Marzenia wykute w kamieniu

Okładka książki Marzenia wykute w kamieniu Blandine Le Callet
Okładka książki Marzenia wykute w kamieniu
Blandine Le Callet Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Dix rêves de pierre
Sonia Draga
2015-06-10
2015-06-10
Bożena Sęk
Bożena Sęk

''Życie postarało się rozwiać jego złudzenia, tak że z wolna pojął, iż nędza jest jak przemoc: nigdy się nie skończy''

Zbiór dziesięciu opowiadań wysnutych wręcz, z autentycznych epitafiów nagrobnych. Opowiadania są ułożone w pewien sposób, chronologicznie od tych opowieści z czasów najdawniejszych do czasów współczesnych. Pierwsze opowiadanie dzieje się w starożytnym Rzymie, później mamy czasy królów i dworskich intryg, aż do czasów telefonów komórkowych.

Występuje w nich wszystkich jeden element który je łączy, mimo wielowiekowych rozciągłości. W sumie sama nie wiem, czy ten element to zwiastun mającej nadejść wkrótce śmierci, czy ostrzeżenie przed nią. Ale pomysł wprowadzenia takiego elementu bardzo mi się podoba.

Autorka z wielką delikatnością, wyczuciem, subtelnością, a nawet odważyłabym się napisać, czułością podeszła do swojego pomysłu. Mnie najbardziej do gustu przypadło opowiadanie ''Hortensje'', oraz '' Notesiki '', za to opowiadanie ostatnie pt.''Quistinic wprawiło mnie w zamyślenie i długą zadumę.

Na końcu książki mamy jeszcze posłowie, w którym pisarka opowiada, skąd pochodzą poszczególne epitafia i jak rodziły się pomysły na konkretne opowiadania. Książka jest niegruba i właściwie nie smutna, raczej nostalgiczna i wywołująca chwilę zatrzymania się i dotknięcia myślą tematu, od którego na co dzień staramy się trzymać jak najdalej.

Na książkę trafiłam przypadkowo, w drodze do parku wstapilam do księgarni. Niska cena sprawiła, że każdy spacer z córką urozmaicalam jednym opowiadaniem. Książka zaskoczyła mnie, każde z opowiadań wciągalo mnie w swój świat i często po ich zakończeniu żałowałam,że tak szybko się skończyło. Polecam.

Wygląda to tak: na początku jest tytuł. Potem opowiadanie. Na koniec napis z nagrobka. I tak dziesięć razy, z małymi odstępstwami od schematu pod koniec. Opowiadania łączy jedynie ów schemat, nie treść. Ich akcja toczy się w różnych czasach, od antyku po współczesność. Tematy bywają drażliwe. Sposób ich ukazania bezpośredni, kiedy trzeba, brutalny, kiedy indziej wruszający. Przy tym Le Callet pisze ładnie, co nie tyle łagodzi wstrząsy, co sprawia, że nie stają w gardle. Czyta się szybko. Polecam każdemu, kto nie grzeszy sentymentalnym podejściem do życia.

2041

Gdy byłam dzieckiem chodziłam czasem z Babcią na spacery na cmentarz. Lubiłam ten podniosły nastrój i aurę tajemniczości. Do dzisiaj czytam informacje na nagrobkach, zastanawiam się, jaka była dana osoba, jak żyła, o czym marzyła i jak odeszła.
Książka całkowicie do mnie przemawia. Oczywiście, niektóre historie podobały mi się bardziej, inne mniej, ale zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja trafiły prosto do mojego serca.

Bardzo mi się podobała ta książka.
Wzruszające.

Bardzo mi się podobała ta książka.
Wzruszające.

Ciekawy pomysł, przyzwoite wykonanie.Spodziewałam się czegoś więcej.

Ciekawy pomysł, przyzwoite wykonanie.Spodziewałam się czegoś więcej.

• 2 kategoria
  • Kraków
  • ☀️ Rok 2020
  • 000 - Posiadam
  • 2016
  • Serie

Dodaj cytat z książki Marzenia wykute w kamieniu