Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Jacek Hugo-Bader Wydawnictwo: Znak literatura faktu
Znak
zima wyprawa Broad Peak Karakorum himalaiści reportaż Berbeka Tarasewicz Jawień Hugo-Bader
literatura faktu

Oficjalne recenzje i

Na limesie....

[ 35 ] Link do recenzji

Ważna. Ważka. Wyważona. Porusza. Opisuje. Najlepiej jak się da. Z daleka i z bliska.

*Przemyślenia po przeczytaniu, nie recenzja.

Sięgnąłem po ta książkę, żeby zrozumieć co ludzi pcha w strefy śmierci i czy w himalaizmie jest coś więcej niż tylko pogoń za ‘wpisywaniem się na karty historii’. Dla mnie nie ma. Sport ekstremalny w którym nagroda i chwila chwały są stawiana na szali z własnym życiem. To nie jest sport jak każdy inny.
Równie krytycznie patrzę...

Każdy kto miał do czynienia z reporterami i czytał nieautoryzowane teksty o sobie czuje deja vu. Nachalne zdobywanie kolejnych szybkich pieniędzy kosztem czyjegoś życia, często intymnego. Publikowanie zwierzeń opowiedzianych przy piwie z prośbą o nie powtarzanie - to jest szkoła polskiego reportażu. Mimo że nie mam nic wspólnego z górami (tym bardziej wspinaczką), ...

Jacek Berbeka , jeden z bohaterów książki w wielu wywiadach (ogólnodostępnych w sieci) podnosi kwestię rzetelności JHB jako autora. Zarzuca mu konfabulacje w opisach sytuacji, upiększanie treści. Ta książka nie jest niestety klasycznym reportażem a raczej mieszanką prawdy i tego jak pisać by trafić w gust czytelnika.

Zastosowane metody wywiadu i rywalizujący, egotyczny sposób bycia autora doprowadziły do sytuacji, w której większość uczestników wyprawy traktuje go jak natrętną muchę. Jeśli już zgadzają się na rozmowę z dziennikarzem, odpowiadają półgębkiem, zachowują chłodny dystans.
Książka przypomina pisaną przez studenta na kolanie pracę. Tu skopiuję Wikipedię, jakieś fragmenty...

Książkę czytało mi się dobrze. Muszę przyznać, ze zniszczyła ona trochę moje wyobrażenie o wspinaczce wysokogórskiej. Zawsze mi się wydawało, że środowisko wpinaczy jest bardzo ze sobą zżyte, dlatego zdziwiło mnie tak duże współzawodnictwo, walka o to, kto pierwszy zdobędzie szczyt, wzajemne oskarżanie się za śmierć współtowarzyszy...

Chociaż góry są piękne, jednak rzadko zapuszczam się w nie. Tym bardziej nie aspiruję - nawet w marzeniach - do takich wysokości. Tutaj akurat książka pozwoliła mi na pewien zarys i wyobrażenie sobie tego ekstremalnego sportu.

Literatura faktu, ale jednocześnie bardzo osobista i emocjonalna.

Można się nie zgadzać, można nie rozumieć, ale jeżeli chce się zabierać głos w sprawie himalaizmu i himalaistów, to trzeba tę książkę koniecznie przeczytać, bo JHB daje się w niej wypowiedzieć wszystkim stronom i uczestnikom tej historii(choć nie wszyscy z tego korzystają) .

Reportaż jakich wiele.

Nie jest o miłości. Jest solidną dawką faktów i wypowiedzi o tragedii na Broad Peak, ale nie jest o miłości. Bardziej o tym, kto jest winny. Za bardzo o tym. I za dużo w niej autora, który akurat w tym przypadku powinien się za bohaterami bardziej schować. Z całym szacunkiem, Panie Hugo-Bader, ale pańskie ego ten reportaż zjadło. Za bardzo Pan chciał o sobie, a za mało o...

Dyskusje

3 240