Okładka książki Opowieści z Narnii cz. 1

Opowieści z Narnii cz. 1

Autor:
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1)
tłumaczenie
Andrzej Polkowski
1. The Lion, the Witch and the Wardrobe; 2.Prince Caspian; 3. The Voyage of the Dawn Treader
wydawnictwo
Świat Książki
typ
papier
yellow90
7,4 (835 ocen i 57 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Bardzo ciekawy i magiczny świat.
Cenię, kiedy autor tworzy coś niezwykłego, niepowtarzalnego, magicznego. Narnia nie wątpliwie taka jest :)
Bardzo spodobały mi się postacie, nie tylko te magiczne, ale też czwórka rodzeństwa, która przypadkiem trafia do Narnii.
Akcja jest umiarkowana, ale mnie na pewno nie zanudziła.
Polecam :)

Dominka1 | 2014-01-30

Opowieści z Narnii" to jedna z serii która kompletnie oczarowała mnie w dzieciństwie. Gatunkowo stanowią połączenie baśni z powieścią fantasy, napisane prostym językiem urzekają pięknym baśniowym światem , pełnym mówiących zwierząt , nimf, driad i faunów oraz innych stworzeń, znanych z mitologii i folkloru różnych krajów.

Sam moment wejścia Łucji przez szafę do innego świata jest w moim odczuciu jednym z najbardziej magicznych momentów w literaturze w ogóle. Koncepcja innej rzeczywistości, która jest tuż obok, ale w której czas płynie inaczej nawiązuje na pewno do wierzeń celtyckich i walijskich o baśniowych krainach wróżek i elfów.
Opisy Narnii są przepiękne i tak sugestywne, że czujemy się niemal uczestnikami podwieczorku u pana Tumnusa czy świadkami spotkania Edmunda z Białą Czarownicą .Lewis potrafi słowami przekazać radość i czar np. rodzącej się wiosny, magicznych uczt czy spotkania z Świętym Mikołajem.
Fabularnie schemat jest prosty: czworo dzieci ma przełamać...

Maks | 2011-02-07
Przeczytana: 02 lutego 2011

Niejednokrotnie w dzieciństwie bawiłem się w chowanego. Niejednokrotnie przyszło mi chować się w szafie. Niejednokrotnie wierzyłem że to idealna kryjówka, co zwykle było mylnym osądem. Niestety nigdy nie było mi dane trafić do Narnii.

„Narnia – skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian – ale nie za darmo…”

Krótki, ale treściwy opis na jej odwrocie sugeruje że będziemy mieli do czynienia z odwieczną walką dobra ze złem. Co jest jak najbardziej trafnym spostrzeżeniem.

Autorem powieści jest C.S. Lewis, który w pięknej dedykacji (przedmowie) oznajmia iż książkę napisał z myślą o swojej chrześnicy. „Narnia” (tak pozwolę sobie skracać jej tytuł), jak można wyczytać z przytoczonego opisu, opowiada o czwórce rodzeństwa, które pewnego dnia trafia do skutej lodem krainy. Miejsca tak pięknego i ba...

Książkowo | 2012-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Tom 1 cyklu Opowieści z Narnii....

Poznajemy w nim czworo rodzeństwa; Łucję, Edmunda, Zuzannę oraz Piotra. Dzieci niejako pozostawione same sobie w ogromnym domu penetrują każdy jego zakamarek... W ten sposób pewnego deszczowego dnia Łucja trafia do wnętrza starej szafy, która okazuje się drzwiami do świata, w którym panuje wieczna zima, a czas płynie całkiem inaczej...

Gdy opowiada o tym rodzeństwu nikt jej nie wierzy... Jednak w wyniku różnorakich wydarzeń dzieje się tak, iż cała czwórka trafia do Narnii, gdzie poznają pewną legendę, spotykają niezwykłego lwa imieniem Aslan i muszą zmierzyć się z Białą Czarownicą, jej czarami i postaciami różnej maści, które tworzą jej świtę...

Jeśli chcecie poznać losy tego pojedynku i przygody bohaterów wejdźcie do magicznego i barwnego świata Narnii, a na pewno się nie zawiedziecie... Myślę, że sama sięgnę po kolejne tomy tej opowieści, więc polecam! :)

Avenix | 2010-06-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury

"Lew, czarownica i stara szafa" to jedna z pierwszych książek, po którą sięgnąłem sam. Do powieści pana Lewisa wracałem wielokrotnie, za każdym razem z podobną ekscytacją.

Cóż mogę powiedzieć? Jest to niesamowita książka, magiczna historia o walce dobra ze złem, o braterstwie, przyjaźni i sile miłości. Każdy powinien się z nią zapoznać, gdyż historia opisana jest prostym językiem, lektura nie zanudza opisami (gdy się pojawiają, przedstawiają cudowny świat o którym chciałoby się czytać jeszcze więcej) dlatego oceniam na 10 na 10.

Scarlett | 2010-04-04
Przeczytana: sierpień 2006

Wspaniała książka wspaniałego Autora.
Niesamowite są te nawiązania do świata wartości chrześcijańskich, a całość ujęta tak zgrabnie i poetycko, że aż chce się powracać do świata Narnii.
Zachwyca mnie wyobraźnia C. S. Lewisa.

Czwórka rodzeństwa - Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensy trafiają za sprawą magii do tajemniczej krainy zwanej Narnią.
Tytułowa "stara szafa", okazuje się być drzwiami, które oddzielają dwa światy - magiczny i zwyczajny. Pierwsza odkrywa je najmłodsza z dzieci, Łucja. Przechodzi do Narnii i niemal jednocześnie zyskuje przyjaciela oraz przypadkiem staje się przyczyną jego ogromnych problemów.
Później już cała czwórka znajduje się w tajemniczym świecie, z tymże jedno z dzieci, Edmund, zaufał nie tej osobie, której powinien... a stąd już prosta droga do ciekawej fabuły, która dzieje się dalej, ale o tym, aby dowiedzieć się jakie przygody dotknęły dzieci i co z nich wynikło, musicie sięgnąć po lekturę.
Książkę czyta się dobrze: jest pomysłowa i napisana zrozumiałym językiem.
Narnia to bajka, do której chce się wracać, jak do własnego domu rodzinnego nie raz, i nie dwa. To świat, w którym dobro toczy walkę ze złem, gdzie nożyce miłości przecinają gruby pled zdrady, gdzie wybaczenie idz...

Loki | 2014-03-26
Przeczytana: 25 października 2011

Kiedy ktoś mówi "Narnia", ja mówię - wszystko, co można znaleźć w marzeniach!

Jakkolwiek bym nie patrzyła na "Lwa, Czarownicę i Starą Szafę", jest to książka doskonała, wydobywająca magię z każdego zakamarka mojej duszy, pozwalająca na drzemanie w objęciach szczęścia. To jedyna taka książka, którą przeczytałam. I dlatego jest dla mnie wyjątkowa, jest moim sssskarbem.

Kiedy byłam dzieckiem, kartkowałam Narnię i szukałam części z Edmundem :) Bo Edmund to mój ulubiony narnijski bohater, a w tej akurat części widzimy go zmanipulowanego, jako przyczynę ofiary Aslana. I jakkolwiek jestem przeciwna Białej Czarownicy, tak Edmund, jego zdrada, a potem odkupienie, przemawiają do mojego serca...jakoś tak.

Ta książka to dopiero wstęp do jeszcze większej przygody, która nie raz wyciskała mi łzy z oczu, jednak jest tą jedyną, tą najlepszą, tą ukochaną! Zimna aura, ciepło bobrowego kominka, ofiara Aslana, pierwsze spotkanie dzieci z Narnią...

Obym zawsze miała jak wejść do Nar...

Aleksandra | 2010-10-17
Przeczytana: 2010 rok

Początek roku szkolnego zazwyczaj łączył się u mnie z kryzysem czytelniczym i aby nie stało się tak również tym razem postanowiłam zająć się wyłącznie lekturami lekkimi i przyjemnymi. Do głowy od razu przyszedł mi pomysł powtórzenia sobie całego narnijskiego cyklu, który bardzo miło wspominam z czasów dzieciństwa oraz bardzo dobrej zresztą ekranizacji kinowej.

- Pozwól, że się przedstawię. Nazywam się Tumnus.
- Miło mi pana poznać, panie Tumnusie - powiedziała Łucja.
- A czy wolno mi zapytać, o Łucjo. Córko Ewy, w jaki sposób znalazłaś się w Narnii?
- W Narnii? A co to takiego - zapytała Łucja.
- Przecież znajdujemy się w kraju, który nazywa się Narnią. Wszystko, co leży między Latarnią a wielkim zamkiem Ker-Paravel nad wschodnim morzem. Wszystko to należy do Narnii. A ty, ty zapewne przybywasz z zachodniej puszczy?
- Ja... ja przyszłam tu ze starej szafy w garderobie. - wyjąkała Łucja.
- Ach! -westchnął pan Tumnus melancholijnie. Gdybym tylko trochę bardziej przykładał się do geograf...

Monika | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

W celu złapania oddechu pomiędzy jednym kryminałem a drugim thrillerem, sięgnęłam po bajkę. No cóż.... w tej bajce nie brak niestety brutalnych scen, walk na śmierć i życie, trupów i krwi. Niezły "oddech" sobie zafundowałam :(
Spodziewałam się pięknej historii z morałem, otrzymałam współczesną bajkę pełną przemocy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku