Życie codzienne arystokracji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
joly_fh

Fascynująca opowieść o codziennym życiu polskiej arystokracji w XIX i XX wieku aż do końca lat międzywojennych. Arystokracja, niegdyś szczególnie uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Szczyciła się kultywowaniem dobrych obyczajów i wielowiekowych rodowych tradycji. Arystokratyczne pochodzenie dla jednych było zaszczytne i nobilitujące –...

Arystokratyczne pochodzenie dla jednych było zaszczytne i nobilitujące – bajeczne fortuny, międzynarodowe koligacje, wystawne życie, przynależność do elity; dla drugich stanowiło brzemię – obowiązki wobec własnego rodu i kraju, konwenanse, ograniczenia…

Autorzy zapraszają do najwspanialszych arystokratycznych siedzib – Łańcuta, Rogalina, Nieborowa czy Nieświeża. Snują opowieść o prywatnym życiu, upodobaniach i zajęciach ich mieszkańców. Ta podróż do przeszłości pozwala towarzyszyć przy narodzinach potomków znamienitych rodów, zajrzeć do pałacowych jadalni, gościć na ślubach i hucznych weselach. Szczególnie ciekawe były rozrywki arystokracji: najokazalsze bale, polowania i jeździeckie eskapady... To w arystokratycznych siedzibach powstawały pierwsze w Polsce korty tenisowe, a w garażach – jak w rezydencji w Jabłonnie – można było zobaczyć wyścigowe automobile.

Bijącym sercem rodu była siedziba, gdzie gromadziła się bliższa i dalsza rodzina. Celebrowano tam spotkania przy okazji uroczystości rodzinnych, świąt kościelnych czy zimowych i letnich wakacji. Jej charakter podkreślały bogate zbiory malarstwa, czy kolekcje książek, które – jak w przypadku Ossolińskich czy Raczyńskich – przeszły później w ręce państwa.
Autorzy z nostalgią pochylają się nad światem, który w tym kształcie już nie istnieje, wykorzystując w swojej książce bogactwo materiałów źródłowych – wspomnień, dzienników, listów. Na uwagę zasługuje również wyjątkowa oprawa ilustracyjna, oparta na fotografiach pochodzących głownie z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: www.dwpwn.pl

ardnaskela | 2015-12-13

Pozycja ciekawa szczególnie od strony ikonograficznej. Prawie na każdej stronie znajdują się autentyczne zdjęcia pochodzące z czasów przed 1939 a przedstawiające właśnie codzienne życie ziemiaństwa.

Co do treści jest poprawna, jednak raczej niczego nowego się nie dowiedziałam. Ogólnie polecam.

| 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013

Ahh żyć w czasach balów, sezonów towarzyskich, wytwornych toalet, spędzać czas na czytaniu książek, dyskusjach o literaturze i operze albo na polowaniach. Tak zdecydowanie, życie arystokracji polskiej na przełomie XIX i XX wieku było pełne rozrywek, które dzisiaj pozostają w sferze marzeń lub wręcz przeciwnie wydają się nudne. Ja jednak nie miałabym nic przeciwko temu, by choć przez chwilę poczuć się jak hrabianka czy księżniczka w przedwojennej Polsce.

Maja i Jan Łozińscy po raz kolejny prezentują czytelnikom zwyczaje mieszkańców przedwojennej Polski, zarówno tej pod trzema zaborami jak i tej niepodległej, wkraczającej w nową erę polityczną, towarzyską, ale i technologiczną. W albumie „Życie codzienne arystokracji” możemy przyjrzeć się poszczególnym dziedzinom życia. Autorzy podzielili więc książkę na rozdziały wedle miejsca akcji, czyli „W pokoju dziecinnym”, „W jadalni”, „W sali balowej”. I tak czytelnik dowiaduje się jakie meble znajdowały w poszczególnych pomieszczeniach,...

Dunya | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Podpisuje się pod opinią Scorpionica całym sercem:

"Ahh żyć w czasach balów, sezonów towarzyskich, wytwornych toalet, spędzać czas na czytaniu książek, dyskusjach o literaturze i operze albo na polowaniach."

Tak, ja bym takie życie zdecydowanie mogła prowadzić (może tylko polowania nie przypadają mi do gustu).
Ta książka została wydana przepięknie (kredowy papier, twarda oprawa, cudowne fotografie) i zawładnęła sercem moim oraz mojej Mamy.
Każdy powinien mieć tę pozycję w swojej biblioteczce, gdyż pokazuje dawne czasy, które odeszły, ale dzięki literaturze oraz zdjęciom na zawsze możemy zachować ich cząstkę w naszych sercach - to momenty, gdy dziękuję Bogu za książki oraz fotografie :)

Marta | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Łozińscy robią kawał dobrej roboty. Powinno być więcej tak rzetelnych autorów i takich książek. Świetne i ciekawe opisy, oryginalne zdjęcia, bogata bibliografia podnosząca wiarygodność tekstu, obecność redaktora i korektora w procesie tworzenia książki (wymienieni z nazwiska). Jak dla mnie wszystko, czego potrzebuję!

czytelnik | 2014-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Po wizycie w średniozamożnych ziemiańskich dworkach przyszedł czas na przestronne i bogato wyposażone pałace. Naszymi przewodnikami są Maja i Jan Łozińscy. W poprzedniej książce "W ziemiańskim dworze" opowieści o dawnych czasach snuto zgodnie z cyklem pór roku. Wędrówkę rozpoczynaliśmy od przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i karnawału, przechodziliśmy przez zatłoczone dworskie kuchnie w okresie wielkanocnym, przypatrywaliśmy się żniwom, by zakończyć naszą wizytę w dziewiętnastowiecznym dworze podczas jesiennych przygotowań do kolejnej zimy. Taka systematyka okazała się mniej przydatna w przypadku najzamożniejszej warstwy ziemiaństwa. Arystokratka rzadko doglądała przygotowywania konfitur, nie interesowała się urządzaniem lodowni czy sporządzaniem zapasów tak jak średniozamożna ziemianka. Pory roku w przedstawieniu życia tej sfery mają więc mniejsze znaczenie. Tym razem wędrujemy więc zgodnie z układem pomieszczeń w pałacu. Naszą wizytę rozpoczynamy w pokoju dziecinnym....

anetapzn | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Arystokracja była przez wieki niezwykle (chyba najbardziej) uprzywilejowaną grupą społeczną. Wykształciła się z rodów magnackich Pierwszej Rzeczypospolitej. Utrata niepodległości przez nasz kraj w 1795 roku miała ogromny wpływ na póżniejsze losy arystokratów. Duża część majątków po III rozbiorze została skonfiskowana. Arystokratów pozbawiono w większości przypadków tytułów urzędniczych. Zaczął się nowy etap w historii tej grupy społecznej. Różnie sobie z tym nowym stanem rzeczy radzono. Na ogół poprawnie pod względem zachowań, ale były także niechlubne czarne owce.
Posiadając kilkusetletnią historię, arystokracja była swoistą enklawą społeczną, którą tyle samo osób podziwiało, co nienawidziło. Niezależnie jednak od wzbudzanych uczuć, arystokracja zawsze była pilnie obserwowana. jej zasady, styl życia, swoisty kodeks budziły zaciekawienie.
Jak żyła arystokracja w Drugiej Rzeczypospolitej? Tego dowiecie się z niniejszej książki.
Ale nie tylko o życiu codziennym traktuje niniejsza...

KocieLektury | 2014-07-26
Przeczytana: 15 maja 2014

Arystokracja, rozumiana w kategoriach grupy społecznej, wciąż wzbudza kontrowersje. Bywa ona postrzegana jako opływająca w dostatki banda darmozjadów, niesłusznie wyniesionych na piedestał przez majątek i urodzenie.

Równie często jednak o arystokracji wspomina się z pewną nutką nostalgii i zadumy nad minionymi czasami. Dostrzega się wówczas ogrom jej zalet, klasę, działalność dobroczynną i kulturalną. Gdzieś obok tego nierozstrzygniętego podsumowania pojawiają się publikacje pokroju „Życia codziennego arystokracji”, które nie mają na celu wystawiania ocen. Są natomiast zaproszeniem pod wielkopańską strzechę, do bawialni i sypialni rodzin Radziwiłłów, Czartoryskich lub Branickich. Maja i Jan Łozińscy zabierają czytelnika w podróż po szlacheckim domu, nie oszczędzając wizyt w częściach mniej reprezentacyjnych.

Recenzja opublikowana w całości na moim blogu:

oraz w serwisie...

wwj | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Niewielu rzeczy brakuje w tej książce. Publikacja jest bardzo solidnie przygotowana, mocno ilustrowana ale nie bardzo wnikliwa. Może być wspaniałym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań ciekawostek w życiu ziemiaństwa i arystokracji polskiej.

Książka dobra na prezent dla każdego.

Książka pięknie wydana, bogata szata graficzna. Czyta się szybko i przyjemnie, jednak zawarte w niej informacje są zbyt ogólne.

Marcjanna | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Ambrozja dla mojej duszy. Uwielbiam książki o polskiej arystokracji i jej siedzibach rodowych.