Nirvana. Prawdziwa historia

Nirvana The True Story
978-83-60157-36-7
Nirvana, Kurt Cobain, Grunge
Rednex

Książka Nirvana. Prawdziwa historia jest intrygującą oceną dokonań zespołu, którego krótka i burzliwa działalność jest nieustannie błędnie interpretowana. To definitywna i wyczerpująca relacja muzycznego pasjonata i przyjaciela zespołu. Autor, Everett True, był jedynym dziennikarzem, którego wpuszczono do domu Cobaina tuż po jego samobójczej śmierci. Był także bliskim przyjacielem wielu gwiazd grunge'u, co pozwoliło mu spojrzeć obiektywnie na mity otaczające ten ostatni, w pełni oryginalny gatunek muzyki rockowej. Everett True opowiada, jak naprawdę wyglądało życie legendarnego zespołu, co działo się z Kurtem Cobainem w Olympii i Seattle, oraz w jaki sposób wpłynął na niego związek z Courtney Love. Bez cenzury przedstawia życie całej sceny grunge'owej, szczegółowo analizuje każdy utwór nagrany przez Nirvanę, wspomina koncerty, przyjaciół, a nawet dilerów otaczających muzyków. Witajcie w świecie Nirvany!

Katarzyna Busłowska | 2014-10-26

Czytałam tą książkę dość dawno temu, ale pamiętam, że się z nią nie rozstawałam. Czytałam ją jak zahipnotyzowana i nosiłam nawet do szkoły, żeby pochłaniać kolejne strony ukradkiem, chowając ją pod podręcznikiem do języka polskiego.
Mam wrażenie, że relacja Everetta True jest bardzo subiektywna. Jako dziennikarz, powinien skupić się na faktach. "Prawdziwa historia" jest jednak relacją przyjaciela, człowieka, który nie obserwował opisanych wydarzeń z boku, ale w części z nich uczestniczył. To on na przykład podczas festiwalu Reading And Leeds wwiózł Kurta Cobaina na scenę na wózku inwalidzkim. Bez pamięci kochał się też w Courtney Love i dlatego nie dziwi mnie, że nie przedstawił jej w tak złym świetle, jak część biografów Nirvany.
Podczas czytania miałam wrażenie jakbym za sprawą jakiejś magicznej siły przenosiła się dwadzieścia lat wstecz i trafiała prosto w centrum wydarzeń.

Bukowina | 2015-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

To kolejna książka którą pożyczyłam od kumpeli z zamiarem oddania po tygodniu i kolejna, której w końcu nie oddałam do tej pory...mam pewien problem z ustaleniem, gdzie się teraz znajduje, bo natychmiast po przeczytaniu puściłam ją w świat, wiedziona myślą, że każdy fan muzyki powinien ja obowiązkowo przeczytać. Nawet jeżeli nie lubi Nirvany.
Pomijając już historię samego zespołu, jest to niesamowita opowieść o scenie muzycznej w tamtych czasach i o naprawdę pozytywnie walniętych ludziach, którzy ją tworzyli. O najdzikszych pomysłach, najbardziej niestandardowej wyobraźni i lekceważeniu wszelkich zasad BHP przez pomysły typu: pokrojenie lodówki nożem. Czytając tą biografię, a raczej opowieść na szkolnej ławce potrafiłam kompletnie zapomnieć gdzie się znajduję i po co tu jestem, zwłaszcza, że większość opisanych tam postaci szkoły nie skończyła.
Sama postać autora, również bogato opisana, zainspirowała mnie niesamowicie i sprawiła, że postanowiłam zająć się tak jak on...

Nonnel | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Pamiętam,że przeczytałam tą książkę w wieku 12,może 13 lat. Wtedy miałam świra na punkcie grunge'u. Potrafiłam słuchać go cały dzień i całą noc. Mudhoney,Mother Love Bone,Nirvana,Hole,Green River,Temple of the Dog,The Melvins,Sonic Youth. Ale królowała u mnie Nirvana. Więc kiedy pewnego dnia w księgarni natknęłam sie na tą książkę,to stwierdziłam,że muszę ją mieć.
Pomimo tego,że książka do cienkich nie należy,to przeczytałam ją cholernie szybko. Cóż,mogę powiedzieć,że to prawdziwa gratka dla fanów. Prosty język,świetne zdjęcia i historie. Wiele razy podczas czytania tej książki wybuchałam śmiechem po przeczytaniu tego co wyprawiali chłopcy z Nirvany.

Hipis | 2014-08-07

Coś świetnego. Z Nirvany już wyrastam, ale ta biografia, właściwie opowieść pana True wciąga niesamowicie. Tylko pozazdrościć lekkiego pióra i poczucia humoru. Autor znał chłopaków z Nirvany blisko, wszystko opisuje z własnego punktu widzenia. Mimochodem pisze własna biografię... Wspomina o telefonach od Courtney, o tym, który muzyk szukał go w danym klubie aby dokonać zemsty. Żywot panów z Nirvany sam z siebie jest interesujacy, a co dopiero, gdy opisze go ktos z takim talentem, jak autor. Wielkim pulsem są wstawki o innych zespołach.
lektura obowiązkowa każdego grunge
najlepsza biografia Nirvany, jaką czytałam, a trochę tego było

tasiemiec | 2016-09-25
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

To, co zrobiła Nirvana z moim młodzieńczym mózgiem, nie udało się żadnej innej kapeli. Apogeum mojego uwielbienia do ich muzyki miał miejsce gdy miałem jakieś 16 lat, książkę czytałem trochę później, bo w wieku 23 lat, ale i tak zrobiła na mnnie wrażenie. Kto ma serce do takiej muzyki i fascynuje go Cobain, przeczyta tą książke migiem. Reszta? Ciężko powiedzieć. Czy mi chciało by się czytać książkę o Tiesto czy innym dj? Nie sądze.

Milena | 2011-07-19
Przeczytana: 30 września 2011

Opowieść Everetta wciągnęła mnie bez reszty. Dała mi namiastkę uczestnictwa w życiu jednego z moich ulubionych zespołów, a ja korzystałam z tej szansy wraz z każdą kolejną stroną, równie często śmiejąc się, co ocierając łzy wzruszenia.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy mają dosyć naciąganych faktów i zimnego stylu pisania, właściwego typowym biografiom. Polecam ją nie tylko fanom Nirvany, ale każdemu kto kocha muzykę, każdemu kogo intryguje niszczycielski wpływ popularności na ludzkie życie - bo właśnie o tym wszystkim jest ta historia.

rabpop | 2013-01-29

Książka o tyle dobra że w 100% subiektywna. Autor który był czynnym uczestnikiem zdarzeń i katalizatorem ruchu "grunge" nie sili sie na przymilanie komukolwiek. Krytykuje papkę muzyczną i mainstream patrząc na nią okiem fana sceny niezależnej. Książka jest wspaniałą podróżą po muzyce alternatywnej pierwszej połowy lat 90. Skupia się głownie tak na samej Nirvanie jak i zespołach północnego-zachodu stanów. To chyba jedna z niewielu pozycji pozbawionych frazesów i silenia sie na mądrości. Naprawdę doskonała i napisana z jajem kopalnia wiedzy. Perełka.

grungeajax | 2016-07-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Najlepsza książka o Kurcie i Nirvanie. Na ten temat przeczytałam już chyba wszystkie książki, artykuły, spekulacje itd. Ta jest najlepsza. Autentyczna i poruszająca do łez, ukazująca nie tylko upadek jednego z herosów zagubionej generacji X ale też o nurcie, który został wrzucony na piedestał właśnie dzięki tym zespole.

Ania | 2011-12-04

Super książka, zawiera wiele ciekawych wywiadów z ludźmi z najbliższego otoczenia Nirvany

Adam | 2016-09-23
Przeczytana: 20 października 2016