Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

reportaż
Znak
2014-05-05
2014-05-05
zima wyprawa Broad Peak Karakorum himalaiści reportaż Berbeka Tarasewicz Jawień Hugo-Bader

Na limesie....

Niestety w książce jest za dużo reportera i nic jest on najbardziej obiektywny a co gorsza jego opinie są skażone konfliktami jakie się wytworzyły podczas wyprawy Jacka Berbeki.
Dosyć smutny obraz środowiska polskich wspinaczy. Książka też robi w głowach nieco`bałaganu odnośnie tego co się naprawdę działo podczas wyprawy na Broad Peak, która nie tylko była pyrrusowym zwycięstwem ile symboliczną klęską i końcem pewnej epoki wypraw narodowych.
Mimo wszystko jak zazwyczaj Jacek Hugo-Bader ma wspaniałe pióro, choć czasem mam jakieś wrażenie, że ma skłonności i do konfabulacji

Bardzo dobrze napisana książka o polskich wyprawach w Himalaje. Opisane przez autora historie pozwalają czytelnikowi dokonać samodzielnej oceny faktów, a przy okazji mnóstwo ciekawostek jak i technicznych opisów dających przeciętnemu czytelnikowi ogrom wiedzy w tym zakresie.

W ramach styczniowego wyzwania czytelniczego LubimyCzytać zdecydowałam się na tę pozycję, wychodząc przy tym z mojej książkowej strefy komfortu. I był to bardzo dobry wybór, powiew (bardzo mroźnej) świeżości. Temat jest bardzo ciekawy, autor oprócz relacji z samej wyprawy włączył do książki rozmowy z przed i po, wypowiedzi internautów oraz liczne ciekawostki. Bardzo wciągająca, dobrze zbudowana i prowokująca do przemyśleń.

Bardzo lubię twórczość Jacka Hugo-Badera. Lubię też reportaże o wyprawach w Himalaje. Jednak czytając "Długi film o miłości..." dało się bardzo odczuć niechęć autora do współtowarzyszy wyprawy. Wg tych relacji pisarz nie był miłe widziany, wręcz źle traktowany przez wrogo nastawionych uczestników ekspedycji. Może faktycznie tak było, ale cały czas miałam wrażenie, że nie jest mi dane poznać opinii tej drugiej strony. Po lekturze pozostał mi niesmak i moja sympatia do Jacka Hugo-Badera jakby zmalała.

Rewelacyjny reportaż - doskonały szkic i obraz ludzkich reakcji na tragedię.

Rewelacyjny reportaż - doskonały szkic i obraz ludzkich reakcji na tragedię.

Po lekturze. Dość fascynujący reportaż Jacka Hugo-Badera. Relacja z wyprawy na Broad Peak po ciała Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego, która odbyła się kilka miesięcy po tragedii w 2013 r. Przy okazji kompendium wiedzy o himalaizmie dla laików i próba zrozumienia, po co ludziom tak ekstremalne wyzwania, dlaczego poświęcają wszystko, co mają, by zdobyć najwyższe szczyty zimą.

P.S. A wczoraj, czyli 10 lat później okazało się, że doszło do „ponownego” pogrzebu Tomka Kowalskiego: https://www.sport.pl/inne/7,64998,30037814,tomasz-kowalski-pochowany-pod-broad-peak-po-10-latach-kazdy.html#do_w=107&do_v=819&do_st=RS&do_sid=1060&do_a=1060&s=SMT_Link_15

Wprawne pióro Hugo-Badera, ciekawy temat, czyta się świetnie !
JHB porusza wiele wątków i co ważne, podchodzi do ich relacjonowania, bez zbędnego subiektywizmu.
Czytelnik podczas lektury ma prawo do swojej oceny, gdyż autor pozostawia mu duży margines do przemyśleń.
Godna uwagi pozycja.

Wprawne pióro Hugo-Badera, ciekawy temat, czyta się świetnie !
Godna uwagi pozycja.

Zdumiała i zniesmaczyła mnie postawa tej “grupy pogrzebowej” rodzin i przyjaciół himalaistów, którzy stracili życie podczas schodzenia z Broad Peak. Skoro ostatecznie wyrazili zgodę na udział w wyprawie reportażysty Hugo – Badera, to dlaczego mu potem do bólu utrudniali pracę, jednocześnie traktując go jak zło konieczne? Kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć postawy tych ludzi w stosunku do dziennikarza, który pojechał tam wykonywać swoją pracę. Czyżby bali się, że zobaczy lub usłyszy coś, co nie powinno ujrzeć światła dziennego? Bo jak inaczej wytłumaczyć tak wrogie zachowanie? Uczciwiej z ich strony byłoby stanowcze sprzeciwienie się jego udziałowi w wyprawie, ale może fakt, że ją częściowo sfinansował przeważyło szalę, co wystawia im jeszcze gorsze świadectwo.

Nie dziwię się, że Pan Jacek w obliczu takich okoliczności “rzeźbił” materiał do książki z tego, co mógł. I że bez owijania w bawełnę opisał zachowanie uczestników wyprawy. Pomimo tego, że utrudniano mu pracę jak się tylko dało, zdołał stworzyć niezwykle interesujący materiał, wzbogacony dodatkowo licznymi zdjęciami. Przy okazji odarł z mitu zarówno samą wyprawę, jak i osoby poległe na tej górze oraz bliskich,, którzy jechali w góry po ich ciała. Brawo Panie Jacku! Nie dał się Pan stłamsić i konsekwentnie robił Pan swoje, chociaż wyobrażam sobie jak się Pan tam musiał czuć w takiej atmosferze i z takim nastawieniem do Pana...

Niezwykle przejmująca okazała się dla mnie scena, w której uczestnicy wyprawy mordowali kozę, która im towarzyszyła w wędrówce. Kozie leciały łzy, rozpaczliwie krzyczała, a jej udręka nie miała końca. Nie można jej było zabić w jakiś humanitarny, nie tak drastyczny sposób? I to są honorowi i szlachetni ludzie gór? Pozostawię to bez komentarza.

Relację pochłonęłam na jednym wdechu, gdyż okazała się szczera do bólu, nie cukierkowa, pokazująca bez cenzury kulisy wyprawy po ciała zmarłych w górach himalaistów ale również uchyliła trochę kulisy środowiska zawodowych wspinaczy. Ludzi, którzy dla pasji (dla sławy?) są w stanie poświęcić dosłownie wszystko, łącznie z własnym (i cudzym) życiem. Nie oceniam tego, chociaż nie do końca rozumiem aż takie skrajne poświęcenie. Jest to dziedzina sportów ekstremalnych, która z założenia wiąże się z ogromnym ryzykiem i są ludzie gotowi ponieść najwyższą cenę za realizację swoich marzeń. Przytoczę tu słowa Wandy Rutkiewicz zaczerpnięte z tej książki, które brzmią: “Nie czujesz w pełni smaku życia, dopóki nie zaryzykujesz jego utraty”. Książka świetna – polecam!

"Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" autorstwa Jacka Hugo-Badera to autentyczna relacja z miejsca, które testuje ludzkie granice. Czytając, czuć napięcie, jakie panowało w zespole i ogrom wysiłku, jaki musiał włożyć autor, aby uzyskać jakiekolwiek informacje od uczestników wyprawy. Widać, że był on dla nich 'personą non grata'. Nie jest to tylko książka o tragedii na Broad Peak, ale także o sposobie, w jaki Hugo-Bader radzi sobie z tym wyzwaniem. Jako fan autora, przeczytałem tę książkę z ciekawości, jak poradził sobie w takiej tematyce, i nie zostałem zawiedziony.

Położony na granicy Chin i Pakistanu jest dwunastą pod względem wielkości górą na świecie. Ma 8051 m n.p.m. Od K2 dzielą go jedynie 9 km (licząc od wierzchołków). To Broad Peak, to o nim mowa.

W 1988 r. wyprawa Andrzeja Zawady bezskutecznie atakowała K2, gdy Maciej Berbeka i Aleksander Lwow zaproponowali, by zdobyć leżący po sąsiedzku Broad Peak. Szczyt zdobył Berbeka, przynajmniej tak mu się wydawało. 6 marca 1988 r. ogłoszono wielki sukces. Kilka tygodni po powrocie do Polski nasz bohater przeczytał na łamach "Taternika" w artykule Lwowa, że był jedynie w okolicach Rocky Summit. Berbeka obraził się wówczas na całe środowisko i długo nie jeździł na wyprawy narodowe.

Ćwierć wieku później Berbeka dostał szansę rewanżu. Na wciąż niezdobytym zimą Broad Peak stanęli: 27-letni Tomasz Kowalski, 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek i 58-letni Berbeka. Kierownikiem wyprawy był 63-letni Krzysztof Wielicki. Ogromny sukces polskiego himalaizmu!
Jego cena była jednak wysoka. Berbeka i Kowalski na zawsze zostali w Karakorum.

Jacek Berbeka również himalaista, brat Wojciecha postanowił wyruszyć, aby znaleźć i pochować godnie brata oraz Tomka Kowalskiego. Autor książki usłyszawszy o planowanej eskapadzie wysłał wiadomość do Berbeki. Nie wierzył, ale udało się. Mógł ruszać do Karakorum, robić zdjęcia, nakręcać sceny. Będzie książka, być może też film, takie myśli kotłowały się w głowie autorowi.

Krótkie rozmowy, trudne, o życiu, o tragedii, która miała miejsce zaledwie kilka miesięcy wcześniej, o wspinaczce. Nie każdy chce mówić co myśli, co mu w duszy gra, po co się wspina, czemu ciągle chce się tu wracać, kiedy tak niebezpiecznie.

Autor nagrywa, notuje, robi liczne zdjęcia, które robią wrażenie. Opisuje jak wyglądają kolejne dni w bazie pod górą, zmagania rodziny z bólem po utracie syna/ chłopaka, a wreszcie i finał wyprawy po ciała zaginionych.
Do tego nakreśla dokładnie całość wyprawy z marca 2013 roku, kiedy doszło do tragedii, dołącza dokładny opis każdego z himalaistów, którzy brali udział w wyprawie, wszystkie wydarzenia, które miały miejsce bezpośrednio przed i po tragedii.
Książka zawiera wiele ciekawostek, które autor wtrąca od czasu do czasu w główny tekst.

Jestem laikiem, choć zachłyśniętym prozą/ filmem traktującymi o potędze gór i wspinaczce wysokogórskiej.
Z wielką chęcią pochłaniam kolejne książki o podobnej treści. Uważam, że powyższa pozycja jest rzetelnie napisana i dopracowana. Może nie jest stricte fachową literaturą, którą napisałby himalaista z bezpośrednimi przeżyciami, ale uważam, ze Pan Jacek poradził sobie bardzo dobrze.

Broad Peak jest górą, na której rozgrywały się sukcesy i tragedie polskiego himalaizmu. Piękna, majestatyczna, pociągająca, przyciągająca wiele osób, w tym też Polaków. Spektakularne dokonania mieszały się z tragediami. Pamięć o tych drugich wydarzeniach najlepiej czuje się na niedalekim Kopcu Gilkeya pod K2, gdzie upamiętniono tych, którzy nie wrócili do bazy, zostawiając upamiętniające tabliczki przykute do skały. Jest tam również tabliczka dedykowana Maćkowi i Tomkowi.

• Góry
  • Reportaż