Kapitan Alatriste

Tłumaczenie: Filip Łobodziński
Cykl: Przygody kapitana Alatriste (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Las aventuras del Capitán Alatriste, t.1. Capitán Alatriste
83-7319-569-6
alatriste, perez, reverte, kapitan, powieść
Miranda

Pierwszy tom cyklu "Przygody kapitana Alatriste"

W pierwszym tomie kapitan otrzymuje zlecenie, by dokonać zamachu na dwóch tajemniczych przybyszów z Anglii, którymi okazują się następca tronu i jego zaufany, hrabia Buckingham. Kapitan daruje im życie, czym naraża się swoim mocodawcom: inkwizytorowi i sekretarzowi królewskiemu.

atimere | 2017-03-07
Przeczytana: 06 marca 2017

Niewątpliwie nie jest to mój rodzaj literatury, bo awanturnicze przygody z płaszczem i szpadą w tle to nie jest to co tygryski lubią najbardziej. Tym niemniej przygody kapitana Alatriste to całkiem przyjemna literatura rozrywkowa. Intelekt się przy tym nie męczy, ale i nie wzbudza irytacji, co się czesto zdarza kiedy przyjdzie czytać powieści historyczne nieumiejętnie w realiach epoki osadzone. Sam zaś kapitan Alatriste jest dość niebanalny i zabawny co jest z pewnośćią ogromnym plusem książki.Przypadły mi do gustu też liczne dygresje autora wyjaśniające realia epoki, rolę poszczególnych postaci historycznych, które w swojej książce osadził. Jednak może to być broń obosieczna, bo dla miłośnika siedemnastowiecznej Hiszpanii mogą to być wtręty rozpraszające uwagę i irytujące.

Michał | 2011-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 marca 2011

Jest to opowieść spod znaku płaszcza i szpady, akcja dzieje się w XVII wiecznej Hiszpanii.
Narratorem i jednym z bohaterów powieści jest młody chłopak, giermek tytułowego Kapitana Alatriste. Rzeczony kapitan, to żołnierz i hulaka, który z powodu ran odniesionych w wojnie kuruje się czasowo w Madrycie.
Napisana jest ona językiem stylizowanym na właściwy czasom o których opowiada.
Intryga powieści jest ciekawa i dość wciągająca, choć z lekka denerwująca jest maniera narratora do pewnego gawędziarstwa i zbaczania z głównego wątku powieści.
Jeśli jednak takie zabiegi narracyjne nam nie przeszkadzają lektura tej książki przyniesie nam sporo przyjemności.

PABLOPAN | 2012-02-12

Za dużo dygresji i zbaczania z głównego tematu. Momentami zapominałem o co chodziło i musiałem się wracać :) Wielki plus za język, piękny, bogaty, archaiczny - jedynie to stymulowało mnie do dalszej lektury.

Brian | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno nie ostatnie gdyż pomimo wielu nieprzychylnych opinii nt. tej książki z jakimi się spotkałem, osobiście oceniam ją pozytywnie.

Jestem wielkim pasjonatem historii dlatego dużym plusem jest dla mnie nieco archaiczny język opowieści. Chociaż początkowo może to troche drażnić, po kilku stronach pozwala jeszcze bardziej poczuć klimat XVII wiecznej Hiszpanii. Dobre wrażenie robi też opowiadanie historii tytułowego kapitana z perspektywy pierwszej osoby co sprawia że czułem się tak jakbym czytał XVII wieczną kronikę lub pamiętnik z tamtych czasów.

Myśle że wielu czytelników popełnia błąd porównując tą historie do twórczości Aleksandra Dumasa. Oczywiście w takim zestawieniu Arturo Perez-Reverte wypada blado ale czy takie porównanie wogóle ma sens ? Moim zdaniem nie. To po prostu dwaj autorzy i dwa zupełnie inne style pisania. Oczywiście, jeśli ktoś usilnie będzie chciał czegoś na miarę "Trzech Muszkieterów" może czuć się zawiedziony...

Meszuge | 2013-12-12
Przeczytana: 04 czerwca 2008

Opowieść o niezliczonych przygodach samozwańczego kapitana Diego Alatriste y Tenorio i jego… trochę wychowanka, trochę sługi, chłopca o imieniu Iñigo Balboa, składa się w sumie z pięciu tomów:
1. Kapitan Alatriste
2. W cieniu inkwizycji
3. Słońce nad Bredą
4. Złoto króla
5. Kawaler w żółtym kaftanie

Przygody kapitana Alatriste zaliczyć można do znanego typu czy gatunku „płaszcza i szpady”. Z jednym tylko zastrzeżeniem – to już nie jest powieść tak romantyczna, jak dawniej. Zamiast uroczego, ale nieco naiwnego romantyzmu Michela Zevaco czy Aleksandra Dumasa, w książkach o kapitanie Alatriste znaleźć można sporą dawkę realizmu – momentami brutalnego, innym razem tylko cynicznego.

Hiszpania Filipa IV, wiek XVII. Spiski, intrygi i inne tego typu gry i zabawy dworskie, romanse, złoto, pojedynki, problemy ze Świętą Inkwizycją, wojna we Flandrii, no i przygody, przygody, przygody…

Stary wojak, znakomity szermierz, w przerwach pomiędzy wojnami utrzymuje się dzięki pojedynkom...

Weronika | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Nieudane, ROK 2014
Przeczytana: 30 marca 2014

Niektóre zabawne fragmenty, ale cała fabuła do niczego nie przyciągnęła mnie po sięgnięcie po drugą część

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

Przygody tytułowego ,,kapitana" (w rzeczywistości, jest on zwykłym kapralem piechoty hiszpańskiej) rozgrywają się kilkanaście lat przed wydarzeniami znanymi z ,,Trzech muszkieterów" A. Dumasa i na pół wieku przed ,,Trylogią" Henryka Sienkiewicza. Jednak powieści A. Pereza - Reverte nie przypominają ich pod żadnym względem. Nie są to ani epickie historie pisane ,,ku pokrzepieniu serc" ani przygody wesołych awanturników. Saga o kapitanie Alatriste jest brudna, ponura i bardzo pesymistyczna - główny bohater jest snującym się po madryckich zaułkach weteranem, człowiekiem pozbawionym złudzeń i widoków na przyszłość, wielokrotnie wykorzystywanym i porzucanym przez swoją Ojczyznę. Autor w doskonały sposób ukazał XVII - wieczną Hiszpanię: dumną i wielką monarchię przeżywającą swój złoty wiek kultury, a jednocześnie kraj niszczony przez intrygi możnych i Kościoła, w którym zbytek miesza się ze skrajną biedą, a bezsilność prawa i państwa na każdym kroku ukazują, jak słabe są podstawy tej...

LukCz | 2014-12-27

Wśród sporej ilości książek rozgrywających się w XVI wieku i okolicach które przeczytałem, ta jest chyba najsłabsza. Przewidywalna intryga, nudnawy styl, do tego autor natrętnie schodzi z tematu aby reklamować poezję i sztukę, rzeczy ledwie związane z akcją. Trudno było przebrnąć do końca, mimo że to krótka książeczka. Czytałem swego czasu "Terytorium komanczów" Revertego, tam autor znał temat i umiał go ciekawie przedstawić. Kapitan Alatriste jest dość wymęczony. Uszedłby jako "literatura dla młodzieży".

Poszukiwacz | 2011-09-25

Ta opinia odnosi się do całego cyklu: Dobre, dość wciągające czytadło ale do Dumasa i "Trylogii muszkieterskiej" jej daleko. Zdecydowanie wolę "klasyczne" powieści tego autora, że nie wspomnę o jego genialnej publicystyce.
Na plus liczy się to, że niezorientowany czytelnik oswoi się co nieco z historią literatury hiszpańskiej "wieku złotego"
Podsumowując:warto przeczytać, ale zakup można sobie odpuścić

nina19 | 2016-02-23

Przeczytałam - a raczej zmęczyłam - tylko tę jedną część. A przecież lubiłam Dumasa. I część książek Pereza-Reverte też bardzo mi się podobała.

Arturo Pérez Reverte kończy pisać nową powieść – śledź proces twórczy pisarza.

„El tango de la guardia vieja” – nowa powieść Péreza Reverte, która ukaże się w listopadzie nakładem wydawnictwa Alfaguara, opowiada historię niebezpiecznej, burzliwej miłości.