Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Smoke on the Water. The Deep Purple Story
muzyka, rock
joly_fh

Ich przygoda rozpoczęła się 45 lat temu. 14 muzyków, 19 albumów studyjnych i ponad 100 milionów sprzedanych płyt. Do dziś grupa Deep Purple pozostaje prawdziwym gigantem rocka. „Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych” to pierwsza od dłuższego czasu książka traktująca o tej wybitnej grupie. Całościowe spojrzenie na karierę Deep Purple pozwoli uchwycić żywy obraz sceny...

Ich przygoda rozpoczęła się 45 lat temu.
14 muzyków, 19 albumów studyjnych i ponad 100 milionów sprzedanych płyt.
Do dziś grupa Deep Purple pozostaje prawdziwym gigantem rocka.

„Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych” to pierwsza od dłuższego czasu książka traktująca o tej wybitnej grupie. Całościowe spojrzenie na karierę Deep Purple pozwoli uchwycić żywy obraz sceny muzycznej otaczającej i kształtującej zespół. Opowieść o dobrych nieznajomych to także porywająca historia o tym, jak muzyka Deep Purple na zawsze odmieniła oblicze rocka.

W podróży przez burzliwe losy zespołu towarzyszyć nam będą sami artyści, ich przyjaciele oraz fani. Rolę przewodnika obejmie autor bestsellerowych biografii muzycznych, Dave Thompson.

źródło opisu: www.wydawnictwosqn.pl

źródło okładki: www.wydawnictwosqn.pl

Befta | 2019-02-02

W biografiach o zespołach lubię momenty kiedy odkrywam rzeczy o których nie miałam pojęcia. Lubię te wulgarne opisy życia w trasie. Lubie to co składa się na pełnokrwisty rock'n'roll. Biografia Deep Purple jest z tego wyprana. Jeśli chodzi o dokumentacyjny zapis kariery DP - owszem, to się znajdzie. Jednak brakuje nuty szaleństwa. Czytało się z lekka topornie.

Pawliq88 | 2018-12-02

Wyżej stawiam jednak pozycję Rolanda Bury'ego co nie oznacza że ta pozycja nie jest warta uwagi - wręcz przeciwnie. Dobra dla uzupełnienia wiedzy.

Krystian Ozon | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

To rzecz o zespole "który się tworzy, rozwija, odnosi sukcesy i trwa dalej w świecie pełnym wielu innych zespołów". Ale robi to z godnością, której często brakuje tzw. dinozaurom sceny. To zapis pomysłów, relacji interpersonalnych i inspiracji, które od ponad czterdziestu lat kształtują i modelują, a czasem niszczą rocka.

Więcej piszę na http://onlygoodmusic.pl/artykuly/deep-purple-smoke-on-the-water-opowiesc-o-dobrych-nieznajomych

Essi | 2017-07-15

Mocną stroną książki jest pokazanie tła, na którym DP działali, dzięki czemu wiemy nie tylko, co się działo, ale też, dlaczego się wydarzyło. Bardzo uderza poziom wzajemnych zależności pomiędzy wielkimi kapelami z tych czasów, buduje to obraz naprawdę niezwykłej epoki e dziejach muzyki rozrywkowej. A o samym DP...autor pisze, mam wrażenie, z jakimś niespecjalnym entuzjazmem - choć może to być opinia subiektywna. Każdej praktycznie płycie coś zarzuca, summa summarum nie do końca wiadomo, jakim cudem ten zespół tak daleko zaszedł, robiąc rzeczy wg Thompsona w większości przeciętne😉 Dodatkowo - szkoda, że nie można ocenić tłumaczenia, które jest niestety niezgrabne, pełne sformułowań i konstrukcji zdań typowych dla języka angielskiego...Pomimo to, książkę warto przeczytać!

Igor | 2016-10-01

Doskonała biografii Deep Purple. O tyle istotna, że ciekawie nakreśla krajobraz Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej, który to czas przypadał na młodość muzyków będących bohaterami opowieści. Wnikliwa analiza relacji panujących w zespole, charakterów jego członków oraz warsztatu twórczego. Tak, choć nie jest to praca, która powstawała w epoce, to momentami ma się wrażenie, jakby czytało się zeznania świadka prób, spotkań, koncertów czy sesji nagraniowych. Co ciekawe, w przeciwieństwie do tego typu pozycji biograficznych, nawet późniejsze dokonania grupy zostały potraktowane z należytą uwagę (choć oczywiście nie z taką atencją, jak te najbardziej klasyczne). Warto!

raperydopiachu | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Okropnie nudna i męcząca książka. Dla garstki ciekawostek nie warto przeczytać.

Piotr Chit | 2015-05-29

Zespół mega. Ciężko się czyta, dużo szczegółów i zwykłego lania wody.

emindflow | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Świetna książka, jedna z najlepszych biografii muzycznych jakie czytałem ever.
Deep Purple to ojcowie hard rocka, legendarna grupa brytyjska, na której muzyce wyrosłem. I choć dzisiejsze próby utrzymania się na rynku muzycznym 70-letnich panów wzbudzają moje zażenowanie, to i tak pozostał mi ogromny sentyment do ich dokonań sprzed 40 lat.
Nawet nie przypuszczałem, że ta książka sprawi mi taką frajdę. Pewnie mogłoby być w niej więcej ciekawostek czy zdjęć, ale od strony dokumentalnej jest wręcz perfekcyjna. Autor wykonał niesamowitą robotę, ilość przytoczonych informacji, faktów i nazwisk wręcz powala.
Dla miłośników starego, dobrego rocka pozycja obowiązkowa. Polecam.

Mieczysław | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Dla mnie to wspaniała książka. Może nie tyle sama, trochę zbyt szczegółowa i obszerna publikacja, co jej tematyka. Zespół Deep Purple towarzyszył mi całą młodość. Muzyka ich (obok Uriah Heep, Led Zeppelin i Black Sabbath) brzmiała zawsze na prywatkach i innych studenckich imprezach. Początek lat 70. to były piękne czasy.

Katarzyna Kozłowska | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Ta książka to nie tylko typowa biografia kolejnego zespołu muzycznego. TO również całkiem bogata w fakty, nazwiska i cytaty opowieść o scenie muzycznej (przede wszystkim rockowo-metalowej) lat, gdy działała grupa Deep Purple. Jest to zaleta i wada tej pozycji. Autor często schodzi ze ścieżki "opowiem Wam o Deep Purple" na pomniejsze dróżki, by opowiedzieć (obficie) o innych grupach, artystach, którzy mieli wpływ na losy wszystkich członków kapeli. A tych przewinęło się przez niemal 45 lat grania naprawdę wiele. Z tej pozycji dowiemy się również na temat wielu pobocznych projektów (w ramach nowy zespołów i solowych wydawnictw) starych/nowych/starych Deep Purple. M.in. poznajemy historię zespołu Whitesnake, Black Sabbath, Rainbow. Od ilości nazwisk, płyt, piosenek, koncertów, zespołów muzycznych może zakręcić się w głowie. Dlatego może być to trudna pozycja do czytania dla osób, które choć trochę nie znają najważniejszych artystów muzycznej sceny brytyjskiej i amerykańskiej. Łatwo...