Jesienny bal

Wydawnictwo Literackie
1988-01-01
1988-01-01
Aarne Puu

Okładka książki Kochanka diabła. Opowiadania estońskie Teet Kallas, Jaan Kruusvall, Kalju Saaber, Mari Saat, Rein Saluri, Juri Tuulik, Ülo Tuulik, Mati Unt, Vaino Vahing, Arvo Valton, Toomas Vint
Kochanka diabł... Teet Kallas, Jaan K...
Okładka książki Estnische Novellen Anton Hansen-Tammsaare, Aadu Hint, Paul Kuusberg, Traat Mats, Lilli Promet, Juhan Smuul, Friedebert Tuglas, Juri Tuulik, Ülo Tuulik, Mati Unt, Arvo Valton
Estnische Nove... Anton Hansen-Tammsa...

„Jesienny bal”, Matiego Unta, to zbiór pozornie niepołączonych ze sobą historii. Bohaterów łączy tylko jedno – dzielnica, którą zamieszkują i spożywany często alkohol, wywołujący szereg dziwnych odczuć i myśli trudnych do sprecyzowania. Każda z opisywanych postaci jest indywidualistą, osobą niezależną i prowadzącą pozornie normalne życie. Każdemu jednak czegoś brakuje, a braki te próbuje wypełnić najlepiej jak potrafi. Tym samym każda odrębna część staje się miniaturowym portretem psychologicznym, jednym z elementów szerszej układanki, której części zaczynają do siebie pasować dopiero z czasem, gdy czytelnik zagłębia się w smutki i troski mieszkańców tej tallińskiej dzielnicy.

Mati Unt tworzy ciężką i przygnębiającą atmosferę, gęstą jak pojawiająca się jesienią mgła. Z każdym kolejnym opadłym liściem, opada część duszy człowieka, o którym właśnie pisze. Bohaterowie rozpadają się na naszych oczach, rozpuszczają w wilgotnym powietrzu i murszeją. Przez książkę przetacza się społeczny proces gnilny, który zupełnie jakby czekał na zatrzymanie, oczyszczenie i powrót materii do swojej dawnej postaci. Oczyszczenie to następuje, gdy kończy się jesień i powoli, acz stanowczo, wkracza zima. Nie każdy oczyszcza się tak samo. Niektórzy w tym procesie sięgają wręcz do sfer sacrum, inni przechodzą go bardziej przyziemnie. Jedno tylko wydaje się być pewne. Jesień nie bez powodu utożsamiana jest z depresją.

Co jednak w „Jesiennym balu” jest najlepsze, to wcale nie interesująco przedstawione postacie i niebanalny pomysł na fabułę, a język. Mati Unt pisze o rzeczach prostych zarówno poetycko, jak i konkretnie. Opisywane osoby, przedmioty i wydarzenia raz maluje pastelowymi farbami, by następnie z techniczną precyzją dobrać się do ich wnętrzności, rozebrać na części pierwsze i przedstawić liczbami i surowymi faktami. Następnie zaś z całości tworzy dogłębny, analityczny portret psychologiczny, wzbogacony to metafizyką, to zwyczajną, ludzką namiętnością. Wszystko to sprawia, że „Jesienny bal” jest naprawdę niczym jesienny bal – pełen kolorów, ale i szarości, słońca, ale i ciemności, ciepła, ale i chłodu. Choć wydaje się, że chłodu, ciemności i szarości jest tutaj najwięcej.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/jesienny-bal-mati-unt-estonia-cz-5/

• Literatura estońska
  • Literatura języków bałtyckich (+ estoński)
  • W mojej biblioteczce
  • 2015
  • Wyłączone z biblioteki
  • Studia

Dodaj cytat z książki Jesienny bal