Ballada o kuternogach

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Powieść sensacyjna osadzona w realiach Polski z czasów ustrojowej reformacji. Stare zderza się z nowym w każdej sferze, a wszyscy chcą skorzystać na chwilowym bałaganie. Nowi gangsterzy i starzy złodzieje, dziwne sojusze policji z przestępcami. W ten tygiel wpada trójka podstarzałych włamywaczy po długiej odsiadce. Obywatele starego świata muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a nie jest...

W ten tygiel wpada trójka podstarzałych włamywaczy po długiej odsiadce. Obywatele starego świata muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a nie jest to łatwe. Choć tym razem chcą żyć uczciwie, los pisze dla nich zupełnie inny, zaskakujący scenariusz. Wplątani w rozgrywkę między policją a międzynarodowym gangiem, próbują wyjść z matni cało, ocalić godność i życie... A może uszczknąć coś więcej?
Akcja rozgrywa się głównie na warszawskiej Pradze, która wciąż jeszcze jedną nogą tkwi w szemranej przeszłości, choć nowe próbuje zdominować brutalną siłą złodziejski honor i tradycję…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ballada_o_kuternogach-p-32090-1-30-.html

Ewa | 2013-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Paweł Szlachetko napisał naprawdę bardzo dobrą powieść sensacyjną z dużą ilością dialogów i humoru. Wie o czym pisze, ma dobry pomysł na fabułę i zaskakuje czytelnika znakomitym zakończeniem.
Polecam przeczytać "Balladę o kuternogach" w wakacje, lub w wolnej chwili.

Perypetie trzech opryszków czyta się lekko i z humorem.
Prascy złodzieje po odsiadce wieloletniego wyroku, zderzają się z brutalna bandycką rzeczywistością dnia codziennego. Choć tym razem chcą żyć uczciwie, los pisze dla nich zupełnie inny, zaskakujący scenariusz. Wplątani w rozgrywkę między policją a międzynarodowym gangiem, próbują wyjść z matni cało, ocalić godność i życie... A może uszczknąć coś więcej?

Kiedyś, Stanisław Grzesiuk, śpiewał: „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”. I o takich właśnie warszawiakach jest ta książka.

lipka02 | 2013-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Paweł Szlachetko napisał naprawdę dobrą powieść sensacyjną.Wie o czym pisze,ma dobry pomysł na fabułę i zaskakuje czytelnika znakomitym zakończeniem.Ponadto bardzo podoba mi się język powieści (typowy,prawdziwy język warszawskich złodziejaszków,gangsterów i policjantów).Nic dodać,nic ująć książka jest naprawdę bardzo dobra.Trzej główni bohaterowie to pomysłowi ludzie średniego wieku,którzy w życiu już coś przebyli,wiedzą co to miłość,co to nałóg czy brak pieniędzy.Znają prawdziwe oblicze życia,przez 15 lat wytrzymali w więzieniu gdzie dzielili celę z mordercami czy gwałcicielami.Wiedzą co to lojalność i prawdziwy honor,a najważniejsza jest dla nich przyjaźń.

kornelia33 | 2014-02-14
Przeczytana: 02 lutego 2014

Bardzo dobra powieść kryminalna. Ciekawa historia napisana z dużym poczuciem humoru historia trzech przyjaciół , którzy po odsiedzeniu długoletniego wyroku wychodzą na wolność z postanowieniem nowego uczciwego życia . Niestety wszystko się zmieniło ze znanego im ustroju komunistycznego wchodzą w nieznany im świat transformacji . Znany im były milicjant Mogiła chce ich wykorzystać do swojego niezbyt uczciwego planu . Czy to mu się uda ? Zachęcam do przeczytania książki .

sen_nick | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Paweł Szlachetko jest autorem kilkunastu słuchowisk radiowych, pisanych dla Polskiego Radia w latach 1985–1994, równolegle z powieściami sensacyjnymi pod pseudonimem Arthur Ray (m.in. „Poker morderców”). Scenarzysta filmowy i telewizyjny („Śladami złodziei aniołów”, „Zwerbowana miłość”; oba na podstawie tekstów wydanych pod własnym nazwiskiem), twórca cyklów reportaży i kilku powieści kryminalnych. W 2012 roku nominowany do literackiej Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Wichrołak”.

Właśnie skończyłam jego najnowszą powieść i oto garść moich refleksji.
„Ballada o kuternogach”, to ciekawa powieść sensacyjna mocno osadzona w czasach transformacji lat 90-tych. Jej akcja rozgrywa się więc na tle zmieniających się reguł gry w gospodarce, politycznych układach, odchodzenia starej władzy w polityczny niebyt i ataku na „półkę z konfiturami” nowych wilczków. Mówiąc wprost: wszyscy próbują się ustawić w zmieniającej się rzeczywistości: nowi gangsterzy i starzy złodzieje, starzy i nowi...

Przemek | 2015-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2015

Warszawska Praga, bazar Różyckiego, niemieccy przestępcy, polska mafia, chciwy policjant świadomy swojej władzy, a pomiędzy tym wszystkim oni trzej - Mateusz, Tolo i Krzywy, czyli tytułowe kuternogi, nazywani niegdyś najlepszymi złodziejami w Warszawie. Po wyjściu z więzienia każdy z nich próbuje rozpocząć nowe życie, znaleźć zajęcie niemające nic wspólnego z ich dawnym zawodem. Jednak los ponownie krzyżuje drogi starych przyjaciół, którym - jak się okazuje - inna praca widocznie nie jest pisana.

Książka rozkręca się powoli, początek jest niemrawy, jednak wraz z rozwojem akcji czyta się ją coraz lepiej. Autor świetnie obrazuje bezkrytyczny zachwyt Zachodem, jaki zapanował w postkomunistycznej Polsce - dziwka stała się call girl, a bary mleczne zmieniły się w fast foody. Historia została opowiedziana w ciekawy sposób i z humorem, aczkolwiek wrażenie nieco psują wplecione w niektórych miejscach żarty z bardzo długą brodą. Nieco zaskakuje zakończenie, nie znaczy to jednak, że byłem...

Adam | 2013-06-27
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Niewiele jest jeszcze na naszym rynku dobry książek kryminalnych. Niewielu autorów wie o czym pisze. Niewielu ma dobre pomysły na fabułę i zaskakujące zakończenie. Niewielu operuje dobrym polskim językiem.
Kiedy przeczytałem na tych stronach kilka recenzji "Ballady o kuternogach" pomyślałem... "może warto". Kupiłem i wziąłem ze sobą na pierwszy od lat wakacyjny tydzień. Wyjazd był wyśmienity, również za sprawą intrygującej książki. Mam trochę pretensji do autora, że zabrał mi jedno z ostatnich popołudni, które zamiast na spacerze spędziłem z głównymi bohaterami: Anielą, Mateuszem, Krzywym i Tolem. Ale było warto. Tą drogą dziękuję autorowi za udany urlop, w którego "udaniu" znacznie się on przyczynił. Polecam!

Dorota | 2013-10-08
Przeczytana: 01 września 2013

Raczej męska rzecz. Ale i mnie, kobiecie się podobała :-)
Akcja toczy się, jest ciekawie i! jest jeszcze ciekawiej, bo poznajemy nowe fakty, które powodują dysonans poznawczy, włączają zaciekawienie i zmuszają jakoby do myślenia. Super skonstruowana intryga.

Echoszka | 2013-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Swietne i odświeżające. Koniecznie!
Historia napisana z biglem, fajni bohaterowie, świetnie pokazany świat warszawskich złodziejaszków. Nie można się wręcz oderwać od lektury. Mam nadzieję, że będzie kolejna część, bo aż szkoda rozstawać się z bohaterami,

maradiego | 2014-07-03
Przeczytana: 12 lipca 2014

Krótko: dałem się "wpuścić".. .

lenaeem | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Wspaniałe wehikuł czasu, pozwala na oderwanie się od rzeczywistości. Język, klimat i obrazy zapraszają do tańca z historią ukochanej Warszawy.

ps. Na końcu razem z Anielą również miałam ochotę zabić Mateusza! Dziękuję kki13 za wymianę ;)!