Dom na skraju

Cykl: Po sąsiedzku (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Rodziny się nie wybiera. Czasem się lubimy, czasem nie, ale gdy dzieje się coś złego, staramy się wspierać naszych bliskich. Ulica Różana to spokojny zakątek ze starymi domami i wspaniałymi ogrodami. Tutejsi mieszkańcy są jak rodzina – lubią się i nienawidzą, intrygują i plotkują, kłócą się i godzą, poszukują miłości i szczęścia. Ciche wille na przedmieściu niewielkiego miasteczka pulsują...

Ulica Różana to spokojny zakątek ze starymi domami i wspaniałymi ogrodami. Tutejsi mieszkańcy są jak rodzina – lubią się i nienawidzą, intrygują i plotkują, kłócą się i godzą, poszukują miłości i szczęścia. Ciche wille na przedmieściu niewielkiego miasteczka pulsują emocjami mieszkających w nich kobiet.

Maria, żyjąca wspomnieniami młodzieńczego uczucia, w tajemnicy przed matką pisze płomienne poezje. Leokadia, która wiele lat temu straciła ukochanego męża, teraz usiłuje ratować małżeństwo wnuka. Marta już nie potrafi rozmawiać z Olgierdem, ale trudno jej żyć bez niego. Agata zakochuje się w żonatym mężczyźnie. Karolina, nie umiejąc się odnaleźć w roli żony i matki, postanawia odmienić swoje życie.
W dodatku po wielu latach nieobecności na Różaną wraca Wanda, a jej przyjazd może bardzo skomplikować sytuację dawnych przyjaciółek.
Każda z tych kobiet jest inna, łączą je marzenia o szczęściu i miłość do ogrodnictwa. Co łatwiej pielęgnować – róże czy uczucia?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Martyna | 2019-07-03
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 03 lipca 2019

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony strasznie irytowało mnie w niej ilość bohaterów i wątków, które ich łączyły. Bardzo ciężko było się połapać kto jest kim, kto jest czyim mężem, żoną czy kochanką. Z drugiej strony jestem ciekawa jak potoczą się ich losy. Myślę, że siegnę po kolejną część, przy okazji.

Aneta | 2018-11-19

Losy bohaterów ciekawe i zaskakujące ale stanowczo za dużo opisów ogrodniczych. Staje się to nudne i zmusza do pomijania długich fragmentów książki. Momentami można sie czuć jakby się czytało podręcznik młodego ogrodnika a przecież to inny rodzaj literatury. Mam ochotę śledzić dalsze losy bohaterów, choć trzeba przyznać że jest ich zbyt dużo i tak naprawdę trudno powiedzieć kto staowi główną postać w książce.

asiczek | 2018-09-03
Przeczytana: 01 września 2018

Nie czytałam pierwszej części, ale podobno nie trzeba. Nie przeczytam też kolejnej... A czemu? A temu, że autorka wprowadziła zbyt wielu bohaterów, ich losy przeplatały się w tak banalny sposób że momentami było mi słabo, a już
z zakończeniem to autorka pojechała po całości. Lektura na plażę.Dla mało wymagających.

Jadwiga | 2018-05-07

Sympatyczna pozycja książkowa.
Z przyjemnością przeczytałam aczkolwiek nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Nie żałuje czasu spędzonego z tą książką i to mi wystarczy. Ubogaciłam się pięknością ogrodów, w pewien sposób odpoczęłam "na łonie natury". Jedyne co mnie zaniepokoiło to odkrycie,iż to jest tom 1.
Dla mnie zakończenie było idealne...

czytamcałyczas | 2018-04-23

Lubię takie piękne książki,ta jest bardzo ładna.
Tak,ładny ogród warzywny tu mieli.
Ja w ŚDS też,zakładam ogród warzywny.
Stąd,moja radość z czytania tej powieści.

sigma122 | 2018-03-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 08 marca 2018

Książka bardzo mi się podobała, pomimo że autorka zagmatwała fabułę jak tylko mogła ( a nawet bardziej). Początkowo ciężko było mi się połapać kto jest kim, mnogość bohaterów i wątków, a także mieszanie przeszłości z teraźniejszością sprawia, że musiałam przerywać lekturę, aby zastanowić się o kim aktualnie czytam. To mój główny zarzut w stosunku do tej książki, za co odejmuję 1 gwiazdkę. Sama fabuła, utkana z wielu wątków, jest bardzo ciekawa i wciągająca. Bardzo podobał mi się wątek Seweryna i jego kota, który jest pisany z perspektywy kota. Dla miłośniczek ogrodów i róż kolejnym "smaczkiem" są poprzedzające każdy rozdział opisy poszczególnych odmian róż. Ogólnie polecam.

jolka1958-58 | 2017-11-17

Każda z tych kobiet jest...

eduko7 | 2017-10-26
Przeczytana: 21 października 2017

W powieści "Dom jak na skraju" dużo miejsca zajmują opisy ogrodów mieszkańców ulicy Różanej oraz ciekawe informacje na temat poszczególnych gatunków róż. Jej struktura trochę przypomina ogród. Są grządki, alejki - główne wątki tematyczne. Zaplanowane, mające wyrazisty charkater. Zdarzają się boczne alejki - wątki dodatkowe, czasem trochę rozmywające obraz, utrudniające jednoznaczną ocenę osób i zdarzeń. Pojawiają się również samorodki, czasem chwasty, z pozoru burzące porządek, ale jednocześnie wprowadzające nowy koloryt, dopełniające całości. Z jednej strony bohaterowie ze swoimi przywarami i zaletami są bardzo ludzcy, zwyczajni. Z drugiej zaś powieść ta trochę przypomina niektóe seriale tv, w których "wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich" a jednocześnie nie przeszkadza im to we wzajmnym zdradzaniu się i tworzeniu już nie "trójkątów", ale wielokątów partnerskich. Wartość tej lektury podnosi niespodziewane, oryginalne zakończenie. Niektóre postaci zyskują dzięki niemu w naszych...

Editb | 2017-05-15

Bardzo długo czytałam tę książkę, bo nieszczególnie mnie wciągnęła historia. Początkowo bardzo męczył mnie natłok bohaterów, ciężko było się nie pogubić. I aż dziwne, że przy tej ilości postaci, żadnej nie polubiłam. Żaden bohater nie wzbudził mojej sympatii, z żadnym nie mogłam się identyfikować. Miałam też wrażenie, że sami bohaterowie się nie lubią. Udają przyjaciół, dobrych sąsiadów, a tymczasem... Historia naszpikowana intrygami, złymi emocjami, plotkami. W pewnym momencie wydawało mi się nawet, że albo autorka zmieniła koncepcję, albo ktoś zmienił autora ;-) Od wieczoru w domu kultury to jakby to jakaś farsa była. Przygodny seks w schowku, publiczna scena zazdrości i pranie brudów sprzed 30 lat, niemoralna recytacja wiersza w wykonaniu nastolatki. Hmm, serio, dziwnie to mi się komponowała z resztą powieści. I chociaż książka kończy się ogromnym znakiem zapytania, to chyba nie sięgnę po drugą część, mimo, że mam już wypożyczoną.

magdalena | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Ulica Różana jest piękna. Ale i posiada kolce, jak to u róż bywa. Tak samo jest u jej mieszkańców. Ich życie bywa piękne, ale i posiada ciernie.
Kobiety z ulicy Różanej mają piękne ogródki, pełne harmonii, i kolorów. Ich życie jednak nie jest tak piękne jak z pasją pielęgnowane podwórka. Jest w nich wiele dramatów, miłosnych i życiowych zakrętów, zazdrości,żalu i urazy. Ale jest też miejsce na prawdziwą przyjaźń i wielką miłość.
Miło się czyta tę książkę, jest sympatyczna, bohaterów łatwo zaś polubić. Polecam na leniwy weekend.