Elvis. Król Rock'n'Rolla.

Okładka książki Elvis. Król Rock'n'Rolla. Jerry Hopkins
Okładka książki Elvis. Król Rock'n'Rolla.
Jerry Hopkins Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki No one here gets out alive Jerry Hopkins, Danny Sugerman
No one here ge... Jerry Hopkins, Dann...
Okładka książki Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona Jerry Hopkins, Danny Sugerman
Nikt nie wyjdz... Jerry Hopkins, Dann...

Jerry Hopkins stworzył bardzo dobrą, obiektywną, a przede wszystkim pełną biografię Elvisa Presleya. Mamy okazję zaobserwować Elvisa od narodzin po śmierć. Poznajemy miejsca, w których dorastał, kamienie milowe w karierze i przystanki, do których wracał. Z przyjemnością oddałam się opowieści o grzecznym chłopcu do bólu kochającym swoich rodziców, młodym chłopaku, który zrewolucjonizował pojęcie "show" i pogrążającego się w zatraceniu mężczyzny, któremu tabletki odebrały wszystko, na co zapracował.

Bardzo ciekawa też była skrócona biografia pułkownika Toma Parkera. Koleś miał prawdziwy dryg do tej roboty. Nawet jeśli był szują i manipulatorem jakich mało.

Książke napisał dziennikarz muzyczny i daje się to odczuć. Albumy ,daty wydania,notowania na listach przebojów ,wytwórnie,koncerty itd.Autorowi moim zdaniem jednak bardzo dobrze udało się zbalansować te wszystkie "suche fakty" z samym Elvisem jako człowiekiem i jego życiem prywatnym.Gorąco polecam🙂

Biografia dobra, bardzo rzeczowa, skrupulatna wręcz, autor wywiązał się z zadania naprawę uczciwie. Ale jaki jest obraz króla z tej książki? Ano nie wiadomo jaki...Kochał swoją matkę, muzykę, samochody i karate. Był królem Las Vegas, przez ponad 20 lat odnosił ogromne sukcesy, nagrał ogromną liczbę płyt, wystąpił w ponad 30 filmach! Nie próżnował :)
Ale jakiegoś bardzo pogłębionego charakteru Elvisa nie znajdziemy w tej pozycji. Nawet trudno powiedzieć, czy autor lubił muzykę Presleya...Czytając inne biografie, można poczuć "ducha" opisywanej postaci, tu wieje chłodem. Szkoda, bo, gdyby dołożyć trochę serca, wyszłaby biografia na 5+ a tak mamy 4.

Ale jakiegoś bardzo...

Bardzo kompletna biografia, co niestety nie sprawia, że łatwa w odbiorze. Autor przytacza bardzo dużo liczb, dat i danych, które nie każdemu mogą wydać się potrzebne. Nie mniej jednak uważam tę biografię za jedną z lepszych biografii Elvisa.

Czy takie ksiazki odwazy sie przeczytac osoba, ktora nie lubi bohatera? Chyba nie. Czlowiek ikona. Czlowiek po ludzku dobry i niepozbawiony slabosci. Wrazliwiec wystawiony na widok publiczny, na ocene.... Jestem zakochana w tej postaci i wielu lat a teraz dostalam jego historie opowiedziana czule, ale nie pozbawiona tematow trudnych i smutnych. Nie znam drugiej tak rzetelnej biografii. Polecam goraco nie tylko fanom.

Postanowiłam na moment uciec od tematu fantastyki i wkroczyć w świat pełen muzyki, tabletek nasennych, koncertów i studiów nagraniowych. W świat niezaprzeczalnego Króla rock'n'rolla, Elvisa Presleya.

To, co widzicie na zdjęciu, to efekt kompresji dwóch książek w jedną. Jerry Hopkins, przyjaciel Elvisa i zarówno autor, chciał, by wyszło coś rzetelniejszego, i mimo odjęcia paru fragmentów oryginalnego tekstu, uzupełnił życiorys Presleya o informacje wychodzące tuż po publikacji poprzednich biografii. Dodatkowo pojawiło się tu mnóstwo interesujących wywiadów, które - moim zdaniem - wiele książce dodają.

Każda biografia cechuje się tym, że znamy jej zakończenie. Wiemy, że (akurat w przypadku Elvisa) umrze, pozostawiając za sobą niedosyt i wielką dziurę. Jeżeli ktoś nie wiedział, przepraszam za spojler. :) W biografiach stawiamy na poznanie początku oraz środka lektury, chcemy wiedzieć, jak żył, co go cieszyło, co smuciło i jakie miał powody, żeby zrobić to lub owo.

A Elvis posiadał zarówno wiele powodów do radości, jak i smutku. Dajmy za przykład debiut w Sun Records, od czego zaczęła się cała kariera piosenkarza. Poznanie nowych ludzi, zatracenie się w muzyce, w pieniądzach. Potrafią one jednak uderzyć do głowy, szczególne osobom wywodzącym się z biednych rodzin, więc skutkowało to popadaniem w skrajne emocje. Gdy Elvis nie mógł czegoś mieć (co naprawdę rzadko się zdarzało),złościł się, obrażał i zachowywał jak rozwydrzony bachor. Ciekawe, nie? Kto by się spodziewał, że osobistość światowa, od której wywodzi się cały rockowy, metalowy, etc. świat, trzaskał drzwiami, kiedy ktoś go zirytował?

Przez ponad 460 stron otrzymujemy możliwość lepszego poznania człowieka, za którym szalały tłumy nastolatek. I nie tylko, parę "starszych" pań również by się znalazło. Kiedy Elvis dawał koncert, kobiety mdlały, podobno tak obnosił się własnym seksapilem.

Jerry Hopkins mocniej skupia się na relacjach łączących Elvisa z kręcącymi się w pobliżu "przyjaciółmi", jak zwykł nazywać ich Presley. Lepiej poznajemy kulisy małżeństwa z Priscillą, a także Pułkownika, bez którego - nie oszukujmy się - Elvis z pewnością nie zasłynąłby na skalę międzynarodową.

Wszystko ładnie, pięknie, a minusy, zapytacie? Jedyne, co znacznie rzuciło się w oczy, to fakt, że autor na siłę próbuje wychwalać piosenkarza. Za złe bądź nieodpowiedzialne uczynki całą winę zrzuca na innych, jakby Elvis stał ponad prawem, bez winy i biedny, że ludzie wokół robią z nim, co chcą. W miarę czytania bezkarność zaczynała razić, przynajmniej mnie. Chciałam krzyknąć: zamknij się, Elvis nie był taki święty, ph!

A poza tym biografię polecam, szczególnie osobom zainteresowanym korzeniami muzyki. Bo, co jak co, ale bez Elvisa słuchalibyśmy samych... szitów. :)

Ciekawa biografia. Nie jestem fanką tego wokalisty, ale chciałam poznać jego historię. Okazała się bardzo smutna i przytlaczajaca..
Sama książka napisana dość ciekawiem. Były oczywiście momenty po prostu nudne, ale całość bardzo przyzwoicie napisana. Dla mnie minusem była mała ilość zdjęć. A jak już były fotografie to tylko i wyłącznie ukazujące Elvisa kiedy był młody, przystojny i nie było widać jeszcze jego autodystrukcji. Tego mi zabrało.

Sporo już wiedziałam o Elvisie zanim sięgnęłam po tę książkę, myślałam, że dowiem się jeszcze więcej i rzeczywiście jest o nim sporo informacji, ale niestety równie wiele o cyferkach, a chyba oczywistym jest, że dużo zarabiał, a ciekawość wzbudza raczej jego życie prywatne.

Przyjemna, choć nie wybitna biografia. Pokazuje smutną historię człowieka, którego uwielbiały miliony ludzi na świecie, a którego życie mogłoby się potoczyć o wiele szczęśliwiej.

Konkretna biografia, niepomijająca żadnego ważniejsze aspektu historii króla rock'n'rolla. Momentami przytłaczająca, ale godna uwagi.

• Biografie
  • Do kupienia