Ludy Mezopotamii

Okładka książki Starożytni Egipcjanie Andrzej Ćwiek, Monika Dolińska, Piotr Górajec, Ksenia Kolińska, Agnieszka Kowalska, Teodozja Rzeuska
Starożytni Egi... Andrzej Ćwiek, Moni...
Okładka książki Ludy Czarnej Afryki Joanna Cieślewska, Natalia Goraj, Joanna Kałużna-Ross, Magdalena Turowska-Rawicz
Ludy Czarnej A... Joanna Cieślewska,&...
Okładka książki Starożytni Grecy Joanna Cieślewska, Joanna Kałużna-Ross, Krzysztof Kurek, Tomasz Ławecki, Andrzej Leligdowicz, Robert Sypek, Maciej Szopa, Magdalena Turowska-Rawicz, Katarzyna Zadworny
Starożytni Grecy Joanna Cieślewska,&...

Książka wproadzajaca do kultury Mezopotamii. Informacje są okrojone, ciężko to nazwać konkretną wiedzą. Mimo to urozmaicona dobrej jakości ilustacjami.

„Ludy Mezopotamii” to książka w formie albumowej, która pokrótce przedstawia podstawowe informacje na temat historii Mezopotamii oraz jej kulturowego dorobku ze szczególnym uwzględnieniem mitologii i wierzeń religijnych. Historia regionu jest w gruncie rzeczy potraktowana po macoszemu i streszczona do zaledwie kilku akapitów.

Kolejny rozdział rozpoczyna traktuje już o mitologii – przytoczone zostaje tam mezopotamskie spojrzenie na powstanie świata, stworzenie ludzi, co nieco o świecie podziemnym, a potem przyglądamy się poszczególnym bóstwom – Enlilowi, Enki, Ninhursandze, Mardukowi, Aszur, Innanie, i jeszcze kilku innym. Następny rozdział poświęcony jest słynnym osobistościom owianym legendą takim jak Gilgamesz, Utnapisztim (Noe) czy Sargon Wielki, zaś w dalszej części książki następuje streszczenie kilku wybranych mitów (m.in. o zejściu Innany do świata podziemnego czy też o Adapie).

Jest to opracowanie, które nie wnosi absolutnie żadnych nowych informacji do tematu, lecz powtarza to, co już od dłuższego czasu wiadomo, w celach popularyzatorskich – jest to streszczenie tematu w pigułce, dość skrótowe i miejscami zrobione trochę po macoszemu, ale dla czytelników, którzy chcą poznać podstawy kultury mezopotamskiej, a nie lubią czytać długich, specjalistycznych książek, jest całkiem niezła. Zawiera, jak na albumówkę przystało, dużo ilustracji.

Kolejny rozdział rozpoczyna traktuje już o...

1957

Dość skrótowo i pobieżnie potraktowano tu zagadnienia mitologii starożytnej Mezopotamii. Ale też po takiej popularnonaukowej serii próżno oczekiwać czegoś więcej. Pozycja dobra do tego, żeby wzbudzić zainteresowanie tematem i sięgnąć po konkretniejsze prace naukowe.

Jak cała seria,książka ładnie wydana.Trochę zdjęć,trochę wiadomości.

Jak cała seria,książka ładnie wydana.Trochę zdjęć,trochę wiadomości.

Niestety jakoś niezbyt bardzo zainteresował mnie ta lektura chociaż na początku zakładałem inaczej. Chyba najmniej ciekawy tom z całej serii.

Duzo obrazkow, malo tresci (ta z kolei to czesto cytaty z innych publikacji). W zamian za to jest przejrzyscie ulozona. Za 5 pln warto nabyc :)
(przepraszam za brak polskich liter)

(przepraszam za brak polskich liter)

Mezopotamia, to kolebka kultury, kolebka naszej cywilizacji jak powszechnie się przyjmuje. Pierwsze ludzkie ślady na tych terenach Międzyrzecza pochodzą sprzed 100 tysięcy lat i sięgają Paleolitu.
To tu na ruinach jednej rodziła się kolejna cywilizacja. Nasza wiedza astronomiczna, matematyczna sięga korzeniami starożytnej Babilonii i Sumeru, tu rozwinęło się pismo klinowe, stąd pochodzi wiele zabytków ówczesnej sztuki, mocno związanej z wierzeniami. Biblijny patriarcha Abraham, protoplasta Izraelitów pochodził z miasta Ur....Z tym miejscem związane są opowieści o biblijnej wieży Babel...Cóż więcej? Wprawdzie publikacje te w sposób oszczędny ale przez to bardziej przejrzysty przybliżaja nam mitologie tamtych ludów. Polecam.

Książka powierzchowna o religii, mitach, kulcie, świętach - dobra na podsumowanie, bądź do odświeżenia sobie starej wiedzy.

• Mitologia
  • Mitologie