mitologia, Afryka

Jacek | 2014-02-15
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: luty 2014

Jak zawsze w tej serii nadmierna pobieżność i wybiórczość wpłynęła negatywnie na odbiór całości. Jeśli jednak w przypadku wielu innych tytułów można ją darować, jako choćby wprowadzenie do mitologii, to pomysł umieszczenia wierzeń ogromnego kontynentu (cóż, że z pominięciem Afryki na północ od Sahary) to lekka przesada. Chyba, że dla mieszkańców Afryki przygotujemy książkę liczącą 150 stron pod tytułem "Mitologia ludów Europy"... Może należało pomyśleć nad przedstawieniem religii Jorubów albo Bantu, może wybrać jakiś region Afryki, np. jego zachodnie tereny lub południe albo rejon Zatoki Gwinejskiej. Wtedy można byłoby znacznie lepiej przedstawić wierzenia. A tak powstał miszmasz, coś między słownikiem wierzeń a relacją z podróży. W każdym razie nic dobrego. Dlaczego więc ocena dobra? Bo praca jest solidna w tych partiach, które opisują szczegóły danych wierzeń, bo jest napisana dobrym stylem, bo są ciekawe zdjęcia, bo w Polsce Afryka jest bodaj najbardziej nieznanym kontynentem i...

Varken | 2015-05-10

O wierzeniach afrykańskich niewiele jest pozycji w Polsce, więc znaczenie tej pozycji rośnie, choć nie wolna jest ona od wad.

Nina | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Książka ciekawa i jak dla mnie coś nowego. Na pewno warte przeczytania dla ciekawskich i chcących poszerzać trochę horyzonty.

jeremiash | 2016-09-19
Anerlam | 2016-05-19