Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
6,84 (19 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
5
7
7
6
3
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788301185725
liczba stron
240
język
polski
dodała
Tamaryszek

Wojciech Kossak, słynny malarz batalista, zdobył popularność, jakiej rzadko doświadczają mistrzowie pędzla. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec, żył i malował z niekłamaną pasją. Pracował na dworze cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, a w II Rzeczypospolitej portretował Józefa Piłsudskiego, polskich kawalerzystów i polityków. Jego...

Wojciech Kossak, słynny malarz batalista, zdobył popularność, jakiej rzadko doświadczają mistrzowie pędzla. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec, żył i malował z niekłamaną pasją. Pracował na dworze cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, a w II Rzeczypospolitej portretował Józefa Piłsudskiego, polskich kawalerzystów i polityków. Jego Olszynka Grochowska, Panorama Racławicka, Szarża pod Rokitną weszły do kanonu polskiego malarstwa historycznego. Podziwiano jego efektowne portrety dam z towarzystwa i obrazy koni.

Malarz obracał się wśród polskiej i europejskiej arystokracji, dużo podróżował po świecie. Uchodził za wzór zawsze wytwornego dżentelmena. Ogromnie podobał się kobietom, a sam nie wyobrażał sobie życia bez romansów i flirtów. Uwielbiał luksus, dobre samochody, polowania, a nawet hazard. Ogromna korespondencja, którą po sobie zostawił, pozwala wizerunek Kossaka – „malarza polskiej chwały” – nieco odbrązowić…

 

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3478
Montgomerry | 2018-12-15
Przeczytana: 05 lipca 2016

https://slowemmalowane.blogspot.com/2016/07/maja-i-jan-ozinscy-wojciech-kossak.html

książek: 1450
BuchBuch | 2018-09-18
Na półkach: Przeczytane

Wojciech Kossak był przesławnym (nie tylko w Polsce) malarzem batalistą, który pracował zarówno dla cesarza pruskiego Wilhelma II, austriackiego Franciszka Józefa, a także dla marszałka Piłsudskiego czy innych polskich możnych.
Sceny batalistyczne, którym się oddał, które przysporzyły mu popularności, swego czasu były bardzo popularne wśród władców tego świata oraz tych wszystkich, którzy do tego miana pretendowali.
Wojciech szybko doszedł do sławy i biegłości w swoim fachu, a także popularności i miana artysty modnego, podziwianego.
Za fasadą stworzoną przez opinię publiczną krył się człowiek pełen namiętności (również kobieciarz), sprzeczności, mężczyzna porywczy, znający swoją wartość, wciąż borykający się z... kłopotami finansowymi, rozległymi zamówieniami (lub ich brakiem), do tego snob i pyszałek (przechwałki na temat pracy na cesarskich dworach, rzecz o tamtejszej popularności własnej osoby oraz jego prac).
Hazard, luksus, splendor towarzyszyły mu przez całe życie, nawet w...

książek: 60
Na półkach: Przeczytane

ARTYSTA

Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach być artystą przez wielkie A i dodatkowo z zajęcia tego się utrzymywać. Trzeba mieć ogromny i prawdziwy talent, siłę przebicia, niestety czasem i znajomości. Albo być ekscentrykiem z pasją, do tego człowiekiem pracowitym a najlepiej posiadać wszystkie te cechy równocześnie…

Ciężko jest przebić się przez mur autentycznych twórców a jeśli się to udaje, to nie jest to łatwy kawałek chleba. Prawdą jest, że przy okazji sławy nietrudno się zagubić, popaść w różnego rodzaju nałogi.A co ciekawe, okazuje się również, że nie jest to tylko problem współczesnych nam artystów.

Kiedy bowiem patrzymy w przeszłość wydaje się, iż rzeczywiście w naszej pamięci zapadają tylko ci prawdziwi, autentyczni twórcy. Pomijając w tym wypadku fakt, jak doszli do sławy… A jednak, jeśli po latach nadal się o nich pamięta i głośno mówi, oznacza to, że musieli wywrzeć na odbiorców wpływ ogromny. O wielu nie będziemy niestety pamiętać, choćby byli jedyni w swoim...

książek: 2109
AnnaSikorska | 2017-10-11
Na półkach: Przeczytane

Dobra biografia to taka, która wciąga czytelnika mimo wcześniejszego braku zainteresowania działalnością jej bohatera. Taka właśnie jest książka Mai i Jana Łozińskich „Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna” przybliżająca życie najbardziej znanego i najczęściej reprodukowanego malarza polskiego. Skąd bierze się tak wiele reprodukcji? Przede wszystkim z ilości stworzonych prac. Syn malarza po otrzymaniu solidnego wykształcenia artystycznego próbował ze swoich prac dorobić się majątku. Z tego powodu nie brakuje opisów współpracy z dworem Wilhelma II, nieudolne próby nawiązania wspólnego języka ze środowiskiem krakowskim, oddania pracy, ciągłego szlifowania warsztatu i gonieniu od zlecenia do zlecenia. Wystawne życie rodziny wymagało dużych środków, na które artysta musiał zarobić.
Wielkim plusem publikacji jest chronologiczna płynność oraz uporządkowanie. Dzięki temu czytelnik bez większego wysiłku może śledzić kolejne podróże oraz podboje artysty, który sporą dawką optymizmu miał...

książek: 426
Bilbo | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Rodziną Kossaków zaczęłam się fascynować kilka lat temu. Jednak wtedy w najbliższym kręgów moich zainteresowań były dwie córki - Maria i Magdalena. Udało mi się wtedy dotrzeć do korespondencji rodzinnej Kossaków (fascynująca lektura), a nawet do listów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Książka Mai i Jana Łozińskich to bardzo przyjemna lektura, która przeprowadza nas przez całe (barwne) życie Wojciecha Kossaka. Może nie jest to jakaś wnikliwa analiza , ale rzecz do której na pewno warto zajrzeć i warto przeczytać. Całości dopełniają zdjęcia i aż chciałoby się powiedzieć, że mogłoby być ich więcej! Polecam.

książek: 440
Iwona_C_ | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane

Publikacja, jak sama nazwa wskazuje, nie jest typową biografią. Można powiedzieć, że jest to wyważone połączenie fabuły i klasycznej biografii. Dzięki takiemu zabiegowi książkę czyta się nader przyjemnie i z ogromnym zaciekawieniem. Dodatkowo, dzięki temu, że autorzy zdecydowali się na taką formę przedstawienia życiorysu sławnego malarza, możemy poznać tło społeczno-polityczne epok, w którym przyszło żyć Kossakom. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązania, gdyż czytelnik, szczególnie taki, który nie za dobrze orientuje się w temacie, może w interesujący sposób, zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi danej osoby czy wydarzenia.
.....

Według mnie jest to dobra pozycja dla osób zainteresowanych postacią Wojciecha Kossaka. Z przyjemnością przeczytają ją również osoby lubiące nietypowe biografie. Jest to też dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z poznawaniem warunków społeczno-politycznych panujących w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Sporo jest także informacji...

książek: 677
czytelnik | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Wstęp z notką biograficzną, jak sądzę, jest absolutnie zbędny. Postaci Wojciecha Kossaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Właściwie każdy podręcznik historyczny zawiera przynajmniej jedną reprodukcję dzieła słynnego malarza batalisty. Wszyscy kojarzymy "Olszynkę Grochowską" czy "Grunwald", nie mówiąc już o "Panoramie Racławickiej". Celowość opowieści o życiu takiego człowieka snuta przez małżeństwo Łozińskich jest jak najbardziej uzasadniona. Zastanawiam się jednak, czy zebrano wystarczający materiał na książkę. W tamtym roku wydawnictwo Iskry wydało publikację "Wojciech Kossak. Malarz polskiej chwały". Nie znam tej pozycji, ale już pobieżne zapoznanie się z informacjami z sieci pozwala sądzić, że oparto ją na bogatszym materiale źródłowym. Poza tym ją również reklamuje się jako "lekką i wartką". Może książki dublują się, może świetnie uzupełniają. Cóż, nie mnie to oceniać. Mnie, jako miłośnika rodziny Kossaków, wysyp książek na ich temat zdecydowanie cieszy.

Praca Mai i Jana...

książek: 154
Lubię czytacLC | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Nie da się ukryć, że to jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku. Książka ta to wyborne studium epoki, ale też samej osoby Wojciecha Kossaka.

Wojciech Kossak jako słynny, polski malarz to wytworny dżentelmen. Nieodzowny kapelusz, zadbany wąs, czysta koszula, nienaganne maniery, a wokół mnóstwo pięknych kobiet. Jego potrzeba życia na wyższym poziomie, mimo trudnych czasów, doprowadziła go na sam szczyt. Wielokrotnie z niego spadał. Ale nigdy się nie poddał. Marzył o luksusach, które stały się jego codziennością.

To książka oparta w dłużej mierze na pozostawionej przez artystę korespondencji. Pisał często i dużo. Jednak autorzy nie stworzyli dzieła epistolarnego. To raczej opowieść, która oparta jest na wiedzy zaczerpniętej z listów, niż cytowanie ich. Powoduje to, że książka jest niezmiernie ciekawa. Autorzy pokusili się o wiele cytatów z listów, jednak nie przytłaczają one, a każdy fragment jest omówiony i opisany w tekście. Z opowieści tych wiele można...

książek: 4307
eR_ | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Każdy z nas chyba słyszał o Wojciechu Kossaku, jednym z najsłynniejszych polskich malarzy, który w młodości był nadwornym malarzem samego cesarza Wilhelma II.
Swoimi obrazami, którymi najczęściej były sceny batalistyczne, na stałe wpisał się w pamięć swoich rodaków, ale nie tylko.

Książka"Wojciech Kossak.Opowieść biograficzna"- autorzy zawarli w niej szereg informacji o tym artyście w porządku chronologicznym, czyli tradycyjnie od czasów narodzin, do jego śmierci, która nastąpiła w 3 roku II wojny światowej.

Z pozycji tej wyłania się obraz narcystycznego geniusza, który przede wszystkim malował dla zysku, jaki mógł mu przynieść dany obraz.Myliłby się jednak ktoś, kto zaszufladkował by go, z tego tylko powodu.
Malarz ten uważany za wzór dżentelmena i mężczyzny, był wprost uwielbiany i adorowany przez rzeszę kobiet, co chętnie wykorzystywał, wplątując się w liczne romanse.Był podziwiany i kochany przez wszystkich.

Jego najsłynniejsze dzieła, to stworzona, wraz z Janem...

książek: 197
hermiona | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Bardzo ciekawa książka,świetnie napisana. Choć nigdy nie interesowałam się specjalnie malarstwem to biografie Kossaka czyta się jak wciągąjącą powieść, dzięki której można nie tylko poznać zycie znanego malarza ale także poczuć ducha epoki.

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd