Okładka książki Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Znak
typ
papier
Ag2S
7.95 (315 ocen i 70 opinii)

Opis książki

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy. Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. Czterech uczestnik...

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Marta | 2014-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Nie rozumiem himalaistów, bo nie rozumiem po co ludzie chodzą w tak wysokie i niebezpieczne góry. Chyba tylko po to, żeby umrzeć. Rozumiem za to, po co w te same góry, w których zginęli Tomek Kowalski i Maciej Berbeka, ruszyli ich bliscy. Zmarłych trzeba pożegnać i pochować, choćby symbolicznie, dopiero wówczas będzie można spróbować żyć dalej.

Byłam zdumiona, kiedy dowiedziałam się, że Jacek Hugo-Bader dołączył do „wyprawy pogrzebowej”. Reporter nie pasował mi zupełnie do okoliczności, a jego osobowość wydawała się zbyt kolorowa i szalona, jak na taką wyprawę. I faktycznie w trakcie lektury przez cały czas miałam wrażenie, że reporter i bliscy zmarłych himalaistów męczą się w swoim towarzystwie. On jest jak piąte koło u wozu, a oni za bardzo się pilnują, żeby nie powiedzieć zbyt wiele, nie odsłonić prawdziwych uczuć.

Wcale się nie dziwię, że uczestnicy wyprawy nie chcieli rozmawiać z autorem i traktowali go z dystansem. Przez to reporter nazbierał chyba za mało materiałów, bo większ...

Smiejka | 2014-05-22
Na półkach: 2014, Przeczytane, Góry
Przeczytana: 23 maja 2014

Ta książka to nie zapis tragedii która wydarzyła się na Broad Peak. To nie jest książka o wyprawie na ten sam szczyt w celu odnalezienia i pochowania ciał dwóch himalaistów. To nawet nie jest książka o górach. Próżno tutaj szukać taniej sensacji czy radykalnych osądów. Autor uniknął patosu i szafowania ludzką tragedią.
Tematem przewodnim tego reportażu jest miłość. Miłość do gór i wspinaczki. Miłość matki do dziecka. Miłość dziewczyny do chłopaka. Miłość braterska. W końcu miłość własna. Jest tez nienawiść, która podstępnie kryje się w tych sercach wypełnionych miłością. Nienawiść, która narodziła się w wyniku nieopisanej tragedii. Chyba najbardziej "ruszyły" mnie fragmenty, w których jeden z bohaterów - brat, który stracił brata, odmawia pomocy w odzyskaniu ciała i upamiętnieniu innego polskiego himalaisty, który ginie na Gaszerbrumie w czasie trwania wyprawy na BP. Nienawiść oślepia ale też pozwala na przysłowiowe przenoszenie gór.
Czytałam Długi Film o Miłości i z niepo...

Karolina | 2014-05-22
Na półkach: Reportaże, 2014, Góry, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2014

Chyba każdy słyszał o Broad Peaku, o Berbece i Kowalskim, Małku i Bieleckim, Wielickim i Hajzerze. Każdy Polak wie najlepiej, co się na górze stało, co zawiodło, kto winny, kto niewinny. To już taka nasza narodowa cecha, że jesteśmy ekspertami od wszystkiego, a od tragedii szczególnie.
Dużym zaskoczeniem było dla mnie, gdy usłyszałam, że Jacek Hugo-Bader jedzie na wyprawę poszukiwawczą. No bo co on ma wspólnego z górami? No niewiele, ale jest temat do opisania. I ta książka własnie tym jest, tematem.
Mnie się ten reportaż nie podoba. Abstrahując od tematyki, tragedii i mojego zainteresowania górami, uważam, że to po prostu kiepski reportaż. Ani to zapis samej wyprawy (skąpe informacje o trekkingu do bazy, o pobycie w bazie, a akcji górskiej), ani to zapis uczuć i emocji jej uczestników (nikt nie chciał z reporterem rozmawiać), ani to próba ustalenia, jak to było naprawdę. Wszystko, co pojawiło się w tej książce, zostało już powiedziane wcześniej.
Czytałam "Dzienniki Kołymskie&quo...

Łukasz | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Himalaje reportażu! Kończą mi się już powoli przymiotniki jakimi jestem w stanie opisywać książki Jacka H.B. Po raz kolejny mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem jednego z najlepszych współczesnych pisarzy bez podziału na kategorie literackie. Tym razem Jacek H.B. zabiera nas w podróź w pakistańskie góry Karakorum i robi to w sposób fenomenalny! wszystko w tej książce jest skonstruowane w sposób perfekcyjny. Sposób w jaki autor opisuje "cmentarną wyprawę" sprawia, że czytelnik zatapia się w lekturze niczym oszalały co jest niejako powiązane ze stanem jaki osiągają himalaiści w drodze na szczyt. Geniusz Panie i Panowie, Geniusz! więc czym prędzej do lektury!

Paulina | 2014-06-10
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Poruszająca książka wielkiego polskiego reportera. Jacek Hugo-Bader jedzie pod Broad Peak wraz z rodzinami alpinistów, którzy zginęli podczas historycznego, pierwszego zimowego wejścia na szczyt. Celem wyprawy jest odszukanie ich ciał i zapewnienie im godnego pochówku. Hugo-Bader ma jednak inny cel. Chce zrozumieć. Dowiedzieć się czegoś o tej niezwykłej gorączce, która pcha ludzi w strefę śmierci, a także o tym, dlaczego niektórzy zostawiają w niej swoich towarzyszy, a inni giną, ratując ich. Efektem jest ta książka - porażająca, mądra, wielostronna.

malineczka74 | 2014-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Po drugiej stronie lustra

Góry, a konkretnie Himalaje i Karakorum, a więc te najwyższe pochłonęły już masę ofiar. I oczywiście ten ich "proceder" będzie trwał nadal. Tak, niektórzy z tych co będą chcieli je pogromić zginą. Tak już jest - można rzec prawo natury, prawo gór. W wielu wyprawach w drodze powrotnej kogoś zabrakło. Wpadł do szczeliny, porwała go lawina, pokonała choroba wysokościowa, zgubił drogę, zamarzł... Z zakończonej sukcesem, a zarazem tragedią wyprawy organizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy na Broad Peak w 2013 też nie wszyscy wspinacze wrócili. Ze szturmowej czwórki zabrakło Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki. Nie zeszli do bazy, zostali na zawsze na stokach góry. Ta wyprawa była bardzo medialna. Odtrąbiono szybko sukces, ale i relacjonowano na bieżąco dramat. Wrzało. W internecie, prasie, telewizji. Każdy nagle mógł wtrącić swoje trzy grosze. Kto winien, kto zawiódł, co było błędem. W tej medialnej wrzawie nagle pojawił się news, że bra...

wiesia | 2014-06-12
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Bardzo dużo dowiedziałam się o ludziach gór, Lodowych Wojownikach. Nic nie jest oczywiste i łatwe w osądzeniu tragedii na Broad Peak.
Jacek Hugo-Bader stara się pokazać różne odsłony tego, co tam się zdarzyło. Przytacza wypowiedzi wielu osób, sam jest członkiem wyprawy poszukiwawczej i to na pewno pozwala mu lepiej zrozumieć dramat zimowej wspinaczki na szczyt.
W książce są piękne zdjęcia pokazujące Broad Peak i członków obu wypraw.
I znów ładne nawiązanie do I.Babla, i jeden z moich ulubionych cytatów:"lodowaty wieczór oplata mnie już stalowymi rzemieniami przeźroczystych swoich spojrzeń".

skiatos | 2014-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Książka "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" jest jak wędrówka po górach. Początek jej, jak długie przygotowania, zapowiada emocje, choć nieco nuży. Pragnie się już wyjść, wreszcie wyjść, ale trzeba pamiętać o wszystkim. Trzeba skompletować ekwipunek, przemyśleć drogę, ustalić trasę. Potem, z każdym metrem, z każdą godziną drogi, z każdą przeczytana kartką, góry i ta książka, pochłaniają Cię bez reszty. Zachwycają, przyprawiają o emocje, których nigdzie indziej nie doświadczysz. Już nie możesz, i nie chcesz, cofnąć się z drogi. Masz mnóstwo czasu na przemyślenia, zaczynasz patrzeć na to, co wokół ciebie i w tobie, inaczej, często z perspektywy spraw ostatecznych.

JH-B napisał kolejną świetną książkę. Stawia wiele pytań. Nie odpowiada jednak na nie. Bo nie można, a raczej nie wolno oceniać motywów i działań ludzi, których organizmy przez wiele dni, a nawet tygodni, ulegając deterioracji, balansują na granicy życia i śmierci.

JH-B udowadnia, że można nie wydawać werdy...

Amused | 2014-05-19
Przeczytana: 17 maja 2014

Zaczynając czytać nową książkę Jacka Hugo-Badera (którego książkowo odkryłam dopiero niedawno) zastanawiałam się czy ktoś kto regularnie czyta gazety i słyszał tę historię opowiadaną i analizowaną dziesiątki razy znajdzie tu coś wartego zainteresowania.
Jako nowa fanka JHB nie zawiodłam się, tak jak w poprzednich książkach zafascynowana czytałam o miejscach, które mnie wcale nie interesują, tak tutaj przewracając stronę za stroną nie mogłam oderwać się od historii, którą już znałam.

Aleksandra | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Chciałam tę książkę przeczytać powoli, po swojemu, rozdział za rozdziałem. Ale nie dało się. Wchłonęłam w trzy dni. Pewnie dlatego, że to BADER, że to ten jego lekki styl, szybkie zdania, naturalna narracja. Wszystkie jego teksty czyta się raz-dwa.

Zabierałam się za tę książkę tuż po przeczytaniu "Broad Peak" Dobrocha i Wilczyńskiego. Jakbym miała oceniać, porównywać, to większą wartość ma dla mnie opowieść Badera. Może dlatego, że tamta pierwsza jest obrazem dziennikarskim, a ta czysto reporterskim. Może dlatego, że w tamtej jest dużo szczegółów, faktów, widzianych "z góry", bez dotykania, język jest typowo dziennikarski, a w tej wszystko płynie, czuje się obecność Badera, który sam przyznaje w tej książce, że cała wyprawa była dla niego wielką, życiową lekcją pokory. To widać, to się czuje.

"Długi film o miłości" to nie tylko opowieść o wyprawie Jacka Berbeki i rodziców Tomka Kowalskiego po ciała najbliższych. To jest tylko tło. Prawdziwe "mięso&...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto