mitologia Mezopotamia

Marysieńka | 2011-09-18
Przeczytana: 2008 rok

Mezopotamia, to kolebka kultury, kolebka naszej cywilizacji jak powszechnie się przyjmuje. Pierwsze ludzkie ślady na tych terenach Międzyrzecza pochodzą sprzed 100 tysięcy lat i sięgają Paleolitu.
To tu na ruinach jednej rodziła się kolejna cywilizacja. Nasza wiedza astronomiczna, matematyczna sięga korzeniami starożytnej Babilonii i Sumeru, tu rozwinęło się pismo klinowe, stąd pochodzi wiele zabytków ówczesnej sztuki, mocno związanej z wierzeniami. Biblijny patriarcha Abraham, protoplasta Izraelitów pochodził z miasta Ur....Z tym miejscem związane są opowieści o biblijnej wieży Babel...Cóż więcej? Wprawdzie publikacje te w sposób oszczędny ale przez to bardziej przejrzysty przybliżaja nam mitologie tamtych ludów. Polecam.

Ninhursaga | 2015-06-16
Na półkach: Posiadam, Mitologie, Przeczytane

Jak cała seria,książka ładnie wydana.Trochę zdjęć,trochę wiadomości.

kabiwruks | 2011-12-21
Przeczytana: 25 listopada 2011

Duzo obrazkow, malo tresci (ta z kolei to czesto cytaty z innych publikacji). W zamian za to jest przejrzyscie ulozona. Za 5 pln warto nabyc :)
(przepraszam za brak polskich liter)

mariusz | 2012-12-28

Niestety jakoś niezbyt bardzo zainteresował mnie ta lektura chociaż na początku zakładałem inaczej. Chyba najmniej ciekawy tom z całej serii.

Szarratu | 2016-09-30
Korneliusz | 2016-06-22