Oczy zasypane piaskiem

Okładka książki Oczy zasypane piaskiem Paweł Smoleński
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Oczy zasypane piaskiem
Paweł Smoleński Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-02-19
Data 1. wyd. pol.:
2014-02-19
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375367003
Tagi:
reportaż Izrael Palestyna konflikt nienawiść zamach Gaza Zachodni Brzeg mur
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Historia utkana z lęku



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
419 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

(2014)

W poprzednich reportażach, Smoleński (1959) oddawał głos kolejno Żydom („Izrael już nie Frunie” [2006]) i izraelskim Arabom („Arab strzela, Żyd się cieszy” [2012]). Powstała z tego interesująca dylogia – portret społeczny współczesnego Izraela; mozaika ludzkich historii, różnorodnych przekonań i postaw. Tutaj znajdziemy kontynuację wątku arabskiego, autor skupia się na problemach mieszkańców tzw. Terytoriów Okupowanych: Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, Palestyńczykach.

Swobodna gawęda z dopracowanym rytmem, gdzieniegdzie zaprawiona kolokwializmami. Autor wychodzi z założenia, że odpowiednio użyte, w dobrych proporcjach, ożywiają tekst i zmniejszają dystans. Emocjonalnie, a jednocześnie w zgodzie z faktami, przedstawia historie, które nie powinny być przemilczane. Rekonstruuje nastroje, odczytuje motywy – zestawiając opowieść i analizę, stara się wyłożyć złożoność konfliktu.

(Wyjątkowo dobrą narrację znajdziemy w rozdziale XI – prawdziwa perełka).



Oczy zasypane piaskiem łzawią i widzą mniej niż powinny – trzeba je przetrzeć. Bezsprzecznie Palestyńczykom żyje się na terenach okupowanych źle. I to nie jest w porządku, jednak ten stan rzeczy nie wziął się z niczego – wypracowali go sami: zrodziła go niechęć i przemoc.

Pod koniec, w rozdziale XVIII, znajdziemy małe kalendarium stosunków izraelsko-palestyńskich. Pominięto niestety genezę konfliktu, wszystkie aktywności miejscowych Arabów, którzy praktycznie od samego początku, od pierwszych miesięcy napływu ludności żydowskiej w latach 20., zachowywali się wobec niej wrogo, oraz otwarty konflikt z lat 1947-1948 (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_domowa_w_Palestynie).

68 procent izraelskich Żydów to osoby które urodziły się na terytorium Erec Israel, a więc równie tubylcze co ludność muzułmańska. Czy można wartościować, kto jest u siebie mniej, a kto bardziej?



Problem napiętych relacji izraelsko-palestyńskich – przypomina konflikt zwaśnionych kiboli. Dwóch nienawidzących się band, z których każda obstaje przy swoim, i nie zamierza odpuścić. Oczerniając stronę przeciwną, i jednocześnie pisząc hagiografie kolejnych męczenników, przekazują uprzedzenia następcom. Oni robią to samo, i tak to trwa. Oczywiście są wyjątki, różne racjonalne frakcje i środowiska nastawione pojednawczo – większość jednak nie widzi szans na normalną koegzystencję: albo my, albo oni.



UWAGI: Kopuła na Skale nie jest meczetem – to sanktuarium. Meczet jest tuż obok (Al-Aksa). Jafa zaś, wedle wszelkich dostępnych map, miała być pierwotnie w państwie żydowskim.

Dziwna interpunkcja: rezygnacja z przecinków na rzecz kropek, robienia z jednego, dłuższego zdania kilku – pojawia się w dwóch (?) fragmentach; literacko tekst jest świetny – ale taka gramatyka mu nie służy.

(2014)

W poprzednich reportażach, Smoleński (1959) oddawał głos kolejno Żydom („Izrael już nie Frunie” [2006]) i izraelskim Arabom („Arab strzela, Żyd się cieszy” [2012]). Powstała z tego interesująca dylogia – portret społeczny współczesnego Izraela; mozaika ludzkich historii, różnorodnych przekonań i postaw. Tutaj znajdziemy kontynuację wątku arabskiego, autor skupia się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 087
  • Przeczytane
    585
  • Posiadam
    167
  • Reportaż
    40
  • Teraz czytam
    27
  • Literatura faktu
    16
  • 2014
    14
  • Bliski Wschód
    13
  • 2021
    11
  • 2023
    10

Cytaty

Więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także