Tajemnice Trzeciej Rzeszy

papier
joly_fh
6 (3 ocen i 1 opinia)

Opis książki

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć. W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące...

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć.

W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące rodzinnych spraw Adolfa Hitlera.

Hitler i kobiety… na manifestacjach dyktator rozkoszował się masową histerią, jakiej ulegały tłumy zwolenniczek, zaś w najbliższym otoczeniu Hitlera znajdowały się kobiety darzące go względami znacznie bardziej osobistymi. Również Eva Braun, sekretna kochanka Hitlera, ukazuje się Czytelnikowi z nieznanej dotychczas strony.

Reichsführer SS Heinrich Himmler, najpotężniejszy palatyn Hitlera, pozostawił po sobie wielkie i do dziś nierozwiązane zagadki. Dlaczego Himmler zlecił potajemne badania nad czarownicami? Czy to właśnie on, a nie Hitler, wydał rozkaz wymordowania Żydów, jak przypuszczają współcześni badacze? Jaką rolę odgrywała tajemnicza kochanka, z którą Himmler przez wiele lat prowadził po kryjomu podwójne życie?

Choć epoka nazistowska trwała jedynie dwanaście lat, będzie ona również w przyszłości znacząco wpływać na sposób postrzegania niemieckiej historii. Tymczasem wiele aspektów Trzeciej Rzeszy pozostaje nadal zagadkami domagającymi się wyjaśnienia. Guido Knopp omawia w swojej książce fakty, których nie miała prawa znać ówczesna opinia publiczna, lub które dopiero dziś możemy zbadać. Są to na przykład rodzinne powiązania Hitlera, skrzętnie przez niego zatajane; środki pieniężne, którymi dysponował Hitler, a także jego stosunek do kobiet; legenda Erwina Rommla; obsesje reichsführera SS Heinricha Himmlera; wreszcie niedawno odkryte mistyfikacje Alberta Speera.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: Świat Książki, 2013

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Olek | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Ksiazka jak dla mnie nie jest zbyt ciekawa. Fakt, dowiedzialem sie z niej wielu nowych rzeczy, ale z szesciu rozdzialow dwa tak naprawde mnie zaciekawily

rybak79 | 2015-02-17

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku