Katarowie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
837298784x
historyczna

Fascynująca historia niezwykłego ruchu, który istniał od XII do XIV wieku na południu Francji, kultury katarów wspólnoty chrześcijańskich heretyków. Na terenie obecnie zwanym Langwedocją znajdowało się wówczas szereg miast-państw oraz księstw, które nie podlegały ani królowi, ani papieżowi. Katarowie wyznawali światoburczą wiarę, zagrażającą zarówno autorytetowi kościoła katolickiego, jak i podstawom prawnym feudalizmu zaprzeczali istnieniu piekła, odrzucali wszystkie sakramenty, w tym sakrament małżeństwa, własność prywatną uważali za absurd, wszystkie rzeczy ziemskie za nieczyste, a na dodatek nadali kobietom równy z mężczyznami status religijny. Szerzące się wpływy katarów, popieranych przez tamtejsze możne rody, wywołały reakcję Kościoła i papiestwa. Zyskawszy pomoc króla Francji, która chciał zdobyć nowe terytoria, przeciwnicy rozpoczęli systematyczną eksterminację katarów i ich zwolenników na drodze krucjat w latach 1209-1229. Podczas tego jednego z najstraszliwszych w dziejach cywilizacji zachodniej epizodów zniszczono tereny Langwedocji, na południu Francji rozpanoszyła się budząca grozę nowa potęga, która przez wieki będzie nękać Europę Inkwizycja, ostatni zaś katarowie osiedlili się pod koniec XIV wieku w wiosce Montaillou w Pirenejach.Książka stanowi kronikę życia i zagłady ruchu katarskiego, rzucając nowe światło na wiek XIII i uświadamiając nam ponadczasowość nietolerancji religijnej.

Ponieważ na mojej półce o katarach i ich herezji uzbierało się już trochę pozycji, mogę śmiało powiedzieć, warto było sięgnąć i po tę.

Wspaniały, bogaty język, bezbłędna narracja, czynią z tej książki niemalże powieść, obfitującą w gorzkie i sugestywne obrazy średniowiecznego świata. Splątane nici polityki i religii, tworzą sieć w którą wpadają tysiące istnień, w tym, czasem i ci którzy te nici snują.

.:exile".

---
Notka: moja edycja (Zysk i S-ka, Wydanie I, rok ?) miała inną okładkę i tytuł "Herezja doskonała. Światoburcze życie oraz zagłada katarów." (w oryginale: The Perfect Heresy. The Revolutionary Life and Death of the Medieval Cathars.)
Tytuł "Katarowie" brzmi mniej (lub może bardziej :) pociągająco...

lowsys | 2016-09-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam