawy jest też próbą wniknięcia w tajemnicę osobowości tych, którzy w góry idą teraz i szli wcześniej. JHB stawia wyraźnie pytania o odpowiedzialność za drugiego człowieka, ale też o dojrzałość motywacji, dojrzałość podejmowania decyzji, a co za tym idzie odpowiedzialności za siebie, także w relacji z drugim człowiekiem. To naraziło reportera na negatywny odbiór jego książki przez najbliższych tragicznie zmarłych himalaistów. To zrozumiałe, naturalnym odruchem jest obrona dobrego imienia najbliższego nam człowieka. Ale w wysokogórskiej wyprawie, jak w żadnej innej chyba, stawką jest ludzkie życie, bo „wszystko tam jest na limesie ludzkiej wytrzymałości” (może już wyświechtana ta fraza, ale znacząca).

Nie wiem, czy ocena uczestników tragicznej wyprawy, jaką da się wyczytać z reportażu JHB, jest w pełni słuszna. Jedno jest pewne, mitologizacja czegokolwiek i kogokolwiek nie służy nigdy prawdzie. Banalnie to zabrzmi, wiem, ale często od odpowiedzi ważniejsze są pytania. A Jacek Hugo-Bader je stawia. I mam wrażenie, że to największa wartość tego reportażu - pytania.

Co jeszcze w książce? JHB filmowiec i JHB fotograf. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z wyprawy. Jednak choć Znak wydał ją dbając o stronę estetyczną, nie ustrzegł się błędów w klejeniu. Sztywne okładki nie zapobiegły rozpadnięciu się stron.

Jacek Hugo-Bader - jak zapowiedział w którymś lipcowym wywiadzie - nie uczestniczy już w rozmowach na temat książki, by dać sobie szansę emocjonalnie się z niej otrząsnąć. Czytelnikom jednak ona pozostała. Polecam mimo medialnego szumu i dyskusji o sztuce reporterskiej.

Justyna Radomińska

Opinie czytelników
Strega | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Tak i nie...

Bardzo lubię książki Jacka Hugo-Badera, ale tym razem jego postawa wzbudziła mój niesmak (a zaczęło sie to od listu do Jacka Berbeki, w którym koloryzuje prawdę w celach marketingowych. Temat-samoograj, a cel uświęca środki...)

Z drugiej strony zupełnie niezrozumiała jest dla mnie postawa uczestników wyprawy. Skoro zupełnie świadomie zabrali ze sobą reportera i wiadomo było w jakim celu, to dlaczego odsuwali się od niego? Konsekwencją tego nierozmawiania jest książka, która czasem wyglada jakby była pisana na siłę. Trzeba było "zrobić objętość", więc wciśnięte jest tam byle co, ot, chociażby fragmenty z forum z internetu. Ludzie anonimowo piszą paszkwile i te bezsensy są zamieszczone w książce. Pewnie, że można to tłumaczyć chęcią pokazania np.różnych emocji towarzyszącym tej wyprawie. Mnie się to jednak nie podoba.

Dużo zastrzeżeń mam co do stylu pisania. Pojawiają się teksty w stylu: " moje bachory" albo coś takiego:
" Moje psy, chociaż stare...

Marta | 2014-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Nie rozumiem himalaistów, bo nie rozumiem po co ludzie chodzą w tak wysokie i niebezpieczne góry. Chyba tylko po to, żeby umrzeć. Rozumiem za to, po co w te same góry, w których zginęli Tomek Kowalski i Maciej Berbeka, ruszyli ich bliscy. Zmarłych trzeba pożegnać i pochować, choćby symbolicznie, dopiero wówczas będzie można spróbować żyć dalej.

Byłam zdumiona, kiedy dowiedziałam się, że Jacek Hugo-Bader dołączył do „wyprawy pogrzebowej”. Reporter nie pasował mi zupełnie do okoliczności, a jego osobowość wydawała się zbyt kolorowa i szalona, jak na taką wyprawę. I faktycznie w trakcie lektury przez cały czas miałam wrażenie, że reporter i bliscy zmarłych himalaistów męczą się w swoim towarzystwie. On jest jak piąte koło u wozu, a oni za bardzo się pilnują, żeby nie powiedzieć zbyt wiele, nie odsłonić prawdziwych uczuć.

Wcale się nie dziwię, że uczestnicy wyprawy nie chcieli rozmawiać z autorem i traktowali go z dystansem. Przez to reporter nazbierał chyba za mało materiałów, bo większ...

vandenesse | 2014-08-24
Na półkach: 2014, Reportaż, BOK, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Uwielbiam takie akcje wokół książki – „Długi film o miłości” wzbudził ogromne kontrowersje – jednych zachwycił, innych totalnie odrzucił. Wywołał burzę medialną – głównie dzięki tematyce, ale sam styl autora był również komentowany – ech to pamiętne zdanie Badera: „reporter książkowy może pójść w literaturę”...
Mnie sam początek totalnie zszokował (chodzi mi o przytoczony list do Jacka Berbeki w którym autor błaaaaaaaga żeby go zabrać na wyprawę - żenujący i po prostu okropny ten list). JHB ma niewątpliwie różnego rodzaju „zagrania”, które nie są po drodze z moim wyobrażeniem spoko kolesia. Wcale się nie dziwię, że wyprawa z nim była katorgą dla pozostałej ekipy. Z drugiej strony JHB to niewątpliwy mistrz i uwielbiam go czytać. Kapitalne porównania, odnośniki, opisy – no majstersztyk. A więc jestem rozdarta. Ale nie zdziwiona, bo w moim dorobku czytelniczym jest co najmniej kilku autorów, których nie cierpię oglądać, słuchać, którzy są wg mnie pretensjonalni ale ich książki to absolutn...

Smiejka | 2014-05-22
Na półkach: 2014, Przeczytane, Góry
Przeczytana: 23 maja 2014

Ta książka to nie zapis tragedii która wydarzyła się na Broad Peak. To nie jest książka o wyprawie na ten sam szczyt w celu odnalezienia i pochowania ciał dwóch himalaistów. To nawet nie jest książka o górach. Próżno tutaj szukać taniej sensacji czy radykalnych osądów. Autor uniknął patosu i szafowania ludzką tragedią.
Tematem przewodnim tego reportażu jest miłość. Miłość do gór i wspinaczki. Miłość matki do dziecka. Miłość dziewczyny do chłopaka. Miłość braterska. W końcu miłość własna. Jest tez nienawiść, która podstępnie kryje się w tych sercach wypełnionych miłością. Nienawiść, która narodziła się w wyniku nieopisanej tragedii. Chyba najbardziej "ruszyły" mnie fragmenty, w których jeden z bohaterów - brat, który stracił brata, odmawia pomocy w odzyskaniu ciała i upamiętnieniu innego polskiego himalaisty, który ginie na Gaszerbrumie w czasie trwania wyprawy na BP. Nienawiść oślepia ale też pozwala na przysłowiowe przenoszenie gór.
Czytałam Długi Film o Miłości i z niepo...

Karolina | 2014-05-22
Na półkach: Reportaże, 2014, Góry, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2014

Chyba każdy słyszał o Broad Peaku, o Berbece i Kowalskim, Małku i Bieleckim, Wielickim i Hajzerze. Każdy Polak wie najlepiej, co się na górze stało, co zawiodło, kto winny, kto niewinny. To już taka nasza narodowa cecha, że jesteśmy ekspertami od wszystkiego, a od tragedii szczególnie.
Dużym zaskoczeniem było dla mnie, gdy usłyszałam, że Jacek Hugo-Bader jedzie na wyprawę poszukiwawczą. No bo co on ma wspólnego z górami? No niewiele, ale jest temat do opisania. I ta książka własnie tym jest, tematem.
Mnie się ten reportaż nie podoba. Abstrahując od tematyki, tragedii i mojego zainteresowania górami, uważam, że to po prostu kiepski reportaż. Ani to zapis samej wyprawy (skąpe informacje o trekkingu do bazy, o pobycie w bazie, a akcji górskiej), ani to zapis uczuć i emocji jej uczestników (nikt nie chciał z reporterem rozmawiać), ani to próba ustalenia, jak to było naprawdę. Wszystko, co pojawiło się w tej książce, zostało już powiedziane wcześniej.
Czytałam "Dzienniki Kołymskie&quo...

Łukasz | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Himalaje reportażu! Kończą mi się już powoli przymiotniki jakimi jestem w stanie opisywać książki Jacka H.B. Po raz kolejny mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem jednego z najlepszych współczesnych pisarzy bez podziału na kategorie literackie. Tym razem Jacek H.B. zabiera nas w podróź w pakistańskie góry Karakorum i robi to w sposób fenomenalny! wszystko w tej książce jest skonstruowane w sposób perfekcyjny. Sposób w jaki autor opisuje "cmentarną wyprawę" sprawia, że czytelnik zatapia się w lekturze niczym oszalały co jest niejako powiązane ze stanem jaki osiągają himalaiści w drodze na szczyt. Geniusz Panie i Panowie, Geniusz! więc czym prędzej do lektury!

Paulina | 2014-06-10
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Poruszająca książka wielkiego polskiego reportera. Jacek Hugo-Bader jedzie pod Broad Peak wraz z rodzinami alpinistów, którzy zginęli podczas historycznego, pierwszego zimowego wejścia na szczyt. Celem wyprawy jest odszukanie ich ciał i zapewnienie im godnego pochówku. Hugo-Bader ma jednak inny cel. Chce zrozumieć. Dowiedzieć się czegoś o tej niezwykłej gorączce, która pcha ludzi w strefę śmierci, a także o tym, dlaczego niektórzy zostawiają w niej swoich towarzyszy, a inni giną, ratując ich. Efektem jest ta książka - porażająca, mądra, wielostronna.

malineczka74 | 2014-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Po drugiej stronie lustra

Góry, a konkretnie Himalaje i Karakorum, a więc te najwyższe pochłonęły już masę ofiar. I oczywiście ten ich "proceder" będzie trwał nadal. Tak, niektórzy z tych co będą chcieli je pogromić zginą. Tak już jest - można rzec prawo natury, prawo gór. W wielu wyprawach w drodze powrotnej kogoś zabrakło. Wpadł do szczeliny, porwała go lawina, pokonała choroba wysokościowa, zgubił drogę, zamarzł... Z zakończonej sukcesem, a zarazem tragedią wyprawy organizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy na Broad Peak w 2013 też nie wszyscy wspinacze wrócili. Ze szturmowej czwórki zabrakło Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki. Nie zeszli do bazy, zostali na zawsze na stokach góry. Ta wyprawa była bardzo medialna. Odtrąbiono szybko sukces, ale i relacjonowano na bieżąco dramat. Wrzało. W internecie, prasie, telewizji. Każdy nagle mógł wtrącić swoje trzy grosze. Kto winien, kto zawiódł, co było błędem. W tej medialnej wrzawie nagle pojawił się news, że bra...

skiatos | 2014-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Książka "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" jest jak wędrówka po górach. Początek jej, jak długie przygotowania, zapowiada emocje, choć nieco nuży. Pragnie się już wyjść, wreszcie wyjść, ale trzeba pamiętać o wszystkim. Trzeba skompletować ekwipunek, przemyśleć drogę, ustalić trasę. Potem, z każdym metrem, z każdą godziną drogi, z każdą przeczytana kartką, góry i ta książka, pochłaniają Cię bez reszty. Zachwycają, przyprawiają o emocje, których nigdzie indziej nie doświadczysz. Już nie możesz, i nie chcesz, cofnąć się z drogi. Masz mnóstwo czasu na przemyślenia, zaczynasz patrzeć na to, co wokół ciebie i w tobie, inaczej, często z perspektywy spraw ostatecznych.

JH-B napisał kolejną świetną książkę. Stawia wiele pytań. Nie odpowiada jednak na nie. Bo nie można, a raczej nie wolno oceniać motywów i działań ludzi, których organizmy przez wiele dni, a nawet tygodni, ulegając deterioracji, balansują na granicy życia i śmierci.

JH-B udowadnia, że można nie wydawać werdy...

wiesia | 2014-06-12
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Bardzo dużo dowiedziałam się o ludziach gór, Lodowych Wojownikach. Nic nie jest oczywiste i łatwe w osądzeniu tragedii na Broad Peak.
Jacek Hugo-Bader stara się pokazać różne odsłony tego, co tam się zdarzyło. Przytacza wypowiedzi wielu osób, sam jest członkiem wyprawy poszukiwawczej i to na pewno pozwala mu lepiej zrozumieć dramat zimowej wspinaczki na szczyt.
W książce są piękne zdjęcia pokazujące Broad Peak i członków obu wypraw.
I znów ładne nawiązanie do I.Babla, i jeden z moich ulubionych cytatów:"lodowaty wieczór oplata mnie już stalowymi rzemieniami przeźroczystych swoich spojrzeń".

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku