mitologia, Aztekowie
corrum

Ervisha | 2014-06-21
Przeczytana: 2012 rok

Z całego cyklu przeczytałam już kilka pozycji. Całość jest napisana przejrzystym, lekkim językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Przybliża nam ona kulturę starożytnych cywilizacji. Według mnie to obowiązkowa pozycja dla każdego fana starożytności i nie tylko - jestem przekonana, że każdemu się spodoba :)

Marysieńka | 2011-09-18
Przeczytana: 2008 rok

Z całego cyklu "Mitologie świata" przeczytałam kilka pozycji, jak na razie. Całość, w bardzo zwięzły i uporządkowany sposób przybliża nam wierzenia różnych kultur, ta akurat mówi o Aztekach, którzy kiedyś żyli na terenach dzisiejszego Meksyku, min. załozyli miasto Tenochtitlan a do dziś pozostało po nich sporo zabytków. Pozycja napisana jest przejrzyście a dodatkowo ładnie ilustrowana. Oczywiście nie jest to kompendium wiedzy o Aztekach, a tylko rodzaj przewodnika, który pozwala znaleźć interesujące nas fakty w innych, szerszych publikacjach. Moim zdaniem, wiedza tu zawarta wystarcza, by zapoznać się z faktami i wyrobić sobie opinię na temat tego ludu. Polecam.

jeremiash | 2016-09-19

Tak jak zdecydowana większość książek z tej serii, pozycja świetna. Napisana jest zresztą przez wybitną znawczynię tematu, po raz kolejny wyrazy uznania dla wydawnictwa, które napisanie książek serii zlecało specjalistom, a nie przypadkowym dziennikarzom. Masa ciekawych informacji, lekkość pióra, fantastycznie dobrane mity, aż ma się ochotę samemu zająć kulturą aztecką. Ja w każdym bądź razie mam jeszcze większą niż przedtem ochotę podróży do Ameryki Południowej...

Jacek | 2013-10-14
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 14 października 2013

To pewnie wina charakteru serii, ale pozycja mało przekonująca. Zbyt często autorka odchodziła od Azteków na rzecz innych plemion dzisiejszego Meksyku. Dlatego tytuł jest nieco mylący. Chyba również dr Olko przesadziła z umieszczaniem przy każdej okazji opisów krwawych ofiar, składanych azteckim bogom. No i zabrakło mi pełnego mitu o Quetzalcoatlu.

Demonique | 2010-09-01

Ta lektura zachęciła mnie do sięgnięcia i pogłębienia swojej wiedzy o Aztekach u innych źródeł dlatego oceniam ją dość wysoko:) Co mi się w niej nie spodobało to brak głębszych wyjaśnień niektórych zjawisk i obyczajów...ale przynajmniej wiem od czego mam zacząć moje dalsze poszukiwania...:)

Flack | 2011-11-06

To dobra pozycja dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z mitologią lub w ogóle z kulturą prekolumbijskiej Ameryki. Jednak oczywiście, jest to bardzo, ale to bardzo okrojona mitologia. Niemniej jest to poczynione w nader skuteczny sposób, dając czytelnikowi możliwość pierwszego, "dziewiczego" spojrzenia na mitologię tego egzotycznego ludu, bez uczucia szybkiego znużenia. Książkę, podobnie jak inne z tej serii, można spokojnie pochłonąć w jeden nieco dłuższy wieczór.

Varken | 2015-05-10

Jako kompendium wiedzy o mitologii Azteków uznał bym ją jako dobrą, lecz ma jedną wadę, gdyż jest to jedyna pozycja z serii mitologicznej Rzeczpospolitej, która nie ma działu ''postaci mitologiczne''.

lunesss | 2014-12-08

Justyna Olko, jako znawczyni kultury Mezoameryki całkiem zgrabnie zebrała wszystko "do kupy". Zaskakujący wysoki poziom takiej książeczki niemalże dla dzieci.

Horus | 2016-11-27
Na półkach: Mitologia, Przeczytane