Wolność czy równość

Okładka książki Wolność czy równość Erik Kuehnelt-Leddihn
Okładka książki Wolność czy równość
Erik Kuehnelt-Leddihn Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Liberty or Equality: The Challenge of Our Time
Fijorr Publishing
2016-05-30
2016-05-30
Maksymilian Sielicki
demokracja konserwatyzm nauki społeczne totalitaryzm

Wyjątkowo dobra książka, która umocniła we mnie przekonanie o słabościach i wadach demokracji. Po lekturze takiego kalibru nie sposób spojrzeć bezkrytycznie na ustrój, którego niektórzy tak zacięcie bronią w obecnych czasach. Autor, którego pełne nazwisko wydaje się językowym łamaczem, w sposób wybitny przekonuje o wyższości monarchii dziedzicznej, zestawiając ją z republiką demokratyczną w różnych jej odmianach. Tomistyczna analiza zagadnienia z całą pewnością pokazuje, jak bardzo mylą się osoby przekonane o wolności w demokracji.

Książka nie należy do łatwych. Autor - niebywały erudyta, wyjątkowo swobodnie poruszający się w temacie - wymaga od czytającego znajomości filozofii, historii i kluczowych postaci myśli politycznej. Używa przy tym języka przejrzystego, niejednokrotnie zawierającego słowa, które wymagają sprawdzenia, aby poprawnie zrozumieć kontekst wypowiedzi.

Pierwszy rozdział stanowią prorocze wizje różnych postaci na temat możliwych skutków demokracji (w większości trafne),drugi zwraca uwagę na ułomność krytykowanego ustroju na różnych płaszczyznach (moralnych, administracyjnych etc.). W trzecim rozdziale zestawiona została monarchia dziedziczna z demo-republiką, natomiast zwieńczeniem książki jest propozycja ustrojowa, która byłaby częściowo powrotem do "ancien régime", ale w "nowocześniejszym" wydaniu. Nie zgodzę się natomiast z opinią na temat chaotyczności pierwszego rozdziału. W moim przekonaniu jest to skrupulatna sekwencja oceny możliwych następstw (proroctw) ustroju demokratycznego, znajdywana u różnych myślicieli, do których niejednokrotnie autor wraca.

Bardzo dobra książka. Zdecydowanie polecam!

Początek książki z racji ogromnej ilości cytatów bardzo chaotyczny. Ciężko znaleźć jakąś główną myśl. Późniejsze rozdziały (połowa książki) czyta się już lepiej. Niektóre z tez autora już się zdezaktualizowały. Duża część jest nadal aktualna. Osoba zainteresowana tematem z pewnością odnajdzie w tej pozycji wiele ważnych dla siebie treści, oraz cytatów na poparcie swoich poglądów. Dla korwinistów pozycja obowiązkowa.

• Polityka
  • Xyz
  • Polityka
  • Chcę przeczytać PRIORYTET - ambitne

Dodaj cytat z książki Wolność czy równość