Lubimyczytać.pl to:

Opowieści z Narnii cz. 1

Autor:
tłumaczenie
Andrzej Polkowski
1. The Lion, the Witch and the Wardrobe; 2.Prince Caspian; 3. The Voyage of the Dawn Treader
wydawnictwo
Świat Książki
typ
papier
yellow90
7.38 (751 ocen i 47 opinii)

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Maks | 2011-02-07
Przeczytana: 02 lutego 2011

Niejednokrotnie w dzieciństwie bawiłem się w chowanego. Niejednokrotnie przyszło mi chować się w szafie. Niejednokrotnie wierzyłem że to idealna kryjówka, co zwykle było mylnym osądem. Niestety nigdy nie było mi dane trafić do Narnii.

„Narnia – skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian – ale nie za darmo…”

Krótki, ale treściwy opis na jej odwrocie sugeruje że będziemy mieli do czynienia z odwieczną walką dobra ze złem. Co jest jak najbardziej trafnym spostrzeżeniem.

Autorem powieści jest C.S. Lewis, który w pięknej dedykacji (przedmowie) oznajmia iż książkę napisał z myślą o swojej chrześnicy. „Narnia” (tak pozwolę sobie skracać jej tytuł), jak można wyczytać z przytoczonego opisu, opowiada o czwórce rodzeństwa, które pewnego dnia trafia do skutej lodem krainy. Miejsca tak pięknego i ba...

Bardzo ciekawy i magiczny świat.
Cenię, kiedy autor tworzy coś niezwykłego, niepowtarzalnego, magicznego. Narnia nie wątpliwie taka jest :)
Bardzo spodobały mi się postacie, nie tylko te magiczne, ale też czwórka rodzeństwa, która przypadkiem trafia do Narnii.
Akcja jest umiarkowana, ale mnie na pewno nie zanudziła.
Polecam :)

Dominka1 | 2014-01-30

Opowieści z Narnii" to jedna z serii która kompletnie oczarowała mnie w dzieciństwie. Gatunkowo stanowią połączenie baśni z powieścią fantasy, napisane prostym językiem urzekają pięknym baśniowym światem , pełnym mówiących zwierząt , nimf, driad i faunów oraz innych stworzeń, znanych z mitologii i folkloru różnych krajów.

Sam moment wejścia Łucji przez szafę do innego świata jest w moim odczuciu jednym z najbardziej magicznych momentów w literaturze w ogóle. Koncepcja innej rzeczywistości, która jest tuż obok, ale w której czas płynie inaczej nawiązuje na pewno do wierzeń celtyckich i walijskich o baśniowych krainach wróżek i elfów.
Opisy Narnii są przepiękne i tak sugestywne, że czujemy się niemal uczestnikami podwieczorku u pana Tumnusa czy świadkami spotkania Edmunda z Białą Czarownicą .Lewis potrafi słowami przekazać radość i czar np. rodzącej się wiosny, magicznych uczt czy spotkania z Świętym Mikołajem.
Fabularnie schemat jest prosty: czworo dzieci ma przełamać...

Książkowo | 2012-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Tom 1 cyklu Opowieści z Narnii....

Poznajemy w nim czworo rodzeństwa; Łucję, Edmunda, Zuzannę oraz Piotra. Dzieci niejako pozostawione same sobie w ogromnym domu penetrują każdy jego zakamarek... W ten sposób pewnego deszczowego dnia Łucja trafia do wnętrza starej szafy, która okazuje się drzwiami do świata, w którym panuje wieczna zima, a czas płynie całkiem inaczej...

Gdy opowiada o tym rodzeństwu nikt jej nie wierzy... Jednak w wyniku różnorakich wydarzeń dzieje się tak, iż cała czwórka trafia do Narnii, gdzie poznają pewną legendę, spotykają niezwykłego lwa imieniem Aslan i muszą zmierzyć się z Białą Czarownicą, jej czarami i postaciami różnej maści, które tworzą jej świtę...

Jeśli chcecie poznać losy tego pojedynku i przygody bohaterów wejdźcie do magicznego i barwnego świata Narnii, a na pewno się nie zawiedziecie... Myślę, że sama sięgnę po kolejne tomy tej opowieści, więc polecam! :)

Scarlett | 2010-04-04
Przeczytana: sierpień 2006

Wspaniała książka wspaniałego Autora.
Niesamowite są te nawiązania do świata wartości chrześcijańskich, a całość ujęta tak zgrabnie i poetycko, że aż chce się powracać do świata Narnii.
Zachwyca mnie wyobraźnia C. S. Lewisa.

Czwórka rodzeństwa - Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensy trafiają za sprawą magii do tajemniczej krainy zwanej Narnią.
Tytułowa "stara szafa", okazuje się być drzwiami, które oddzielają dwa światy - magiczny i zwyczajny. Pierwsza odkrywa je najmłodsza z dzieci, Łucja. Przechodzi do Narnii i niemal jednocześnie zyskuje przyjaciela oraz przypadkiem staje się przyczyną jego ogromnych problemów.
Później już cała czwórka znajduje się w tajemniczym świecie, z tymże jedno z dzieci, Edmund, zaufał nie tej osobie, której powinien... a stąd już prosta droga do ciekawej fabuły, która dzieje się dalej, ale o tym, aby dowiedzieć się jakie przygody dotknęły dzieci i co z nich wynikło, musicie sięgnąć po lekturę.
Książkę czyta się dobrze: jest pomysłowa i napisana zrozumiałym językiem.
Narnia to bajka, do której chce się wracać, jak do własnego domu rodzinnego nie raz, i nie dwa. To świat, w którym dobro toczy walkę ze złem, gdzie nożyce miłości przecinają gruby pled zdrady, gdzie wybaczenie idz...

Avenix | 2010-06-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury

"Lew, czarownica i stara szafa" to jedna z pierwszych książek, po którą sięgnąłem sam. Do powieści pana Lewisa wracałem wielokrotnie, za każdym razem z podobną ekscytacją.

Cóż mogę powiedzieć? Jest to niesamowita książka, magiczna historia o walce dobra ze złem, o braterstwie, przyjaźni i sile miłości. Każdy powinien się z nią zapoznać, gdyż historia opisana jest prostym językiem, lektura nie zanudza opisami (gdy się pojawiają, przedstawiają cudowny świat o którym chciałoby się czytać jeszcze więcej) dlatego oceniam na 10 na 10.

Monika | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

W celu złapania oddechu pomiędzy jednym kryminałem a drugim thrillerem, sięgnęłam po bajkę. No cóż.... w tej bajce nie brak niestety brutalnych scen, walk na śmierć i życie, trupów i krwi. Niezły "oddech" sobie zafundowałam :(
Spodziewałam się pięknej historii z morałem, otrzymałam współczesną bajkę pełną przemocy.

Aleksandra | 2010-10-17
Na półkach: 2010 rok, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Początek roku szkolnego zazwyczaj łączył się u mnie z kryzysem czytelniczym i aby nie stało się tak również tym razem postanowiłam zająć się wyłącznie lekturami lekkimi i przyjemnymi. Do głowy od razu przyszedł mi pomysł powtórzenia sobie całego narnijskiego cyklu, który bardzo miło wspominam z czasów dzieciństwa oraz bardzo dobrej zresztą ekranizacji kinowej.

- Pozwól, że się przedstawię. Nazywam się Tumnus.
- Miło mi pana poznać, panie Tumnusie - powiedziała Łucja.
- A czy wolno mi zapytać, o Łucjo. Córko Ewy, w jaki sposób znalazłaś się w Narnii?
- W Narnii? A co to takiego - zapytała Łucja.
- Przecież znajdujemy się w kraju, który nazywa się Narnią. Wszystko, co leży między Latarnią a wielkim zamkiem Ker-Paravel nad wschodnim morzem. Wszystko to należy do Narnii. A ty, ty zapewne przybywasz z zachodniej puszczy?
- Ja... ja przyszłam tu ze starej szafy w garderobie. - wyjąkała Łucja.
- Ach! -westchnął pan Tumnus melancholijnie. Gdybym tylko trochę bardziej przykładał się do geograf...

Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 09 kwietnia 2005

Zawsze lubiłam wracać do tej książki. Uwielbiam Narnię i jej mieszkańców. Przez jakiś czas bardzo denerwował mnie Edmund, jednak po jakimś czasie nawet go polubiłam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica