Oczy zasypane piaskiem

Okładka książki Oczy zasypane piaskiem Paweł Smoleński
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Oczy zasypane piaskiem
Paweł Smoleński Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-02-19
Data 1. wyd. pol.:
2014-02-19
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375367003
Tagi:
reportaż Izrael Palestyna konflikt nienawiść zamach Gaza Zachodni Brzeg mur
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Historia utkana z lęku



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
435 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
356
266

Na półkach:

Izrael - Palestyna, trwający wieki konflikt i nienawiść przerażająca jednych do drugich. Przyznam szczerze że po połowie czytałem już z mniejszym zaangażowaniem o ile pierwsza połowa reportażu pochłonęła mnie, to potem było już nieco przynudnawo. Temat na pewno na czasie, bo każdy z nas wie co obecnie się tam dzieje, a dzieje się bardzo dużo złego, jedni drugim coś zarzucają. Ale co tu dużo pisać, taki podział społeczeństwa obserwować można niemal na całym Świecie, a zawsze za tym stoją politycy. Reportaż chwilami bardzo mocny, ukazujący dramaty jakich doświadczają po obu stronach konfliktu cywile, a najbardziej cierpią dzieci !

Izrael - Palestyna, trwający wieki konflikt i nienawiść przerażająca jednych do drugich. Przyznam szczerze że po połowie czytałem już z mniejszym zaangażowaniem o ile pierwsza połowa reportażu pochłonęła mnie, to potem było już nieco przynudnawo. Temat na pewno na czasie, bo każdy z nas wie co obecnie się tam dzieje, a dzieje się bardzo dużo złego, jedni drugim coś...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
407
273

Na półkach:

"Oczy zasypane piaskiem" autorstwa Pawła Smoleńskiego to wyjątkowa pozycja w literaturze reportażowej, która zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się Bliskim Wschodem i jego złożoną historią. Smoleński, znany ze swojego wnikliwego i empatycznego podejścia do opisywanych tematów, po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w swoim fachu.

Książka składa się z serii reportaży, które przedstawiają dramatyczne i poruszające historie mieszkańców Palestyny i Izraela. Autor z dużym szacunkiem i zrozumieniem podchodzi do swoich bohaterów, oddając głos zarówno ofiarom konfliktu, jak i tym, którzy starają się znaleźć w nim sens. Smoleński unika łatwych ocen i stereotypów, zamiast tego skupia się na ludzkich doświadczeniach, które ukazują głębię i skomplikowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Jednym z największych atutów książki jest jej autentyczność. Smoleński spędził wiele czasu na Bliskim Wschodzie, rozmawiając z ludźmi z różnych środowisk i kultur. Jego relacje są pełne szczegółów i osobistych anegdot, które dodają książce wiarygodności i emocjonalnej głębi. Dzięki temu czytelnik ma okazję zanurzyć się w świat, który dla wielu pozostaje odległy i niezrozumiały.

Styl pisania Pawła Smoleńskiego jest przystępny i płynny, co sprawia, że książkę czyta się z łatwością mimo trudnej tematyki. Jego zdolność do łączenia faktów z osobistymi historiami sprawia, że "Oczy zasypane piaskiem" to nie tylko reportaż, ale również poruszająca opowieść o ludzkiej determinacji, cierpieniu i nadziei.

Podsumowując, "Oczy zasypane piaskiem" to lektura, która dostarcza nie tylko wiedzy, ale również głębokich emocji i refleksji. Paweł Smoleński po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najważniejszych polskich reporterów, a jego książka jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto pragnie zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość Bliskiego Wschodu. Gorąco polecam tę książkę jako inspirującą i poruszającą lekturę, która na długo pozostaje w pamięci.

"Oczy zasypane piaskiem" autorstwa Pawła Smoleńskiego to wyjątkowa pozycja w literaturze reportażowej, która zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się Bliskim Wschodem i jego złożoną historią. Smoleński, znany ze swojego wnikliwego i empatycznego podejścia do opisywanych tematów, po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w swoim fachu.

Książka składa się z serii...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
166
53

Na półkach: , ,

Nigdy nie zrozumiem skali tej wzajemniej nienawiści, uprzedzeń i chorobliwego zaperzenia w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Pan Paweł przedstawia nam różne punkty widzenia, różną argumentację stron konfliktu, przybliża temat. Mówią zwykli i niezwykli ludzie. Mam wrażenie, że książka kończy sie jakimś tchnieniem nadziei na lepsze jutro. Wydana pierwszy raz bodaj w 2014. Niestety, ta nadzieja na pokój właśnie umiera.

Nigdy nie zrozumiem skali tej wzajemniej nienawiści, uprzedzeń i chorobliwego zaperzenia w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Pan Paweł przedstawia nam różne punkty widzenia, różną argumentację stron konfliktu, przybliża temat. Mówią zwykli i niezwykli ludzie. Mam wrażenie, że książka kończy sie jakimś tchnieniem nadziei na lepsze jutro. Wydana pierwszy raz bodaj w 2014....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
565
416

Na półkach: ,

Jest to dość mocno gorzka lektura, szczególnie teraz, kiedy konflikt opisywany w książce eskalował.

Książka warta lektury, pokazuje konflikt między izraelskimi osadnikami oraz Palestyńczykami z różnych perspektyw, daje naprawdę dużo przykrych przemyśleń, choć wydaje mi się, że jest to pozycja dla ludzi już bardziej zorientowanych w temacie oraz historii regionu. Ja po przeczytaniu czuję niedosyt informacji, ale to też nie był temat docelowy by pokazać krok po kroku dojście do obecnego stanu, a raczej pokazanie teraźniejszości i szukanie perspektywy na pokój.

Zdecydowanie każdy kto chciałby wziąć stronę jedną lub drugą w tym konflikcie powinien przeczytać tę pozycję.

Jest to dość mocno gorzka lektura, szczególnie teraz, kiedy konflikt opisywany w książce eskalował.

Książka warta lektury, pokazuje konflikt między izraelskimi osadnikami oraz Palestyńczykami z różnych perspektyw, daje naprawdę dużo przykrych przemyśleń, choć wydaje mi się, że jest to pozycja dla ludzi już bardziej zorientowanych w temacie oraz historii regionu. Ja po...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
405
291

Na półkach: , ,

Konflikt izraela ( celowo z małej) z Palestyną trwa od lat. Najgorsze jest to,że "naród wybrany" robi to samo Palestyńczykom,czego doświadczył podczas Holokaustu. Ofiara stała się katem i z premedytacją odbiera życie niewinnym ludziom. Nie popieram Hamasu i ostrzałów izraelskich. Chcę tylko spokoju dla tych ludzi i zwierząt,które są zawsze cichymi ofiarami wojen. #FreePalestine🇵🇸💔

Konflikt izraela ( celowo z małej) z Palestyną trwa od lat. Najgorsze jest to,że "naród wybrany" robi to samo Palestyńczykom,czego doświadczył podczas Holokaustu. Ofiara stała się katem i z premedytacją odbiera życie niewinnym ludziom. Nie popieram Hamasu i ostrzałów izraelskich. Chcę tylko spokoju dla tych ludzi i zwierząt,które są zawsze cichymi ofiarami wojen....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
800
682

Na półkach:

Lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki w Rawie Mazowieckiej, zaplanowaną na luty 2023, był zbiór reportaży współczesnego polskiego pisarza Pawła Smoleńskiego „Oczy zasypane piaskiem” opatrzony podtytułem „Notatki z Palestyny”. To ostatnie może nie jest zbyt celne, gdyż dzieło dotyczy po równi Izraela i Izraelczyków, co Palestyny i Palestyńczyków oraz współczesnych wzajemnych relacji wspomnianych narodów z uwzględnieniem historii, która je tak, a nie inaczej, ukształtowała. Szkoda, że pytania o przyszłość pozostają otwarte, a wielkich powodów do optymizmu raczej nie widać.


Tematyka fascynująca, lecz w klubie książka nie zebrała rewelacyjnych ocen: nikt nie uznał jej za wspaniałą, choć i nikt nie zaliczył jej do beznadziejnych. Jedna osoba oceniła ją jako bardzo dobrą, sześć jako dobrą i dwie jako przeciętną. Ja sam miałem, i nie byłem w tym odosobniony, wielkie trudności z wystawieniem noty – ostatecznie dałem dobrą, ale nie oddaje to moich wrażeń z lektury, które okazały się bardzo ambiwalentne.

Wielkim minusem książki Smoleńskiego jest styl. Powiedzieć, że jest słaby, to nie powiedzieć nic. Zaznaczyłem sobie nawet kilka miejsc, przy których aż łapałem się za głowę, ale nie będę Was męczyć cytatami. Trochę wstyd, że alfa i beta czytelnicy, nie mówiąc o pierwszych recenzentach , byli na to ślepi albo ewidentne wpadki przemilczeli z fałszywej troski o dobre samopoczucie autora i rzecz poszła do druku w takiej formie. Jakby tego było mało, wydawnictwo dorzuciło swoje w postaci niechlujstwa – w tekście sporo literówek i innych błędów. A wielka szkoda, bo treść jest interesująca, nawet bardzo. W tym aspekcie również wynotowałem sobie całą listę szczególnie mocnych kwestii poruszanych w „Oczach zasypanych piaskiem”, lecz chyba też zrezygnuję z ich wymieniania. Każdy sam potrafi docenić.

Szczególną cechą tej książki jest perspektywa, którą mimowolnie tworzą Palestyńczycy. Wyjaśnię to poprzez porównanie – w innej lekturze DKK „Egipt: haram halal”, również pióra Polaka, Piotra Ibrahima Kalwasa, traktującej o Egipcie i Egipcjanach, i która prezentuje dużo wyższy poziom, zwłaszcza stylistyczny, wszystkie obserwacje dotyczą jednego kraju. Czytelnikowi, który nie zna międzynarodowych i międzykulturowych realiów, trudno umiejscowić Egipt i Egipcjan, choć ukazani są wręcz namacalnie, wśród ich sąsiadów, regionu, świata, polityki i historii. Polska jest tak daleko, jest tak odmienna, iż wydaje się inną planetą, więc porównanie z Egiptem nie daje wiele. Książka Smoleńskiego, choć po równi dotyczy Izraelczyków i Palestyńczyków, to jednak właśnie przez tych ostatnich umiejscawia różne kultury, wyznania, państwa i narody wobec siebie. Jak w soczewce skupia to w sobie na przykład świetny wątek obłożonych embargiem handlowym Palestyńczyków, którzy import z Izraela musieli zastąpić przemytem z Egiptu, co dało porażające porównanie tego, co obaj sąsiedzi mogą zaoferować.

Szkoda tylko, że Smoleński nie pokusił się, choćby nie wprost, o umiejscowienie konfliktu palestyńsko-izraelskiego w wojnie islamu przeciwko Zachodowi, w polityce światowej, w wojnie między wolnością i tyranią. Dzieło nie jest też spójną, przemyślaną konstrukcją; jak to celnie określa jego podtytuł, sprawia wrażenie zbioru mniej lub bardziej luźnych notatek. Z powyższych powodów nie bardzo nadaje się dla kogoś, kto chce zrobić pierwsze podejście pod temat Izraela, Palestyny i ich historii. Wiele rzeczy można błędnie interpretować nie znając szerszego kontekstu. W dodatku ten styl i błędy wszelkiej maści utrudniające czytanie...

Paradoksalnie, mimo niezbyt wysokiej oceny, gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Oczy zasypane piaskiem”. Wrażenia ze styku Izraela i Palestyny z perspektywy indywidualnych uczestników tragicznej historii tego regionu są naprawdę warte poznania. Nawet dla siedziących w problematyce lektura może się okazać źródłem ciekawych informacji, impulsem do nowych przemyśleń, relatywizacji pewnych prawd. Polecam z pełnym przekonaniem

Lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki w Rawie Mazowieckiej, zaplanowaną na luty 2023, był zbiór reportaży współczesnego polskiego pisarza Pawła Smoleńskiego „Oczy zasypane piaskiem” opatrzony podtytułem „Notatki z Palestyny”. To ostatnie może nie jest zbyt celne, gdyż dzieło dotyczy po równi Izraela i Izraelczyków, co Palestyny i Palestyńczyków oraz współczesnych wzajemnych...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
928
927

Na półkach:

Paweł Smoleński ponownie - po czytanej w minionym roku książce "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew" - zabiera na Bliski Wschód, tym razem, oddając głownie głos zwykłym ludziom, opowiada o dekadach konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

To zbiór wzruszających do głębi i po wielokroć wstrząsających historii niewinnych, których największym nieszczęściem było znalezienie się w jednym z najbardziej niestabilnych i niebezpiecznych regionów świata. A mimo tego, udaje się autorowi znaleźć ludzi, których upór, oddanie sprawie utrzymania pokoju, zwykła życzliwość i przyzwoitość, w obliczu których niemożliwe do przezwyciężenia różnice i bariery, okazują się nieistotne. Polecam!

Paweł Smoleński ponownie - po czytanej w minionym roku książce "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew" - zabiera na Bliski Wschód, tym razem, oddając głownie głos zwykłym ludziom, opowiada o dekadach konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

To zbiór wzruszających do głębi i po wielokroć wstrząsających historii niewinnych, których największym nieszczęściem było znalezienie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1205
294

Na półkach: ,

Jeśli kompletnie nic nie wie się na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to ta książka raczej nas w niego nie wprowadza od podstaw. Wydaje mi się zbyt chaotyczna, autor trochę skacze po wątkach, czasem snuje swoje przemyślenia, za którymi ciężko nadążyć czytelnikowi nieobeznanemu z problemem. Więc na pierwszą lekturę raczej powinno się wybrać coś innego. Ale jako kontynuacja tematu, i spojrzenie na niego od drugiej strony, palestyńskiej jest jak najbardziej warta przeczytania.

Jeśli kompletnie nic nie wie się na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to ta książka raczej nas w niego nie wprowadza od podstaw. Wydaje mi się zbyt chaotyczna, autor trochę skacze po wątkach, czasem snuje swoje przemyślenia, za którymi ciężko nadążyć czytelnikowi nieobeznanemu z problemem. Więc na pierwszą lekturę raczej powinno się wybrać coś innego. Ale jako...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
173
9

Na półkach:

Polecam każdemu, kogo interesuje konflikt izraelsko-palestyński. Świetny reportaż, obiektywnie zaprezentowane rozmowy z różnymi ludźmi.

Polecam każdemu, kogo interesuje konflikt izraelsko-palestyński. Świetny reportaż, obiektywnie zaprezentowane rozmowy z różnymi ludźmi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
134
20

Na półkach: ,

Laik w temacie (taki jak ja) może się pogubić w opisywanych sporach i miejscach. Autor czasem opisuje miejsca zbyt szczegółowo, przez co ja miałam momenty dłużyzny, ale ktoś inny może to uznać tak skrupulatne opisy za atut. Niemniej jednak, zawsze to jakieś wprowadzenie do tak skomplikowanego tematu jakim jest Izrael i Palestyna.

Laik w temacie (taki jak ja) może się pogubić w opisywanych sporach i miejscach. Autor czasem opisuje miejsca zbyt szczegółowo, przez co ja miałam momenty dłużyzny, ale ktoś inny może to uznać tak skrupulatne opisy za atut. Niemniej jednak, zawsze to jakieś wprowadzenie do tak skomplikowanego tematu jakim jest Izrael i Palestyna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 097
  • Przeczytane
    610
  • Posiadam
    173
  • Reportaż
    39
  • Teraz czytam
    28
  • Literatura faktu
    16
  • 2014
    14
  • Bliski Wschód
    13
  • 2021
    11
  • 2023
    10

Cytaty

Więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także