Aptekarz

Tomasz Stężała Wydawnictwo: Erica kryminał, sensacja, thriller
Erica
2014-02-12
2014-02-12

Wierność historyczna to już znak rozpoznawczy autora. Sama fabuła również ciekawa zwłaszcza w kontekście zachowań samych Niemców w obliczu nieuchronnej klęski.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że autor jest znawcą i miłośnikiem zarówno Elbląga, jak i historii. I to główna zaleta jego powieści - wierność historyczna. Stąd moja ocena, bowiem umęczyłam się przy lekturze solennie, "dusząc się" w piwnicach, zakamarkach, wielości bohaterów, ścigających się ze sobą. Miałam ochotę rzucić książkę mniej więcej w połowie lektury, bo nie zafrapowała mnie ani trochę, ale z szacunku dla miasta:) i historii dobrnęłam do końca. Choć bardzo lubię książki historyczne, a i kryminałami nie gardzę, jakoś po inne książki p. Stężały chyba na razie nie sięgnę.

Aptekarz to pierwsza książka Tomasza Stężały, jak wpadła mi w ręce. Wystarczyło jedno słowo na okładce i już nie mogłam się oderwać. Rzecz oczywiście dotyczy Elbląga, a dokładniej wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1945 r., z wątkiem zakonnym, a jakże. Na uwagę zasługuje mrówcza praca autora nad szczegółami historiograficznymi i próba odtworzenia? czy stworzenia galerii interesujących bohaterów, nie tylko tych głównych. Zasadniczo cel został osiągnięty, można się poczuć jak w Elbingu zimą 1945 r.

Pozornie w tej książce nie ma się czego przyczepić.Niby niczego nie brakuje.Jest spójna i logiczna fabuła,dynamiczna akcja,wyraziści bohaterowie,a jednak czegoś mi w niej brak.Czytając "Aptekarza" nie czułem tego polotu, siły przebicia,tej mocy, którą miały wszystkie dotychczas przeczytane przeze mnie powieści Stężały.Książka nie nużyła,ale i nie czytało się jej jednym tchem.Sam nie wiem do końca czego mi w niej zabrakło?

Książka bardzo przeciętna. Jeśli mam być szczera to spodziewałam się po niej dużo, dużo więcej! Akcja robi się ciekawsza dopiero po połowie, do tego czasu jest to lanie wody, z lekką wojskowością w tle, tzw. niemieckie strony, strach przed rządową policją. Sam urok tajemniczych ksiąg, jest przytłoczony całą lawiną zdarzeń, bez znaczenia. Wydaje mi się, że główny wątek jest bardzo ciekawy i może rzeczywiście wprowadza odczucia tamtych lat, ale jednak czegoś jej brakuje! ;( Główni bohaterowi niby mają swoje zarysowane charaktery, ale jednak żyją w wiecznej obawie, przy braku wyrażenia głębiej swojego zdania i pragnień.

2029

Doskonałe połączenie powieści historycznej z kryminałem.
Śledzimy losy dwóch aptekarzy,ale nie tylko ,tuż przed zakończeniem II wojny światowej..

Doskonałe połączenie powieści historycznej z kryminałem.

Zaczyna się nieźle, pojawia się tajemnica, a fabuła fascynuje przez jakiś czas. Ale potem okazuje się, że to tak naprawdę książka o wojennych losach ludzi, ich próbie przetrwania w koszmarnych warunkach (bombardowania, śmierć, strach...),a niezupełnie o tym, na co się czytelnik nastawił po opisie na okładce. Książkę polecam jednak tylko tym, którzy się interesują historią II wojny światowej, bo zawsze to dobrze poznać inny punkt widzenia, niż ten, na którym się wychowaliśmy ("Rudy 102", "Hans Kloss" itp.). Tylko bardzo proszę nie zapominać podczas czytania, że te wszystkie krzywdy, śmierć, strach, które tu są udziałem Niemców ze strony Rosjan, są niewspółmierne do tego, co sami Niemcy gotowali przez wiele lat Polakom, Rosjanom i innym narodom Europy. Proszę pamiętać szczególnie, że bohaterami tej książki są "dobrzy Niemcy", którym za ich prawowitość łatwo współczuć, ale nie zapomnieć jednocześnie, że tacy jak oni byli podstawą państwa nazistowskiego. Sam autor ich wszystkich tutaj "wybiela", w niewielkim tylko stopniu starając się wtrącić przekaz, jaki ja staram się przekazać.

Tomasz Stężała po raz kolejny zabiera nas do wojennego Elbinga. Tym razem jednak działania zbrojne są tłem dla głównych wydarzeń.

Styczeń 1945 roku. Wieczorny spokój aptekarzy Edmunda i Horsta Boehmerów, właścicieli znanej w mieście "Rats-Apotheke" zostaje przerwany przez nagłe pukanie do drzwi. Niespodziewany gość to ranny dygnitarz partyjny, który informuje ich o porzuconym na autostradzie samochodzie, w którym znajdują się cenne inkunabuły. Jednak ważniejsze jest to, że w okładce jednej z ksiąg odkrywają pergaminy przedstawiające inną wersję dotychczasowo głoszonej historii podboju ziem Prusów. Odtąd, oprócz zbliżających się do miasta Rosjan, farmaceutom grożą też ludzie, którzy czując zbliżający się koniec Rzeszy, będą chcieli zapewnić sobie dobre życie po wojnie.

Autor "Elbing 1945" i cyklu "Trzy Armie" tym razem przedstawia historię nieco mniej wojenną, a raczej historyczno-sensacyjną. Ciekawy jest przyjęty punkt wyjścia dla fabuły - przeszłość ziem zamieszkanych przez Prusów, a podbitych przez Krzyżaków jest znana z niewielu źródeł wobec czego trudno zweryfikować ich dokładność i wierność, zwłaszcza, że to "zwycięzcy piszą historię". Dodatkowo Tomasz Stężała wykorzystuje fakt, że sporej ilości zrabowanych skarbów kultury nie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego.
W powieści poznajemy nowych mieszkańców Elbinga i spotykamy tych już znanych. Niestety, lektura dla tych, którzy nie zapoznali się z "Porucznikami 1939" i "Kapitanami 1941" może być nieco utrudniona, gdyż kilkukrotnie autor odnosi się do zawartych w nich wydarzeń. Jednak jest to tylko niewielka niedogodność, a może zachęcić do przeczytania pozostałych pozycji. Dodatkowo na końcu umieszczono kilka fotografii przedwojennego Elbląga, które przedstawiają niektóre z miejsc opisanych w powieści.
Książkę czyta się łatwiej niż wcześniej wymienione, gdyż mniejsza jest ilość bohaterów i nie ma takich przeskoków akcji, które wybijają z rytmu. A sama akcja wciąga, wobec czego - zgodnie z opisem na tylnej stronie okładki - z Elbinga ciężko się wydostać.
Polecam dla poszukujących zarówno powieści historycznych, ze względu na dobrze opisane tło wydarzeń, jak i sensacyjno-kryminalnych, ze względu na intrygującą fabułę.

Książka ma potencjał i na pewno są osoby, którym się bardzo podobała.
Jednakże mnie nie do końca wciągnęła, mimo że naprawdę próbowałam.

Książka ma potencjał i na pewno są osoby, którym się bardzo podobała.
Jednakże mnie nie do końca wciągnęła, mimo że naprawdę próbowałam.

Okres II wojny światowej skrywa wielkie tajemnice. Jak pokazuje historia, to hitlerowcy najwięcej zrabowali z terenów, na których w danej chwili się znajdowali. Do tej pory nie wiadomo, czy jeszcze wszystko udało się odzyskać, gdyż, co rusz nadpływają informacje o zwrotach przeróżnych dzieł sztuki. Nikt tak naprawdę nie wie, co jeszcze może wyjść na światło dzienne, jak tak naprawdę wyglądała taka grabież. Tomasz Stężała w swojej najnowszej powieści Aptekarz, pragnie uchylić rąbka tajemnicy/

Przenosimy się do Elbląga 1945 roku. Edmund i jego syn Horst Boehmerowie prowadzą aptekę w mieście. Ich do tej pory monotonne życie pomimo nadchodzącej bitwy w mieście zaburza wizyta specyficznego gościa. Mężczyzna informuje ich o wypadku samochodowym. W aucie posiada cenne dokumenty, których zawartość może wywrócić dotychczasowe myślenie o powstaniu miasta. Dokumenty te należy jak najszybciej przenieść w bezpieczne miejsce i ukryć. Boehmerom pomaga w przetransportowaniu ksiąg niemiecki kapitan Schepke. Edmund rozpoznaje w jednej z ksiąg tę skradzioną na przełomie lat 1933/34. Wiele z ksiąg jest bardzo zniszczonych. W jednej z nich stary aptekarz zauważa wystające rękopisy, przetłumaczenie ich przynosi wiele niesamowitych odkryć. Okazuje się, że „polowanie” na te księgi zostało rozpoczęte. Komuś bardzo zależy na ich zniszczeniu. Czy aptekarzom uda się ochronić pergaminy? I jaki zadanie ma do wykonania sąsiad Boehmerów, Karl Bauer i jego nowy lokator ksiądz Józef Przepierski? Dlaczego tymi pergaminami oprócz wpływowych mieszkańców Elbląga zainteresowane są również instytucje?

Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w Aptekarzu Tomasza Stężały.

Tomasz Stężała, mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga w bardzo interesujący sposób przedstawił historie dziejącą się w tymi mieście w czasach II wojny światowej. Dzięki znajomości miasta autor w piękny sposób koloruje nam zdarzenia dziejące się w mieście. Razem z bohaterami poruszamy się uliczkami Elbląga, poznajemy jego najskrytsze zakątki, mieszkańców, którzy musieli zmierzyć się z zastaną rzeczywistością. Dzięki plastycznemu językowi, a dodatkowo zdjęciom miasta z lat wojny w bardzo płynny sposób autor przenosi nas do tego pięknego zakątka.

Język powieści jest wyważony, fabuła interesująca i ani na chwilę się nie zatrzymuje a jeszcze bardziej przyspiesza, powoduje to, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i mamy ochotę na więcej.

Nie miałam okazji zapoznać się do tej pory z prozą Tomasza Stężały. Jednak po lekturze Aptekarza wiem, że warto po nią sięgać. Autor wie jak zainteresować czytelnika i wciągnąć go w przedstawioną przez siebie historię.

• Chcę przeczytać, nie posiadam
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER