Okładka książki Tajemnice Trzeciej Rzeszy

papier
joly_fh
6 (1 ocen i 0 opinii)

Opis książki

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć. W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące rodzinnych s...

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć.

W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące rodzinnych spraw Adolfa Hitlera.

Hitler i kobiety… na manifestacjach dyktator rozkoszował się masową histerią, jakiej ulegały tłumy zwolenniczek, zaś w najbliższym otoczeniu Hitlera znajdowały się kobiety darzące go względami znacznie bardziej osobistymi. Również Eva Braun, sekretna kochanka Hitlera, ukazuje się Czytelnikowi z nieznanej dotychczas strony.

Reichsführer SS Heinrich Himmler, najpotężniejszy palatyn Hitlera, pozostawił po sobie wielkie i do dziś nierozwiązane zagadki. Dlaczego Himmler zlecił potajemne badania nad czarownicami? Czy to właśnie on, a nie Hitler, wydał rozkaz wymordowania Żydów, jak przypuszczają współcześni badacze? Jaką rolę odgrywała tajemnicza kochanka, z którą Himmler przez wiele lat prowadził po kryjomu podwójne życie?

Choć epoka nazistowska trwała jedynie dwanaście lat, będzie ona również w przyszłości znacząco wpływać na sposób postrzegania niemieckiej historii. Tymczasem wiele aspektów Trzeciej Rzeszy pozostaje nadal zagadkami domagającymi się wyjaśnienia. Guido Knopp omawia w swojej książce fakty, których nie miała prawa znać ówczesna opinia publiczna, lub które dopiero dziś możemy zbadać. Są to na przykład rodzinne powiązania Hitlera, skrzętnie przez niego zatajane; środki pieniężne, którymi dysponował Hitler, a także jego stosunek do kobiet; legenda Erwina Rommla; obsesje reichsführera SS Heinricha Himmlera; wreszcie niedawno odkryte mistyfikacje Alberta Speera.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,