The Mirrored World

Debra Dean Wydawnictwo: HarperCollins literatura obyczajowa, romans
HarperCollins
2012-08-28
2012-08-28

"Oswajamy ból, który staje się częścią nas". (str.199)

Jest to historia Kseni, świętej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego,
opowiedziana przez jej kuzynkę, z którą była najbliżej związana. Wychowywana w domu wujostwa, razem dorastały, dzieliły swoje troski, wspierały się.
Akcja dzieje się w Petersburgu w XVIII wieku.Gościmy na dworze carycy Elżbiety, poznajemy jej szalone pomysły na urozmaicenie życia dworskiego. Tam własnie Ksenia poznaje miłość swojego życia, za którego wkrótce wychodzi za mąż. Pragnienie posiadania potomka długo nie mogło się ziścić, lecz kiedy do tego doszło rodzina osiągnęła pełnie szczęścia.
Przeznaczenie nie wybiera, czy są to ludzie bogaci, czy biedni, wierzący, czy grzesznicy.Rządzi się swoimi prawami przynosząc radość lub ból.
Podwójna strata ukochanych osób wpędziła Ksenię w letarg. Żyła, lecz była nieobecna, jej rozpacz była bezgraniczna. Utrata prawdziwej, namiętnej miłości przyniosła niepohamowaną tęsknotę.Kiedy na pozór wraca do życia, nie jest już tą samą osobą. Modli się całymi dniami,pości, rozdaje swój majątek. Szeroki wachlarz znajomych znacznie się zawęża, postrzegając Ksenię jako osobę niezrównoważoną psychicznie. Za to poszerza się krąg żebraków, w których towarzystwie czuje się najlepiej. Pewnego dnia znika, by po latach pojawić się ponownie.
Święta, czy szalona? Opowiadano o jej proroczych snach, o wizjach czy cudach. Ile w tym prawdy trudno dociec, lecz coś było na rzeczy.
Śmierć carycy Elżbiety i wstąpienie na tron Piotra, przyniosły zmiany na dworze, niszczył wszystko co stworzyła jego poprzedniczka.
Poznajemy też smutną historię włoskiego kastrata.

"Oswajamy ból, który staje się częścią nas". (str.199)

Jest to historia Kseni, świętej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego,

Nudna...zawiła...szkoda mi czasu...tyle książek czeka

Nudna...zawiła...szkoda mi czasu...tyle książek czeka

Akcja powieści rozgrywa się w XVIII – wiecznym Petersburgu w tle pełnym przepychu i intryg dworze carskim .
Ksenia, dziewczyna z szlacheckim pochodzeniem przybywa do wujostwa. Przebywając i dorastając razem z ich córkami Daszą i Nadią, stały się sobie bardzo bliskie, szczególna więź połączyła ją z Daszą. To ona jest powierniczką pierwszych zauroczeń kuzynki, jest jej wierną przyjaciółką. Kiedy Nadia zostaje wydana za mąż poprzysięga sobie, iż wyjdzie za mąż tylko z miłości. Niebawem poznaje Andrieja, gwardzistę, śpiewaka carskiego dworu. Połączyło ich czyste, promienne uczucie. Wkrótce pobierają się, rodzi się upragnione dziecko. Szczęście nie trwało jednak długo, na głowę Kseni spadają nieszczęścia, które radykalnie zmieniają jej życie. Rezygnuje z dostatku i przywilejów, odrzuca ziemskie korzyści płynące z jej inteligencji i skromności, rozdaje dobra doczesne poświęcając się biednym i bezdomnym.
Poprzez swoje zachowania jest przez jednych postrzegana jako szalona kobieta, przez innych jako wybawczyni, dobrodziejka. Jak to się stało, iż została uznana za błogosławioną , jedną z znanych świętych Rosji ?
Polecam, warto przeczytać !!
[TWK 17]

Książka ma swój wyjątkowy klimat. Przyjemnie się czyta. Historia obejmuje całe życie Ksenii, którą do końca nie można rozgryźć czy jest szalona czy święta. Chyba prawda leży gdzieś po środku. Czuję troszkę niedosyt. Spodziewałam się bardziej konkretnego zakończenia.
Powieść daje wiele do myślenia, ponieważ przedstawione w niej losy Ksenii i Daszy pokazują jakie życie jest kruche i jak wiele może się zmienić w jednej chwili.
Aby być w pełni szczęśliwym trzeba korzystać z każdego dnia i nie zamykać się przed światem. Warto docenić życie takim jakie jest i cieszyć się tym, co nam w danej chwili oferuje.

Tło historyczne tej opowieści jest ciekawe, sama historia Kseni - również. Ale narracja mnie nie porwała. Jest to coś pomiędzy powieścią a... ja wiem?... reportażem może. Pamiętnikiem. Od języka literackiego oczekuję piękna, głębi, umiejętności oczarowania czytelnika. Tego mi zabrakło. Owszem, opowieść ta gra na emocjach, nie brak tu (niedługich) opisów krajobrazu, uczuć, obrzędów, obyczajów. Ale sprawia to wszystko wrażenie wypracowania napisanego przez pilną uczennicę, która potyka się gdzieniegdzie i pisze dość chropowato (m.in. przeplata kolokwialne "obsztorcowała" z eleganckim "wyimaginowane" - nie lubię takiego pomieszania stylów, nie podoba mi się, a podobnych miejsc jest sporo).

Książka Świat w lustrze napisana jest o miłości, oddaniu, wrażliwości opowiada o Ksenii która zamieszkuje u swojego wujostwa i ich dzieci Nadii i Daszy...historia piękna, po prostu urzekła mnie.
Przepiękna książka z przyjemnością przeczytałam polecam bo warto sięgnąć po nią i przeczytać!!!

Książka Dean nie jest powieścią, z której wyłaniałby się kompletny życiorys postaci błogosławionej Kseni, nie jest to także monumentalna panorama życia w osiemnastowiecznej Rosji. "Świat w lustrze" to obrazek, mini-powieść. Autorka nie porywa się na zgłębianie zjawisk, które zachodziły w tamtych latach w społeczeństwie Petersburga, nie analizuje przyczyn, które wpłynęły na decyzje podejmowane przez bohaterkę, nie wnika w jej myśli, w walkę z samą sobą, w uczucia. I mimo tych wszystkich "nie", mimo tego, iż książeczka jest objętościowo niewielka, to z czystym sumieniem można powiedzieć, iż po jej przeczytaniu nie można zapomnieć o błogosławionej Kseni, jej bliskich oraz o świecie, w jakim przyszło jej żyć.

Mimo skrótowości, którą autorka zastosowała przy tworzeniu swojej powieści-obrazka, tło obyczajowe jest zarysowane tak dosadnie, że właściwie wiemy wszystko, co wiedzieć powinniśmy, dowiadujemy się tego wszystkiego, czego dowiedzieć się chcielibyśmy. Taki paradoks. :)

"Świat w lustrze" czyta się błyskawicznie. Ciężko odłożyć książkę choć na chwilę - cały czas coś się dzieje, w każdej chwili, na każdej stronie życie bohaterów wywracane jest do góry nogami, a akcja pędzi do przodu nie zostawiając wielu okazji do tego, by wysiąść na zakręcie.

Zwięzłe opisanie rosyjskiego społeczeństwa nie szkodzi w niczym samemu opisowi. Sugestywność wypowiedzi pozwala wyobrazić sobie w najdrobniejszych szczegółach przepych carskiego dworu, ekstrawagancję kolejnych caryc, wyzwania, przed jakimi stawali ci, którzy do dworu carskiego należeć chcieli lub musieli. Poznajemy różne światy, które zazębiały się, tworząc intrygujący obraz - arystokracji, artystów, biedoty... Same losy błogosławionej Kseni nie są istotne - dla autorki były tylko pretekstem do tego, by opisać mechanizmy rządzące rzeczywistością ówczesnych czasów. Poprzez to, co spotkało dziewczynę najpierw należącą do rosyjskiej socjety, a następnie żyjącej na najniższym szczeblu hierarchii społecznej, Debra Dean stawia przed czytelnikiem Rosję.

Po skończonej lekturze pozostaje już tylko żałować, że autorka nie stworzyła z tego materiału, przy całym swoim talencie gawędziarskim, wielkiej powieści społeczno-obyczajowej, która w wyczerpujący sposób pokazywałaby to, co w "Świecie w lustrze" zostało jedynie dotknięte.

"Świat w lustrze" to klimatyczna opowieść, snuta przez kuzynkę błogosławionej Kseni. Poznajemy obie kobiety, gdy są zaledwie dziećmi i potem śledzimy ich losy aż do dojrzałości.

Na plan pierwszy wysuwają się codzienne radości i smutki obu bohaterek, potem także powołanie i wewnętrzne rozterki. Interesujące jest również tło historyczno-społeczne osiemnastowiecznej Rosji - kraju kontrastów, powszechnej, przytłaczającej biedy, ale i pełnych przepychu salonów oraz spowitego intrygami carskiego dworu.

Czas płynie w tej powieści niespiesznie, a jednak losy bohaterek śledzi się z zapartym tchem. Czytelnik, podobnie jak narratorka i inne postacie, nieraz zadaje sobie pytanie: czy Ksenia była święta, czy szalona? A może łączyła w sobie obie te cechy, pozostając Bożym szaleńcem, obdarzonym zdolnością przepowiadania przyszłości?

2062

Rosja Petersburg XVIII wiek. Ksenia wychowuje się u wujostwa razem z jego dziećmi Nadią i Daszą. Dorastające się dziewczynki bardzo się ze sobą zżyły. Kiedy Nadia wychodzi za mąż z rozsądku Ksenia marzy o tym by wyjść za mąż z wielkiej miłości. Jej miłością jest młody śpiewak Andriej. Młodzi pobierają się i rodzi się dziecko, które niestety szybko umiera. Ksenia przechodzi załamanie jednak śmierć Andrieja doprowadza kobietę do szaleństwa. Zrywa kontakty z rodziną i rozdaje swój majątek ubogim. Utożsamia się z nimi czyżby oszalała? Co dalej stanie się z Ksenią???
Warto przeczytać.

2034

„Świat w lustrze” przypominał mi troszeczkę powieści Theresy Revay. Debora Dean zabiera nas w barwną podróż w czasie do osiemnastowiecznej Rosji, do Petersburga. Dobrobyt i przepych dworu carskiego przełamany jest biedą prostego ludu. Fabułę powieści poznajemy oczami Daszy Mikołajewny, które jak lustro odzwierciedlają nam historię życia Kseni. Losy obu kobiet zostały ze sobą mocno związane, są praktycznie jak siostry.

Ksenia pochodzi ze szlacheckiego rodu. Na skutek wielkiego pożaru jako mała dziewczynka, wraz z rodziną, trafia pod dach swego wuja, ojca Daszy. Dziewczynki od początku są wręcz nierozłączne, Nadia, starsza siostra Kseni, zawsze jest trochę z boku. Ksenia wyrasta marzycielkę, pełną pasji i namiętności. Podczas gdy jej siostra Nadia wychodzi za mąż z rozsądku, za starszego mężczyznę wybranego przez rodzinę, Ksenia zakochuje się w młodym gwardziście, śpiewaku dworskim, Andrieju. Młodzi szybko biorą ślub i zamieszkują razem. Do pełni szczęścia brak im tylko dziecka. W końcu i to marzenie się spełnia – niestety, trwa krótko. Ksenia po stracie dziecka zmienia się nie do poznania…. Świadkiem jej życiowej historii jest Dasza, która mieszka u Kseni i Andrieja i towarzyszy przyjaciółce na każdym kroku. To nie koniec nieszczęść w tej rodzinie. Umiera Andriej, a Ksenia w swej żałobie odwraca się od rodziny i zwraca w kierunku ubogich i żebraków. Wydaje im cały majątek …. Dasza ratuje, co się da, jednak Ksenia jest u siebie, jest panią na włościach. Ma wizje, stale się modli, a pewnego dnia po prostu znika…..

„Świat w lustrze” to napisana z rozmachem wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni, o cierpieniu i szaleństwie. Przedstawia historię kobiety, która bardzo chciała być kochana, a została w końcu sama. Kobiety, która oddała wszystko i siebie innym. Po cóż żyć bez miłości, dobra doczesne jej nie zastąpią…. Autorka pokazała nam Daszę i Ksenię na zasadzie kontrastu. Ksenia pełna pasji i namiętności, w końcu straciła wszystko i popadła w szaleństwo. I Dasza, pełna dystansu, chłodu, nawet miłości nie udało jej się oddać w pełni. Czysta i pełna była przyjaźń, lojalność i przywiązanie do Kseni. Los tych kobiet był ze sobą spleciony nierozerwalnie, pomagały sobie i wspierały się, nawet na odległość. To Ksenia sprawiła, że Dasza otrzymała upragnione dziecko…. Wiedziały o sobie absolutnie wszystko i wspierały się bezgranicznie. Życie Kseni wpisane jest w życie Daszy.

„Świat w lustrze” to przepiękna, zimowa opowieść, niezwykle barwna i przemawiająca do wyobraźni. Carskie czasy, intrygi dworskie są bardzo sugestywnie opowiedziane i wplecione w życie naszych bohaterek. Książka jest pełna uczuć i emocji, czuje się pasję pisarki i jej oddanie powieści. Pokazuje nam jak los kołem się toczy. Raz świeci słońce, a raz otacza nas czarna, pełna smutku noc. ….

• Ebooki
  • 2015