Duch w machinie

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Dolina Szkieletów (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ghost In The Machine
thriller, horror
Leonor

Ryan i Sarah nadal badają sprawę przeszłości Doliny Szkieletów. Powoli kawałki upiornej układanki trafiają na swoje miejsce i Ryan zaczyna sądzić, że nawet we własnym domu nie jest bezpieczny. Ktoś – żywy lub martwy – próbuje ich powstrzymać. Seria „Dolina Szkieletów”, multimedialny projekt Patricka Carmana, to opowiadana z dwóch perspektyw historia niezwykłego śledztwa prowadzonego przez parę...

Seria „Dolina Szkieletów”, multimedialny projekt Patricka Carmana, to opowiadana z dwóch perspektyw historia niezwykłego śledztwa prowadzonego przez parę przyjaciół. Składają się na nią tajne dzienniki Ryana McCraya oraz założona przez Sarah Fincher strona internetowa www.dolinaszkieletow.pl. Tylko wtajemniczeni w szczegóły dochodzenia czytelnicy tajnych zapisków mogą obejrzeć zakodowane w sieci amatorskie filmy dokumentujące odkrycia Sarah. A gdy to zrobią, poczują na własnej skórze grozę, jaka się czai w małym miasteczku o dziwnej nazwie…

Natalia M | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Poprzednia część była dla mnie naprawdę bardzo dobra. Nie brakowało w niej tajemnic i niebezpieczeństw. Podobnie było w tej części, choć miałam wrażenie, że czasem akcja się trochę wlecze.

W "Duchu w machinie" dalej zgłębiamy razem z Ryanem i Sarah tajemnice starej dragi i tajnego stowarzyszenia. Odkrywają nowe fakty i wskazówki, ale czy doprowadzi ich to do odkrycia prawdy i poznania pełnej historii?

Bohaterowie bez zmian, choć jest jeden interesujący, który okaże się być kimś zupełnie innym. Styl bardzo prosty, niezobowiązujący, jak nasza mowa codzienna. Okładki nie są zbyt piękne, ale trochę odwzorowują charakter powieści.

Koniec książki trzyma w napięciu, ale kończy się tak jakby miało nie być dalszych części (a przecież są, tylko nie są przetłumaczone na język polski!), więc nie mam pojęcia co może być w trzecim i czwartym tomie. Może kiedyś sięgnę po angielskie wersje tych książek i się dowiem? Kto wie. :)

Gusiakus | 2014-08-17

Ciąg dalszy niezwykłej tajemnicy i niebezpiecznej przygody! Po drugiej części utwierdzam się w przekonaniu, że książki interakcyjne są rewelacyjne. Szkoda, że tę książkę czyta się tak szybko.

1. Ryan oraz Sara bardzo zbliżają się do siebie zwłaszcza w tej części, dzięki czemu mamy świetny, zgrany duet detektywistyczny. Podobało mi się, jak nie zapominali o ostrożności, rozwiązując zagadkę. To jest coś, czego brakuje bohaterom licznych "bestsellerów", pędzących prosto w objęcia śmierci.

2. W tej części zaczynamy się dowiadywać więcej o postaciach pobocznych, które są powiązane ze sprawą. Okazuje się, że łączy ich niezwykła tajemnica. Oczywiście także oni stają się bardziej ostrożniejsi, przez co starają się utrudnić Ryan'owi i Sarze dążenie do prawdy.

3. Zaczynamy się więcej dowiadywać o samej Dolinie Szkieletów i o tym, czemu duch z dragi nie chce opuścić świata żywych.

4. Odkrywamy coraz to nowsze tajemnice, które całe szczęście rozwiązują się w tej części.

5. Moim zdaniem...

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 03 lipca 2015

"Duch w machinie" to kolejna część z serii Dolina Szkieletów. Poprzednia pozostawia czytelnika z milionem pytań i ogromną chęcią poznania na nie odpowiedzi. Bohaterem cyklu jest Ryan, nastolatek mieszkający w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych, który wraz z przyjaciółką Sarah fascynuje się dragą stojącą niedaleko. Draga to ruiny dawnej fabryki, w której przed wielu laty pracowało dużo ludzi i dzięki niej miasto tętniło życiem. Teraz opuszczony budynek straszy mieszkańców swym wyglądem, a brak w nim życia powoduje znudzenie i monotonię w całym miasteczku.
Miejscowość ta jest niewielka i wszyscy wiedzą wszystko o sobie. Każdy się zna od lat dziecięcych, więc trudno zachować tu anonimowość. Dlatego Ryan i Sarah, którzy znajdują się coraz bliżej wyjaśnienia zagadki dragi i poznania tajemnic stowarzyszenia Skrzyżowane Kości są bacznie przez nich obserwowani, a rodzice nie pozwalają im się spotykać, po tym jak chłopak złamał nogę podczas nocnej wizyty na dradze.
Nasi nastoletni...

Polaris | 2012-10-31
Przeczytana: 30 października 2011

Duch w machinie to kolejny dziennik Ryana, w którym opisuje on tajemnice Doliny Szkieletów. Podobnie jak w pierwszej części, pomaga mu w tym Sarah, kręcąc filmy i umieszczając je w sieci. Nie mogło przecież być inaczej, bo seria opiera się na tym koncepcie.

Wraz z końcem pierwszej części pozostawiono nas de facto w punkcie kulminacyjnym. Trudno więc o brak chęci do sięgnięcia po część drugą. Historia toczy się dalej. Tym razem Ryan nie opisuje już zdarzeń sprzed tygodnia, a notuje na bieżąco. To zdecydowanie przyspiesza tempo akcji. Ryan i Sarah odkrywają kolejne elementy układanki, ale zdaje się, że ktoś chce im w tym przeszkodzić. A dochodzenie i tak nie jest łatwe, szczególnie, gdy Ryan ma zakaz widywania się z Sarah.

Filmy umieszczane w Internecie zdają egzamin. Jest ich odpowiednia ilość, nie będziemy więc zasypywani kolejnymi hasłami do filmów, w wyniku czego spędzilibyśmy więcej czasu wpatrując się w monitor, niż czytając dziennik; ale nie będziemy też czekać na nie przez...

książek: 1967
Ciarolka | 2014-05-03
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Patrick Carman to amerykański pisarz, który dorastał w Salem. Przez dziesięć lat zajmował się reklamą, projektowaniem gier i technologią, jednak po tym czasie postawił na pisarstwo i specjalizuje się w książkach dla dzieci i młodzieży. Obecnie mieszka w mieście Walla Walla w stanie Waszyngton z żoną i dwoma córkami.

Vandia | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Ponownie skończyłam czytać książkę Patricka Carmana w nocy. To nie był najlepszy pomysł, ale nie byłam w stanie się przymusić, aby czytać ją w świetle dnia. Zdawało mi się to być takie... puste.

Podczas czytania książki, oglądania filmów, śledzenia całego zamieszania w Dolinie Szkieletów dochodziłam do różnych wniosków i prób wymyślenia zakończenia.
Jednak zakończenie "Ducha w machinie" było... zaskakujące, szokujące. Nie, szokujące to zbyt małe słowo. Ono było raczej... przerażające. Nie dające całkowitego wyjaśnienia, pozostawia pewien niedosyt nie do końca rozwiązanej zagadki, ale ten niedosyt tylko zwiększa mój apetyt na kolejną część.

Z całą pewnością nie raz powrócę do "Ducha..." i chyba za każdym razem dam się wystraszyć. Czego? Przeczytajcie sami, a się dowiecie.

Gorą... Przerażająco polecam!

| 2014-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2014

Druga część podobała mi się trochę bardziej niż pierwsza, ale to chyba kwestia tego, że są one krótkie i w tej pierwszej jeszcze nie wciągnęłam się w to wszystko. Teraz trochę bardziej przywiązałam się do bohaterów i przeżywałam razem z nimi to wszystko, choć muszę przyznać - gdyby taka historia przydarzyła się mnie, nie byłabym taka odważna jak Ryan i Sarah, więc ich podziwiam. Mogliby to wszystko zostawić i żyć dalej, a tym czasem, mimo niebezpieczeństwa, ciągle szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Dziennik Ryana i przerażające filmiki Sarah stanowią świetną całość. Jedna wielka tajemnica, do której dochodzimy krok po kroczku.

Ujrzana w miejskiej bibliotece, po kilku latach ściągnęłam ebook, który w gruncie rzeczy składał się ze zdjęć stron, albowiem jest to ten typ książek, które bez ilustracji tracą swój urok.
Thriller, wciągający, dużo tajemnic, jeszcze więcej dreszczyku dostarczają filmy na stronie internetowej.

really | 2012-08-23
Tajfun | 2011-10-03

Książka tak jak poprzednia część jest wspaniała, bardzo wciągająca. Także i w tej części dostajemy hasła by obejrzeć filmy Sarah. Książka ma w sobie nutę tajemniczości przez to, że jest pamiętnikiem i nie wszystko od razu się wyjaśnia. Koniec książki, odkrycie tej tajemnicy bardzo mnie zaskoczył. Nigdy bym nie pomyślała, że to o to chodziło... Dodatkowo bardzo mi się podobały ostatnie zdania w tej książce. Są wzruszające.