Okładka książki Tajemnice Trzeciej Rzeszy

papier
joly_fh
6 (1 ocen i 0 opinii)

Opis książki

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć. W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące rodzinnych s...

O tym nikt nie miał prawa wiedzieć.

W wizerunku Hitlera, samozwańczego „wybawcy narodu”, nie było miejsca na informacje o prawdziwym pochodzeniu jego oraz jego rodziny. Dyktator starannie zatuszowywał swoje – po części zawikłane – powiązania rodzinne. Autor przedstawia tutaj szereg nieznanych dokumentów oraz prywatnych zapisków, z których wyłaniają się zaskakujące szczegóły dotyczące rodzinnych spraw Adolfa Hitlera.

Hitler i kobiety… na manifestacjach dyktator rozkoszował się masową histerią, jakiej ulegały tłumy zwolenniczek, zaś w najbliższym otoczeniu Hitlera znajdowały się kobiety darzące go względami znacznie bardziej osobistymi. Również Eva Braun, sekretna kochanka Hitlera, ukazuje się Czytelnikowi z nieznanej dotychczas strony.

Reichsführer SS Heinrich Himmler, najpotężniejszy palatyn Hitlera, pozostawił po sobie wielkie i do dziś nierozwiązane zagadki. Dlaczego Himmler zlecił potajemne badania nad czarownicami? Czy to właśnie on, a nie Hitler, wydał rozkaz wymordowania Żydów, jak przypuszczają współcześni badacze? Jaką rolę odgrywała tajemnicza kochanka, z którą Himmler przez wiele lat prowadził po kryjomu podwójne życie?

Choć epoka nazistowska trwała jedynie dwanaście lat, będzie ona również w przyszłości znacząco wpływać na sposób postrzegania niemieckiej historii. Tymczasem wiele aspektów Trzeciej Rzeszy pozostaje nadal zagadkami domagającymi się wyjaśnienia. Guido Knopp omawia w swojej książce fakty, których nie miała prawa znać ówczesna opinia publiczna, lub które dopiero dziś możemy zbadać. Są to na przykład rodzinne powiązania Hitlera, skrzętnie przez niego zatajane; środki pieniężne, którymi dysponował Hitler, a także jego stosunek do kobiet; legenda Erwina Rommla; obsesje reichsführera SS Heinricha Himmlera; wreszcie niedawno odkryte mistyfikacje Alberta Speera.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

Kalendarium literackie
  • Sławomir Koper
    51. rocznica
    urodzin
    Historia nigdy nie jest wyłącznie czarno-biała, jak to z reguły opisują nasi historycy. Ma wiele kolorów, tak jak barwne jest codzienne życie i barwni są jego bohaterowie.
  • Isaac Bashevis Singer
    112. rocznica
    urodzin
    Wszyscy gramy w szachy z Losem. On robi ruch i my robimy ruch. On usiłuje dać nam szacha i mata w trzech posunięciach, a my próbujemy temu zapobiec. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie wygrać, ale mamy chęć pokazać mu prawdziwą walkę.
  • Nik Pierumow
    51. rocznica
    urodzin
    Nadziei nie ma tylko dla tych, którzy dobrowolnie z niej rezygnują.
  • Guy N. Smith
    75. rocznica
  • Voltaire
    320. rocznica
    urodzin
    - Co to takiego "optymizm"? - spytał Kakambo.
    - Ach - odparł Kandyd - to obłęd dowodzenia, że wszystko jest dobrze, kiedy nam się dzieje źle.
  • Michael Grant
    100. rocznica
    urodzin
    Tłum z płonących dzielnic, chcą przeżyć. Kto ich o to prosił?
  • Yvonne Woon
    30. rocznica
    urodzin
    Czasem warto skupić się na dobrych wspomnieniach. Przypominają człowiekowi, że szczęście jednak istnieje (...)
  • Thomas Enger
    41. rocznica
  • Anne McCaffrey
    3. rocznica
    śmierci
    Zakaz tylko zwiększa pragnienie.
  • Richard Leigh
    7. rocznica