Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Golem i Dżin, część 1

Tłumaczenie: Małgorzata Koczańska
Cykl: Golem i dżin (tom 1) | Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Golem And The Jinni
Justyna Lesień

Połączyła ich bezsenność Dwie mityczne istoty z odległych stron świata spotykają się w jednym mieście pod osłoną nocy. Golem Chava - stworzona w dalekiej Polsce oraz dżin Ahmad - zrodzony z ognia w starożytnej Syrii. Debiutancka powieść Helene Wecker w niezwykły sposób splata żydowską tradycję z kulturą Bliskiego Wschodu i literacką wizją Nowego Jorku u schyłku XIX wieku. Niezwykły tygiel...

Połączyła ich bezsenność

Niezwykły tygiel magii, wierzeń i mitów w jedynej takiej książce.

źródło opisu: http://s1.fabrykaslow.com.pl/ksiazki/golem-i-dzin-cz-1-541

źródło okładki: http://s1.fabrykaslow.com.pl/ksiazki/golem-i-dzin-cz-1-541

allison | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Sięgnęłam po tę powieść ze sceptycyzmem, gdyż obawiałam się, że będzie to jakaś naiwna baśń dla dorosłych. Fabuła okazała się jednak miłym zaskoczeniem. Powieść jest świetnie skonstruowana i - mimo iż zawiera elementy nadprzyrodzone - więcej w niej realizmu niż można by się spodziewać.

Opowieść o golemie-kobiecie (to też była wielka niespodzianka!) i dżinie to dla mnie nie tylko nastrojowa historia o parze bohaterów nie z tego świata. To także metaforyczne dzieje dwojga samotnych, zagubionych ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć się w otaczającym świecie, gdyż różnią się od tzw. normalnego społeczeństwa. Ich odmienność staje się przyczyną cierpień, niezrozumienia, lęku przed kontaktami.
Być może jest to z mojej strony nadinterpretacja, ale takie właśnie skojarzenia przychodziły mi na myśl, gdy śledziłam losy tytułowych postaci.

Wielka szkoda, że pierwszy tom urywa się nagle, nie stanowiąc odrębnej całości. Może będzie to jednak zachętą do sięgnięcia po drugą część. Przeczytam...

Shimik | 2016-06-16

Chawa i Ahmad - Golem i Dżin, istoty nie z tego świata. Trafiają do świata ludzi i muszą się w nim asymilować. Książka jest o tym jak to trzeba się przystosować do świata na zewnątrz, a jednocześnie nie zapomnieć samego siebie. Chawa świeżo przywołana do życia musi się nauczyć jak się żyje, jak nie popełniać błędów przez, które mogłaby zostać rozpoznana i zniszczona. Świat jest dla niej niebezpieczny. Ahmad wydostaje się z lampy po pięciu wiekach, okazuje się, że został związany z jednym ciałem i nie może zmieniać formy. Od tej pory wygląda jak człowiek i musi nauczyć się żyć jak człowiek. Ze względu na jego trudny charakter i wrodzoną niezależność jest to zadanie niełatwe. Ta dwójka musi radzić sobie w zupełnie nowym świecie, który dopiero zaczynają poznawać. Nie będzie to łatwe, a jak się zakończy zobaczymy w drugiej części.

agatrzes | 2014-02-20

Debiuty literackie są pewnego rodzaju podróżą w ciemno, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy niewiele nam powie o autorze. Czytelnik ponosi większe niż zazwyczaj ryzyko rozczarowania, ale ma też większą szansę na przeżycie czegoś niezwykłego, czego jeszcze nie doświadczył. Osobiście bardzo lubię wycieczki z nieznanym przewodnikiem, choć nie zawsze „wracam” z nich zadowolona.

„Golem i Dżin” to debiut literacki amerykańskiej pisarki Helen Wecker, która od wczesnego dzieciństwa marzyła o pisaniu książek. Po ukończeniu pisarskich studiów podyplomowych rozpoczęła karierę twórczą. W ten sposób próbuje znaleźć odpowiedź na wciąż powracające pytanie: co by było gdyby?

Bohaterką powieści jest kobieta zrodzona z gliny, która po śmierci swojego pana zostaje zmuszona do rozpoczęcia nowego życia. Przybywa do Ameryki, ale nieznane środowisko to niejedyny problem z jakim przyjdzie zmagać się przebudzonemu do życia golemowi. Na szczęście na jej drodze staje rabin Avram Meyer, który nie bez...

Po tym, czego się naczytałam w szumnych zapowiedziach, wywiadach czy innych recenzjach, oczekiwałam od książki:
- wiarygodnych psychologicznie postaci imigrantów, próbujących się zmierzyć z nową dla siebie rzeczywistością;
- klimatycznych opisów starego Nowego Jorku;
- udanego wykorzystania motywu fantastycznych stworzeń, po które w gatunku raczej rzadko się sięga.
Z tym ostatnim wątkiem wiązałam ogromne nadzieję, ciesząc się, że wreszcie ktoś spróbował czegoś świeżego, a nie elfy i krasnoludy do zżygu.
A teraz... nie uwierzycie! Wszystko to dostałam! Bardzo rzadko się zdarza, by książka spełniała wszystkie swoje szumne okładkowe obietnice. Ta jest właśnie jedną z tych nielicznych. Wspaniałe wrażenia z lektury zepsuł mi nieco główny czarny charakter (strasznie koontzowski - władający nadprzyrodzonymi mocami, zły do szpiku kości, bez specjalnych po temu powodów), ale... wszystko się jeszcze może zdarzyć, bo przed nami druga część :)
Szkoda, że polskie wydanie, brzydko mówiąc, d**y...

Ania Jurczyga | 2014-05-15

Książkę polecała mi koleżanka z uporem maniaka od ponad miesiąca, a ja broniłam się rękami i nogami, za argument mając tyle tylko, że to nie moja klimaty (na marginesie głupi argument), ale w końcu wygrała i bardzo dobrze, że wygrała. Książka jest świetna, a autorka zaliczyła bardzo udany debiut. Niezwykła historia o zwykłej próbie adaptacji w życiu, które nie do końca jest takie jakie byśmy chcieli, cięgle pragniemy tego czego nie mamy, przyprawiona nutką mitycznych postaci: golema stworzonego w Polsce i zrodzonego z ognia dżina. Zaraziłam się i tym samym muszę biec po drugą część jak najszybciej.

Anna-mojeksiążki | 2014-01-09
Przeczytana: styczeń 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Golem i dżin” to debiut pisarski Helene Wecker, który wielu zaskoczy. Bardzo dojrzała i niepowtarzalna powieść otwiera cykl – bardzo jestem ciekawa, jak historia rozwinie się w kolejnych tomach. Świetny pomysł na fabułę i oryginalne zestawienie oraz kreacja bohaterów to na pewno mocne strony tej pozycji. Opowieść jest wręcz bajkowa, nieco mistyczna, na pewno zapada w pamięć.

W Nowym Jorku, u schyłku XIX wieku przecinają się drogi bohaterów naszej powieści. Ich początki wywodzą się jednak z zupełnie innych miejsc, trafiają do nowojorskiego tygla przypadkowo - kobieta, która powstała z ziemi i mężczyzna powstały z ognia.

Kobieta – golem zostaje stworzona w Polsce, niedaleko Konina, na prośbę meblarza Rosenfelta. Stworzył ją Jeshua Schaalman, który nadał jej szereg niepowtarzalnych cech. Ta gliniana osoba jest doskonała, nikt nie powiedziałby, że to gliniany stwór. Zgrabna, piękna, a do tego inteligentna… i posłuszna. Jej właściciel jest pod wrażeniem, aż żal pakować ją do kufra i...

książek: 1963
dziama1000 | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Odniosę się tu do książki jako do całości, ponieważ czytałam całość w oryginale. Jeżdżąc tramwajem i czytając "The Golem and the Jinni" często zapominałam o moim przystanku, płakała i się śmiałam wzbudzając dziwne spojrzenia współpasażerów. I jaka szkoda, że to już koniec. Jeżeli ktoś Mnie zapyta czy warto Ją czytać to powiem że WARTO!!!

Jacek Michalkowski | 2018-06-07
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2014 rok

Kiedyś wyszukałem listy Amazon The best books i kupiłem to co przetłumaczono na język polski. Książkę Golem i dżin odniosłem potem do biblioteki bo wiem, że do niej nie wrócę. Ale przeczytałem ją kilka lat temu i jej klimat nadal snuje się w moich myślach. Narracja jest spokojna, nawet nudnawa ale książkę tę się pamięta i ceni. I chyba przeczytam część drugą :)
Jeżeli lubicie inteligentną fantasy/fantastykę - bardzo polecam.

Andrzej Ponikło | 2015-02-09

Bardzo intrygująca opowieść którą warto przeczytać. Autorka stworzyła nie tylko bardzo ciekawy obraz zderzających się kultur, legend, zachowań ludzkich ale równocześnie potrafiła połączyć to wszystko z bardzo ciekawą historią która porywa, ja osobiście nie mogłem oderwać się od czytania (przeczytałem tą 2 tomową historię w 2 dni). Wszystkie postaci które znalazły się w tej historii są żywe i intrygujące. Podsumowując fantastyka w najlepszym możliwym wydaniu mogę żywić tylko nadzieję że powstaną kolejne książki tej wspaniałej autorki najlepiej dalszy ciąg historii golema i dżina.

Katarzyna | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Tom pierwszy powieści, która jest pomyślana jako całość, więc trudno coś sensownego powiedzieć, oprócz tego, że się fajnie czyta. Powieść o Nowym Jorku z przełomu wieków, z elementami fantasy, czyli dwoma fantastycznymi postaciami. Autorka trochę psychologizuje, więc to dość wszystko wiarygodne i przekonujące i ta samotność emigrantów a zarazem postaci "nie-ludzi". Opowieść tak naprawdę dopiero się rozkręca, więc czekam co będzie dalej... Drugi tom zamówiony.Na razie tylko tyle gwiazdek;)