Jezuici burżuje bolszewicy

Wydawnictwo: Wektory
8 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Jest to powieść antykomunistyczna. Obecne wydanie książki jest uwspółcześnioną wersją przedwojennego polskiego wydania z 1937 roku.

Przemysław Zyra | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 stycznia 2015

To dość trudna książka i nie jestem pewien czy dobrze ją zrozumiałem. Jak donoszą opisy książki jest to powieść antykomunistyczna. Zgadzam się i dodałbym, że jest prokatolicka. Losy głównego bohatera są dość burzliwe, ale opisywane w sposób dość nietypowy. Wydarzenia, które mogłyby stanowić fabułę całej książki są opisywane krótkimi zdaniami, a niekiedy jedna rozmowa ciągnie się przez wiele stron.

Nie do końca wiem, co miały pokazać czytelnikowi te trudne losy bohatera. Mam też wrażenie, że autor sam nie wiedział jak do końca poprowadzić jego ścieżki i poszedł trochę na skróty.

Książka na pewno wymaga skupienia przy lekturze. Zawiera wiele zwrotów zaczerpniętych z języków obcych, a sposób postrzegania świata, opisywania wydarzeń jasno wskazuje, że była pisana już dość dawno temu. Niemniej warto ją przeczytać z kilku powodów - dla obrony katolicyzmu, dla poszerzenia horyzontów, dla zobaczenia obrazu bolszewizmu i obrazu świata widzianego jeszcze przed II Wojną Światową.

Ardilor | 2015-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2015