Sessiz Ev
angielski
Iza

In an old mansion in Cennethisar, a former fishing village near Istanbul, an old widow Fatma awaits the annual summer visit of her grandchildren. She has lived in the village for decades, ever since her husband, an idealistic young doctor, first arrived to serve the poor fishermen. Now mostly bedridden, she is attended by her faithful servant Recep, a dwarf and the doctor's illegitimate son. They share memories, and grievances, of the early years, before Cennethisar became a high-class resort.

Her visiting grandchildren are Faruk, a dissipated failed historian; his sensitive leftist sister, Nilgun; and Metin, a high school student drawn to the fast life of the nouveaux riches, who dreams of going to America. But it is Recep's nephew Hassan, a high-school dropout, lately fallen in with right-wing nationalists, who will draw the visiting family into the growing political cataclysm issuing from Turkey's tumultuous century-long struggle for modernity.

źródło opisu: www.faber.co.uk

źródło okładki: www.faber.co.uk

gwiazdka | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 06 lutego 2016

Nie mam rewelacyjnych odczuć po lekturze kolejnej książki Pamuka, tym razem przeczytałam „Dom ciszy”. Owszem, na plus przemawia lekkość narracji, czyta się szybko, stron ubywa, ale jest to jedna nielicznych zalet powieści. Co prawda podobał mi się też zabieg, bardzo ostatnio popularny, narracja z punktu widzenia pięciu różnych osób. Tylko co z niej wynika? Najciekawsze fragmenty to rozmyślania najstarszej bohaterki, dziewięćdziesięcioletniej Fatmy, która wraca myślami do swojej młodości, małżeństwa, wzlotów i upadków. Pozostali bohaterowie to niestety nieszczególnie interesujące postaci, jacyś niezaradni, szukający winy swoich niepowodzeń wszędzie i we wszystkich, tylko nie w sobie i swoim postępowaniu. I niestety, streszczenie książki robi tylko nadzieję na coś dużo ciekawszego, nie znalazłam tu żadnych tajemnic, brakowało mi burzliwej historii Turcji, nie znalazłam obrazu społeczeństwa, raczej jego mały, niekoniecznie pochlebny, wycinek. A bohaterowie sprawiali wrażenie, jakby...

vandenesse | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Przeokropna powieść - wywołała we mnie mnóstwo emocji, przede wszystkim obrzydzenie - nie ze względu na styl autora lecz na samą fabułę. Wewnętrzne wynurzenia poszczególnych bohaterów są ciężkie, duszne, niektóre wręcz ohydne. Natłok chorych myśli jest niesamowicie dołujący. Na każdym kroku doświadczamy poczucia samotności, wyobcowania. U prawie każdego bohatera widzimy przeokropny żal do świata, że urodzili się takimi a nie innymi, w takim a nie innym miejscu.
Jednym z narratorów jest Hassan - uosobienie najgorszych cech charakteru - niedobrze mi się robiło, jak czytałam jego wynurzenia. Jedyną kobietą narratorką jest Fatma - seniorka rodu. Z jednej strony wypadałoby jej współczuć - żadna kobieta nie tryskałaby humorem gdyby zmuszona była mieszkać pod jednym dachem z kochanką męża i jej dziećmi. Jednak jej poczucie moralnej wyższości nad wszystkimi, skutecznie zniechęca i irytuje.
Ogólnie - klimat duszny ale intrygujący.

malineczka74 | 2010-09-07
Przeczytana: 07 września 2010

To moje drugie spotkanie z tym Noblistą ,po Stambule tak reklamowanym troszkę się rozczarowałam.Ale byłam ciekawa prozy Pamuka, bo skoro inni się nim zachwycają ,to może ja coś niedostrzegłam i przeoczyłam.Zatem ,gdy na bibliotecznej półce zobaczyłam tę czerwoną okładkę skusiłam się .I bardzo dobrze się stało."Dom ciszy" powstał w latach 1980 - 1983.Ta książka to po części powieść obyczajowa , ale i saga.Autor opisuje losy przeciętnej tureckiej rodziny na tle historii Turcji XX wieku.Fatma - w powieści już babcia trojga wnucząt pochodziła z rodziny o średnim statusie i za zachętą ze strony rodziców poślubiła młodego lekarza Selahattina.Medyk jednak nie zrobił kariery w Stambule wskutek poglądów politycznych i był zmuszony do wyjazdu na prowincję.Biedni i zabobonni sąsiedzi rzadko kiedy potrzebowali lekarza , a wskutek jego negacji istnienia Boga opuścili go zupełnie.Wtedy rozgoryczony zajął się pisaniem encyklopedii i popijaniem raky.Rodzina wraz z jedynym synem utrzymywała się z...

allison | 2011-04-18
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 2010 rok

To - moim zdaniem - najlepsza powieść noblisty.
Piękny język, nastrojowa, nieco senna i oniryczna atmosfera, klimat domu - jak w powieściach pisarzy iberoamerykańskich. Tło polityczne - jak w każdej powieści Pamuka - daje o sobie znać, ale nie wysuwa się na plan pierwszy.
Czytałam z prawdziwą przyjemnością!

sQra | 2010-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2010

Na początku był "Śnieg", który był bardzo dobry. Niestety, później trafiłam na słabiutkie "Nowe życie" (książkę ratowały motywy dotyczące kultury) i bałam się trochę, co będzie w innych książkach Pamuka. Ale, że "Dom ciszy" trafił w moje łapki to nie miałam wyjścia i przeczytałam. I dobrze zrobiłam bo to bardzo dobra książką. Interesująca warstwa fabularna to plus, ale za co cenię tę książkę to głównie sposób, w jaki została napisana, język - prosty, bez zbędnych ozdobników, a oddający w pełni pogmatwane losy bohaterów i straszne milczenie Fatmy. Bardzo dobrym pomysłem była narracja 1-osobowa, pokazująca różne punkty widzenia i przybliżająca czytelnika do bohaterów.

Monika | 2010-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2010

Pomimo najszczerszych chęci jedyną pozytywną stroną tej książki są dla mnie myśli i wspomnienia jaśniepani Fatmy.
I tylko dla Fatmy daję te trzy gwiazdki.

Bed | 2015-03-06
Przeczytana: 03 maja 2015

Jedna z lepszych książek jakie czytałam.

Witold | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

"Wciąż leżę i nie mogę zasnąć. Czekam, aż nadejdzie noc. (...) Wtedy, gdy zostanę sama, mogę wąchać, smakować, wsłuchiwać się, wtedy mogę rozmyślać: o wodzie, karafce, kluczach, chusteczce, brzoskwini, wodzie kolońskiej, talerzyku, stole, zegarze... (...) I wtedy czas staje się czasem i one stają mi się bliższe, i ja sama staję się sobie bliższa."

"Dom ciszy", wydana w 1983 roku wspaniała powieść obyczajowa, od pierwszej strony zachwycająca swoją oryginalnością.

Kiedy znalazłem ją w bibliotece na półce "Zwroty", ukradkiem spojrzałem przez lewe, potem przez prawe ramię, coby upewnić się, że w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby mnie jej pozbawić. Pierwsze, na co zwróciłem uwagę, to okładka. Zatopione w czerwieni dywanu schody piętrowego domu i stojące na nich trzy pary czarnych, na pierwszy rzut oka masywnych butów. Następnie autor, zacny Orhan Pamuk, o którym przeczytałem to i owo w Internecie. I wreszcie tytuł. Najbardziej intrygująca część podmiotu OKŁADKA sp. z o.o. Po chwili...

Besia | 2015-09-16
Przeczytana: 10 września 2015

To na pewno książka wybitna i napisana perfekcyjnie, chociaż pewnie nie spodoba się osobom lubiącym wartką akcję. W tej książce niewiele się dzieje. To w zasadzie monologi wewnętrzne czwórki bohaterów, przy czym żadne z nich nie wzbudziło, przynajmniej mojej sympatii. Monolog starszej Pani zawiera w sobie dodatkowo poglądy jej zmarłego męża (dochodzi tu więc jeszcze jeden bardzo istotny bohater), które są dokładnie przez nią cytowane (trochę trąci to fikcją, bo nikt nie ma takiej doskonałej pamięci).
Atmosfera książki jest ciężka i dziwna. Mnie przyciągnęła i zaciekawiła, byłam zadziwiona z jaką łatwością autor jakby w kółko rozważa to samo, a jednak wciąż w nowy sposób (książka ma 403 strony). Nic się w tutaj nie wyjaśnia, bohaterzy nie zmieniają się. Wydaje się, że jednym z najważniejszych bohaterów jest Czas.

ishara | 2016-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2015, Nagroda Nobla
Przeczytana: 09 listopada 2015

Jedna z wcześniejszych książek Pamuka opowiada o losach trzech generacji rodziny, która spotyka się na letnich wakacjach w domu rodzinnym na wsi. Każdy z bohaterów przeżywa swoisty dramat i nie może odnaleźć się w swojej rzeczywistości, grupie społecznej, pracy, związku. Bohaterowie dokonują wyborów, które będą miały dalekosiężne i nieodwracalne dla nich skutki, i każdy z nich będzie musiał ponieść konsekwencje własnych decyzji. Książka napisana jest poetyckim językiem, jednak nie jest on tak wyrafinowany jak w późniejszych dziełach autora (Nazywam się czerwień czy Biały zamek). Jak na Pamuka książka jest bardzo 'przyziemna', strefa magiczna, tak charakterystyczna w jego dziełach, jest tu prawie nieobecna. Jednak mimo to klimat książki i zwarta akcja sprawiają, że czytanie jest prawdziwą przyjemnością.