Liberty or Equality: The Challenge of Our Times

Liberty or Equality: The Challenge of Our Times
historia
angielski
Sarpedon

Gdzieś w XVIII wieku słowo "równość" zaistniało jako polityczny ideał, ale sama jego idea była dość niejasna. Erik von Kuehnelt-Leddihn argumentuje w swojej książce, że została ona zredukowana do jednej, bardzo niebezpiecznej idei: równości siły politycznej jaką ucieleśnia demokracja. Autor twierdzi, że demokratyczna równość nie jest początkiem prawdziwej wolności, ale totalitarnego zniewolenia.

źródło okładki: http://www.amazon.com/Liberty-Equality-Challenge-O...»

Engelsstaub | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Można się momentami przyczepiać niektórym argumentom, ale jako całość książka prezentuje całkiem sporo powodów, dlaczego demokracja i egalitaryzm to złe pomysły. Momentami perspektywa może być nieco niestrawna dla ateisty takiego jak ja, ale warto doczytać do końca.

Oprócz tego warto wspomnieć o interesującym dziale na temat genezy totalitaryzmów, w szczególności narodowego socjalizmu.