Ballada o kuternogach

Prószyński i S-ka
2013-05-21
2013-05-21
literatura polska

fajna,lekka i przyjemnie opowiedziana historia przyjazni trzech męzczyzn,brakuje trochę dynamicznych zwrotów akcji,ale ogólnie może być,polecam

Nazwisko gdzieś znane ale nie miałem okazji jak do tej pory zapoznać się z twórczością. A jest ona nadzwyczaj dobra. Trochę humoru, trochę kryminału, powieści łotrzykowskiej, tła społeczno-politycznego, nieco historii przyprawionej lekką nostalgią i mamy konkurenta Ćwirleja ;) Pomysł zestawienia starych, dobrych czasów z nowymi, parszywymi, gdzie już czasów nie ma ;) co najwyżej pozostały resztki i podróby zegarków - jest naprawdę świetny. W skrócie: rififi po sześćdziesiątce ze sporym ładunkiem sztosowato-wielkoszu-vabankowym. Warto!

Piękna powieść,o mijących czasach.Starzy ,włamywacze z honorem.
Kontra,świat gangsterów.Gdzie,liczy się tylko kasa.
Szlachetko,pięknie opisuje Pragę.I jej obyczaje.
Książka warta przeczytania.

Piękna powieść,o mijących czasach.Starzy ,włamywacze z honorem.
Kontra,świat gangsterów.Gdzie,liczy się tylko kasa.
Szlachetko,pięknie opisuje Pragę.I jej obyczaje.
Książka warta przeczytania.

Gang Olsena w polskim wydaniu :)

Gang Olsena w polskim wydaniu :)

Warszawska Praga, bazar Różyckiego, niemieccy przestępcy, polska mafia, chciwy policjant świadomy swojej władzy, a pomiędzy tym wszystkim oni trzej - Mateusz, Tolo i Krzywy, czyli tytułowe kuternogi, nazywani niegdyś najlepszymi złodziejami w Warszawie. Po wyjściu z więzienia każdy z nich próbuje rozpocząć nowe życie, znaleźć zajęcie niemające nic wspólnego z ich dawnym zawodem. Jednak los ponownie krzyżuje drogi starych przyjaciół, którym - jak się okazuje - inna praca widocznie nie jest pisana.

Książka rozkręca się powoli, początek jest niemrawy, jednak wraz z rozwojem akcji czyta się ją coraz lepiej. Autor świetnie obrazuje bezkrytyczny zachwyt Zachodem, jaki zapanował w postkomunistycznej Polsce - dziwka stała się call girl, a bary mleczne zmieniły się w fast foody. Historia została opowiedziana w ciekawy sposób i z humorem, aczkolwiek wrażenie nieco psują wplecione w niektórych miejscach żarty z bardzo długą brodą. Nieco zaskakuje zakończenie, nie znaczy to jednak, że byłem nim rozczarowany, wręcz przeciwnie. Może nie jest to książka, do której będę często wracał pamięcią, mogę ją jednak zdecydowanie polecić wszystkim fanom powieści sensacyjnych.

Wspaniałe wehikuł czasu, pozwala na oderwanie się od rzeczywistości. Język, klimat i obrazy zapraszają do tańca z historią ukochanej Warszawy.

ps. Na końcu razem z Anielą również miałam ochotę zabić Mateusza! Dziękuję kki13 za wymianę ;)!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początkowo miałam mieszane uczucia. Ciężko było mi przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt stron. Zupełnie nie mogłam odnaleźć się w natłoku różnych historii. Całkowity miszmasz. Wciąż walczyłam z chęcią przerwania lektury, ale tego nie zrobiłam. I bardzo dobrze, bo poznałam ciekawą historię kryminalną. Polubiłam trójkę dojrzałych już byłych więźniów, którzy próbują nauczyć się od nowa życia poza murami więzienia. Dowiedziałam się, że prawdziwy złodziej musi kierować się określonymi zasadami i robić wszystko by nie splamić swojego honoru jakimś niegodnym zachowaniem. Niestety prawdziwych złodziei jest już coraz mniej... Szczypta humoru, odrobina wzruszenia i stwierdzam, że warto było przebrnąć do końca historii.

Krótko: dałem się "wpuścić".. .

Krótko: dałem się "wpuścić".. .

Bardzo dobra powieść kryminalna. Ciekawa historia napisana z dużym poczuciem humoru historia trzech przyjaciół , którzy po odsiedzeniu długoletniego wyroku wychodzą na wolność z postanowieniem nowego uczciwego życia . Niestety wszystko się zmieniło ze znanego im ustroju komunistycznego wchodzą w nieznany im świat transformacji . Znany im były milicjant Mogiła chce ich wykorzystać do swojego niezbyt uczciwego planu . Czy to mu się uda ? Zachęcam do przeczytania książki .

Przeczytałam, niestety bez większych emocji.

Przeczytałam, niestety bez większych emocji.

• Przeczytane 2014
  • Opowiastki, fantastyka i inne bajki
  • 2020 do czytania
  • Horror/thriller