Kochanka diabła. Opowiadania estońskie

Okładka książki Kochanka diabła. Opowiadania estońskie Teet Kallas, Jaan Kruusvall, Kalju Saaber, Mari Saat, Rein Saluri, Juri Tuulik, Ülo Tuulik, Mati Unt, Vaino Vahing, Arvo Valton, Toomas Vint
Okładka książki Kochanka diabła. Opowiadania estońskie
Teet KallasJaan Kruusvall Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1984-01-01
1984-01-01
Aarne Puu
literatura estońska opowiadania antologia proza proza estońska

35/180/2024
Wcześniej znałam tylko Teeta Kallasa i jego powieść "Corrida", którą bardzo polecam. Teraz widzę, że ciekawych autorów estońskich jest znacznie więcej. Najmniej mi się podobała tytułowa "Kochanka diabła", ale dało się przebrnąć. A poza tym - bardzo przyjemne. I Polska się pojawia, w bardzo malutkim zakresie.
Wiecie, jak zbiór jest różnorodny (a ten jest bardzo),to każdy znajdzie coś dla siebie. Kożdyn jedyn. A zatem niech teraz kożdyn jedyn czyta.

35/180/2024
Wiecie, jak zbiór jest różnorodny (a ten jest bardzo),...

Spośród autorów tego zbioru tylko Vaino Vahing był mi znany -wcześniej czytałem jego nowelę Ty. Tutaj też okazał się autorem najdojrzalszym a jego Aktor ociera się o strumień świadomości. Pozostałe opowiadania, może poza tytułowym erotykiem, utrzymane są w estetyce literatury radzieckiej, chociaż Jaan Kruusvall momentami pachnie Stachurą, a Juuri Tuulik Bułhakowem. Ciekawa jest również Noc Ulo Tuulika wprowadzająca nas w zaskakujący świat rybaków dalekomorskich. Rzecz dla lubiących literackie ciekawostki.

Dziewicza i egzotyczna podróż po estońskiej prozie. Trafiłam na zbiór opowiadań wydanych w Polsce w '84 roku, pisanych przez autorów urodzonych między 1935 a 1947 rokiem. Jedne opowiadania lepsze inne gorsze. Najpierw myślałam, co to za misz-masz? Trochę grozy, niektóre naturalistyczne, inne surrealistyczne, nawet wplątały się jakieś erotyki. Ale po przeczytaniu całości, chyba znalazłam klucz: łączy je sposób postrzegania człowieka i świata, w którym dane mu żyć. Część autorów przyjęło konwencję purnonsensu, dużo tu też satyry, groteski, wszelkiego udziwnienia, sporo ironii. Ale to nie powinno dziwić, bo pisali oni w trudnych czasach, kiedy ich literatura narodowa była estońską literaturą radziecką... Najbardziej podobała mi się proza Arvo Valtona, którego "Kochanka diabła" jest utworem tytułowym.

Zdecydowanie na największą uwagę zasługują, według mnie, opowiadania Arvo Valtona. Najbardziej przypadł mi do gustu Człowiek z zielonym plecakiem. Poza nim, oczywiście, warto zwrócić uwagę i na innych pisarzy, jak Mati Unt, Juuri Tuulik, czy na opowiadanie "Tajemnica pudla" Mari Saat. Poza jeszcze niektórymi wyjątkami, reszta niespecjalnie mnie porwała. Jednak muszę powiedzieć, że z chęcią sięgnę po kolejne opowadania Arvo Valtona :)

Zdecydowania najepsze sex opowiadania jakie miałam w ręku. polecam przeczytac warto sobie pózniej wyobrazić sytuacji https://banba.pl/

• Literatura estońska
  • Opowiadania ♥