Okładka książki Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej

literatura faktu
typ
papier
Bożena
6,85 (91 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Sławomir Koper powraca do czasów Drugiej Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce przedstawia świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu. Jak zwykle opisuje życie prywatne swoich bohaterów, ich miłości, sukcesy i rozczarowania. A wszystko na tle niezwykle barwnej epoki. Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności...

Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności. To była niezwykła plejada: Smosarska, Pogorzelska, Mankiewiczówna, Halama, Barszczewska, Bodo, Żabczyński, Jaracz, Osterwa, Węgrzyn. A do tego polskie medalistki olimpijskie: Konopacka, Walasiewiczówna, oraz finalistka Wimbledonu. Jak zwykle autor nie zapomina o wzajemnym przenikaniu się środowisk; gośćmi scen kabaretowych bywali przecież politycy, a minister Ignacy Matuszewski poślubił Halinę Konopacką. Sukcesy tenisowe Jadwigi Jędrzejowskiej zadecydowały o nakręceniu słynnej Jadzi, gdzie w główne role wcielili się Jadwiga Smosarska i Aleksander Żabczyński.
Jak zwykle u tego autora atutem książki jest lekka i potoczysta narracja, Koper obficie cytuje pamiętniki, listy i relacje prasowe, co dodaje pracy autentyczności. To znakomity opis epoki, która zniknęła wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

Opinie czytelników
Marcelina | 2014-02-16
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2014

Sławomir Koper pisze bardzo porywające książki - nawet dla powściągliwych amatorów i dyletantów historii, są one kopalnią interesujących faktów. Taką też książką okazały się być - "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej". Pigułka wiedzy o pierwszych krokach Polaków w dziedzinie filmu, który wypromował wiele gwiazd na miarę amerykańskiego kina. Autor przypomina nam o teatrze i kabarecie, który świetnie rozwijał się w latach międzywojennych. Gdyby nie wybuch wojny, polska kultura mogłaby rozwinąć skrzydła na scenach europejskich (może nawet światowych...). Niestety wiele z opisywanych filmów nie przetrwało do naszych czasów i znamy je tylko z ówczesnych recenzji czy wspomnień.
Dzięki tej książce poznajemy losy prawdziwych gwiazd kina, teatru i estrady. Nawet nie chcę ich porównywać do dzisiejszych "celebrytów", bo kunszt i charakter tych postaci wychodzi poza współczesne wyznaczniki "talentu".

Ta książka to niezwykłe kompendium wiedzy dla starszych i młodszych. Autor przytacza wypowiedzi, f...

magda | 2014-04-20

Kiedy czytam książki Kopera, ma poczucie że świat staje się piękniejszy. Ma on fenomenalną manierę nadawania szlachetności i uroku osobom, o których pisze. Nawet poddając je krytyce jest w tym mnóstwo szacunku do osoby, o której pisze.

Skakanka | 2013-10-19
Przeczytana: sierpień 2013

Książka uzupełnia świetnie życie elit artystycznych o świat filmu i teatru. Po lekturze książki z nostalgią przypomniałam sobie filmy nadawane w serii "W starego kinie", które widziałam we wczesnej młodości. Coś magicznego jest w tamtych czasach. Światowości artystów, wysokim poziomie rozwoju kinematografii, aktorach, którzy mieli szanse na zagraniczne kariery. Powszechne, można rzec codzienne podróżowanie po Europie, studia zagraniczne, amanci, piękne kobiety nonszalancko noszące najmodniejsze garderoby, i później ich tragiczne losy opisane przez Kopera. Ten świat został wymazany przez wojnę, a w PRL-u zanegowany, powstała ogromna wyrwa.

Lenkaite | 2013-07-13
Przeczytana: lipiec 2013

Po raz kolejny nie jestem w stanie ocenić prawdziwości zebranych przez Kopera informacji i wykryć obecności plagiatu - jak zawsze pozostaję za to pod pełnym urokiem epoki XX-lecia... czas euforii, rewii, krótszych spódnic (kobiecych spodni!:)), kabaretów, żartu, ułańskiej fantazji, kina, kawiarni, flirtu, wielkich marzeń i aspiracji, zjawisk artystycznych i nieprzebrzmiałych nigdy słów piosenek... Koper po prostu pisze o tym nie psując swym przekazem skarbów tamtego czasu - tylko i aż tyle...

Katarzyna | 2014-05-04
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Sławomir Koper ma talent. Talent do przedstawiania dziejów Polski w tak interesujący sposób, że jego książki pokochają również osoby, którym w szkole na myśl o lekcjach historii jeżyły się włosy na głowach. Faktem pozostaje jednak to, że w szkołach nie uczy się o perypetiach najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorów i aktorek międzywojnia ani o tym, że Józef Piłsudski wolał oglądać kreskówki Disneya od adaptacji narodowej epopei tj. "Pana Tadeusza". Bardzo ciekawe, warto sięgnąć po tą pozycję.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Kartezjusz powiedział kiedyś, że "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów". Opinia ta zdecydowanie pasuje do najnowszej książki Sławomira Kopera "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej". Podczas lektury czułem się tak, jakby najwybitniejsze i najbardziej znane osobistości świata sztuki i kultury dwudziestolecia międzywojennego były tuż obok mnie.

"Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej" (podobnie jak całą serię książek dotyczących międzywojnia napisanych przez Sławomira Kopra) cechuje lekkość narracji i przystępny język. Zainteresowany tematem czytelnik mknie przez kolejne strony z bardzo dużą szybkością. Każdy rozdział poświęcony jest innej "gwiazdce" II RP i każdy rozdział jest osobną przygodą, która rozgrywa się w wyobraźni czytelnika. Niewątpliwie Sławomir Koper obdarzony jest dużym talentem pisarskim. Zgromadzić źródła to jedno, a przystępnie przekazać wiedzę historyczną to drugie. Autoro...

Westalka | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Gwiazdy polskiego kina - te obecne, jak i z okresu rozkwitu polskiej kinematografii, czyli jak uważa się, za czasów PRLu, znamy mniej lub bardziej z telewizji, wywiadów w kolorowych gazetach, bądź kina.

Myślę, że mało jednak wiemy na temat gwiazd Drugiej Rzeczypospolitej, czyli okresu międzywojennego. Raczkująca dopiero kinematografia stopniowo zaczęła wprowadzać rewolucję w świecie rozrywki, gwiazdy teatru i estrady zostały wypierane przez nowe twarze idealnie wpasowujące się w konwencję kina. Wybuch II Wojny Światowej niestety wstrzymał ten rozwój, który na nowo rozkwitł w czasie odzyskanego pokoju.

Brak zachowanych pierwszych polskich filmów, niekiedy niedostateczne wykorzystanie talentów gwiazd teatru oraz brak nagrań spektakli teatralnych dodatkowo zniechęca do zagłębiania się w życie ówczesnych idoli. Na szczęście niedostatki te może zrekompensować wyobraźnia, którą pobudza lektura najnowszej książki Sławomira Kopra „Gwiazdy drugiej Rzeczypospolitej”.

Wybór bohaterów był trudn...

lolipop13 | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Książka przybliżająca w lekki, interesujący sposób dzieje polskich gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. Koper w przystępny sposób przypomina wybranych artystów, którzy święcili swe triumfy sceniczne, estradowe i ekranowe przed II wojną światową przywracając ich niejako zbiorowej pamięci.
Książka Kopera opisuje ciekawe czasy, jakimi było dwudziestolecie międzywojenne. Oddaje atmosferę rewii, teatrów, kina, nocnych lokali. Propozycja zarówno dla osób interesujących się Drugą Rzeczpospolitą i jej kulturą i atmosferą, ale także dla tych, których bardziej interesują dzieje polskiego kina.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-10-05

„Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” to ciąg dalszy podróży Sławomira Kopra po barwnym świecie teatru, kina i kabaretu międzywojennej Polski. W przeciwieństwie do książki „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” niniejsza publikacja poświęcona jest niemal w całości gwiazdom sceny i ekranu. W dziewięciu rozdziałach znajdziemy setki ciekawostek z kariery i życia prywatnego tak pięknych i utalentowanych aktorek jak Loda Halama, Jadwiga Smosarska, Zula Pogorzelska i Tola Mankiewiczówna. Partnerują im (nie tylko na kartach książki) tej miary aktorskie sławy co Stefan Jaracz i Antoni Fertner. Nie zapomniał Sławomir Koper wspomnieć również o trzech amantach, w których kochały się stateczne damy i niewinne pensjonarki: Eugeniuszu Bodo, Konradzie Tomie oraz Aleksandrze Żabczyńskim.

Więcej na:

Załóż konto za darmo!