Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Olga Drewnowska-Rymarz
1
6,3/10
Pisze książki: popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
79 przeczytało książki autora
119 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Ludy Mezopotamii
Olga Drewnowska-Rymarz, Zuzanna Wygnańska
6,3 z 42 ocen
190 czytelników 8 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Ludy Mezopotamii Olga Drewnowska-Rymarz
6,3
„Ludy Mezopotamii” to książka w formie albumowej, która pokrótce przedstawia podstawowe informacje na temat historii Mezopotamii oraz jej kulturowego dorobku ze szczególnym uwzględnieniem mitologii i wierzeń religijnych. Historia regionu jest w gruncie rzeczy potraktowana po macoszemu i streszczona do zaledwie kilku akapitów.
Kolejny rozdział rozpoczyna traktuje już o mitologii – przytoczone zostaje tam mezopotamskie spojrzenie na powstanie świata, stworzenie ludzi, co nieco o świecie podziemnym, a potem przyglądamy się poszczególnym bóstwom – Enlilowi, Enki, Ninhursandze, Mardukowi, Aszur, Innanie, i jeszcze kilku innym. Następny rozdział poświęcony jest słynnym osobistościom owianym legendą takim jak Gilgamesz, Utnapisztim (Noe) czy Sargon Wielki, zaś w dalszej części książki następuje streszczenie kilku wybranych mitów (m.in. o zejściu Innany do świata podziemnego czy też o Adapie).
Jest to opracowanie, które nie wnosi absolutnie żadnych nowych informacji do tematu, lecz powtarza to, co już od dłuższego czasu wiadomo, w celach popularyzatorskich – jest to streszczenie tematu w pigułce, dość skrótowe i miejscami zrobione trochę po macoszemu, ale dla czytelników, którzy chcą poznać podstawy kultury mezopotamskiej, a nie lubią czytać długich, specjalistycznych książek, jest całkiem niezła. Zawiera, jak na albumówkę przystało, dużo ilustracji.
Ludy Mezopotamii Olga Drewnowska-Rymarz
6,3
Mezopotamia, to kolebka kultury, kolebka naszej cywilizacji jak powszechnie się przyjmuje. Pierwsze ludzkie ślady na tych terenach Międzyrzecza pochodzą sprzed 100 tysięcy lat i sięgają Paleolitu.
To tu na ruinach jednej rodziła się kolejna cywilizacja. Nasza wiedza astronomiczna, matematyczna sięga korzeniami starożytnej Babilonii i Sumeru, tu rozwinęło się pismo klinowe, stąd pochodzi wiele zabytków ówczesnej sztuki, mocno związanej z wierzeniami. Biblijny patriarcha Abraham, protoplasta Izraelitów pochodził z miasta Ur....Z tym miejscem związane są opowieści o biblijnej wieży Babel...Cóż więcej? Wprawdzie publikacje te w sposób oszczędny ale przez to bardziej przejrzysty przybliżaja nam mitologie tamtych ludów. Polecam.