Marzenia wykute w kamieniu

Dix rêves de pierre
Bożena Sęk
literatura piękna
Ag2S

Niektóre epitafia na nagrobkach mają szczególną moc wskrzeszania przeszłości: przeczytanie ich sprowadza duchy tych, którzy odeszli nawet przed wiekami. Blandine Le Callet na podstawie autentycznych epitafiów snuje opowieść o ostatnich chwilach, dniach lub miesiącach osób, których pamięć nimi uczczono. Przedstawia losy dziesięciorga ludzi, których życie przerwała śmierć łagodna albo gwałtowna,...

Blandine Le Callet na podstawie autentycznych epitafiów snuje opowieść o ostatnich chwilach, dniach lub miesiącach osób, których pamięć nimi uczczono. Przedstawia losy dziesięciorga ludzi, których życie przerwała śmierć łagodna albo gwałtowna, nagła albo spodziewana, w samotności albo zbiorowa. To dziesięć nowel poetyckich, delikatnych, dramatycznych, bądź nostalgicznych, opisujących zawsze takie same dla całej ludzkości namiętności, lęki i nadzieje. Dziesięć marzeń wykutych w kamieniu, aby zakląć zapomnienie.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

jagooda | 2018-04-16

Na książkę trafiłam przypadkowo, w drodze do parku wstapilam do księgarni. Niska cena sprawiła, że każdy spacer z córką urozmaicalam jednym opowiadaniem. Książka zaskoczyła mnie, każde z opowiadań wciągalo mnie w swój świat i często po ich zakończeniu żałowałam,że tak szybko się skończyło. Polecam.

Konrad | 2017-06-30

Wygląda to tak: na początku jest tytuł. Potem opowiadanie. Na koniec napis z nagrobka. I tak dziesięć razy, z małymi odstępstwami od schematu pod koniec. Opowiadania łączy jedynie ów schemat, nie treść. Ich akcja toczy się w różnych czasach, od antyku po współczesność. Tematy bywają drażliwe. Sposób ich ukazania bezpośredni, kiedy trzeba, brutalny, kiedy indziej wruszający. Przy tym Le Callet pisze ładnie, co nie tyle łagodzi wstrząsy, co sprawia, że nie stają w gardle. Czyta się szybko. Polecam każdemu, kto nie grzeszy sentymentalnym podejściem do życia.

Monika | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 marca 2017

Gdy byłam dzieckiem chodziłam czasem z Babcią na spacery na cmentarz. Lubiłam ten podniosły nastrój i aurę tajemniczości. Do dzisiaj czytam informacje na nagrobkach, zastanawiam się, jaka była dana osoba, jak żyła, o czym marzyła i jak odeszła.
Książka całkowicie do mnie przemawia. Oczywiście, niektóre historie podobały mi się bardziej, inne mniej, ale zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja trafiły prosto do mojego serca.

neko | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Bardzo mi się podobała ta książka.
Wzruszające.

nellanna | 2016-01-11

Ciekawy pomysł, przyzwoite wykonanie.Spodziewałam się czegoś więcej.