W cieniu inkwizycji

Cykl: Przygody kapitana Alatriste (tom 2)
Wydawnictwo: Muza

Przygody kapitana Alatriste to opowieść o Hiszpanii pierwszej połowy XVII wieku. Na tronie zasiada młody, niemający na nic wpływu, Filip IV, wnuk potężnego Filipa II. Dwór habsburski powoli staje się labiryntem intryg, podchodów, wzajemnych świństw. Z jednej strony sprawujący rządy kanclerz, z drugiej sekretarz królewski, uprawiający własną podstępną politykę ramię w ramię ze złowieszczym inkwizytorem. Na skrzyżowaniu tych dwóch ośrodków władzy znajduje się Diego Alatriste y Tenorio, czterdziestoparoletni szermierz, wytrawny żołnierz. W czasie gdy nie jest na wojnie, dorabia, pojedynkując się w cudzych sprawach. Małomówny, raczej sceptyk, zna życie od najgorszej strony i może dlatego zachowuje wciąż elementarne zasady moralne.Tym razem kapitan Alatriste przekonuje się, jak wielka jest potęga świętej Inkwizycji. ?nigo Balboa, jego młody sługa, na skutek diabelskiego podstępu dwunastoletniej AngŠliki de AlquŠzar, na własnej skórze doświadcza władzy i bezwzględności Oficjum i jego złowrogiego sędziego Emilia Bocanegry. Jednak chłopak jest tylko przynętą, pułapkę bowiem zastawiono na jego pana. Misternie utkana intryga wydaje się nieuchronnie prowadzić do triumfu sił niechętnych kapitanowi.

Degamisz | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Cóż mogę o tej książce napisać? Ot, lekkie, łatwe i niewymagające czytadełko, idealne na wakacje. Jakoś specjalnie mnie ta książka nie porwała, ale też nie żeby znudziła. Przygodowo - awanturnicza opowiastka, język stylizowany na epokę w jakiej toczy się akcja, tło historyczne - niby wszystko to co mi się zazwyczaj podoba. Aczkolwiek wykonanie nie do końca mnie urzekło. Tak myślę, że jakbym miał te -naście lat to wciągnęłoby mnie bardziej.

Nie było to złe, ale nie było też żadnej rewelacji. Po dalsze części jednak nie sięgnę. Jest wiele innych, ciekawszych książek żebym tracił czas na książkę, którą po przeczytaniu skomentowało się "taka sobie ale na upartego może być". Możliwe, że sięgnę jeszcze po coś tego autora, ale niekoniecznie będzie to coś z cyklu o kapitanie Alatriste.

Brian | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Druga część przygód dzielnego hiszpańskiego wojaka Diego Alatriste jest moim zdaniem jeszcze lepsza od pierwszej. Po raz kolejny przeżywamy przygody w XVII wiecznej Hiszpanii, tym razem jednak trzeba będzie uciec przed szponami mrocznej inkwizycji.

Okryta złą sławą inkwizycja jest głównym tematem tej powieści. Muszę przyznać że dzięki tej książce poznałem wiele interesujących i wręcz mrożących krew w żyłach faktów dotyczących "świętego" trybunału. Opisy procesów oraz egzekucji momentami były poruszające.

Znów mamy garść pojedynków, spisków i pościgów. Kolejna powieść z cyklu ponownie przypomina nieco przygody bohaterów stworzonych przez Aleksandra Dumasa. Oczywiście, w nieco innym stylu i jeszcze raz powtórzę że nie ma sensu porównywać przygód hiszpańskiego kapitana do jego francuskich odpowiedników bo to po prostu nie ten kaliber. Mimo tego uważam że dzieje tytułowego kapitana również są fascynujące.

Jeśli chodzi o archaiczny język powieści to powiem tak, może wydawać się...

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-11-20

Poruszająca opowieść o prześladowaniach, konieczności ukrywania się, pielęgnowania tajemnic rodzinnych i odkrywania ich po wiekach

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

Kontynuacja ,,Kapitana Alatriste" jest jeszcze bardziej mroczna i ponura od poprzedniczki. W jeszcze boleśniejszy sposób ukazuje ona bezsilność człowieka w starciu z potężną instytucją, którą w tym przypadku jest Trybunał inkwizycyjny. Święty, nieomylny i praktycznie nietykalny. W zasadzie prawie cała akcja powieści rozgrywa się w więzieniu. Główny bohater, Inigo, jest w niej czynnym świadkiem tortur, fałszowania zeznań, fabrykowania dowodów i szeregu działań nie mających zbyt wiele wspólnego z działalnością duszpasterską. Jak zwykle atutem powieści jest świetny styl autora i znakomicie oddane realia epoki, jednak sama fabuła (w sumie, czego można się spodziewać po pobycie za kratami?) jest dosyć monotonna, a zakończenie intrygi to nieco rozczarowujące (ale niespodziewane) ,,deus ex machina".

Opinia tyczy się wszystkich książek z tej serii. Bardzo fajne powieści historyczne, otworzyły przede mną świat XVII Hiszpanii. Zobaczyłem jak mało o niej wiem, a dzięki tym książką sporo się dowiedziałem. Jest więc i ciekawa akcja i aspekt edukacyjny. Bawiąc uczy...

Julia | 2012-12-15
Przeczytana: grudzień 2012

Trudno zaliczyć tą książkę do przeczytanaych... Niestety po 15 stronie się poddałam. Może i byłaby ciekawa, ale tego archaicznego języka nie jestem w stanie znieść. Może kiedyś do niej powrócę, ale chyba tylko wtedy, gdy nie będę już miała czego czytać ;)

IzkaKocha Książki | 2013-01-23

komilo321 | 2016-09-08
Anna Owczarczak | 2016-08-02
Przeczytana: czerwiec 2011
Nagroda Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie

Instytut Cervantesa w Krakowie ogłasza kolejną -dziesiątą, jubileuszową- edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych na język polski.