Herezja doskonała: światoburcze życie oraz zagłada średniowiecznych katarów

Tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The perfect heresy: the revolutionary life and death of the medieval Cathars
83-7298-060-8
historia

„Herezja doskonała przedstawia fascynującą historię niezwykłego ruchu, który istniał od XII do XIV wieku na południu Francji. Po okresie rozkwitu na obszarze Langwedocji jego idee zostały zniszczone przez krucjatę, na której czele stanął król Francji i baronowie z północy kraju.. Ostatni ocalali katarowie osiedlili się na początku XIV wieku w wiosce Montaillou w Pirenejach. Książka Stephena O’Shea, znawcy Langwedocji, jest dziełem przeznaczonym dla szerokiego kręgu czytelników i obejmuje jego osobiste wrażenia związane z tym regionem.
Emmanuel Le Roy Ladurie, autor Montaillou

„Po prawie ośmiu stuleciach pamięć o katarach – można by nawet powiedzieć: ich duch – żyje na ziemiach, na których oni żyli, cierpieli i umierali. Dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza tamte okolice, książka ta będzie idealnym wprowadzeniem do ich historii”.
John Julius Norwich, autor Byzantium

„Zawierające wielką ilość informacji i przystępnie napisane dzieje jednego z największych religijnych i społecznych kryzysów średniowiecza. Stephen O’Shea to przekonujący i pełen pasji kronikarz historii katarów – jego skłaniającą do refleksji książkę czyta się z przyjemnością”.
Norman F. Cantor, autor Inventing the Middle Ages

Entrophia999 | 2014-01-13
Przeczytana: 2008 rok

Niesamowita i świetnie napisana. Te słowa jako pierwsze cisną się na usta po przeczytaniu książki Stephena O’Shea. W ujmujący sposób opowiedziana historia ludzi, którzy w swej wierze w chrześcijańskiego Boga, ośmielili się głosić nieco odmienne idee niż robił to Kościół.

Jak pisze autor:
„Bóg, który zasługiwał na cześć ze strony katarów, był bogiem światła, rządzącym niewidzialną, eteryczną, duchową domeną; ten bóg po prostu nie był zainteresowany rzeczami materialnymi, zwyczajnie nie dbał o to, czy ktoś idzie z kimś do łóżka przed ślubem, ma za przyjaciela żyda czy muzułmanina, traktuje równo mężczyzn i kobiety, czy też dokonuje czynów pozostających w sprzeczności z nauką średniowiecznego Kościoła. To, czy on lub ona ma wolę wyrzeczenia się rzeczy materialnych i prowadzenia życia ascety, jest sprawą całkowicie indywidualną. Jeśli człowiek nie ma takiej woli, będzie powracał na ten świat — to znaczy będzie miał kolejne inkarnacje — aż do chwili, w której będzie gotowy do życia...

| 2010-08-26
Przeczytana: 2003 rok

Książka prezentująca narodziny i zagładę jednej z najbardziej tajemniczych herezji chrześcijańskich - o ponurej legendzie ufundowanej przez pogromców, przez stulecia dodatkowo obrosłej w mity i kolosalne przekłamania.
Dla miłośników pisania o historii w sposób inteligentny, oraz użytkowników wyobraźni ["co by było gdyby...?"].

trymus | 2012-05-05

Dobra (jednakże tylko dla początkujących).

ŁukaszKomorowski | 2016-08-17
Przeczytana: 2011 rok