Lubimyczytać.pl to:

literatura faktu
typ
papier
Bożena
7.15 (60 ocen i 11 opinii)

Opis książki

Sławomir Koper powraca do czasów Drugiej Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce przedstawia świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu. Jak zwykle opisuje życie prywatne swoich bohaterów, ich miłości, sukcesy i rozczarowania. A wszystko na tle niezwykle barwnej epoki. Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności...

Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności. To była niezwykła plejada: Smosarska, Pogorzelska, Mankiewiczówna, Halama, Barszczewska, Bodo, Żabczyński, Jaracz, Osterwa, Węgrzyn. A do tego polskie medalistki olimpijskie: Konopacka, Walasiewiczówna, oraz finalistka Wimbledonu. Jak zwykle autor nie zapomina o wzajemnym przenikaniu się środowisk; gośćmi scen kabaretowych bywali przecież politycy, a minister Ignacy Matuszewski poślubił Halinę Konopacką. Sukcesy tenisowe Jadwigi Jędrzejowskiej zadecydowały o nakręceniu słynnej Jadzi, gdzie w główne role wcielili się Jadwiga Smosarska i Aleksander Żabczyński.
Jak zwykle u tego autora atutem książki jest lekka i potoczysta narracja, Koper obficie cytuje pamiętniki, listy i relacje prasowe, co dodaje pracy autentyczności. To znakomity opis epoki, która zniknęła wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Marcelina | 2014-02-16
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2014

Sławomir Koper pisze bardzo porywające książki - nawet dla powściągliwych amatorów i dyletantów historii, są one kopalnią interesujących faktów. Taką też książką okazały się być - "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej". Pigułka wiedzy o pierwszych krokach Polaków w dziedzinie filmu, który wypromował wiele gwiazd na miarę amerykańskiego kina. Autor przypomina nam o teatrze i kabarecie, który świetnie rozwijał się w latach międzywojennych. Gdyby nie wybuch wojny, polska kultura mogłaby rozwinąć skrzydła na scenach europejskich (może nawet światowych...). Niestety wiele z opisywanych filmów nie przetrwało do naszych czasów i znamy je tylko z ówczesnych recenzji czy wspomnień.
Dzięki tej książce poznajemy losy prawdziwych gwiazd kina, teatru i estrady. Nawet nie chcę ich porównywać do dzisiejszych "celebrytów", bo kunszt i charakter tych postaci wychodzi poza współczesne wyznaczniki "talentu".

Ta książka to niezwykłe kompendium wiedzy dla starszych i młodszych. Autor przytacza wypowiedzi, f...

Skakanka | 2013-10-19
Przeczytana: sierpień 2013

Książka uzupełnia świetnie życie elit artystycznych o świat filmu i teatru. Po lekturze książki z nostalgią przypomniałam sobie filmy nadawane w serii "W starego kinie", które widziałam we wczesnej młodości. Coś magicznego jest w tamtych czasach. Światowości artystów, wysokim poziomie rozwoju kinematografii, aktorach, którzy mieli szanse na zagraniczne kariery. Powszechne, można rzec codzienne podróżowanie po Europie, studia zagraniczne, amanci, piękne kobiety nonszalancko noszące najmodniejsze garderoby, i później ich tragiczne losy opisane przez Kopera. Ten świat został wymazany przez wojnę, a w PRL-u zanegowany, powstała ogromna wyrwa.

Lenkaite | 2013-07-13
Przeczytana: lipiec 2013

Po raz kolejny nie jestem w stanie ocenić prawdziwości zebranych przez Kopera informacji i wykryć obecności plagiatu - jak zawsze pozostaję za to pod pełnym urokiem epoki XX-lecia... czas euforii, rewii, krótszych spódnic (kobiecych spodni!:)), kabaretów, żartu, ułańskiej fantazji, kina, kawiarni, flirtu, wielkich marzeń i aspiracji, zjawisk artystycznych i nieprzebrzmiałych nigdy słów piosenek... Koper po prostu pisze o tym nie psując swym przekazem skarbów tamtego czasu - tylko i aż tyle...

Westalka | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Gwiazdy polskiego kina - te obecne, jak i z okresu rozkwitu polskiej kinematografii, czyli jak uważa się, za czasów PRLu, znamy mniej lub bardziej z telewizji, wywiadów w kolorowych gazetach, bądź kina.

Myślę, że mało jednak wiemy na temat gwiazd Drugiej Rzeczypospolitej, czyli okresu międzywojennego. Raczkująca dopiero kinematografia stopniowo zaczęła wprowadzać rewolucję w świecie rozrywki, gwiazdy teatru i estrady zostały wypierane przez nowe twarze idealnie wpasowujące się w konwencję kina. Wybuch II Wojny Światowej niestety wstrzymał ten rozwój, który na nowo rozkwitł w czasie odzyskanego pokoju.

Brak zachowanych pierwszych polskich filmów, niekiedy niedostateczne wykorzystanie talentów gwiazd teatru oraz brak nagrań spektakli teatralnych dodatkowo zniechęca do zagłębiania się w życie ówczesnych idoli. Na szczęście niedostatki te może zrekompensować wyobraźnia, którą pobudza lektura najnowszej książki Sławomira Kopra „Gwiazdy drugiej Rzeczypospolitej”.

Wybór bohaterów był trudn...

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Kartezjusz powiedział kiedyś, że "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów". Opinia ta zdecydowanie pasuje do najnowszej książki Sławomira Kopera "Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej". Podczas lektury czułem się tak, jakby najwybitniejsze i najbardziej znane osobistości świata sztuki i kultury dwudziestolecia międzywojennego były tuż obok mnie.

"Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej" (podobnie jak całą serię książek dotyczących międzywojnia napisanych przez Sławomira Kopra) cechuje lekkość narracji i przystępny język. Zainteresowany tematem czytelnik mknie przez kolejne strony z bardzo dużą szybkością. Każdy rozdział poświęcony jest innej "gwiazdce" II RP i każdy rozdział jest osobną przygodą, która rozgrywa się w wyobraźni czytelnika. Niewątpliwie Sławomir Koper obdarzony jest dużym talentem pisarskim. Zgromadzić źródła to jedno, a przystępnie przekazać wiedzę historyczną to drugie. Autoro...

lolipop13 | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Książka przybliżająca w lekki, interesujący sposób dzieje polskich gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. Koper w przystępny sposób przypomina wybranych artystów, którzy święcili swe triumfy sceniczne, estradowe i ekranowe przed II wojną światową przywracając ich niejako zbiorowej pamięci.
Książka Kopera opisuje ciekawe czasy, jakimi było dwudziestolecie międzywojenne. Oddaje atmosferę rewii, teatrów, kina, nocnych lokali. Propozycja zarówno dla osób interesujących się Drugą Rzeczpospolitą i jej kulturą i atmosferą, ale także dla tych, których bardziej interesują dzieje polskiego kina.

Agata_Adelajda | 2013-06-10
Na półkach: Mam:, Przeczytane

Bardzo rzadko, raz na pięćdziesiąt lat, zdarza się taki tekst, jak Sęk(...), który jest genialny. Myślę, że to najśmieszniejszy utwór, jaki w swojej karierze napisał Konrad Tom, a popełnił bardzo dużo śmiesznych kawałków. - Tak we wspomnieniach pisał Edward Dziewoński. Myślę, że ten wspaniały skecz każdy zna, ale nie każdy wie, że napisany jest grubo przed II wojną światową. O autorstwie tego skeczu dowiedziałam się niedawno z książki Sławomira Kopera Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej. Nie zdziwiło mnie to, ponieważ od lat, można by rzec, śledzę karierę Konrada Toma, co i rusz dowiadując się czegoś nowego. Większości, niestety, to nazwisko nic nie mówi, nad czym ubolewam, bo warto poznać tego wspaniałego artystę. W swojej najnowszej książce Koper przenosi czytelników w świat teatru, kabaretu i filmu przedwojennego, proponując nam oczywiste biografie Eugeniusza Bodo (pisałam o moim ukochanym przedwojennym aktorze przy okazji jego biografii autorstwa p. Wolańskiego), Aleksandra Żabczyńsk...

mysza | 2013-09-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl.

Aktor kinematograficzny jest płatny 10 albo 20 razy lepiej niż aktor na scenie, a w dodatku nie potrzebuje tyle pracować, bo odpada tu całkowicie nauka tekstu - ujawniał z przekąsem Antoni Ferter. Słowa aktora brzmią aktualnie, ale dotyczą rzeczywistości sprzed blisko stu lat. Dwudziestolecie międzywojenne było niewątpliwie epoką bujnego rozwoju kultury masowej. Towarzyszyły jej zaś wielkie emocje i nie mniejsze pieniądze. W swojej najnowszej książce, Sławomir Koper opisuje ów niezwykły świat.

"Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej" to kolejna z publikacji Kopera poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu. Wcześniej autor pisał m.in. o ówczesnych elitach artystycznych oraz aferach i skandalach. W nowej książce zajmuje się głównie kulturą popularną tamtego okresu. Pokazując od kulis ówczesne życie bohaterów zbiorowej wyobraźni oraz całą medialną wrzawę ich otaczającą.

Jak mówił Ferter, międzywojenne kino rzeczywiście generowało pokaźne sumy....

Monika | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z ogromną przyjemnością przeczytałam tą książkę i sięgnę po następne z tej serii...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku