Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Wydawnictwo: Znak
7,48 (2205 ocen i 303 opinie) Zobacz oceny
10
172
9
305
8
726
7
552
6
275
5
95
4
34
3
24
2
7
1
15
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324029938
liczba stron
329
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy. Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. Czterech...

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
jusola książek: 3597

Na limesie....

Polacy zdobyli Broad Peak, Polacy zdobyli K2. Polacy uratowali życie Tajwańczykowi pod szczytem Broad Peak, choć inni wspinacze nie chcieli wyruszyć na pomoc. To niedawne informacje z mediów. To także okazja, by przypomnieć dyskusyjny już, jak się okazało, reportaż Jacka Hugo-Badera (JHB) „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Nie o samym zdobywaniu gór on jest, choć ten temat, albo właściwie ta ludzka pasja jest jedną z ważniejszych. Zasadniczy temat, przypomnę, wiąże się z wyprawą poszukiwawczą ciał dwu zaginionych i uznanych za zmarłych himalaistów: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy obok Adama Bieleckiego i Artura Małka zapisali się w historii światowego himalaizmu jako pierwsi zdobywcy szczytu Broad Peak zimą (III 2013). Jacek Hugo-Bader marketingową zagrywką, którą opisuje w książce, wpisał się na wyprawę zorganizowaną przez Jacka Berbekę, a prowadzoną wspólnie z Jackiem Jawieniem i Krzysztofem Tarasewiczem. Udział w niej wzięli również, oprócz reportera, rodzice Tomka Kowalskiego i jego narzeczona oraz, oczywiście, kucharze i tragarz. Reportaż Badera jest opowieścią o tej zakończonej połowicznym sukcesem wyprawie, gdyż odnaleziono i pochowano tylko ciało Tomasza Kowalskiego. Bader opisuje mechanizmy tworzenia grupy wyprawowej, sposób funkcjonowania w obozach, układ sił w grupie, relacje wewnętrzne i napięcia międzyludzkie. Zarzucano reporterowi, że wyprawa była dla niego nieudana. Bo materiału mało, bo nie zbliżył się do ludzi, bo próbuje wydawać...

Polacy zdobyli Broad Peak, Polacy zdobyli K2. Polacy uratowali życie Tajwańczykowi pod szczytem Broad Peak, choć inni wspinacze nie chcieli wyruszyć na pomoc. To niedawne informacje z mediów. To także okazja, by przypomnieć dyskusyjny już, jak się okazało, reportaż Jacka Hugo-Badera (JHB) „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Nie o samym zdobywaniu gór on jest, choć ten temat, albo właściwie ta ludzka pasja jest jedną z ważniejszych. Zasadniczy temat, przypomnę, wiąże się z wyprawą poszukiwawczą ciał dwu zaginionych i uznanych za zmarłych himalaistów: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy obok Adama Bieleckiego i Artura Małka zapisali się w historii światowego himalaizmu jako pierwsi zdobywcy szczytu Broad Peak zimą (III 2013). Jacek Hugo-Bader marketingową zagrywką, którą opisuje w książce, wpisał się na wyprawę zorganizowaną przez Jacka Berbekę, a prowadzoną wspólnie z Jackiem Jawieniem i Krzysztofem Tarasewiczem. Udział w niej wzięli również, oprócz reportera, rodzice Tomka Kowalskiego i jego narzeczona oraz, oczywiście, kucharze i tragarz. Reportaż Badera jest opowieścią o tej zakończonej połowicznym sukcesem wyprawie, gdyż odnaleziono i pochowano tylko ciało Tomasza Kowalskiego. Bader opisuje mechanizmy tworzenia grupy wyprawowej, sposób funkcjonowania w obozach, układ sił w grupie, relacje wewnętrzne i napięcia międzyludzkie. Zarzucano reporterowi, że wyprawa była dla niego nieudana. Bo materiału mało, bo nie zbliżył się do ludzi, bo próbuje wydawać sądy, które są opiniami laika... W tych zastrzeżeniach mieszczą się i głosy środowiska himalaistów. W tym kontekście warto zastanowić się, za co JHB i wydawca przeprasza na stronie internetowej Annę Czerwińską. Za czyje słowa? Popełnił reporterski błąd? Wydźwięk wypowiedzi jest zbyt mocny w kontekście tak szeroko dyskutowanej tragedii?

JHB nie ukrywa, że było mu trudno. Zmagał się z silnym charakterologicznie przywódcą wyprawy, znalazł się w sytuacji odrzuconego, gdy nie chciano z nim rozmawiać, a i potem, po wyprawie, dostał niemiłą przesyłkę, którą w książce emocjonalnie skomentował. Bo materia, nad którą pracował, była nad wyraz delikatna. Obiektywne przedstawienie faktów to jedno, a wewnętrzne zmagania tych, którzy pozostali, to drugie. Bader usiłuje oddać ich stan psychiczny i wielokrotnie daje im głos, pozwalając mówić, np. rodzicom Tomka Kowalskiego czy żonie Macieja Berbeki. Chce ich przepowiedzenia tego, co się wydarzyło. Podobnie jak głosu Adama Bieleckiego i Artura Małka, który jednak reporterowi się oparł.

Ponieważ „osobami dramatu” (określenie JHB) są także m.in. Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy, oraz Artur Hajzer, tragicznie zmarły w tym czasie w górach szef programu Polski Himalaizm Zimowy, reportaż rozszerza się. Historia tej konkretnej wyprawy jest też próbą wniknięcia w tajemnicę osobowości tych, którzy w góry idą teraz i szli wcześniej. JHB stawia wyraźnie pytania o odpowiedzialność za drugiego człowieka, ale też o dojrzałość motywacji, dojrzałość podejmowania decyzji, a co za tym idzie odpowiedzialności za siebie, także w relacji z drugim człowiekiem. To naraziło reportera na negatywny odbiór jego książki przez najbliższych tragicznie zmarłych himalaistów. To zrozumiałe, naturalnym odruchem jest obrona dobrego imienia najbliższego nam człowieka. Ale w wysokogórskiej wyprawie, jak w żadnej innej chyba, stawką jest ludzkie życie, bo „wszystko tam jest na limesie ludzkiej wytrzymałości” (może już wyświechtana ta fraza, ale znacząca).

Nie wiem, czy ocena uczestników tragicznej wyprawy, jaką da się wyczytać z reportażu JHB, jest w pełni słuszna. Jedno jest pewne, mitologizacja czegokolwiek i kogokolwiek nie służy nigdy prawdzie. Banalnie to zabrzmi, wiem, ale często od odpowiedzi ważniejsze są pytania. A Jacek Hugo-Bader je stawia. I mam wrażenie, że to największa wartość tego reportażu - pytania.

Co jeszcze w książce? JHB filmowiec i JHB fotograf. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z wyprawy. Jednak choć Znak wydał ją dbając o stronę estetyczną, nie ustrzegł się błędów w klejeniu. Sztywne okładki nie zapobiegły rozpadnięciu się stron.

Jacek Hugo-Bader - jak zapowiedział w którymś lipcowym wywiadzie - nie uczestniczy już w rozmowach na temat książki, by dać sobie szansę emocjonalnie się z niej otrząsnąć. Czytelnikom jednak ona pozostała. Polecam mimo medialnego szumu i dyskusji o sztuce reporterskiej.

Justyna Radomińska   

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3900)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 861
Strega | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Tak i nie...

Bardzo lubię książki Jacka Hugo-Badera, ale tym razem jego postawa wzbudziła mój niesmak (a zaczęło sie to od listu do Jacka Berbeki, w którym koloryzuje prawdę w celach marketingowych. Temat-samoograj, a cel uświęca środki...)

Z drugiej strony zupełnie niezrozumiała jest dla mnie postawa uczestników wyprawy. Skoro zupełnie świadomie zabrali ze sobą reportera i wiadomo było w jakim celu, to dlaczego odsuwali się od niego? Konsekwencją tego nierozmawiania jest książka, która czasem wyglada jakby była pisana na siłę. Trzeba było "zrobić objętość", więc wciśnięte jest tam byle co, ot, chociażby fragmenty z forum z internetu. Ludzie anonimowo piszą paszkwile i te bezsensy są zamieszczone w książce. Pewnie, że można to tłumaczyć chęcią pokazania np.różnych emocji towarzyszącym tej wyprawie. Mnie się to jednak nie podoba.

Dużo zastrzeżeń mam co do stylu pisania. Pojawiają się teksty w stylu: " moje bachory" albo coś takiego:
" Moje psy, chociaż stare, do dzisiaj...

książek: 892
Lilian | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Czterej polscy himalaiści jako pierwsi ludzie na Ziemi stanęli zimą na wierzchołku Broad Peak. Niestety, góry są bezlitosne i jeśli dadzą chwile radości i triumfu, później szybko mogą to odebrać. Do bazy wróciło tylko dwóch zdobywców - Adam Bielecki i Artur Małek. Wysoko w górach, pomiędzy szczytem a obozem szturmowym, zaginęli Tomasz Kowalski Maciej Berbeka.

Ta książka oczywiście nawiązuje do tych wydarzeń aczkolwiek jest reportażem z wyprawy poszukiwawczej zorganizowanej przez brata Macieja Berbeki - Jacka.
Autor zabrał się tam wraz z nimi, aby to wszystko obserwować z bliska. Ale świat himalaistów rządzi się własnymi prawami i uczestnicy wyprawy raczej odizolowywali się od Hugo-Badera niż z nim współpracowali.
Mimo to uważam, ze reportaż jest bardzo dobry, przedstawia wszystkich takimi jacy są, bez upiększeń, ale też z podziwem dla ich doświadczenia i umiejętności.

W nawiązaniach do ataku szczytowego i śmierci dwóch himalaistów autor nie staje po żadnej ze stron konfliktu...

książek: 1506
vandenesse | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Uwielbiam takie akcje wokół książki – „Długi film o miłości” wzbudził ogromne kontrowersje – jednych zachwycił, innych totalnie odrzucił. Wywołał burzę medialną – głównie dzięki tematyce, ale sam styl autora był również komentowany – ech to pamiętne zdanie Badera: „reporter książkowy może pójść w literaturę”...
Mnie sam początek totalnie zszokował (chodzi mi o przytoczony list do Jacka Berbeki w którym autor błaaaaaaaga żeby go zabrać na wyprawę - żenujący i po prostu okropny ten list). JHB ma niewątpliwie różnego rodzaju „zagrania”, które nie są po drodze z moim wyobrażeniem spoko kolesia. Wcale się nie dziwię, że wyprawa z nim była katorgą dla pozostałej ekipy. Z drugiej strony JHB to niewątpliwy mistrz i uwielbiam go czytać. Kapitalne porównania, odnośniki, opisy – no majstersztyk. A więc jestem rozdarta. Ale nie zdziwiona, bo w moim dorobku czytelniczym jest co najmniej kilku autorów, których nie cierpię oglądać, słuchać, którzy są wg mnie pretensjonalni ale ich książki to...

książek: 2198
Marta | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Nie rozumiem himalaistów, bo nie rozumiem po co ludzie chodzą w tak wysokie i niebezpieczne góry. Chyba tylko po to, żeby umrzeć. Rozumiem za to, po co w te same góry, w których zginęli Tomek Kowalski i Maciej Berbeka, ruszyli ich bliscy. Zmarłych trzeba pożegnać i pochować, choćby symbolicznie, dopiero wówczas będzie można spróbować żyć dalej.

Byłam zdumiona, kiedy dowiedziałam się, że Jacek Hugo-Bader dołączył do „wyprawy pogrzebowej”. Reporter nie pasował mi zupełnie do okoliczności, a jego osobowość wydawała się zbyt kolorowa i szalona, jak na taką wyprawę. I faktycznie w trakcie lektury przez cały czas miałam wrażenie, że reporter i bliscy zmarłych himalaistów męczą się w swoim towarzystwie. On jest jak piąte koło u wozu, a oni za bardzo się pilnują, żeby nie powiedzieć zbyt wiele, nie odsłonić prawdziwych uczuć.

Wcale się nie dziwię, że uczestnicy wyprawy nie chcieli rozmawiać z autorem i traktowali go z dystansem. Przez to reporter nazbierał chyba za mało materiałów, bo...

książek: 2392
Weronika | 2016-03-06
Przeczytana: 05 marca 2016

Książka o wyprawie po ciała zmarłych na Broad Peak polskich wspinaczy – Tomka Kowaskiego i Maćka Berbeki.
W roli narratora Jacek Hugo-Bader, który – jak czytamy na wstępie książki – aby wkręcić się do grona uczestników wyprawy poszukiwawczej, stawia wszystko na jedną kartę i po udanej autoreklamie wyrusza wraz z innymi na podbój Karakorum jako oficjalny reporter wyprawy.
Czym ma być ta książka? Osobistym pamiętnikiem Jacka H-B? Na kartach książki nie brak osobistych dygresji, łącznie z tą dotyczącą zjadania obgryzionych skórek z paznokci. Próbą psychologicznej analizy dramatis personae? Autor otwarcie krytykuje postaci polskich wspinaczy, i tu nie żałując personalnych odniesień związanych z tym, jak niewłaściwe zachowywali się względem niego towarzysze wyprawy.
Opisem wypraw? Tej zimowej, tragicznej, w której zginęli Tomek i Maciek oraz wyprawy poszukiwawczej? Owszem, doszukamy się opisu jednej i drugiej – dla mnie były to zdecydowanie najciekawsze i najlepiej opisane fragmenty...

książek: 415
Smiejka | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Ta książka to nie zapis tragedii która wydarzyła się na Broad Peak. To nie jest książka o wyprawie na ten sam szczyt w celu odnalezienia i pochowania ciał dwóch himalaistów. To nawet nie jest książka o górach. Próżno tutaj szukać taniej sensacji czy radykalnych osądów. Autor uniknął patosu i szafowania ludzką tragedią.
Tematem przewodnim tego reportażu jest miłość. Miłość do gór i wspinaczki. Miłość matki do dziecka. Miłość dziewczyny do chłopaka. Miłość braterska. W końcu miłość własna. Jest tez nienawiść, która podstępnie kryje się w tych sercach wypełnionych miłością. Nienawiść, która narodziła się w wyniku nieopisanej tragedii. Chyba najbardziej "ruszyły" mnie fragmenty, w których jeden z bohaterów - brat, który stracił brata, odmawia pomocy w odzyskaniu ciała i upamiętnieniu innego polskiego himalaisty, który ginie na Gaszerbrumie w czasie trwania wyprawy na BP. Nienawiść oślepia ale też pozwala na przysłowiowe przenoszenie gór.
Czytałam Długi Film o Miłości i z niepokojem...

książek: 2573
jatymyoni | 2018-05-29
Przeczytana: maj 2018

„Przyjaciela nie opuszcza się nawet wtedy, gdy jest już bryłą lodu” Wawrzyniec Żuławski
Ale czasy się zmieniają, czasami dla ratowania własnego życia musimy go zostawić. Czyje życie jest cenniejsze? Ja nie wiem. Coraz częściej na wysokościach, powyżej tak zwanej granicy śmierci znajdują się nie pochowani ludzie. Wiem to z innych, bardzo dobrych książek. Jest to problem, z którym na razie himalaiści nie potrafią sobie poradzić. Ale też coraz więcej ludzi, czasami źle przygotowanych , wyrusza na zdobycie szczytów. Joe Simpson w swojej książce opisuje, że na ścianie Eigeru w Alpach, widocznej z całej doliny, przez rok wisiało ciało jednego z alpejczyków. Nie było w tym niczyjej złej woli, ani obojętności. Technicznie i fizycznie nie potrafiono tam dotrzeć.
Ktoś kiedyś napisał, że góry są po to aby je zdobywać. Człowiek lubi wyzwania i dlatego też idzie w góry. Kto nie przeżył radości ze zdobycia jakiegokolwiek szczytu, że jednak dał radę i może być w tym miejscu i podziwiać...

książek: 2201
Wojciech Gołębiewski | 2017-05-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2017

Autora znam tyko ze złej strony tzn z negatywnie przeze mnie ocenionej "Białej gorączki". Teraz przyszło mnie się zmierzyć z kontrowersyjnym jego pseudoreportażem o wyprawie na Broad Peak. Pseudoreprtażem, bo ta fabularyzowana opowieść na miano reportażu nie zasługuje. Zainteresowanym wielbicielom autora polecam:
"Broad Peak - na drugim końcu liny" - Jacek Berbeka w rozmowie z Błażejem Popławskim
Adres: http://kulturaliberalna.pl/2014/06/17/broad-peak-drugim-koncu-liny/
Awantura o Hugo-Badera. Po książce o wyprawie na Broad Peak alpiniści zarzucają mu kłamstwa i manipulacje
Adres: http://natemat.pl/107327,awantura-o-hugo-badera-po-ksiazce-o-wyprawie-na-broad-peak-alpinisci-zarzucaja-mu-klamstwa-i-manipulacje
„Tygodnik Powszechny” oskarża Jacka Hugo-Badera o plagiat. W książce o Broad Peak użył fragmentów innego...

książek: 527
skiatos | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Książka "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" jest jak wędrówka po górach. Początek jej, jak długie przygotowania, zapowiada emocje, choć nieco nuży. Pragnie się już wyjść, wreszcie wyjść, ale trzeba pamiętać o wszystkim. Trzeba skompletować ekwipunek, przemyśleć drogę, ustalić trasę. Potem, z każdym metrem, z każdą godziną drogi, z każdą przeczytana kartką, góry i ta książka, pochłaniają Cię bez reszty. Zachwycają, przyprawiają o emocje, których nigdzie indziej nie doświadczysz. Już nie możesz, i nie chcesz, cofnąć się z drogi. Masz mnóstwo czasu na przemyślenia, zaczynasz patrzeć na to, co wokół ciebie i w tobie, inaczej, często z perspektywy spraw ostatecznych.

JH-B napisał kolejną świetną książkę. Stawia wiele pytań. Nie odpowiada jednak na nie. Bo nie można, a raczej nie wolno oceniać motywów i działań ludzi, których organizmy przez wiele dni, a nawet tygodni, ulegając deterioracji, balansują na granicy życia i śmierci.

JH-B udowadnia, że można nie wydawać werdyktów,...

książek: 1380
Anna | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2015

Absolutna reporterska ekstraklasa.

JHB jest klasą samą w sobie. To gwarancja jakości w najlepszym wydaniu.

Nie oceniam moralnego aspektu wyruszenia na Broad Peak z ekipą poszukiwawczą. Być może rasowy reporter tak właśnie musi.

Wiele osób przede mną skrytykowało list, który JHB wysłał do Jacka Berbeki. Ten list jest genialny! Nie można użyć innego słowa do jego określenia. Dzieciaki powinny to przerabiać na lekcjach wychowawczych, a wszyscy potencjalnie szukający pracy traktować jako wzorzec listu motywacyjnego. Tak właśnie (i tylko tak!) nalezy pisać, jesli bardzo się czegoś pragnie, tak właśnie należy siebie sprzedawać. Czasy "siedź w kącie, a sami cię znajdą" już dawno się skończyły. Dzisiaj trzeba umieć walczyć o siebie.

A sama książka?
Być może jestem nieobiektywna, bo uwielbiam styl JHB. Pisze dokładnie tak, jak ja lubię czytać. Pisze dokładnie to, co chciałabym wiedzieć. Być może jest trochę chaosu w tej książce. Widać (chyba), że dostęp do informacji nie był na pewno...

zobacz kolejne z 3890 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Co czytali Polacy w 2017?

W marcu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce za rok 2017. W miniony piątek do sieci trafił pełen raport. Można się z niego dowiedzieć m.in. jacy pisarze są najliczniej czytani przez Polaków. 


więcej
Najlepsze książki 2014 roku - Waszym zdaniem

W zeszłym roku prezentowaliśmy Wam, Drodzy Czytelnicy, subiektywny wybór najlepszych książek mijającego roku. Najlepsze (ich zdaniem) tytuły wymieniali współpracujący z nami redaktorzy oraz my, administracja serwisu. W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu z innej strony i oddać głos Wam – użytkownikom serwisu, twardym danym z naszej bazy i cyfrom, które (ponoć) nigdy nie kłamią.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd