Oczy zasypane piaskiem

Patronat LC
Paweł Smoleński literatura faktu 264 str.
Reportaż

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Historia utkana z lęku

13 Link do recenzji

Zachować obiektywność w sytuacji, gdy karuzela wzajemnej nienawiści i uprzedzeń kręci się w najlepsze – to chyba najtrudniejsza rzecz dla reportera. Zawsze, ale to zawsze, będzie strona, która uzna, że jednak głos obserwatora jest stronniczy, niesprawiedliwy, „nie do końca oddający rzeczywistość”. Konflikt izraelsko-palestyński należy właśnie do tego typu sytuacji, w...

Jeden z najciekawszych i najbardziej fascynujących dla mnie tematów. Uwielbiam Smoleńskiego, ale jednocześnie uważam go za ciężkostrawnego. Często bardzo męczę się czytając jego książki, choć poruszaj ważne tematy.

Izrael i Palestyna - ciągnący się od dekad konflikt oczami reportera rozmawiającego z obiema stronami. Wędrówki zaułkami, ścieżkami, wąwozami Zachodniego Brzegu, Gazy i Hebronu. Pozwala więcej zrozumieć

Pan Paweł Smoleński specjalizuje się w opisywaniu skomplikowanych i trudnych sytuacji życiowych ludzi w krajach zwłaszcza Bliskiego Wschodu.

W tej książce po raz kolejny powrócił do Izraela i tlącej się nieustająco nienawiści pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami. Ta pułapka regularnie otwiera swoje zapadki i pochłania kolejne ofiary. Z lektury książki wynika brak...

Jak to u Smoleńskiego - rzetelnie, z zaawangażowaniem obcokrajowca, któremu jednak nadzwyczajnie "ciąży" historia, a przede wszystkim teraźniejszość i przyszłość Palestyny i Izraela. I znów dostajemy garść pytań, na które, zdaje się, nie ma żadnych konkretnych odpowiedzi.
Z prostotą, która trafia dokładnie tam, gdzie powinna, dostajemy relację z innego świata, który jest...

No dobra. Przyznam się. Wróciłem z krótkiego wypadu do Izraela. Ciągle jestem w aurze tej podróży, nasiąknięty wrażeniami. By ten stan trwał, ja trwam przy lekturach Pawła Smoleńskiego. „Oczy zasypane piaskiem” dotknęły mnie mocniej niż „Izrael już nie frunie”. Może to efekt podróży, a może po prostu tematyka tej książki leży bliżej serca. Autor w wyważony sposób pokazuje,...

Konflikt Izrael - Palestyna. ludzie, którzy muszą żyć w cieniu muru, którzy nawzajem sie oskarżają albo próbują współistnieć. Mur, który rozrasta się i sposoby aby go zatrzymać. Lubię Smoleńskiego.

Dobry i - w moim odczuciu - bezstronny reportaż o konflikcie palestyńsko-izraelskim. Autor stara się ująć różne (a ściślej: oba) punkty widzenia.
Polecam.

Znów ta sama sytuacja jak w dwóch poprzednich książkach "Izrael już nie frunie" oraz "Balagan"
Znów historie bardzo ciekawe, zwłaszcza te które nawiązują do bohaterów poprzedniej książki spotkanych kilka lat później
Znów podobne błędy(?!) Pytanie czy autor robi je umyślnie czy nawet nie sprawdza konstruktywnej krytyki pisanej pod jego adresem i jej nie weryfikuje.
Już na...

Więcej recenzji na

Kolejny, świetny reportaż Pawła Smoleńskiego
Tym razem Autor zabiera nas w podróż na terytoria palestyńskie.
Nigdy nie ukrywając swojej sympatii do Izraela, jak zwykle rzeczowo i bezstronnie opisuje sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy, Jerozolimie czy Dżeninie. Bezstronnie - na ile to możliwe, bo już kiedyś...

Dyskusje

• Reportaż