Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
Bożena

Sławomir Koper powraca do czasów Drugiej Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce przedstawia świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu. Jak zwykle opisuje życie prywatne swoich bohaterów, ich miłości, sukcesy i rozczarowania. A wszystko na tle niezwykle barwnej epoki. Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej...

Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności. To była niezwykła plejada: Smosarska, Pogorzelska, Mankiewiczówna, Halama, Barszczewska, Bodo, Żabczyński, Jaracz, Osterwa, Węgrzyn. A do tego polskie medalistki olimpijskie: Konopacka, Walasiewiczówna, oraz finalistka Wimbledonu. Jak zwykle autor nie zapomina o wzajemnym przenikaniu się środowisk; gośćmi scen kabaretowych bywali przecież politycy, a minister Ignacy Matuszewski poślubił Halinę Konopacką. Sukcesy tenisowe Jadwigi Jędrzejowskiej zadecydowały o nakręceniu słynnej Jadzi, gdzie w główne role wcielili się Jadwiga Smosarska i Aleksander Żabczyński.
Jak zwykle u tego autora atutem książki jest lekka i potoczysta narracja, Koper obficie cytuje pamiętniki, listy i relacje prasowe, co dodaje pracy autentyczności. To znakomity opis epoki, która zniknęła wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Rachelcia | 2019-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2019

Moje pierwsze spotkanie ze Sławomirem Koprem. Z miejsca przepadłam. Gdyby tak pisano podręczniki szkolne do historii, to totalnie bym ją studiowała. Lekka narracja, anegdoty, sentymenty, mnóstwo faktów, przenikanie się światów (gwiazdy i artyści obok polityków), poruszające biografie celebrytów tamtych czasów. Echo epoki, która bezpowrotnie zniknęła, przedstawione w miłym, gawędziarskim tonie. Tylko gdyby zdjęcia były lepszej jakości!

Renegi Grene | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, II Rp

Historie ośmiu gwiazd kina i teatru Polski międzywojennej, okraszone jak to u pana Sławomira bywa, sporą ilością anegdot, ploteczek, śmieszności i wzruszeń. Smosarska, Bodo, Jaracz, Halama, Fertner to nazwiska, które większość z nas zna – mimo to udało się autorowi kilkakroć mnie zaskoczyć. Najbardziej chyba poruszyła mnie historia Stefana Jaracza i jego choroby alkoholowej oraz - znana mi w zarysie już przedtem – biografia Eugeniusza Bodo, okraszona jego ostatnim, obozowym zdjęciem... Mój Boże, jakie smutne jest to zdjęcie... Nie zabrakło także opowieści wyjątkowo zabawnych, przy których się uśmiałam się jak mrówka (dobra rada: nie czytać o 3 w nocy, wówczas domownicy wstają i sprawdzają, czy delikwent jeszcze nie zwariował). Dawno się tak nie ubawiłam, jak przy perypetiach „piosenkarskich” Lucjana Królickiego, mrożących krew w żyłach noclegach w trumnie czy wizji Toli Mankiewiczówny walczącej z gołębiami.

Sporo osób zarzuca autorowi, że de facto tylko zbiera rózne historie...

Audrey60 | 2019-04-28
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Tę książkę Sławomira Kopra oceniłam niżej niż pozostałe, choć autor zachowuje ten sam styl i formę. Sama jestem tym zdziwiona, dlatego potrzebowałam paru dni, aby przemyśleć - dlaczego. Jedyne co przyszło mi do głowy to obszar tematyczny, który obejmuje. Nie pociąga mnie świat kina i teatru. Choć kiedyś było zupełnie inaczej. W pewnym momencie zobaczyłam świat artystów od kuchni i nie bardzo mi się spodobało to, co zobaczyłam.

Autor przybliża nam życie gwiazd przewojennej sceny i filmu, ich prywatne losy, drogę do kariery, ale i ego. Stara się nie komentować, ale to, co czytelnik widzi, budzi mieszane uczucia.

Ala | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 września 2018

Autor specjalizuje się w wyszukiwaniu informacji o drugiej RP. Samemu nie udałoby się dotrzeć do wielu ploteczek , które są tak klimatyczne. Można odkryć na nowo poprzednie pokolenia i ich świat.

RudeCzytanie | 2018-05-04
Przeczytana: 03 maja 2018

Drugą Rzeczypospolitą interesuję się już od dłuższego czasu. Niezmiernie fascynuje mnie dowiadywanie się ciągle nowych rzeczy o epoce, która bezpowrotnie minęła (czy też może raczej została brutalnie przerwana, stłamszona i nie miała już sił, by się odrodzić).

Sławomir Koper potrafi czytelnika doskonale zaciekawić. Nie daje gotowych odpowiedzi na wszystko, wiele rzeczy opisuje skrótowo, ale to tylko zachęca do tego, by po skończonej lekturze na własną rękę pogłębiać swoją wiedzę. Kilkukrotnie przy czytaniu robiłam "przerwę na jutub lub wiki" i oglądałam urywki z opisywanych filmów, przeglądałam kolejne zdjęcia lub czytałam o osobach, o których Kkoper tylko skrótowo wspomina.

Język książki nie jest skomplikowany i każdy, nawet kompletny historyczny i filmowy laik, odnajdzie się w niej bez trudu, zwłaszcza, że autor układa biografie w sposób chronologiczny i nie ma tu nagłych, ogromnych przeskoków w czasie. To duży plus. Poza tym liczne zdjęcia z epoki, które choć minimalnie dają...

krytyk | 2017-11-15

Cudowna, pieknie napisana, podroz sentymentalna do swiata gwiazd II RP. Piekne czasy i piekni ludzie - to se ne vrati...

Vemona | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane, Mam, Historia
Przeczytana: czerwiec 2015

Podróż w przeszłość, do epoki teatrzyków rewiowych, komedii muzycznych, szarmanckich panów i pełnych wdzięku pań. Lubię opowieści o latach międzywojennych, o kulturze i sztuce tak bujnie się rozwijających w tamtym okresie, lubię przedwojenne filmy, więc czytałam z wielką przyjemnością i dowiedziałam się wiele o Toli Mankiewiczównie, Jadwidze Smosarskiej, Konradzie Tomie czy Aleksandrze Żabczyńskim, nie wspominając o przeuroczym Aleksandrze Fertnerze. Koleje ich życia, drogi, jakimi dotarli do teatru i filmu, rozwój karier, ciekawa i przyjemna lektura.

Agacha | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 maja 2017

Chyba jedna z ciekawszych książek pana Kopera. Ale i czasy tu opisywane były ciekawe. Autor, jak zawsze, potrafił wydobyć z nich to, co warte przypomnienia. Ludzi, którzy tworzyli międzywojenną kulturę, można powiedzieć - celebrytów tamtych czasów.

Dotka76 | 2016-11-30
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2016

Kolejna książka dotycząca dwudziestolecia. Po obejrzeniu serialu "Bodo" jakoś nie mogę oderwać się od tej epoki. Epoki, która kiedyś tak bardzo mnie ekscytowała i jak widać, nadal nie przestała interesować.
Sceptycznie podchodziłam do tej pozycji, gdyż wcześniej czytane książki Kopera o PRL-u wydawały mi się powierzchowne - choć przecież też wciągające. Tym razem było inaczej. Opowieści o artystach zaciekawiły mnie, zainspirowały do dalszych poszukiwań, poruszyły. Na pewno sięgnę po kolejne tytuły z wielką przyjemnością.
Pogłębiłam wiedzę o: Stefanie Jaraczu, Bodo, Konradzie Tomie +Zuli Pogorzelskiej, Lodzie Halamie, Jadwidze Smosarskiej, Toli Mankiewiczównie, Aleksandrze Żabczyńskim i Antonim Fertnerze.
Polecam!

Erna Eltzner | 2016-11-18

× www.majuskula.blogspot.com ×

Blichtr, romanse, sława — wbrew pozorom taki zestaw wzbudzał zainteresowanie również kilkadziesiąt lat temu. Owszem, nasi dziadkowie również ekscytowali się skandalikami wywoływanymi przez ówczesne gwiazdy. Czy dzisiaj Zula Pogorzelska trafiłaby na łamy plotkarskich gazet?

Druga Rzeczpospolita obfitowała w cały panteon gwiazd, które bawiły widzów nie tylko występami na deskach teatrów i ekranach kin, ale też swoimi związkami i wywiadami. Niektórzy uwielbiali epatować życiem prywatnym. Inni zazdrośnie go strzegli, uciekając przed ciekawskim wzrokiem gapiów. Świat aktorów przeplatał się ze światem polityków, sportowców. A wszystko działo się w kuluarach, w pewnym momencie wychodząc na zewnątrz. Śmiech, łzy — i wtedy ludzie wybuchali radością lub płaczem. Zupełnie niczym teraz, a to tylko dowodzi tego, że pewne sprawy nie ulegają zmianie mimo upływu lat i zim…

Sławomir Koper zdążył napisać mnóstwo książek, ale to moje pierwsze spotkanie z jego...