Morze wiary. Islam i chrześcijaństwo w świecie śródziemnomorskim doby średniowiecza

Tłumaczenie: Radosław Kot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Sea of faith : Islam and Christianity in the medieval Mediterranean world
978-83-7510-087-7
religia
hunter

Fascynująca epoka - średniowiecze; fascynujący obszar - basen Morza Śródziemnego, a wokół niego ludzie wyznający dwie wielkie religie monoteistyczne: chrześcijaństwo i islam. Autor zamyka swe rozważania w ramach wyznaczanych przez wielkie starcia wojowników obu religii, zaczynając od bitwy nad Jarmukiem w roku 636, a kończąc już epoce odrodzenia - oblężeniem Malty w roku 1565. I choć te burzliwe dzieje kreśli, odwołując się do spotkań na polu walki, to jednak bardzo mocno podkreśla także aspekty pokojowego współistnienia, wymiany kulturowej i tolerancji. Karty tej książki zapełniają barwne postaci, które na zawsze zapisały się w historii - nie tylko władcy i wojownicy, ale też uczeni, poeci, architekci - oraz ich dzieła. Sprawne pióro i swada, z jaką Stephen O'Shea pisze, sprawiają, że trudno się od tej książki oderwać, nawet jeśli nie ze wszystkimi poglądami autora można się zgodzić.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2009

Zbyszek | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Powyższa entuzjastyczna recenzja, skusiła mnie do zakupu „Morza wiary”. Niestety moje wrażenia są całkowicie inne, zamiast entuzjazmu pojawił się ogromny niesmak. Ale do rzeczy. Początek książki był zachęcający. Treściwe i konkretne przedstawienie początków islamu, jego ekspansji, pisane to ładnym potoczystym językiem, choć już i tu pojawiło się pierwsze, czerwone światełko. Mahomet został przeciwstawiony Jezusowi jako człowiek sukcesu, widzący rozprzestrzenianie się swoich idei- w przeciwieństwie do drugiego, który umierał w męczarniach śmiercią przestępcy. Pozornie błyskotliwe, naprawdę zaś głupie i płaskie, ale cóż, wiara rzecz osobista, niech mu będzie. Niestety zastrzeżeń pojawiało się coraz więcej w miarę posuwania się do przodu tj. wraz z narastaniem konfliktu między obiema stronami. Co więcej, były to zastrzeżenia merytoryczne. Z braku miejsca przedstawię tylko kilka z nich, które szczególnie rzuciły mi się w oczy jako osobie mającej przeciętną wiedzę w poruszanych...

| 2014-11-20

La Convivencia (współistnienie) najlepiej oddaje sens historycznych poszukiwań autora, który z niezwykła swadą, czarującym językiem i mądrym słowem zaprasza czytelników w podróż po średniowiecznych krainach basenu Morza Śródziemnego.

Maurowie na Półwyspie Iberyjskim i krzyżowcy w Outremer, raz panowie, raz poddani, wojny, rozejmy, intrygi i niestabilny pokój, wszystko to już historia widziała i, ze smutkiem stwierdzić można, nadal ogląda. Stephen O'Shea niesie jednak w dłoniach światełko nadziei - popatrzcie był też i taki czas, gdy cichł zgiełk bitew, możliwa była La Convivencia.

.:exile:.

nicefor | 2016-11-23

Nie oceniam, ponieważ nie przeczytałem do końca. Mimo to chciałbym się wypowiedzieć na podstawie kilku początkowych rozdziałów, które przeczytałem.
Najpierw wydanie - b. ładne, do każdego rozdziału mapka - ogromny plus.
Styl autora lekki i przystępny, książkę czyta się bardzo dobrze.
Dlaczego przerwałem lekturę? - wydaje mi się, że autor napisał książkę z pozycji "wszystkie religie są złe, ale spośród nich chrześcijaństwo jest zdecydowanie najgorsze". Co i rusz pozwala sobie na złośliwości (bez przytaczania konkretów) wobec wyznawców chrześcijaństwa. Na dodatek stosuje podwójne standardy wobec chrześcijaństwa i islamu - oburza się na zniszczenie biblioteki kordobańskiej przez inkwizycję, a jednocześnie zachwyca się "niezwykłym ekumenicznym gestem" muzułmańskiego władcy Al-Andaluz, który, po zdobyciu Santiago de Compostela, zniszczył cały ośrodek pielgrzymkowy, za wyjątkiem grobu św. Jakuba. Z jego opisów sporów wewnętrznych w Bizancjum czuć wyraźnie pogardę (choć to może zbyt mocne...

Piotr Solecki | 2011-10-27

Dziennikarskie spojrzenie na najważniejsze starcia chrześcijańsko-muzułmańskie

Pio | 2011-11-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011