Nomen omen

Wydawnictwo: Uroboros
literatura polska, Wrocław,
aspolski

Przygoda czai się za rogiem. A imię jej Salomea! Salomea Przygoda ucieka od zwariowanej rodziny, chcąc rozpocząć samodzielne życie. Gdy okazuje się, że jej stancja przypomina posiadłość z filmów grozy klasy B, prowadzona jest przez trzy siostry w dość podeszłym wieku i papugę, a w telefonie słychać głosy, Salka zaczyna zastanawiać się, czy to aby na pewno był dobry pomysł. Pojawienie się...

Przygoda czai się za rogiem. A imię jej Salomea!

Salomea Przygoda ucieka od zwariowanej rodziny, chcąc rozpocząć samodzielne życie. Gdy okazuje się, że jej stancja przypomina posiadłość z filmów grozy klasy B, prowadzona jest przez trzy siostry w dość podeszłym wieku i papugę, a w telefonie słychać głosy, Salka zaczyna zastanawiać się, czy to aby na pewno był dobry pomysł. Pojawienie się młodszego brata jedynie komplikuje i tak niełatwą już sytuację – zwłaszcza, gdy pewnego dnia próbuje utopić siostrę w Odrze.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Aleksandra | 2016-01-28
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Recenzja pochodzi z bloga: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

W powieści poznajemy Salkę, Salkę Przygodę. Zwariowana rodzina jest powodem przeprowadzki Salki do Wrocławia. Jednak i tam nie wszystko jest normalne. Dziwne szepty i odgłosy w telefonie, gadająca papuga i często zmieniająca nastroje właścicielka domu. A jakby tego było mało, nagle zjawia się brat dziewczyny i wprowadza jeszcze większy chaos, a co ciekawsze - próbuje utopić własną siostrę. Co się właściwie dzieje?

Dawno nie czytałam książki polskiego autora (czy w tym wypadku autorki), więc ostatnio miałam styczność z powieściami tłumaczonymi. A jednak to jak pisze autor w oryginale ma duże znaczenie. I wiecie co? Ogromnie się cieszę, że Pani Marta pochodzi z Polski! Bo przetłumaczenie tej książki tak, by zachowała swój klimat wymagałoby ogromnego nakładu pracy, a efekt końcowy z pewnością i tak byłby daleki od tego, co zafundowała nam pisarka.
Po prostu styl pisania Marty Kisiel jest niesamowity! Pewnie nie każdemu...

Koronczarka | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Zniesmaczyło mnie już od pierwszej strony. Główna bohaterka, Salomea Przygoda, była zakatarzona, ale to przecież nie powód, by bawić się opisami dyndającego gila. Bleee. A chyba miało być śmiesznie. Później kilka razy udało się autorce mnie rozśmieszyć, ale także i znudzić. Książka absolutnie nie do czytania przy obiedzie.

Beata | 2017-11-22
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 22 listopada 2017

Lekka humorystyczno-kryminalno-horrorowata powieść. Wpisuje się w moje poczucie humoru, choć zdecydowanie odrzucił mnie naturalistyczny opis gluta na wstępie… błe… Ale reszta wzbudzała we mnie salwy śmiechu i chichotu, szczególnie „osikany kołek” na upiorne moce. Swoiste wyzwanie stanowił młodzieżowy slang, ale skoro 85-letnie panie starsze Bolesne dały radę, to i ja, w końcu kilka dziesiątek lat młodsza, poradziłam:) A Roy Keane to mój ulubieniec wraz z siostrami ksero:) Polecam na poprawę humoru.

Ela | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Sięgnęłam po tę książkę i przepadłam bez reszty. Jej bohaterką jest 25-letnia Salomea Klementyna Przygoda, blada jak śmierć, ruda, średnio szczupła, wzrostu przeciętnego faceta, która seksapil zna głównie z opowieści. Już po tym opisie widać, że nasza bohaterka ma do siebie ogromny dystans. Jeszcze Wam mało? Oto jej inny autoportret: „Z figury Rubens, z fryzury Tycjan, z gęby zaś wypisz, wymaluj, Picasso”. Za same takie teksty pokochałam autorkę miłością absolutną. A jest ich w książce niemało.

Autorka stworzyła pełną galerię wyrazistych i niepowtarzalnych postaci. Oprócz Salki, mamy jej zwariowanych rodziców, niewydarzonego brata, tajemnicze siostry Bolesne – trojaczki po osiemdziesiątce, romantycznego filologa, babcię z fobią na tle nici, drobniutką blondyneczkę z długimi paznokciami oraz pradziadka, którego trzeba „wmartwychpołożyć” za pomocą osikanego kołka. A na dokładkę gadającą papugę.

Kolejny atut tej książki to język. Każda z postaci ma własny, niepowtarzalny sposób...

Angelic | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

'Nomen Omen' to jedna z tych książek, które są w stanie dobrym, wymierzonym tekstem, zmusić czytelnika do uśmiechu, nawet w najbardziej abstrakcyjnej sytuacji.
Salomea Przygoda zamieszkując we Wrocławiu, jak się z czasem okazuje, u ekscentrycznych sióstr Bolesnych, których willę skrzętnie omijają korporacje taksówkarskie, nawet nie wie co się dla niej szykuje. Brat zwala jej się na głowę, gadająca papuga (o imieniu idealnym dla fanów Manchesteru United) pogryza wafelki na kuchennym stole, a osobliwe głosy wylewające się ze słuchawki telefonu, radia i komputera, nie ułatwiają egzystencji. Wszystkie te dziwy i wiele więcej składają się na tę powieść, która wbrew pozorom ma w sobie również wątek kryminalny.
Zdecydowanie na poprawę humoru i lekką odskocznię od cięższych tematów.
Polecam :)

biblioteka

fabuła

Stary dom Wrocław,dziwne siostry

Moja opinia

Czy Wrocław,to najbardziej pokręcone miasto w Polsce.
Bo,czytając to jakże zabawną książkę.Chyba,tak.
Od samego początku.Nie było miejsca na nudę.
Siostry Bolesne i ich lokatorka.
T,dopiero numer.
Nie jest to fantasty ,z elfami i czarną magią.
Ale,ma inny atut.Otóż,tam poruszoną temat Breslau.Obok,siebie Niemcy,Polacy,Żydzi.
Fajna akcja w Berlinie.

Nina | 2017-11-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 18 listopada 2017

Ależ ja tego potrzebowałam! Niebywałej dawki absurdu, humoru (często czarnego), zabawnych dialogów (choć czasem irytujących w wykonaniu brata Salomei) i magii. W twórczości Pani Marty zakochałam się po serii "Dożywocie" i ta miłość trwa do tej pory. Nomen Omen to książka zupełnie inna od Dożywocia ale klimat absurdu i magii ten sam. Za to lubię autorkę. Potrafi mnie zrelaksować, rozśmieszyć i być wdzięczną za "normalną" rodzinę :)) No dobrze... w miarę normalną :))
Salka Przygoda, jej niezbyt rozgarnięty młodszy braciszek Niedaś, ich rodzice, pradziadek, którego trzeba wmartwychpołożyć posługując się osikanym kołkiem, siostry ksero (czytaj trojaczki), miniaturka Basia i gadająca papuga zapewnią Wam świetną rozrywkę. Może nie na najwyższym, intelektualnym poziomie, ale mam to gdzieś. To książka na chandrę i jesienną pogodę. Właśnie na tu i teraz.

Ophelia | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Nomen Omen" to druga książka Marty Kisiel, którą wyczekiwałam z wielkim napięciem i wypiekami na twarzy. Po genialnym "Dożywociu" poprzeczka, którą sobie ustawiła, była naprawdę wysoka i bałam się, że może nie podołać wyzwaniu.

"Nomen Omen" to przygody dwudziestopięcioletniej, przeraźliwie wysokiej, kształtnej Salomei Przygody, w którym roi się od humoru, tajemnic, przygód i intrygujących bohaterów; pojawia się nawet wątły wątek miłosny i zabawna papuga. Niby wszystkie niezbędne elementy są, by powstała niezwykle interesująca mieszanka.. no właśnie, ale czy powstała? Tego nie jestem tak do końca pewna.

Być może narażę się innym, którzy będą zauroczeni tą książką, ale trudno. Niestety ta pozycja nie do końca mnie przekonała . Nie mam tu na myśli języka, stylistyki, wszak poprawiać pani polonistki, jaką jest Kisiel nie zamierzam, ale wydaje mi się, że pod pewnymi względami ta książka jest słabsza niż poprzednia.

1. Przez cały czas nie mogłam się wyzbyć uczucia podobieństwa tej...

Stworek_vel_Oka | 2016-03-27
Przeczytana: 25 marca 2016

Kiedy Twój humor będzie rozdarty
sięgnij po książki Kisiel Marty,
przy nich śmiać będziesz się do rozpuku
i głośnym chichraniem strzelać jak łuku.
Bo oto na scenie Salka Przygoda,
ruda, dorodna, zaradna i młoda,
wyrusza do Wrocka, chcąc podbić go skrycie,
lecz dom na Lipowej odmienia jej życie.
Wysuszone staruszki i Roy Keane już od progu,
mogą słabonerwowca wpędzić do grobu,
gwarantując wiele przeróżnych atrakcji,
bez zbędnych i hucznych alkoholowych libacji.
W ślad za nią przybywa na Lipową
Niedaś, z wypchaną Warcraftem głową.
Wysyp bohaterów szykuje się szczodry…
więc trzeba Salkę wrzucić do Odry,
odkopać ze trzy niemieckie korzenie
i srogim upiorem spulchnić ziemię.
Z książki odpruć wypada guzik,
i dołożyć krawcowej seksualny luzik.
Ta historia jest grubymi nićmi szyta,
niech nikt już nie pyta, tylko w mig czyta.
Ubaw po pachy z polskiego podwórka,
w lekturze lekkiej niczym chmurka!
Nie sięgaj po ptasie wedlowskie wyroby,
tylko wyrusz na przygody Przygody! :)

Opinia...

| 2014-02-14

Przyznaję bez bicia, czekałam niecierpliwie na dalsze przygody paczki z Lichotki. Na tego zakręconego Konrada, zakichanego anioła, Krakersa, panicza, wszystkich. Przecież, gdy Turu zamykał za nimi drzwi, nic nie zapowiadało braku wieści. A tyle mogło się zdarzyć z połączenia Wikingów i bamboszków, ech.
Ale nic to, bo kolejną swoją powieścią Marta Kisiel udowadnia, że czego jak czego, fantazji i wariackich pomysłów jej nie brakuje. Ponownie serwuje nam istny fajerwerk wściekle dobrego humoru, zapełnionego absurdalnymi przygodami, komicznymi dialogami, ciętymi ripostami, łacińskimi sentencjami i deklamacjami ukochanych romantyków. Nowi bohaterowie: siostry ksero, Salcia z najprawdziwszym i konkretnym biustem, jej brat niedojda Niedaś, miniaturka Basia, fatygant Bartolomeo i papug drący się "Killnij gaaada!" ile sił w dziobie, gwarantują nam prawdziwą zabawę, chichot, rechot, rżenie, parskanie kawą, jak kto woli. Nomen Omen jest książką idealną na chandrę, melancholię, psią...