Okładka książki Kapitan Alatriste

Kapitan Alatriste

Autor:
Cykl: Przygody kapitana Alatriste (tom 1)
tłumaczenie
Filip Łobodziński
Las aventuras del Capitán Alatriste, t.1. Capitán Alatriste
wydawnictwo
MUZA
83-7319-569-6
alatriste, perez, reverte, kapitan, powieść
typ
papier
Miranda
5.77 (167 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Pierwszy tom cyklu "Przygody kapitana Alatriste"

W pierwszym tomie kapitan otrzymuje zlecenie, by dokonać zamachu na dwóch tajemniczych przybyszów z Anglii, którymi okazują się następca tronu i jego zaufany, hrabia Buckingham. Kapitan daruje im życie, czym naraża się swoim mocodawcom: inkwizytorowi i sekretarzowi królewskiemu.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Michał | 2011-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 marca 2011

Jest to opowieść spod znaku płaszcza i szpady, akcja dzieje się w XVII wiecznej Hiszpanii.
Narratorem i jednym z bohaterów powieści jest młody chłopak, giermek tytułowego Kapitana Alatriste. Rzeczony kapitan, to żołnierz i hulaka, który z powodu ran odniesionych w wojnie kuruje się czasowo w Madrycie.
Napisana jest ona językiem stylizowanym na właściwy czasom o których opowiada.
Intryga powieści jest ciekawa i dość wciągająca, choć z lekka denerwująca jest maniera narratora do pewnego gawędziarstwa i zbaczania z głównego wątku powieści.
Jeśli jednak takie zabiegi narracyjne nam nie przeszkadzają lektura tej książki przyniesie nam sporo przyjemności.

Brian | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno nie ostatnie gdyż pomimo wielu nieprzychylnych opinii nt. tej książki z jakimi się spotkałem, osobiście oceniam ją pozytywnie.

Jestem wielkim pasjonatem historii dlatego dużym plusem jest dla mnie nieco archaiczny język opowieści. Chociaż początkowo może to troche drażnić, po kilku stronach pozwala jeszcze bardziej poczuć klimat XVII wiecznej Hiszpanii. Dobre wrażenie robi też opowiadanie historii tytułowego kapitana z perspektywy pierwszej osoby co sprawia że czułem się tak jakbym czytał XVII wieczną kronikę lub pamiętnik z tamtych czasów.

Myśle że wielu czytelników popełnia błąd porównując tą historie do twórczości Aleksandra Dumasa. Oczywiście w takim zestawieniu Arturo Perez-Reverte wypada blado ale czy takie porównanie wogóle ma sens ? Moim zdaniem nie. To po prostu dwaj autorzy i dwa zupełnie inne style pisania. Oczywiście, jeśli ktoś usilnie będzie chciał czegoś na miarę "Trzech Muszkieterów" może czuć się zawiedziony ale z...

PABLOPAN | 2012-02-12

Za dużo dygresji i zbaczania z głównego tematu. Momentami zapominałem o co chodziło i musiałem się wracać :) Wielki plus za język, piękny, bogaty, archaiczny - jedynie to stymulowało mnie do dalszej lektury.

Meszuge | 2013-12-12
Przeczytana: 04 czerwca 2008

Opowieść o niezliczonych przygodach samozwańczego kapitana Diego Alatriste y Tenorio i jego… trochę wychowanka, trochę sługi, chłopca o imieniu Iñigo Balboa, składa się w sumie z pięciu tomów:
1. Kapitan Alatriste
2. W cieniu inkwizycji
3. Słońce nad Bredą
4. Złoto króla
5. Kawaler w żółtym kaftanie

Przygody kapitana Alatriste zaliczyć można do znanego typu czy gatunku „płaszcza i szpady”. Z jednym tylko zastrzeżeniem – to już nie jest powieść tak romantyczna, jak dawniej. Zamiast uroczego, ale nieco naiwnego romantyzmu Michela Zevaco czy Aleksandra Dumasa, w książkach o kapitanie Alatriste znaleźć można sporą dawkę realizmu – momentami brutalnego, innym razem tylko cynicznego.

Hiszpania Filipa IV, wiek XVII. Spiski, intrygi i inne tego typu gry i zabawy dworskie, romanse, złoto, pojedynki, problemy ze Świętą Inkwizycją, wojna we Flandrii, no i przygody, przygody, przygody…

Stary wojak, znakomity szermierz, w przerwach pomiędzy wojnami utrzymuje się dzięki pojedynkom staczanym za...

Poszukiwacz | 2011-09-25

Ta opinia odnosi się do całego cyklu: Dobre, dość wciągające czytadło ale do Dumasa i "Trylogii muszkieterskiej" jej daleko. Zdecydowanie wolę "klasyczne" powieści tego autora, że nie wspomnę o jego genialnej publicystyce.
Na plus liczy się to, że niezorientowany czytelnik oswoi się co nieco z historią literatury hiszpańskiej "wieku złotego"
Podsumowując:warto przeczytać, ale zakup można sobie odpuścić

Weronika | 2014-03-31
Na półkach: ROK 2014, Nieudane, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2014

Niektóre zabawne fragmenty, ale cała fabuła do niczego nie przyciągnęła mnie po sięgnięcie po drugą część

evi | 2011-06-26
Przeczytana: kwiecień 2011

Nie jest to najlepsza książka, jaką w życiu przeczytałam, ale też nie mogę powiedzieć, że się bardzo na niej zawiodłam. Przenosi nas ona w czasy nowożytne, mamy okazję poznać Hiszpanię XVII wieku. Niewątpliwym plusem książki jest jej strona językowa - język używany przez narratora jest archaiczny, ale dzięki temu bardziej egzotyczny i może stanowić bodziec do dalszej lektury.

Opinia tyczy się wszystkich książek z tej serii. Bardzo fajne powieści historyczne, otworzyły przede mną świat XVII Hiszpanii. Zobaczyłem jak mało o niej wiem, a dzięki tym książką sporo się dowiedziałem. Jest więc i ciekawa akcja i aspekt edukacyjny. Bawiąc uczy...

Piranka | 2012-12-30

Wychowana na Dumasie miałam wysokie oczekiwania i lekko się rozczarowałam. Aczkolwiek przeczytałam i nie żałuje.

agnieszka6 | 2011-08-03
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyjemna lekka przygodowa lektura dla wszystkich :)

Załóż konto za darmo!

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku