Nie przejdziemy do historii. Zeznania Niekrytego Krytyka. Część 2

Wydawnictwo: Zielona Sowa
joly_fh

Kontynuacja bestsellerowej książki Macieja Frączyka, czyli Niekrytego Krytyka – polskiego władcy YouTube, krytyka filmów, seriali, gier, książek i reklam, a także internetowych celebrytów.Nie przejdziemy do historii to druga część Zeznań Niekrytego Krytyka, w której autor w satyryczno-żartobliwy, charakterystyczny dla siebie sposób mierzy się z tematami ważnymi, takimi jak: sens i cel istnienia, religia, polityka, sztuka. To pierwsza na polskim rynku publikacja literacka oparta na formule show typu „stand up”. Nowatorski koncept, rzeczywistość opisana językiem w stylu „pulp”, zaskakujące spojrzenie na dokonania ludzkości od zarania dziejów po XXI wiek i potężna dawka humoru czynią z książki eklektyczną bombę.Książka zilustrowana satyrycznymi rysunkami Roberta Sienickiego.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2013

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Canis | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Polaczki, Ebooki, 2014
Przeczytana: 16 lutego 2014

Czytałam poprzednią książkę Macieja Frączyka, która, co zaznaczę na wstępie, nie była żadnym odkryciem, podobnie jak druga część. Nie wiem właściwie czego się spodziewałam, ale pokusiłam się, aby przeczytać to, co ma autor do powiedzenia.
Mamy tutaj kilka 'rozdziałów', które tak na prawdę są papką różnych poglądów, rad dla młodych ludzi itp. Inną rzeczą jest to, że nie znajdujemy tutaj właściwie niczego odkrywczego, wszystko to już gdzieś było, jednak niekiedy nie można się nie zgodzić. W dość zabawny sposób (jak to wiadomo, gdy ktoś ogląda Niektytego, z pewnością wie: jedne żarty udane, drugie ... hm) autor serwuje nam, na przykład z tych rzeczy które najbardziej utarły mi się w pamięci: opowieść o początku świata, rozdział poświęcony polityce (w którym nie ma praktycznie nic o polityce, poza wyzywaniem polityków, etc.). Uważam, że poprzednia książka była na wyższym poziomie, była bardziej poukładana, a przede wszystkim napisana o bardziej osobistych sprawach, a nie o zagładzie...

mewka | 2013-10-30
Przeczytana: 27 października 2013

Maciek Frączyk w 2009 roku pojawił się na Youtube pod pseudonimem Niekryty Krytyk. Już w ciągu trzech lat liczba odsłon jego programu przekroczyła 100 milionów. Dzisiaj kanał Niekrytego Krytyka subskrybuje prawie 890 tys. ludzi, a Maciej właśnie wydaje swoją drugą książkę pod tytułem "Nie przejdziemy do historii".

Targi Książki w Krakowie ledwie zdążyły się rozpocząć, a ja już trzymałam w rękach najnowszą książkę Niekrytego. Cieszyłam się niesamowicie, bo uwielbiam gościa, a jego pierwsza książka była - oczywiście w mojej subiektywnej opinii - świetna.
Niekryty Krytyk jest znany ze swojego ironicznego poczucia humoru, sarkazmu i sprośnych żarcików (które i tak zawsze mnie śmieszą). Ale to byłoby kompletnie nie ważne, gdyby nie fakt, że ten człowiek naprawdę ma coś do powiedzenia. Przekonałam się o tym już rok temu, czytając "Zeznania Niekrytego Krytyka". Wtedy nie za bardzo wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Dostałam książkę pełną humoru, ironii, ale też wyrażającą poglądy...

ArcziSnow | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Właśnie przed chwilą skończyłem nową książkę Macieja Frączyka (albo jak kto woli: Niekrytego Krytyka) i muszę powiedzieć, że jestem lekko rozczarowany. Część 1 - Zeznania Niekrytego Krytyka była świetna, natomiast część 2 już taka nie jest. Książka rzadko mnie śmieszyła w odróżnieniu od pierwszej części, a dwa ostatnie rozdziały miałem wrażenie, że czytam tylko po to, aby jak najszybciej skończyć tę książkę.
Mimo wszystko Pan Frączyk poruszał dość interesujące tematy (jak to zwykle bywa) i ciekawie się o nich wypowiadał, wygłaszając swoje poglądy. Pomijając niedoskonałości tej książki, była ona dość dobra, jednak sądzę, że Niekrytego Krytyka stać na trochę więcej. Dlatego wystawiam ocenę 6/10.

Alisiak | 2014-03-03

Jestem zawiedziona! Filmiki na yt są wspaniałe, pierwsza książka - genialna! Przeczytałam ją chyba z 5 razy i na pewno do niej jeszcze nie raz wrócę.
A druga część? Kompletnie nie wiem o czym jest. Niby o rzeczach ważnych, niby napisana tym samym językiem co "Zeznania..." ale to zupełnie inna bajka. Książka nie porwała mnie, nie zachwyciła, ciężko mi się ją czytało. A szkoda bo Maćka podziwiam i uwielbiam...

Buster | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Kolejne targi książki w Krakowie - a co za tym idzie też nowa książka Niekrytego. O ile rok temu książkę przeczytałem z wielkim bananem na twarzy i zadowoleniem to tym razem myślałem, że coś mnie trafi. Książka jest tak niepoukładana, chaotyczna, że nie sposób zrozumieć o czym się czyta. Niby rozdział o polityce, a polityki tam tyle, co przyzwoitości w budynku na Wiejskiej. Naprawdę przeczytałem tą książkę w nieco ponad godzinę i już nie do końca pamiętam co w niej było, brak jakiegokolwiek fragmentu do którego bym wrócił i chciał cytować. Niska cena i autograf Niekrytego nie zmieni tego, że jest to twór słaby, miałki i następnym razem poważnie się zastanowię nad zakupem. Na chwilę obecną pozostanę przy oglądaniu filmików na yt.

Kucharz | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Książka niestety nie jest zbyt dobra.
Szkoda, bo pierwsza część była naprawdę niezła.

MyBooks Nasze-recenzje | 2014-02-26

Po przeczytaniu "Zeznań Niekrytego Krytyka" miałam bardzo duży niedosyt. Pierwszą część połknęłam - niestety tylko w przenośni, choć gdyby książki były jadalne to pewnie i dosłownie bym to zrobiła - tuż po kupieniu w parę godzin. Zabijcie mnie, ale nie powiem Wam, czy to były dwie godziny, czy pięć. Wiedziałam, że Frączyk pisze kolejną część i niecierpliwie jej wyczekiwałam, jednak zanim ją przeczytałam, musiała trochę poczekać sobie na półce i co jakiś czas grzbiet tylko smutno do mnie mówił: "Nie przeczytasz mnie? To nawet nie 200 stron... Znajdziesz czas...". Tylko proszę, nie dzwońcie po psychiatrę, to tylko taka metafora.

Wiedziałam, że na Maćku się nie zawiodę. Od kilku lat (chyba trzech) śledzę jego poczynania na YouTubie, słucham audycji w radiu, czasem sprawdzam co się dzieje na Facebooku, no i oczywiście czytałam jego pierwszą książkę. Mimo wiary w niego, przed otworzeniem książki targały mną wątpliwości. Słyszałam pogłoski, że druga część "Zeznań Niekrytego Krytyka"...

| 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

Po przeczytaniu pierwszej części "Zeznań Niekrytego Krytyka", które okazały się dla mnie naprawdę ciekawą lekturą, skłaniająca do przemyśleń, ale z duża dozą humoru, przyszedł czas na kontynuację.

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron miałem pewne obawy że "Nie przejdziemy do historii" będzie zdecydowanie stało poniżej oczekiwanego poziomu, to jednak po dłuższej lekturze okazuje się że Frączyk porusza wcale nie gorsze zagadnienia niż w poprzednim dziele. I z równą dawką humoru, jak i mistrzowskich porównań. Polecam, ale zdecydowanie bardziej do gustu przypadła mi pierwsza część.

Magda Jeziorek | 2014-01-27
Przeczytana: 16 listopada 2013

"Nie przejdziemy do historii" to kontynuacja pierwszej książki Macieja Frączyka, znanego głównie pod pseudonimem Niekryty Krytyk. Podobnie jak w "Zeznaniach Niekrytego Krytyka" przedstawia swoje przemyślenia i poglądy na poważne tematy, takie jak polityka, religia i inne.
Bardzo spodobała mi się okładka, która przedstawia twarz Niekrytego złożoną z jego najlepszych tekstów. Jeśli chodzi o środek książki, całe szczęście tym razem odpuścił sobie zamieszczanie kodów skanowania. No i oczywiście nie mogło zabraknąć satyrystycznych obrazków wykonanych przez Roberta Sienickiego.
Po przeczytaniu pierwszych stron bałam się, że książka będzie taka, jak myślałam że będzie pierwsza część, czyli po prostu składająca się z pustych żartów. Całe szczęście później Niekryty się rozkręcił i zaczął mówić o naprawdę ważnych i ciekawych tematach. Niestety tym razem nie mogłam się zgodzić z wszystkimi jego poglądami. Mimo to co chwilę myślałam "no, racja", "dobrze mówi" itd.
Druga część spodobała mi się...

Dominika Chachulska | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Książka napisana według zasady: "będę starał się mówić mądrze, ale użyję młodzieżowych słów, żeby było cool". Nie wiedziałam czego mam się spodziewać, ale wiedząc, że autor jest dość kreatywną osobą, liczyłam na coś ciekawego, a dostałam banał jakich mało. "Niby rady", dla młodych ludzi, które tak naprawdę są wariacją tego, co od dziecka słyszymy od rodziców - (ucz się, staraj się, robisz to dla siebie....).Nic odkrywczego, nic co wprowadziłoby nowe spojrzenie ludzi młodych, na dotychczas nienawidzone pogadanki. Po prostu zero kreatywności. Nie będę się rozpisywać, bo nie ma o czym. Może gdybym sięgnęła po nią kilka(naście?) lat temu, to coś bym z niej wyniosła, może nawet by mnie zainspirowała (wątpię), ale przeczytałam ją jako osoba dorosła i jedyne co mi przy jej lekturze towarzyszyło, to nuda i poczucie straconego czasu.