Historia roku

Tłumaczenie: Cecylia Niewiadomska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wolne Lektury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wolne Lektury
Aarets Historie
dla dzieci, opowiadania, bajki,
majkey

"Był styczeń. Od rana srożyła się straszna zadymka, śnieg pędził przez ulice całymi chmurami, sypał z dachów, uderzał w szyby, bił przechodniów po twarzy, to znowu wirował w powietrzu, wichrem kręcony. Ludzie biegli skuleni, śpiesząc niesłychanie, mrużąc oczy, wpadając na siebie co chwila i ostrożnie rozchodząc się w strony przeciwne, aby nie upaść od zdradzieckich, silnych porywów wiatru. Powozy i konie wyglądały jak cukrem posypane, lokaje odwracali się bokiem do wiatru, stangreci wytężali siłę i uwagę, aby kogo nie przejechać, choć konie posuwały się bardzo powoli, tonąc w głębokich zaspach."

Czyta: Wiktor Korzeniewski,
Reżyseruje: Marcin Cisło

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/historia-roku/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/historia-roku/

tivrusky | 2015-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 09 lutego 2015

H, jak Historia Roku.
Z cyklu AA - Astronomiczny Andersen.

Historia roku to pełna ludowej magii opowieść o tym, jak się sprawy z porami roku miewają. Jest bowiem coś sprzecznego w fakcie, że rok zaczyna się zimą, a nie wiosną, gdy zaczyna się wszystko inne. I zagadka ta, obojętna już dla ludzi - mądrali z kalendarzami, nurtuje wróble i nie daje im spokoju. Trzeba więc wylecieć z miasta i zobaczyć jak sprawy mają się na wsi.

Tam spotykamy bogaty opis tego, jak Stary Rok zamienia się miejscami z Nowym. Przy okazji obserwacji tego jak zmieniają się pory roku, Andersen przygląda się życiu człowieka, dziecka-dorosłego-starca. Radosnego za młodu, rozważnego w dorosłości i mroźnie smutnego w starości - zimą.
Mimo przemijania, wszystko zaczyna się na nowo. Wszystko ma swój czas, wszystko krąży, a to co jest, było już kiedyś i znów będzie. Andersen przy okazji opisu natury i człowieczej tyrady, brzmi trochę jak Kohelet.

Główni bohaterowie - stadko ciekawskich wróbli i plastyczne opisy...

szopenfeldziarka | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Bajka która jest fantastyczna. Słuchałam jej zafascynowana. Polecam każdemu, dorosłemu i dziecku. FANTASTYCZNA :)

olaf2009 | 2017-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2017