Serena

Wydawnictwo: Świat Książki
Serena
Ag2S

Jest rok 1929, świeżo poślubieni George i Serena Pembertonowie przyjeżdżają z Bostonu w góry Karoliny Północnej, gdzie zamierzają stworzyć imperium drzewne. Choć George żył tam wcześniej i zdążył nawet spłodzić nieślubne dziecko, Serena jest w tych okolicach nowicjuszką - szybko jednak udowadnia, że potrafi dorównać każdemu mężczyźnie: nadzoruje pracę drwali, poluje na grzechotniki, ratuje nawet życie mężowi. Razem zabijają albo niszczą bezlitośnie każdego, kto traci ich łaski. Kiedy jednak Serena się dowiaduje, że nigdy nie zajdzie w ciążę, postanawia zamordować nieślubnego syna George'a. Matka i dziecko zaczynają walkę o przetrwanie, a gdy w Serenie rodzi się podejrzenie, że George ich chroni, pełne namiętności małżeństwo Pembertonów wali się z wolna w gruzy, opowieść zaś zmierza do szokującego finału.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1902

Zawartość Sereny w „Serenie”

Tuż po przeczytaniu „Sereny” Rona Rasha postanowiłam zobaczyć zwiastun filmu nakręconego na postawie tej książki. Niby wszystko się zgadzało – niektóre twarze aktorów (zwłaszcza Bradleya Coopera i Rhysa Ifansa) zgadzały się z moim wyobrażeniem bohaterów literackich, nawet sam klimat Ameryki lat 20. XX wieku oraz składowisko drewna, będącego własnością państwa Pembertonów, odwzorowano wręcz idealnie. W takim razie dlaczego po lekturze „Sereny” czułam dziwny niedosyt? Zwłaszcza że miałam dostać historię przypominającą tę rodem z powieści Johna Steinbecka? Powodów jest kilka, ale omówię je później.

Jeśli chodzi o samą opowieść, to nie można streścić jej w kilku zdaniach. Niektórzy próbują to zrobić, jednak z marnym skutkiem. Powód jest prosty – książka Rona Rasha zawiera taką historię, której zdradzenie chociaż jednego szczegółu powoduje, że czytelnik domyśla się kontynuacji danego wątku. Natomiast jeśli ktoś zbyt uogólni fabułę „Sereny”, to niechcący stworzy mało ciekawą i schematyczną opowieść, a nie o to przecież chodzi, prawda? Ta kwestia jest dość problematyczna, zwłaszcza dla mnie jako recenzentki. To, co mogę napisać, bez zdradzania ważnych momentów lub bez nieświadomego uproszczenia fabuły, to to, że Ron Rash trafił w dziesiątkę. Mam na myśli to, że wybrał interesujący dla czytelników moment historyczny (Stany Zjednoczone na początku XX wieku, kiedy pojawia się kapitalizm), skonstruował postaci, które idealnie pasują do tej powieściowej rzeczywistości i stworzył opowieść o człowieku oraz o tym, do czego jest zdolny, aby osiągnąć swój cel. I w tym miejscu pojawia się mój czytelniczy niedosyt – chodzi mi o tytułową bohaterkę książki.

Serena miała być bohaterką, która dąży do celu po trupach i nie liczy się z konsekwencjami swoich czynów, byleby osiągnąć to, czego chce. Miałam poznać kobietę twardą, pełną sprzecznych cech (delikatną i bardzo kobiecą, mimo umiejętności i zachowania typowego dla mężczyzn – na tamte czasy, rzecz jasna), ale jednocześnie intrygującą i trudną do zapomnienia. W dużym uproszczeniu chciałam zapoznać się z postacią kobiecą, która choć trochę będzie przypominać Cathy z „Na wschód od Edenu”, genialnie skonstruowaną bohaterkę, czyli potwora o ładnej powierzchowności. Może moje wymagania wobec „Sereny” były zbyt duże, jednak zachęta wydawnictwa, czyli porównanie tej książki do twórczości Johna Steinbecka, robi swoje. I moje ogromne oczekiwania sprawiły, że rozczarowałam się. Samej tytułowej postaci powieści Rona Rusha było bardzo mało, ba, czasem odnosiłam wrażenie, że ważniejszą bohaterką jest Rachel. Poza tym Serena nie przekonała mnie do siebie – nie takiej postaci szukałam w tej historii. Co prawda, brak jakichkolwiek zasad moralnych oraz umiejętność manipulacji robią na czytelniku wrażenie, ale stanowi bardzo, ale to bardzo niewielką część całości. Gdyby Ron Rush bardziej skupił się na wiarygodnym przedstawieniu Sereny i jej motywów, to być może zgodziłabym się z opiniami krytyków amerykańskich, że mamy do czynienia z bohaterką tak niesamowitą, że aktora, która ją zagra, ma ogromne szanse na Oscara. A tak, pisząc szczerze, czytelnik widzi robota. Nawet Jennifer Lawrence, odtwórczyni tytułowej roli w „Serenie”, zdaje się potwierdzać moje zdanie odnośnie tej postaci – brak jakichkolwiek uczuć, brak wiarygodności, brak punktu zaczepienia w określeniu czegokolwiek, co przyciągnie uwagę widza.

Ron Rush rozczarował mnie. Nie wstydzę się do tego przyznać. Gdyby nie ciekawe postaci drugoplanowe i kilka interesujących momentów fabularnych, to odłożyłabym „Serenę” jako pozycję niedoczytaną. Na przyszłość będę pamiętała o tym, aby nie mieć aż tak ogromnych oczekiwań wobec książki. Inaczej zawsze się rozczaruje – zwłaszcza, kiedy widzę porównania do nazwisk naprawdę genialnych pisarzy.

Anna Wolak

_____ | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Opinie na temat tej książki są skrajnie różne i ja też na początku miałam problem jak ją ocenić.
Z jednej strony mi się podobała. Postać bezwzględnej, okrutnej Sereny została przedstawiona w sposób bardzo dobry. Jednak wiele momentów w tej powieści było dla mnie bardzo monotonnych i nużących. Skutkowało to tym, że na pewien czas odkładałam ją na długo przez co czytanie znacznie mi się wydłużało. Pomimo tego uważam tę pozycję za interesującą i godną uwagi. Można zobaczyć do jakich czynów potrafi posunąć się człowiek gdy chce osiągnąć swój cel i za jaką cenę.

Zakończenie mnie zaskoczyło. Podobało mi się, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, za to gwiazdka więcej.

Joanna | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Napisana w klimacie prozy Johna Steinbecka i Cormacka McCarthy'go powieść Rona Rasha - to jedna z tych książek, które zapadają w pamięci i chciałoby się ponownie do nich powrócić. Powieść o nieistniejącym już świecie końca lat 20. XX wieku w Ameryce , ale jednocześnie nadal aktualna , bo dotycząca powielanych współcześnie wzorców agresywnego zachowania w budowaniu kapitalizmu ( wyzysk, chciwość, bezwzględna kalkulacja zysku ).
Akcja powieści rozgrywa się w górach Karoliny Północnej, gdzie wśród dzikiej, surowej przyrody Serena i George Pembertonowie planują stworzenie imperium drzewnego . Innowacyjne plany i pomysły pochodzą od Sereny, to kobieta przejmuje ster całej działalności i podejmuje najważniejsze decyzje i przede wszystkim podporządkowuje swoje otoczenie żądając posłuszeństwa.
Tytułowa bohaterka jest niezwykle silną osobowością usuwającą ze swej drogi wszystkie przeszkody , jest też kobietą silną fizycznie, pracującą z robotnikami leśnymi przy ścinaniu drzew ,...

Mollinka_90 | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok 1929, Karolina Północna. Stany Zjednoczone po krachu na giełdzie pogrążają się w kryzysie gospodarczym, przetrwają tylko najsilniejsi lub ci, którzy nie będą respektować żadnych zasad i po trupach będą zmierzać do osiągnięcia celów. W trudnym i niedostępnym terenie gór, George Pemberton prowadzi przedsiębiorstwo drzewne - jest to rozbudowany tartak, zatrudniający wielu ludzi, głównie do ścinki drzew. Pemberton jest przykładem typowego kapitalisty tamtych czasów, nie liczy się zbytnio ze stratami w ludziach, które zdarzają się często podczas niebezpiecznych prac związanych ze ścinką, bo potęgujący się kryzys zapewnia mu stały dopływ taniej siły roboczej. Mężczyzna nawiązuje romans z młodziutką Rachel Harmon, miejscową dziewczyną, pełniącą w obozie funkcję kucharki, ale wkrótce potem George wyjeżdża do Bostonu, skąd wraca po trzech miesiącach jako młody mąż. Jego żoną jest poznana w metropolii Serena - kobieta tyleż piękna, co bezwzględna i niebezpieczna. Ciężarna Rachel nie ma...

deana | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

,,Serena" Rona Rasha to jedna z tych powieści, od której każdy oczekuje czegoś innego i w rezultacie każdy spojrzy na nią inaczej. Tytuł wysuwa na pierwszy plan żonę głównego bohatera - Serenę Pemberton. Ta silna kobieta szybko odnajduje się w roli właścicielki zakładu przetwórstwa drzewnego. Podporządkowuje swojej woli zarówno ludzi jak i naturę. Jest zimna, bezwzględna, pewna siebie i bezlitośnie dążąca do wyznaczonego celu. Wydawać by się mogło, że wszystko jest w zasięgu jej możliwości. Wtedy jednak zdarza się tragedia, która pozbawia ją najcenniejszego - nigdy nie będzie mogła urodzić dziecka. To wydarzenie koncentruje wszystkie działania Sereny na zniszczeniu młodziutkiej Rachel, tej która dokonała to co jej odebrano - urodziła dziecko Pembertona.

Czytelnik od razu zauważy wyraźny kontrast w budowaniu postaci kobiecych. Bezwzględna Serena i delikatna Rachel, cechy jednej tylko podkreślają i uwypuklają wizerunek drugiej. Nawzajem determinują swoje działania w nigdy nie...

irka | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 maja 2016

Tytułowa Serena powinna nosić imię bogini zła - Ate, pasujące do jej charakteru. Jest kobietą wyniosłą, inteligentną i niebezpieczną. Mąż Sereny w niczym jej nie ustępuje. Ta para na swej drodze niszczy i unicestwia wszystko i wszystkich. Surowa i powściągliwa narracja książki jest adekwatna do scenerii górskiej i rozgrywających się tam dramatycznych wydarzeń.
"Największy jest dowód dobroci dzieła, kiedy czytających nie nudzi" T.K.Węgierski.
Nie nudziłam się podczas lektury, wręcz przeciwnie, byłam ciekawa powieści do ostatniej strony.

geena | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Powieść ma miejsce pod koniec lat 20. XX wieku. Kiedy to Serena, młoda, piękna i osierocona córka bogatego handlarza drewnem z Kolorado, przyjeżdża wraz ze swym świeżo poślubionym mężem, Pembertonem, w góry Karoliny Północnej. Tutaj, młodzi małżonkowie, przy wykorzystaniu naturalnych zasobów lasów, pragną rozwinąć swoje imperium drzewne. Wydawałoby się, że to powieść jakich wiele, ale czy aby na pewno?

Serenę spotykamy po raz pierwszy, kiedy kilka dni po ślubie, ona i Pemberton docierają na dworzec kolejowy w Północnej Karolinie, i tutaj spotykają szesnastoletnią brzemienną dziewczynę wraz z jej rozwścieczonym ojcem, łaknącym zemsty w cenie honoru. Niemniej, Pemberton, który ma wyraźne problemy z przypomnieniem sobie imienia dziewczyny, nie ma wątpliwości, jeżeli chodzi o jego domniemane ojcostwo. W tej otwierającej całą powieść scenie widzimy także wyraźnie, że Serena, która mimo, że wywodzi się ze znamienitej rodziny i otrzymała najlepsze wykształcenie jakie mogła otrzymać...

lacerta | 2015-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2015, Zekranizowane
Przeczytana: 10 lipca 2015

Dałam się zwieść ładnej okładce, zachęcającemu opisowi i pozytywnym opiniom. Chyba nie potrafię znaleźć plusów książki oprócz ciekawej postaci jaką jest Serena. Twarda kobieta, po trupach dążąca do celu - to całkiem miła odmiana po idealnych i świetnie ułożonych bohaterek, których teraz na pęczki.
Styl autora był dla mnie bardzo ciężki, przez co strasznie trudno było mi się wbić w powieść. Długie i rozwlekłe opisy oraz wiele nieistotnych dla całości zdarzeń - to nie jest coś co lubię w książkach.

Ogólnie, przy "Serenie" strasznie się wynudziłam i wymęczyłam. Jestem bardzo rozczarowana tą pozycją.

Kasia | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Serena, to kobieta zepsuta do szpiku kości ale tylko z takim charakterem mogła zawładnąć twardym, męskim światem drzewnego imperium.
Czy dało jej to szczęście i pozwoliło czuć satysfakcję, tego autor nie przekazał.
Historia ciekawa chociaż mroczna, pełna chciwości, pogardy i zdrady.
Jeśli ktoś lubi takie klimaty, polecam.

natkaaa003 | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Kim jest Serena Pemberton? Podobno główną bohaterką powieści Rona Rasha. Jednak nie jest ona postacią, która nam towarzyszy podczas czytania. Nie znamy jej myśli, prawdziwej przeszłości, nie wiemy co robi gdy jest sama. W ogóle nie patrzymy na ciąg zdarzeń z jej perspektywy. Poznajemy Serenę, patrząc na nią oczami innych bohaterów. Na podstawie doświadczeń jej męża, dowiadujemy się, że jest ona kobietą piękną, namiętną i tajemniczą. Partnerzy biznesowi widzą jej inteligencję, pewność siebie, ambicję i niezwykły zmysł do interesów. Inne kobiety nią pogardzają, ponieważ nie stosuje się do obowiązujących konwenansów. Są jeszcze robotnicy pracujący w faktorii drzewnej, którzy początkowo ją lekceważą, później szanują za rozległą wiedzę i gotowość do ciężkiej pracy, by ostatecznie zacząć się jej bać. Jednak, podczas czytania, sami także interpretujemy zachowanie Sereny i stopniowo wyrabiamy własną opinię. Pani Pemberton od początku wydaje się być osobą oziębłą, bezwzględną i pozbawioną...

Katarzyna Busłowska | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 maja 2017

Z pewnością „Serena” jest powieścią wyjątkową. Po części ze względu na zimny, surowy klimat. Jednak jej najmocniejszym elementem jest tytułowa bohaterka. Serena Pemberton jest kobietą, obok której nie sposób przejść obojętnie. Była tak niezwykła, że drwale tworzyli na jej temat legendy. To kobieta renesansu, w dodatku twarda jak najtwardszy diament. Z jednej strony jest jej rozległa wiedza na temat sztuki, filozofii, medycyny i ekonomii. Z drugiej znajomość branży drzewnej, ciężka praca w obozie i niezwykła determinacja w dążeniu do celu. Nawet po trupach. Gdybym miała porównać ją do innej postaci literackiej, to tylko do Lady Makbet.

Państwo Pemberton zdawali się być dla siebie stworzeni. „Ogień natrafiający na ogień”. Rozumieli się bez słów. Dzielili ze sobą wszystko: życie w niemal spartańskich warunkach, trudy codziennego dnia, ciężką pracę w obozie. Razem podejmowali też każdą, najdrobniejszą nawet decyzję. Zdawali się być tak samo pewni siebie, zepsuci i bezwzględni. Ramię w...