Oczy zasypane piaskiem

Inne

Oficjalne recenzje i

Historia utkana z lęku

1414 108 128

Laik w temacie (taki jak ja) może się pogubić w opisywanych sporach i miejscach. Autor czasem opisuje miejsca zbyt szczegółowo, przez co ja miałam momenty dłużyzny, ale ktoś inny może to uznać tak skrupulatne opisy za atut. Niemniej jednak, zawsze to jakieś wprowadzenie do tak skomplikowanego tematu jakim jest Izrael i Palestyna.

Uważam, że coś takiego jak „obiektywizm” nie istnieje. To marzenie niepoprawnych symetrystów. Nie istnieje nic takiego jak obiektywna fotografia, więc co dopiero reportaż, a jednak…. Paweł Smoleński w „Oczach zasypanych piaskiem” zbliżył się do obiektywizmu, mimo swoich, trudnych do ukrycia, sympatii. Napisał książkę brutalną jak brutalna jest opisywana rzeczywistość, a jednocześnie książkę niesłychanie poruszającą (mnie przynajmniej). Bo w centrum swoich reportaży postawił człowieka, nie Żyda, nie Araba, nie Izraelczyka, nie Palestyńczyka. Póki politycy będą się mieszać do konfliktu izraelsko-palestyńskiego nic się nie uda, bo politykom nie zależy na pokoju i współistnieniu, im chodzi o własne interesy. Nie o ludzi. Nieprzypadkowo najbardziej poruszające są te rozdziały, które opowiadają o współpracy, dialogu, wzajemnym zrozumieniu, np. o starych Żydówkach monitorujących izraelskich żołnierzy na check pointach, o kobietach, Izraelkach i Arabkach, które stworzyły manufakturę i pracują ramię w ramię, o Palestyńczyku, który walczy o zachowanie ziemi bez przemocy. Można wzruszyć ramionami i powiedzieć, że to tylko kropla w morzy, niepoprawny optymizm, naiwność. Można też zrzucać rakiety, wysadzać się w powietrze w autobusach, rzucać kamieniami i atakować nożem. Co wolicie? Więc dlaczego mimo, że każdy woli żyć spokojnie wciąż na świecie są konflikty zbrojne? Co za głupie pytanie! Smoleński opisał niesamowitą scenę, którą opowiedział mu jeden z jego palestyńskich rozmówców, torturowany w izraelskim więzieniu (uznany, nie bez przyczyny za terrorystę). Izraelski strażnik pomógł mu w kryzysowym momencie i zapytany przez więźnia, wroga, „dlaczego?” odpowiedział: „ Moi rodzice przyjechali z Tunezji, mieszkali między Arabami. Tu wielu z nas boi się was, tak samo jak wy boicie się i nienawidzicie nas. Ja też się boję, ale mama zabroniła mi nienawidzić. Nasi sąsiedzi w Tunezji byli dobrymi ludźmi, mama kazała mi o tym pamiętać.” „Oczy zasypane piaskiem” to trudna w lekturze (trzeba doczytywać, sprawdzać daty, mieć pod ręką mapę, no i te emocje, które budzi są trudne, trzeba dawkować), ale za wszech miast godna polecenia. Nieuchronnie prowadzi do zadania sobie samemu/samej pytania „a co ja mogę zrobić, żeby było lepiej?”, nie gdzieś daleko, ale obok, blisko. I to jest bezcenne.

Nie zgadzam się z wieloma tezami Smoleńskiego, z niektórymi bardziej, z niektórymi mniej. Chyba stoimy po innej stronie barykady, ale on w Izraelu i Palestynie czuje się jak w domu. Ja jestem tylko czytelnikiem, gościem, widzem. I chociaż strasznie się wkurzam, na Smoleńskiego, na jego idealistyczną wizję świata to jego prawda sprawia, że nie można spać spokojnie.

Izrael, czyli państwo ludzi, którzy uciekli od Holokaustu w latach 40. XX wieku. Mamy XXI wiek i co? Izrael robi Palestyńczykom dokładnie to samo, co Niemcy robili Żydom w czasie wojny. Ale świat znów odwraca oczy, z małą drobną różnicą. Izrael uznaje większość świata, a cierpienia i śmierci niewinnych ludzi, którym Izrael każdego dnia zabiera wolność i życie nie widzi nikt.

1947

Zawsze z ciekawością sięgałam do publikacji, które pozwalały mi zrozumieć podłoże i samą istotę konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który od wielu, wielu lat przybiera różne formy; czasem nieco przycicha medialnie, innym razem jest na pierwszych stronach gazet. Przeczytałam wiele książek na ten temat - jedne niezmiernie wciągające i przystępnie pokazujące problem, inne bardziej upolitycznione, odbierane przeze mnie jako stronnicze, mało obiektywne, bo aby obiektywizm został zachowany trzeba wysłuchać i zrozumieć obie strony.

Książka Pawła Smoleńskiego jest jedną z tych książek reportażowych, w których autor nie staje po niczyjej stronie, stara się pokazać relacje Izrael - Palestyna bez fałszu, przejaskrawień, na podstawie rozmów z przedstawicielami obu nacji, wysłuchując ich racji, opinii, obaw, choć czasem odnosi się wrażenie, że jednak bardziej staje po stronie Izraela. Książka ta wydaje się napawać pewnym optymizmem i nadzieją, zyskała bardzo pozytywne i pochlebne oceny w kręgach intelektualistów izraelskich. Sever Plocker, redaktor "Yedioth Ahronoth" z Tel Awiwu tak pisał o reportażu Smoleńskiego:
- "Paweł Smoleński nie uogólnia, nie łagodzi i nie moralizuje; jego reportaż to trudna, szczegółowa i pełna pasji wyprawa w tragiczne losy Palestyńczyków i Żydów żyjących na ostrzu dwóch wrogich nacjonalizmów, religii i cywilizacji. Na Ziemi Świętej, Ziemi Przeklętej. Smoleński nie osądza jednostronnie i nie potępia pochopnie, ale pokazuje, że tylko strona żydowska jest zdolna do odważnej samokrytyki i aktywnego protestu. To jedyny promyk nadziei w tej głęboko pesymistycznej książce."

Pamiętajmy jednak, że książka ta ukazała się w 2014 roku, a konflikt nadal trwa; czy zatem ten optymizm i promyk nadziei na złagodzenie napięć między tymi obu narodami był zasadny?

Po obejrzeniu serialu "Fauda" chciałam dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi w konflikcie Izrael/Palestyna. Książka Pawła Smoleńskiego była dobrym wyborem.

Polecam dla osób które chcą zmienić swoją wiedzę o sytuacji w Palestynie. Nie polecam dla początkujących. Lepiej najpierw przeczytać Drzewo Migdałowe mimo że nie jest to nonfiction

Wiele na ten temat wiem, ale i tak przeczytałem z zainteresowaniem. Dobry reportaż.

Niestety rozczarowanie. Fakt, można znaleźć wiele ważnych informacji, ale trzeba je wyskubać spomiędzy opisów dosłownie wszystkiego.

Polecam każdemu, kogo interesuje konflikt izraelsko-palestyński. Świetny reportaż, obiektywnie zaprezentowane rozmowy z różnymi ludźmi.