Strych Tesli

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Cykl: Stowarzyszenie Accelerati (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Tesla's Attic
teen, fantasy
Zaczarowana

Czternastoletni Nick wraz z ojcem i bratem przeprowadza się do starego, wiktoriańskiego domu. Po niefortunnym wypadku z tosterem cała trójka postanawia pozbyć się zalegających na strychu gratów. Na wyprzedaż przybywają niespodziewane tłumy sąsiadów. Tego samego dnia Nicka odwiedzają podejrzani mężczyźni w garniturach. To daje początek serii dziwnych wydarzeń. Chłopiec odkrywa, że urządzenia, które sprzedał, działają zupełnie inaczej, niż powinny – aparat uwiecznia sceny z przyszłości, ogniwo ożywia umarłych, magnetofon zaś nagrywa… myśli. Czy Nick i jego nowi przyjaciele rozwikłają zagadkę strychu, zanim będzie za późno? I czy dowiedzą się, do kogo należą inicjały „NT”, widniejące na każdym z przedmiotów? Pierwszy tom nieprawdopodobnej serii. Wciągająca fabuła, wielka dawka nietuzinkowego poczucia humoru, a do tego wszystkiego tajemnicze wynalazki i pytanie – czy to jeszcze nauka, czy już magia?

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2013

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Lexie | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Wspaniała i cudowna książka! Skoro teraz tak mi się podobała, to jako dziecko byłabym wniebowzięta. Świetny pomysł na fabułę, która zresztą była bardzo dobrze poprowadzona. Barwne i interesujące postaci, bardziej lub mniej absurdalne. Książka pełna przygód, humoru, ale też ocierająca się o bardziej poważne tematy, jak np. strata rodzica.
Idealny balans wszystkiego. Oczywiście jest to książka dla młodzieży, ale naprawdę warta przeczytania. Szkoda, że wydawnictwo nie wydało całej trylogii w Polsce.

Buba | 2018-08-08
Przeczytana: sierpień 2018

- Świetne, świetne, bardzo świetne! Wciągające! Czy są następne tomy? - zapytała córka,
podając mi ponad 300-stronicową książkę "Strych Tesli".

"Strych Tesli" to pierwsza część trylogii "Stowarzyszenie Accelerati"
Neala Shustermana i Erica Elfmana.
Niestety nigdzie nie znalazłam informacji o polskiej wersji kolejnych części.
A szkoda, bo chętnie bym przeczytała.

Po rekomendacji córki pochłonęłam pierwszy tom i przyznaję, że to bardzo dobra lektura :-)
Oparta na ciekawym pomyśle, oscylująca na granicy magii i nauki, intrygująca i dobrze napisana.
Czegóż chcieć więcej?
No, my chcieć więcej tomów ;-)

Czternastoletni Nick po tragicznym wypadku przeprowadza się z ojcem i młodszym bratem
do opuszczonego, zaniedbanego domu stryjecznej babki.
Na strychu znajduje mnóstwo rupieci, które postanawia sprzedać.
Na garażową wyprzedaż mimo ulewy przybywają tłumy i prawie każdy coś kupuje.
W ten sposób "rozchodzą się po świecie" stare: toster, aparat fotograficzny, magnetofon
i inne urządzenia,...

Cruorcia | 2017-10-26

Ciekawa pozycja, trochę inna niż te, które do tej pory czytałam.
Z jednej strony bardzo interesująca historia, z mnóstwem tajemnic, złą tajną organizacją i zabawnymi postaciami, z drugiej strony bohaterowie wydają mi się trochę nierzeczywiści, zwłaszcza jeśli porównać ich zachowanie z wiekiem, a mimo smutnej przeszłości, jakoś nie wywołują większych uczuć.. Jestem jednak ciekawa dalszego rozwoju zdarzeń oraz wyjaśnienia wszystkich tajemnic, tak więc z pewnością przeczytam następny tom.

Matylda Saresta | 2017-10-10

Prostota języka i przekazu tej opowieści obniża nieco ocenę, którą podwyższa z kolei pomysł.
Magiczna historia o tajemniczym strychu, tajemniczych przedmiotach i tajemniczych mrocznych przygodach grupy dzieciaków, wplątanych w tą całą aferę:)
Lekka i przyjemna, zapełni wyobraźnię nie tylko młodych czytelników;)

Adria | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017, Z biblioteki
Przeczytana: 06 października 2017

Bardzo przyjemna, lekka powieść ze szczyptą zabawnej "grozy" (wskrzeszanie nieboszczyków czy inna magia). Spodziewałam się książki bardziej dla dorosłych, niż jest w rzeczywistości - w końcu wyszperałam ją w dziale dla dorosłych czytelników - nie mniej jestem zadowolona. Uprzyjemniła mi czas podróży na uczelnię i z powrotem.

Agata Rusin | 2017-05-28

Bardzo dobra książka, polecam.

Qxajo | 2017-02-23
Przeczytana: 15 marca 2016

prawdopodobnie szalony naukowiec i jego wynalazki.

REMEZIS | 2017-02-17

KSIĄŻKA WEDŁUG MNIE JEST ŚWIETNA, A SAMA FABUŁA POWINNA SIĘ NADAWAĆ NA ZNAKOMITY FILM FAMILIJNY, POLECAM I MŁODYM I STARSZYM CZYTELNIKOM A ZWŁASZCZA TYM CO LUBIĄ TAJEMNICE :)

Villiana | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016

„…najlepsze rzeczy w życiu są proste i nic nie kosztują.”

Do sięgnięcia po tę pozycję skłoniło mnie nazwisko jednego z autorów, którego serię Podzieleni bardzo lubię. Nie miałam żadnych specjalnych oczekiwań, wiedziałam, że jest to książka skierowana do młodego odbiorcy, całość mnie nie powaliła, ale okazała się naprawdę przyjemną opowieścią, która może w jakiś sposób zachęcić młodego człowieka do zapoznania się z historią Tesli i jego wynalazkami (sama trochę poszperałam w tym temacie).

Pierwsza połowa książki niespecjalnie mnie zainteresowała, wszystko wydawało się takie zwyczajne, pomimo niezwykłości przedmiotów, odkrytych przez czternastoletniego Nicka na strychu domu, do którego wprowadził się z ojcem i bratem po śmierci mamy, a które to przedmioty stworzył sam Tesla. Pomyślałam sobie, że nie wciągnę się i nie zainteresuję, że to będzie koncept tego rodzaju: przedmioty ze strychu będą miały przeróżne dziwne funkcje, do tego trochę z życia szkolnego bohaterów i nic większego...

Drzewo | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Może pomysł dobry, szczytny nawet zważywszy na małą świadomość ludzi co do wynalazków Tesli, ale czegoś brakowało. Tylko nie potrafię uchwycić tego, czego nie było w tej książce. Ale warto docenić pomysł i realizację narracji, podobało mi się czytanie o tych samych wydarzeniach z różnych perspektyw.