Syrena

Okładka książki Syrena Anton Czechow
Okładka książki Syrena

Polecam zapoznać się z tym materiałem:

Polecam zapoznać się z tym materiałem:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Na półkach: , , , , , , ,

Czytając "Syrenę" z każdym kolejnym akapitem stawałem się coraz bardziej głodny. A to wszystko za sprawą smakowitych opisów wyszukanych dań, czynionych przez protokolanta.

Nowela w nader humorystyczny sposób opisuje scenę z zebrania sędziów pokoju. Owa instytucja działała w carskiej Rosji i odpowiadała za zasądzanie kar wobec obywateli. Członkowie komisji sędziowskiej a w szczególności protokolant, uwielbiają smaczne jedzenie, polowania, wszelkie przyjemności cielesne, wiodą bardzo wygodne życie, jakby oderwane od rzeczywistości. I to oni sądzą biednych i ciemiężonych współobywateli.

Tym razem autor nie uraczył mnie tak niepowtarzalnym klimatem.
Bohaterów wykreował w sposób prawidłowy, ośmieszając ich i instytucję w której działają.
Jednakże nie odczuwałem zbytniego napięcia, gdyby to było cztery razy dłuższe opowiadanie mógłbym nie dotrwać do końca.

Tej krótkiej pięciostronowej noweli, wydanej po raz pierwszy w 1887 roku stawiam 7/10.

Syrena Czechow
Samo przeczytanie opowiadania miało na celu uratować mój cel marcowy na utwór wschodniego autora.
Natomiast skutecznie po przeczytaniu go zgłodniałam. Świetna sprawa jak ktoś nie jest głodny, a proszą go na obiad gdzieś niech sięgnie, parę minut i gotowe .
Podziwiam kunszt Czechowa, te przymiotniki, te opisy ... Cudo
Smacznego i dziękuję.

Syrena Czechow
Podziwiam kunszt Czechowa, te przymiotniki, te opisy ... Cudo
Smacznego i dziękuję.

Na półkach: , , , , , ,

krótkie opowiadanie o tym, czym mamią współczesne (Czechowowi) syreny. Skutecznie, zaręczam. Czytając, zgłodniała, chociaż byłam świeżo po śniadaniu, zapragnęłam usiąść w miękkim fotelu i zaciągnąć się cygarem, choć przecież nie palę, zanurzyć się w miękkiej pościeli, chociaż dopiero co wstałam. Oczywiście, zgodnie ze słowiańskim obyczajem, nie zabrakło także i wódeczki, i śledzika.

co tu dużo mówić… Czechow to prawdziwy Malarz Słowem. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z nim bliżej, zaprzyjaźnić, gorąco polecam Opowiadania. Tym zaś, którzy poznali już Czechowa, polecać (chyba) nie trzeba.

Oj, nie polecam czytać będąc głodnym ;) trochę jakby encyklopedia kuchni starorosyjskiej, wymienione mnóstwo potraw [niestety bez przepisów], opisanych tak smakowicie, aż ślinka cieknie. fabuła utonęła mi w barszczu z serdelkami

Fantastyczne, dokładne opisy. Niesamowity język i dopracowanie noweli. 👌📜

Fantastyczne, dokładne opisy. Niesamowity język i dopracowanie noweli. 👌📜

Opisane zagadnienie jakoś specjalnie mnie nie obeszło. Czytane bez zaangażowania.

To jedna z książek, których totalnie nie rozumiem. Treść jest jasna, nie potrafię ogarnąć drugiego dna tej opowieści. Suche opowiadanie o pysznym jedzeniu. NIE POLECAM

• Audiobooki
  • Wolne Lektury