Lilianna

Cykl: Podróż po miłość (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Barbara

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez babkę nauką, że kobieta może liczyć tylko na siebie, nie zostawia w swoim życiu miejsca dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości. Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając...

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden
dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości.
Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając śladami
antenatki, Marta będzie miała okazję nie tylko odkryć prawdziwą historię
rodziny, lecz także spojrzeć z dystansem na własne życie. Czy zdecyduje się je
przewartościować?
Powieść przenosi czytelników do Ameryki lat trzydziestych — fascynującej ery
swingu, klubów jazzowych Harlemu oraz słonecznych wybrzeży Florydy. W tym
wyjątkowym miejscu spotkają się z samym Ernestem Hemingwayem.

źródło opisu: Katalog wydawniczy Nasza Księgarnia

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2015

książek: 1980
Ulka | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Rewelacyjna saga ukazująca historię Polski. Autorka udowadnia jak wartościowe znaczenie mają wspomniane miejsca, postacie,to co dla nas najcenniejsze jako Polaków. Nie można pominąć wspaniałych opisów Florydy czy Miami. Zaplatana przeszłość Lilki i teraźniejszość Marty mają tak wiele wspólnego ze sobą. I tu można zadać sobie pytanie , czy pewne zdarzenia i miejsca nie są nam przeznaczone ? Nie wiadomo . Wszystkiego części są napisane wspaniałym, płynnym językiem,dające nam poczuć wydarzenia istniejące kiedyś, jak i te wspaniałe chwile o, których można marzyć.

Książkowo_czyta | 2015-09-21
Przeczytana: 13 lipca 2015

„Lilianna” jest ostatnim tomem cyklu Podróż po miłość autorstwa Doroty Ponińskiej. W niniejszym tomie poznajemy robiącą karierę w korporacji młodą kobietę o imieniu Marta.
Nasza bohaterka była bardzo mocno związana ze swoją nieżyjącą już babcią Lilianną. Marta ma wyrobione zdanie o swojej babci, jako powściągliwej i bardzo statecznej kobiecie, która przez całe swoje życie kochała jednego mężczyznę. Pogląd ten zostaje mocno zachwiany, gdy w ręce Marty trafia dziennik babci Lilki…

Przed młodą kobietą odsłania się stopniowo całkowicie nowe oblicze seniorki rodu. Marta czując wewnętrzne wypalenie zawodowe i związaną z tym stanem potrzebę ułożenia sobie wielu spraw na nowo, a jednocześnie zafascynowana perypetiami babci, bierze urlop i wyjeżdża na Florydę – rzecz jasna z nieustannie czytanym dziennikiem pod ręką.

W ten oto sposób otwiera się przed Martą zupełnie nowy świat, który jest niezwykle urokliwy. Mieszkańcy wyspy, na której przebywa nasza bohaterka mają zupełnie inną...

ania | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Zaczęło się obiecująco, bo powieść od początku toczy się dwutorowo, czyli współczesne życie Marty i pamiętnik jej babci Lilianny.
Jednak kiedy akcja się juz zawiązała i obie znalazły się na Key West powiało nudą i to przez dobre 2/3 książki.
Ciągłe achy i ochy Lilianny do Ernesta Hemingwaya, a z drugiej strony rozterki Marty czy piąć się po szczeblach kariery w korporacji czy wybrać wolność na Florydzie.
Ile można...
A swoją drogą, to autorka pojechała z tym Hemingwayem :-D
Pod koniec robi sie znowu trochę ciekawie i dlatego AŻ 5 gwiazdek.
Chwała za to, ze to już ostatnia część.

Książkę tę przeczytałam, to znaczy próbowałam przeczytać tuż po zakończeniu ostaniej powieści Wiesławy Bancarzewskiej, i to był błąd. To tak jakby po Rodzinie Soprano przełączyć kanał na M jak Miłość.

Nie twierdzę, że jest to zła powieść, jest to przyzwoita powieść obyczajowa. Jednak postacie są jednowymiarowe i nudne, wręcz papierowe.Szczególnie główna bohaterka, jej babcia również. Zmęczona życiem w korporacji kobieta sukcesu szuka sensu życia.... Nuda. Ile razy można czytać to samo. Może problemem jest w jaki sposob jest to napisane. Poprawnie i powtarzalnie, ale nic więcej.

Przeczytałam jakieś 100 stron, reszty nie mogłam, przysypiałam. Szkoda życia na powieści które nie chwytają za serce. Nie prowadzę bloga więc nie czuję się w obowiązku kończyć każdej książki.

W moim rankingu nowych polskich autorek które przeczytałam w ostatnim roku Dorota Ponińksa plasuje się gdzieś po środku. Nie jest bardzo źle (czytaj Katarzyna Michalak) ale nie na tyle ciekawie aby powrócić do tej...

elenkaa | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/06/109-podroz-po-miosc-lilianna-dorota.html

Kolejna powieść polskiej autorki, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Mi się takie powieści po prostu nigdy nie znudzą, więc wszystkie biorę w ciemno. Tak zrobiłam ze "Wspomnieniami w kolorze sepii" Anny J. Szepielak, czy też "Tajemnicą bzów" Magdaleny Kordel. Tym razem czas przyszedł na trzecią część trylogii "Podróż po miłość" opowiadającej o Liliannie.

Główną bohaterką jest Marta, bizneswoman pracująca w wielkiej korporacji. Jest ona uzależniona od swojej pracy i po cichu marzy o stanięciu na czele całego przedsiębiorstwa. Nagle zostaje wysłana na przymusowy urlop, co jest dla niej prawie że tragedią. Wtedy przypomina sobie, że kiedyś babcia zostawiła jej w spadku pamiętnik ze swoich młodych lat i Marta postanawia go przeczytać. Tak zostaje wciągnięta w czasy lat 30. w Miami oraz na pięknej wyspie Key West. Nie mając co zrobić z...

Grażyna | 2015-07-24
Przeczytana: lipiec 2015

Wcześniej..."Emilia" i "Maria" oczywiście przeczytałam bo nie lubię czytać nie po kolei. Teraz 3 część "Lilianna".Przyznaję się ,że 2 ,a szczególnie 3 część mnie bardziej wciągnęła.Już tłumaczę dlaczego-w pierwszej części trochę przeszkadzały mi te częste objaśnienia,ale z drugiej strony rozumiem,że to po to aby czytelnik przy okazji więcej dowiedział się o "tamtym świecie".W każdym razie z przyjemnością przeczytałam tę sagę rodzinną- wiadomo ,że to jeden z rodzajów jakie bardzo lubię.

agatrzes | 2015-06-06

Dorota Ponińska w swojej debiutanckiej trylogii zabiera czytelników w fascynującą podróż do przeszłości i pozwala im być świadkami minionych wydarzeń, a także spotkać ciekawe osoby. Uwodzi barwnym stylem i pomysłowością w kreacji losów bohaterów. Pierwszy tom jest egzotyczną wycieczką na Bliski Wschód, drugi eskapadą do targanej ruchami rewolucyjnymi Rosji. Sięgając po trzeci wiedziałam, że odwiedzę Amerykę, ale nie byłam przygotowana na huragan, z jakim przyszło zmierzyć mi się na kartach powieści.

„Podróż po miłość” to saga rodzinna, rozciągnięta w czasie od powstania listopadowego aż do współczesności, obejmująca trzy kontynenty. Losy polskich bohaterek, kilku pokoleń kobiet z jednej rodziny, splatają się z historią życia trzech wybitnych mężczyzn – artystów: poety perskiego Rumiego, ormiańskiego malarza Ajwazowskiego i amerykańskiego pisarza Hemingwaya. Saga przedstawia koleje życia, perypetie miłosne i emocje spokrewnionych kobiet na bogatym tle historyczno - kulturowym...

książek: 11969

To już ostatnia część wielopokoleniowej sagi rodzinnej osadzonej na kanwie wydarzeń historycznych poczynając od I połowy XIX wieku, a kończąc na czasach nam współczesnych.
Z prawdziwą przyjemnością poddałam się tej klimatycznej opowieści, która za każdym razem przenosiła mnie w nowe miejsca i nowe czasy.

Tytułowa Lilianna Korcz to babka głównej bohaterki Marty - przedsiębiorczej kobiety sukcesu, która w pracy w międzynarodowej korporacji odnajduje sens swojego życia. Pewnego dnia Marta zostaje niemalże zmuszona przez swojego szefa do wykorzystania dwumiesięcznego urlopu. Fakt tan zbiega się w czasie z odnalezieniem w rzeczach jej zmarłej babki Lilianny pamiętnika przeznaczonego specjalnie dla niej. Lektura tych niesamowicie szczerych wyznań skutkuje wyjazdem za ocean, na Florydę, gdzie przed wielu laty wybrała się również babcia Lilianna. Podążanie śladem swojej przodkini pomaga Marcie zrozumieć babcię, poznać ją od zupełnie innej strony, odkryć sekrety jej młodości, ale przede...

Anna-mojeksiążki | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Lilianna to już trzeci tom cyklu Podróż po miłość Doroty Ponińskiej. Autorka zabiera nas w cudowną podróż w czasie, śladami trzech niezwykłych kobiet - Emilii, Marii, a teraz Lilianny i jej wnuczki, Marty. Egzotyka przeplata się tutaj z polską rzeczywistością, a przeszłość z teraźniejszością.

Marta jest singielką, pewną siebie i zapracowaną młodą kobieta, która na pierwszym miejscu stawia karierę. Jest specjalistką PR w międzynarodowej korporacji, a szczeble kariery stoją przed nią otworem. Jest jednak już troche zmęczona, a szef wysyła ją na zaległy urlop. Namawiana przez ojca rusza na Florydę, a towarzyszy jej pamiętniek zmarłej babci, Lilianny. Kobieta nie miała czasu się z nim zapoznać po nagłej śmierci ukochanej babci, która ją wychowała, wraz z ojcem. Podczas lektury pamiętnika okazuje sie, że obie kobiety są bardzo do siebie podobne, a Marta jadąc na Florydę, rusza również śladami babci. Lilianna spędziła jakiś czas po śmierci swego pierwszego męża, na Key West, gdzie...

asia_32 | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Najlepsza z części trylogii "Podróż po miłość". Marta,pracownica korporacji postanawia wziąć urlop i wyrusza do USA śladami swojej babci Lilianny.Czytając pamiętnik odkrywa że babcię łączył gorący romans z Ernestem Hemingwayem.Powieść wciąga,ponieważ jej akcja przebiega dwutorowo,przeszłość poznajemy z pamiętnika Lilki,a bieżące wydarzenia przedstawia Marta.Polecam!!